AXELSE COURANT Is de vrede naderbij AXELSE COURANT waas 1 Nederland heeft de Benelux gered nippers J C. VINK O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. vrede in de weg staat. En zij blijft zich op grote schaal bewapenen. Drie belangrijke gebeurtenissen hebben in de laatste tijd het wereldbeeld gewijzigd de dood van Stalin, de gewijzigde Russische politiek en de vrede in Korea. De vraag. zijn, hetgeen betekent dat het Russische be wind nog steeds weerstand ondervindt. Wat wij ten slotte zien is dat de speldeprikken, die in de koude oorlog worden toegediend Omtrent wie de eigenlijke macht heeft, of zal krijgen in Rusland, verdiept men zich in gissingen, maar niemand weet het eigenlijk. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Door inwoners van Epe en Ede zijn n geschonken aan de door etroffenen te Stavenisse. j is 25% van het ver vee weer aangevuld. id te Hillegersberg is de agijn op onverklaarbare len zag de jongen op de vel men urenlang, tot in >ezig is geweest met het stmatige ademhaling, is mmm (Van onze econ. medewerker) Enkele jaren bestaat er een economische voor-unie met België en Luxemburg. Wij zijn reeds vertrouwd geraakt met de ge dachte dat we nooit een volledige unie zul len kennen. De jongste conferentie van Den Haag heeft dit feit nog eens onderstreept. Hier is wel overduidelijk gebleken dat men in Belgische industriële kringen van mening is met de Benelux het trojaanse paard te hebben binnen gehaald. Gaan we de geschiedenis van de Benelux nog eens na, dan zien we hoe in het ver leden juist aan Nederlandse zijde die ge dachte van meer economische eenheid zeer sterk heeft geleefd. Er is geen conferentie gehouden over economische bindingen in Europa of Nederland heeft zich er spon taan voor ingezet. Het zou ons niet onwel- vallig zijn geweest wanneer er ook meer economische toenadering zou zijn gekomen met Frankrijk en Italië. Het is niet de schuld van België geweest dat de fritalux er nooit is gekomen. De oor zaken moeten gezocht worden in Italië en Frankrijk, waar zoveel monetaire ontredde ring heerst dat zij moeilijk met de financieel geordende landen, zoals België en Neder land in één schip konden gaan zitten. Niet alleen een gezond politiek inzicht, maar vooral de typische positie van ons land als handeldrijvende natie heeft ons er toe ge dreven zoveel mogelijk tolbarrières weg te breken. Bij België ligt de zaak anders. De handel neemt er niet zo n vooraanstaande plaats in als de industrie, die in Nederland steeds een goede klant heeft gevonden. Bovendien kwam de Belgische franc veel sterker uit de oorlog te voorschijn - dan de gulden en dit maakte voor ons land ,een veel scher pere deviezencontröle noodzakelijk dan voor de Zuiderburen, die konden kopen en ver kopen wat ze wilden. Een combinatie van deze factoren heeft er toe geleid dat de Benelux vertraagd en zeer onvolledig tot stand gekomen is. Omgekeerde rollen. Nederland voelde zich door economische zwakte min of meer schuldig aan de mis maakte Benelux. Het heeft de tanden op elkaar geklemd en is er sindsdien in ge slaagd de rollen te doen keren. Wij industri aliseerden en hoewel de uitkomsten enigs zins achterbleven bij de verwachtingen, onze productie op allerlei terrein is enorm geste gen. Wij denken aan de uitbreiding van onze confectie-industrie, aan de vergroting van onze schoenen- en rayonnijverheid. Wie de zaak nauwkeurig beschouwt zal opmerken dat nu juist de Belgische industrie beschermd zal worden in die sectoren waar onze productie zo enorm gestegen is. Wij werden op bepaalde terreinen een producent van betekenis. Niet alleen had dit tot ge volg dat wij door onze eigen productie de Belgische industrie konden missen. Wij be schikten over een hypermodern productie apparaat, dat bediend werd door perso neel met een veel lager loon dan het Bel gische. Onze geleide loonpolitiek verbonden aan een huurstop, maakte de Nederlandse producten goedkoper dan de Belgische. De Benelux zette de grenzen open en daarmee was voor ons het exporthek van de dam. Onze export naar België, waar vroe ger niet op gelet werd, omdat Indië jaarlijks het deviezentekort aanvulde, steeg maande lijks. Toch hadden de Belgen geen reden tot klagen. De zuiderburen brachten ons nog steeds meer van hun producten dan zij van de onze afnamen. Hun teleurstelling moet meer gezocht worden in het feit, dat zij aan hun luxe positie waren gewend geraakt dan in de rechtvaardigheid. Men heeft in Den Haag nu een catastrofe- clausule opgesteld, terwijl men ook tot een arbitrage-systeem is gekomen, om te ver- hnideren dat