AXELSE COURANT Is de vrede naderbij Hartslag der Zeeuwse klopt in Breskens nippers J C VINK Visserij <üS> NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Drie belangrijke gebeurtenissen hebben in de laatste tijd het wereldbeeld gewijzigd de dood van Stalin, de gewijzigde Russische politiek en de vrede in Korea. De vraag, zijn, hetgeen betekent dat het Russische be wind nog steeds weerstand ondervindt. Wat wij ten slotte zien is dat de speldeprikken, die in de koude oorlog worden toegediend vrede in de weg staat. En zij blijft zich op grote schaal bewapenen. Omtrent wie de eigenlijke macht heeft, of zal krijgen in Rusland, verdiept men zich in gissingen, maar niemand weet het eigenlijk. En de conclusie welke men lilt- al JaM-i BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN DE WIELERWEDSTRIJD OP 15 AUGUSTUS. BEKENDMAKINGEN. Door inwoners van Epe en Ede zijn a geschonken aan de door getroffenen te Stavenisse. ing is 25% van het ver- imvee weer aangevuld. ïbad te Hillegersberg is de Bagijn op onverklaarbare Men zag de jongen op de aewel men urenlang, tot in e bezig is geweest met het unstmatige ademhaling, is den. itend is de Helihaven voor Irussel geopend. De Heli- iddepunt worden van het hefschroefvliegverkeer. De iport" in het centrum der vorige week geopend en schakeld voor de postdienst am. De posdienst op Maas- i geopend op 10 Augustus diensten begin September. en 43-jarige Italiaanse boer in vrijheid gesteld, nadat ldig gevangen had gezeten, tting voor een gepleegde mand van de bewoners van :ano ten gunste van Corbi- t vrees voor het plaatselijk eant-majoor Calo, die een iiero was, hoewel zij wisten iet ogenblik van de moord plaats van de moord kon bisiero lijdt aan tuberculose i nog maar kort te leven ie laatste oorlog gesneuveld n wel de waarheid te ver in midden-Zweden zijn bij n een Zweedse auto en die gout uit Itteren bij Maas- en gewond. De bestuurder dse auto schijnt te hebben Zweden, waar men links auto de voorrang had. De e Zweedse auto had geen luto's zijn geheel vernield. oort hebben Zondag enige strijders en verzetslieden het 18e nationale hulde- ig Albert en de helden van landse visser is een reuzen- ',50 meter met 12 geweer- nadat het geharpoeneerde de 13 ton wegende vissers- sleurd. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 87 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeeisterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. J Tegelijk met de herdenking van het 35-jarige be staan van de „Breskense Visserij vereniging" ter ge legenheid waarvan de Zeeuwse Vereniging voor Visr serijbelangen („Zevibel") daar ter plaatse haar al gemene vergadering zal houden, zal de nieuw ge bouwde gemeentelijke vismijn op 15 Augustus a.s. door de Commissaris der Koningin in Zeeland offi cieel worden geopend. Voor de burgerij van Breskens zal dit de gelegen heid zijn op 15 en 16 Augustus diverse feestelijkheden te organiseren en zal deze gemeente gedurende deze dagen wel zeer bijzonder in het teken van de vis serij staan, die hier jaar in jaar uit tot de hoofd bronnen van bestaan behoort. Geinviteerd door de met jeugdige voortvarendheid bezielde burgemeester, de heer J. A. Eeckhout, namen wij deel aan een persconferentie, waarin al de plan nen voor de in een stadium van vergevorderde voor bereiding verkerende festiviteiten werden| uiteengezet en besproken. Dat de opzet van dit alles groots is bleek uit de mededelingen van de burgemeester. Kortelings zette hij uiteen dat hier minder dan 10 jaar terug geen huis gevonden werd dat er heelhuids was afgekomen, ter wijl een belangrijk percentage van de bevolking ge dood en verminkt was. zodat het thans voor hem als burgemeester wel prettig is een pluim op de hoed der Bressiaanders te mogen steken, daar sindsdien onnoemellijk veel werk verricht is en de plaats voor een zeer groot deel is herbouwd en gemoderniseerd. Sprekende over het ontstaan en de naam van zijn gemeente