AXELSE COURANT 1 's Lands belang bespot RANG Odóial fuuü ers Voor de tweede maal BEVOLKINGS ONDERZOEK op de TUBERCULOSE. J C. VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. De Tweede Kamer heeft in een luttel aan tal dagen beslist ovver het wetsontwerp tot aansluitina van Nederland bii de Eurooese vijandig stond tegenover de tempering van onze ijver. Is er voldoende grondslag voor deze bindina van Nederland aan een inter- ZUIDDORPE. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Velen zullen zich ongetwijfeld nog her inneren hoe ongeveer twee jaar geleden al hier een algemeen onderzoek is gehouden teninde de gehele bevolking te onderzoeken op onze meest gevreesde volksziekte, de tuberculose. Begin September zal dit onder zoek in Axel voor de tweede maal worden gehouden. In de provincie Zeeland namen bij de eer ste ronde in totaal ongeveer 161.000 per sonen hieraan deel, of wel ongeveer 60% van de totale bevolking. Wanneer men daar bij nog in aanmerking neemt dat reeds een belangrijk deel van de bevolking regelmatig op de consultatie-bureaux wordt onderzocht hetzij voor controle, dan wel bij periodiek onderzoek in de bedrijven, dan betekent het aantal van 161.000 ruim 80% van de voor dit bevolkingsonderzoek in aanmerking ko mende personen. Bij dit onderzoek werden 96 nog onbe kende gevallen van tuberculose ontdekt, d.w.z. 96 personen, die ook zelf nog onbe kend waren met de gevreesde ziekte, waar mede zij besmet waren en die dus onbewust ook dagelijks weer gevaar voor besmetting van gezinsleden, mede-arbeiders in bedrij ven enz. opleverden. Niet alleen betekende het ontdekken van deze besmettingshaarden een voorkomen van besmetting voor anderen, maar ook een bij na 100% zekerheid voor de zieke zelf, dat hij door deze vroegtijdige ontdekking bin nen betrekkelijke korte tijd weer hersteld zal zijn. Helaas is na dit eerste onderzoek geble ken, dat onder degenen die niet aan het onderzoek deelnamen het percentage van lij ders aan t.b.c. twee- tot driemaal zo hoog is als onder de wel onderzochten. Een reden te meer dus, om allen aan dit onderzoek deel te nemen, zowel in het belang van ons gehele volk, als uit welbegrepen eigenbelang. Men hoort thans wel bezwaren tegen het tweede onderzoek dat in Axel begin September zal plaats vinden en waarvoor de voorbereidingen nu in volle gang zijn uiten. ffê! i ,,Ik ben toch twee jaar geleden onder zocht en toen mankeerde ik niets" is daarbij het motiefmaar men bedenke wel dat tu berculose de meest verraderlijke ziekte is die de huidige tijd kent en dat en periode van twee jaar eigenlijk al veel te lang is om hieruit te concluderen dat men nog steeds gezond zou zijn. Zoals de leider van dit be- OVERSLAG EEN BIJZONDER JUBILEUM. volkingsonderzoek in Zeeland, dr. C. R. N. F. van Joost ons mededeelde is het zelfs mogelijk dat bij dit onderzoek volkomen oe- zond bevonden personen, drie maanden later met klachten komen, waaruit blijkt dat zij met tuberculose besmet zijn Dit moge dus wel een zeer gegronde re den zijn om nu na twee jaar voor de Axelse bevolking weer de gelegenheid wordt ge geven, zich tegen zeer geringe kosten (f 1,05 per foto, waarbij voor onvermogenden, of grote gezinnen nog reductie mogelijk is) al- 1 enaan dit voor de volksgezondheid zo be langrijke onderzoek deel te nemen. Wanneer dus straks binnen een of twee weken een huisbezoeker (ster) bij u komt om uw medewerking aan dit onderzoek te vra gen, informeert dan gerust naar alles wat u weten wilt, maar neemt u vooraf reeds het besluit Ik doe mee Axel was bij de eerste ronde van dit on derzoek op Veere na de gemeente met het hoogste percentage deelnemers n.l. 70% van de bevolking of wel ruim 80% van de in aanmerking komende personen. Laat dit percentage nu nog hoger zijn SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 85 