beide landen elkaar op onrecht vaardige wijze in de haren vliegen. De ca tastrofe-clausule werkt wanneer in bepaalde bedrijfstakken in België de productie met 15% achter blijft ten opzichte van het ge middelde van de corresponderende halfja ren der twee voorafgaande jaren en deze vermindering wordt veroorzaakt door Ne derlandse invoer. Een bepaling van gelijke strekking is gemaakt voor een overmatige invoer, die minder is verbonden aan de productie. Wij zijn er nog niet. Al deze maatregelen zijn eenzijdig voor delig voor België. Zij benadelen de Neder landse industrie. Sinds de aanvang van het Benelux-pro ject is de economische en financiële positie van ons land enorm versterkt. Vooral die monetaire positie is van belang omdat wïj hier zo'n grote achterstand hadden geboekt door de oorlog. Thans mag de gulden weer als een gelijke van de Belgische franc wor gden beschouwd. Op het moment dat men stappen mocht verwachten tot verder éénwording der beide landen op monetair gebied omdat zij elkaar nu benaderen, worden nieuwe handelsbar rières opgeworpen. Men mag verwachten dat aan Nederlandse zijde de concessies zijn gedaan om de Benelux te redden. België zal ons voor een voldongen feit hebben ge steld of bescherming van haar industrie of een breuk van de economische unie. Het moge zo zijn dat wij monetair als kleine buurstaten naar elkaar toe zijn ge groeid, door de van elkaar afwijkende in terne economisch politiek zijn elders de te genstellingen nog groter geworden. Meer dan voorheen is Nederland bezig een in dustrieland te worden. Nooit zal de Belgi sche industrie hier weer de plaats van voor heen innemen. Nooit zullen de economieën der beide landen aan elkaar passen op een wijze dat beiden gaan juichen om de vol ledige economische éénwording. Daarom versterke men de burcht Europa door één centraal economisch bewind voor de drie landen te scheppen. Mocht Neder land straks zijn huur- en loonprobleem pro beren op te lossen door een revaluatie op be scheiden schaal dan zullen de voegen van de Benelux opnieuw kraken ten nadele van Bel gië. Daarom neme men de voegen weg eer het te laat is. Den Haag is een teken aan de wand. nd is de Helihaven voor ssel geopend. De Heli- iepunt worden van het schroefvliegverkeer. De >rt" in het centrum der orige week geopend en akeld voor de postdienst De posdienst op Maas- eopend op 10 Augustus :nsten begin September. 43-jarige Italiaanse boer vrijheid gesteld, nadat g gevangen had gezeten, ïg voor een gepleegde nd van de bewoners van o ten gunste van Corbi- rees voor het plaatselijk it-majoor Calo, die een :o was, hoewel zij wisten ogenblik van de moord laats van de moord kon iero lijdt aan tuberculose tog maar kort te leven aatste oorlog gesneuveld vel de waarheid te ver midden-Zweden zijn bij ten Zweedse auto en die jt uit Itteren bij Maas gewond. De bestuurder e auto schijnt te hebben weden, waar men links ito de voorrang had. De Zweedse auto had geen o's zijn geheel vernield. rt hebben Zondag enige ijders en verzetslieden iet 18e nationale hulde- Albert en de helden van ïdse visser is een reuzen- meter met 12 geweer- idat Het geharpoeneerde 13 ton wegende vissers- jrd. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 87 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Rn dp cnrudiisip wpIItp mt>n uit al s Frankering bij abonnement. Axel WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 86 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentièn (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. •1 Prinses Irene viert vandaag haar 14e verjaardag. Ditmaal niet in de eigen familiekring, maar in Canada, waar zij haar vacantie doorbrengt bij Renée Roëll, haar vriendinnetje uit de tijd dat het verblijf in Canada geen plezierige vacantie was, maar een gedwongen wijkplaats voor de bezetters, (foto Paul Huff) Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten middel om deze vlek te ver- lastige vlekken. Heb* u al alivrij wasmiddel (puur). Heel ipje of met een vlekker.middel verkrijgbaar is. stekt men een klimopplantje i het gras, hetwelk opgroeit i k ontwikkeld takje schuin a in een pot met aarde. Men tuinaarde of bladgrond ver- klimopplantje heeft wel graag en prijs op veel zon. Morgen- jr een zonloos venster. 2. Be- met een oplossing van 5% gemeente is de oudste van u gestelde vraag is met geen /oorden, zolang u uw vraag ciseren. Het woord gemeente euwen een zeer verschillende Dok weer varieerde naar de Het is dan ook uiterst moei te bepalen wanneer het be- tot stand is gekomen.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1