meende hij dat deze niet, zoals velen me nen is afgeleid van een zandplaat te dezer plaatse, doch meent hij veel dieper in de historie te moeten terug grijpen naar de tijd toen de Schelde hier overal Zeeuwsch-Vlaanderen doorgroef en men ook vrij algemeen zich van het Frans bediende. Volgens hem zou de naam zijn afgeleid van het „Bras de l'Escaut." Hij staat hier verder niet bij stil maar wijst op de verplaatsing van de hier eertijds gevestigde industrie, waadoor in hoofdzaak thans scheepvaart en visserij de hoofdbronnen van bestaan zijn geworden. De Bres kense vissersvloot telt een dertigtal wdltoegeruste schepen, die gemiddeld aan vier gezinnen brood ver schaffen en alzo een zeer belangrijke bron van be staan vormen. Ook de in bedrijfstelling der werf, die in 2 a 3 maanden tijds al een 70-tal schepen voor herstelling op de hellingen nam, benevens de diverse lijndiensten op Amsterdam e.d. leveren een bijdrage tot de welvaart die belangrijk is. Het doorgaand verkeer voor de vele duizenden hier dezetijd van het jaar doortrekkende vreemde lingen die Walcheren bezoeken heeft veel wind in de zeilen van V.V.V. hier ter plaatse geblazen, die verder ook de recreatie in strand en duinen uit kan baten om Breskens steeds meer tot een aantrekkelijke plaats te maken. Spr. wees op de thans geheel gemotoriseerde vis sersvloot. die de Bressiaanse vissers in staat stelt zich ook buiten de z.g„lijn" te begeven tot ver in zee. Zij brengen dagelijks hun lading in het vismijnbedrijf dat voor hen de „trait d'union" is van waaruit de groothandelaren ter plaatse dag op dag hun enorme activiteit ontwikkelen om 's namiddags rond 4 uur naar Parijs te starten teneinde 's anderendaags in de ochtend te 4 uur aan de hallen te zijn. Een aanleiding tot feestviering is er dus wel ter dege. Spr. kwam daarna tot de opening van de nieuwe geheel gemoderniseerde vismijn, die op 15 Augustus door de Commissaris der Koningin zal worden, ge opend. Bij die gelegenheid zal de voorzitter der stich ting Ned. Visserij, de heer Kievit de Jonge het woord voeren en het onderwerp „Nog in de branding" be handelen. Wijders zal door de directeur der N.V. „Oostende", de heer C. Menu, behandeld worden het onderwerp „Is in de kustvisserij rationalisatie van de vissersvloot mogelijk en wenselijk 7" Thans meende hij het woord over te mogen laten aan de voorztter van het feestcomité, de heer Carels, die schetste wat de visserij in 35 jaren voor Bres kens is geweest en nog is. Het feestcomité is alzijdig en geeft een weerspiegeling van de ganse bevolking daar het uit 15 verenigingen werd gevormd en is samengesteld. Zodoende bestaat er een permanent GEVONDEN VOORWERPEN. Drie zelfstrikkers, Kerkdreef 2 een zwarte bood schappentas, Wondergem, Nieuwstraat. contact met de burgerij, waardoor om. de buurt- versiering en de inrichting van de praalwagens die aan de optocht zullen deelnemen volkomen tot haar recht zullen komen. Medewerking werd- verkregen van mevr. v. d. Broeke-de Man uit Aardenburg. die een folkloristisch openluchtspel schreef onder de titel „Proficiat Bressiana' Het hoeft geen betoog, dat de kunstvaardige pen van deze kunstenares hier iets bij zonders heeft geschapenwant het ganse haven bedrijf met de binnenkomende volledige vissersvloot werden voor dit doel ingeschakeld en daarbuiten zullen nog een 200-tal personen hunne medewerking verlenen. Toneel en' dans zullen natuurlijk het hoofd thema van dit alles te aanschouwen geven in een wijds en grandioos schouwspel aan de haven dat voordien nergens in Zeeuwsch-Vlaanderen ooit in een dergelijke vorm werd te zien gegeven. Reeds zijn vele honderden kaarten naar binnen- en buitenland verzonden. Speciale tribunes zullen in gericht worden, zodat er talrijke zitplaatsen beschik baar zullen zijn. Vervolgens zullen daarna grote turndemonstratie's worden gehouden tussen representerende keurteams uit Zeeland en Noord-Brabant op het „Oranjeplein Dit alles