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 een» per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. DE INTERNATIONALE JAARBEURS DER VLAANDEREN. In de reeks jaarbeurzen die in Europa gehouden worden neemt de Belgische najaarsbëurs te Gent een belangrijke plaats in. Speciaal belangrijk voor het Nederlandse zakenleven omdat volgens de mededelingen verstrekt door de voorzitter van de Internationale Jaarbeurs der Vlaan deren, Nederland de 2e plaats der leveranciers en de eerste plaats van de cliënten van België inneemt. Deze voorzitter, de heer Morraye, zei hierover „Inderdaad hebben Nederland en België niet opge houden de kampioenen' te zijn van de economische vrijheid op internationaal plan en dit om natuurlijke redenen de beide landen zijn arm aan grondstoffen, hun economie bestaat bijna uitsluitend in de verwer king van grondstoffen en producten en, om in hun vitale behoeften te voorzien, zijn zij genoodzaakt een belangrijk deel hunner productie te exporteren. Deze enthousiaste voorstander van nauwe be trekkingen tussen Nederland en België zei verder i „Machtig aaneengesloten zullen wij de toorts van onze beschaving dragen en aldus het voorbeeld aan tonen van twee landen, die gering in oppervlakte zijn, maar groot door de moed, de onverschrokkenheid en de prestaties van haar nwoners." De jaarbeurs wordt dit jaar gehouden van Zater dag 12 tot en met Zondag 27 September a.s. in het Floraliapaleis te Gent. Als bijzonderheid speciaal voor dit jaar kunnen genoemd worden de interna tionale Textieltechniektentoonstelling, de Afrikaanse studiedagen met als onderwerp„Het nijverheids- potentieel van Afrika" en tenslotte de televisie-salon. Maandagochtend ontlastte zich boven deze ge meente een kortstondig onweer, tengevolge waarvan het hemelvuur de gelukkig nog slechts met een hoe veelheid hooi gevulde grote landbouwschuur van de heer Cockuijt aan de school trof, die spoedig in lichte laaie stond, nadat het vee en de paarden in veiligheid waren gebracht. De plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse, doch toen ook de Axelse ter assistentie verscheen wist men spoedig het vuur te bedwingen en daardoor te voorkomen dat het onheil zich ook nog tot de aan palende percelen uitstrekte. Met het hooi gingen ook verloren meerdere landbouwwerktuigen, zoals eggen en andere lichtere hulpmiddelen voor de arbeid op het veld. Verzekering dekt de schade. I V KOEWACHT f GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Koewacht kwam in vergade ring bijeen met als hoofddoel onderzoek van de ge loofsbrieven van de nieuw gekozen gemeenteraads leden. Deze geloofsbrieven werden alle in orde be vonden. Hierna werden enkele verzoeken in behandeling ge nomen betreffende ontheffing hondenbelasting, welke aan de betreffende personen, behoudens enkele uitzon deringen, werden; verleend. Een ingekomen verzoek om subsidie voor het aan leggen 'van een proefveld inzake tuinbouw werd aan gehouden daar hieromtrent verslag moet worden uit gebracht. Aan de voetbalvereniging „Koewacht" werd met algemene stemmen een subsidie toegekend. Ook de E.H.B.O. kreeg de gevraagde Subsidie van f 200. Het geval Mannens, betreffende het bouwen van een muur, kwam nog steeds niet tot een oplossing. De mening bestond dat hier eigenlijk de schuld te wijten was aan de uitvoerders of opzichters. Een nader onderzoek zal hiertoe worden ingesteld. Omtrenth et instellen van een schoolbusdienst voor kinderen welke meer dan 4 km. van de school woon achtig zijn, werd breedvoerig gesproken, waarbij de heren de Waele, Janssens, de Gronckel en Polspoel diverse mogelijkheden naar voren brachten. Tenslotte werd accoord gegaan met het voorstel een vergade ring te beleggen met de ouders om tot een definitieve regeling te komen. Een voorstel werd gedaan een klas oude school banken aan het publiek te verkopen