zal nog muzikaal worden omlijst door het geven van los hiervan staande concerten door gerenommeerde Belgische en Nederlandse muziek korpsen. Een/ uniek vuurwerk zal dit alles des Zater dagsavonds besluiten. Ook dit belooft iets specifieks „Bressiaans" van inslag te zullen worden. Men zal hier naast zwemmende vissen, uiteenspattende gar nalen, etc. te bewonderen krijgen in de meest fan tastische vorm. Reeds dit vuurwerk alleen zal een bezoek aan Breskens op 15 Augustus overwaard maken. Alzo maakt Breskens zich op om met haar ge moderniseerd havenbedrijf en vissersvloot op Zater dag 15 Augustus een demonstratie te leveren van heden en toekomstDe aspecten toch die deze vooruit strevende plaats biedt zijn vele. Voor de pleziervaart tussen Oostende en de Westerschelde vórmt Breskens een welkome „pied a terre,,. Het havencomplex is volkomen berekend op al het nodige voor de binnen komende coasters en het outillage-cqmfort is van mo derne allure. 1 ns 'jhEi Door de A.V.R.O. zal een reportage worden ver zorgd, die op 18 Auguscus zal worden uitgezonden, terwijl het culturele fonds van dé stichting Zeeland een garantie in uitzicht stelde. Na afloop van deze vergadering werd een bezoek gebracht aan de thans voltooide gemoderniseerde vis mijn. Dit keurige en op de meest doeltreffende wijze ingericht gebouw maakte een uitermate degelijke in druk. Een grote hal met moderne vismijn en een imposante mechanische klok, diverse lokaliteiten voor de verwerking van garnalen en vis, de kantoor-ruimte het maakt alles een indruk van soliditeit en uiterste comfortablliteit. Ten slotte zij nog medegedeeld dat alle gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen de voorgenomen f.is- telijkheden op deze dagen spontaan verschoven heb -en naar latere datums, zulks ter bevordering van de Breskense visserijdagen. Gedurende de maand Juli 1953. Huwelijks-aangiften. 9. Jan Donze (van Terneuzen), 29 j. en Maatje Witte, 23 j. 23. Jan Pijpelink, 25 j. en Wilhelmina Meesen, 23 j. 31. Jan van de Wege, 24 j. en Suzanna Verstraten, 23 j. Gehuwd. 9. Gaston Theophilus Joséphina Wouters (van Koewacht), 28 j. en Rozalia MSria Clementia van Laere, 21 j. 23. Jacob Dekker (van Hilversum), 24 j, en Janna Haak, 23 j. 23. Jan Donze (van Ter- neuzen), 29 j. en Maatje Witte, 23 j! Geboren. 3. Magdalena Anna, d, van Ferdinandus Marie Claessens en Elisabeth Elfriede Lubowiecki. 10. Karei Gerardus Maria, z. van Johannes Antonius Tangelder en Stoffelina Adriana Vermeulei 12. Jorine Elisabeth, d. van Leendert Pot en Frangoise Jannetje Esselbrugge. 15. Adriaan, z. van Abraham de Feijter en Geertruida Wilhelmina Heijnsdijk. 18. Florentina Cornelia,d. van Jacobus Bernardus de Danschutter en Adriana Leonie van de Casteel. 19. Karei Cornelis, z. van Willem Cornelis Klaassen en Maria Christina de Koeijer. 21. Maria Johanna, d. van René Francies Broeckaert en Mathilda Louisa Adriana van Ecke. 21. Marinus Cornelis, z. van Cornels Krijn de Kraker en Dina de Feijter. 21. Johanna Cornelia, d. van Pie- ter Jan Jansen en Janneke Buijze. 22. Pietemella Maria d, van Jan Pieter Reminsen en Catharina Elisabeth van Cadsand. 24. Raymond Eduard Maria, z. van Willy Ludovicus Simoen en Maria Camilla Staelens. 25. Jacomina, d. van George James Howell en Jaco- mina de Jonge. 30. Augustinus Johannes Joseph, z. van Augustus Johannes de Wijn en Maria Paulina van Hecke. Overleden. 9. Elisabeth Fennigje den Ouden, 42 j., wed. van Jan Verwer. 15. Sara Maria Wissel, 74 j» echtg. van Marinus Leunis. 20. Maria Magdalena de Jonge, 81 j., d. van Willem Cornelis de Jonge en Maria Pietemella van der Wiele. Nog maar een tiental dagen scheiden ons van dit wielersportgebeuren in onze gemeente, waarvoor naar het zich laat aanzien een grote publieke belangstelling bestaat. De voorbereidingen zijn thans ook reeds in een vergevorderd stadium en zo werd de afgelopen week een, aanvang gemaakt met de actie die reeds een gedeelte van de financiën voor deze amateurskoers zal moeten opleveren., Hierbij is gebleken dat een en ander nog wel een nadere verduidelijking behoeft. Zo wordt door een commissie, samengesteld uit bestuur en leden van de Axelse Wieier- en Supporters club „Volharding" momenteel gecolporteerd met do- nateurskaarten die recht van toegang geven op het gehele parcours. In afwijking met vorige wielerwed strijden in onze gemeente zal ditmaal n.l. op een ge deelte van het parcours entrée gevraagd worden. Nu biedt het aanschaffen van een donateurskaart dit voordeel dat degene die hierover beschikt een zijner gezinsleden mits dit schoolgaande kinderen zijn zonder verdere betaling kan meenemen, ter wijl wanneer op de dag zelf aan het parcours een toegangskaartje gekocht wordt voor alle personen, dus ook voor kinderen onder geleide zal moeten wor den betaald. Deze actie met donateurskaarten vervangt de vroe gere' z.g. enveloppen-actie, zodat ,de Ingezetenen geen nader beroep op hun financiële medewerking moeten vrezen. Verder heeft het bestuur van „Volharding" be sloten ditmaal ook geen programmaboekjes met adver tenties plus rennerslijst uit te geven, maar alleen een rennerslijst, voorzien van enkele advertenties. Dit houdt niet in dat de neringdoenden die het plan hadden op deze wijze hun onmisbare steun te geven hiervoor nu niet in de gelegenheid zijn, want er is een andere mogelijkheid geschapen. Nu op een parcours van 7700 meter lengte wordt gereden zal het een ieder duidelijk zijn dat naast de wedstrijdsbepalingen en -mededelingen er iedere ronde ruimschoots tijd zal zijn voor het maken van reclame via de geluidsinstallatie op het parcours. Hiervoor zullen de neringdoenden in onze gemeente eerstdaags worden aangezocht om voor een luttel be drag hun reclametekst hiervoor op te geven om op deze wijze dit wielersportgebeuren te helpen doen slagen. We hopen met deze regels eenieder voldoende te hebben ingelicht over de financiële zijde van de orga nisatie van deze koers. Aan de Axelse burgerij en neringdoenden is nu de daad, Wij hopen op dezelfde gulle medewerking en onmisbare steun te mogen reke nen als wij die vorig jaar hebben genoten, ook al ziet de middenstand wellicht ten onrechte een bezwaar in dit parcours dat wij noodgedwongen dit maal buiten de kom van de gemeente moesten leggen. Het bestuur van de A.W.S.C. „Volharding" CH. L. TIELEMAN, voorzitter K. J. VAN DEN BERGE, secretaris KEURING VpOR DE DIENSTPLICHT. De burgemeester der gemeente Axel brengt ter openbare kennis a. dat alle oproepingen voor de keuring van hen, die in deze gemeente voor de lichting 1954 zijn ingeschreven thans zijn verzonden b. dat de in 1934 geboren mannelijke personen, die overeenkomstig de ter zake geldende wettelijke voorschriften in het bevolkingsregister dezer ge meente zijn of behoren te zijn opgenomen en die niet hebben ontvangen een oproeping voor de keuring voor de dienstplicht of een bericht, dat zij niet voor de dienstplicht zijn ingeschreven, zich vóór 1 Januari 1954 ter gemeentesecretarie moe ten aanmelden. Axel, 1 Augustus 1953. De burgemeester van Axel, P. J. van Bendegem, wnd. s Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten n middel om deze vlek te ver zijn lastige vlekken. Heb" u al alcalivrij wasmiddel (puur), fleel n lapje of met een vlekker.middel lel verkrijgbaar is. se stekt men een klimopplantje men het gras, hetwelk opgroeit en flink ontwikkeld takje schuin <t u in een pot met aarde. Men de tuinaarde of bladgrond ver en klimopplantje heeft wel graag geen prijs op veel zon. Morgen voor een zonloos venster. 2. Be ns met een oplossing van 5% te gemeente is de oudste van 3or u gestelde vraag is met geen nt woord en, zolang u uw vraag preciseren. Het woord gemeente r eeuwen een zeer verschillende e ook weer varieerde naar de id. Het is dan ook uiterst moei lijk te bepalen wanneer het be zin tot stand is gekomen.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3