Dit werd ac coord bevonden en tot verkoop hiervan zal binnen kort worden overgegaan. Aan de gemeentebode zal een verhoging van zijn wedde worden toegekend, zulks op zijn aanvraag met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1952. De zwembadcommissie welke het plan heeft het zwembad te moderniseren' en er eventueel een speel tuin bij te bouwen diende een verzoek in om een bij drage van de gemeente. De mening was dat hier een oplossing gevonden moest worden en de gemeente wel bereid zou zijn hieraan mede te werken. Het terrein echter waar het zwembad is gelegen is eigen dom van het R.K. Armbestuur van Koewacht. De gemeente is nu wel bereid mede te werken doch het Armbestuur zou dan deze grond aan de gemeente moeten overdragen. Na nog enkele minder belangrijke punten te heb ben behandeld, sloot de voorzitte de vergadering. De heer Polydoor Acke te Overslag vierde dezer dagen zijn 50-jarig jubileum als koorzanger De jubi laris is te Overslag een zeer gezien persoon om zijn activiteit ter stimulernig van het verenigingsleven. Het ontbrak hem dan ook niet aan belangstellng en' deze dag zal bij de heer Acke dan ook steeds in aangename herinnering blijven. Door pastoor Verhellen werd hem een woord van dank toegesproken met de hoop hem nog lang onder de koorzangers te mogen zien. Des namiddags bracht de fanfare hem een serenade waarbij het samen met de feestvierenden gezellig toeging. Een onderscheiding voor dit gouden jubileum werd hem uitgereikt van wege Z.E. de bisschop van Gent, Wielrennen. VERHELST ZESDE TE ACHTMAAL. Te Achtmaal in Noord-Brabant werd Zondag een wielerwedstrijd voor amateurs gehouden, waarin ook onze plaatselijke renner Rien Verhelst aan de start verscheen. In totaal vertrokken er 40 renners voor deze koers over een afstand van 100 km., die ge zien de tijd waarin deze afstand werd afgelegd in een butengewoon hoog tempo moet zijn verlooen. De uitslag was 1. W. Heeren, in 2 uur 27 min. 2, v. d. Borst3. v. d. Zande 4. van Glerum 5. de Jong 6. Rien Verhelst7. Roovers 8. A. van Dongen 9. v. d. Veken 10. v. d. Oever. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 20 Juli 1953, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. z Axel, 27 Juli 1953. De burgemeester van Axel, P. J. van Bendegm, wnd. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Zaterdag 1 Augustus 1953 des namid dags van 2 tot 3 uur ter gemeente-secretarie voor de ingezetenen vreemdelingen zowel als Nederlanders geboren in Juli of Augustus 1888 gelegenheid be staat voor het aanvragen van een nooduitkering. Gehuwde vrouwen kunnen geen aanvraag indienen. Axel, 28 Juli 1953. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. P. J. van Bendegem, wnd. d gewerkt. nand een vordering tussen de in ik niet binnen krijgen, ook ling. Kan dit via een deur- niet via een deurwaarder. U verzoeken een dwangbevel uit hiertoe uw verzoek met vol- evoud op te zenden aan de ig stort u f 5 op de giroreke- jn het kantongerecht. Gaat u ian hoort u meteen het giro- :de gat in de noordelijke dijk ier Bannen" op Schouwen en is het gat bij Stevensluis. Om l 50 meter lange caisson in het er met zand werd volgespoten. ;r half twee was het werk ge lijk dicht. Nu moeten er op en gedicht worden, van welke 370 meter breedte en 30 meter werk zal vragen. 5 op een zolderkamer het lijk iden, welke gewurgd bleek te iw van lichte zeden, afkomstig ps met een handdoek geschied kt tot nu toe elk spoor. >len graag als sieraad van het jkt nu. De gemeenteraad van beslissen of van gemeentewege en worden in de kosten van alen „De Hoop" op het bol- ïratie zal een halve ton kosten. g. voedsel is per vliegtuig van vervoerd. Men heeft Woensdag ten voedselpakket kunnen uit- i, die uit Oost-Berlijn om een varen geweest, werden bij de inoteerd en soms de identiteits- kwamen bij de luchtoefeningen in botsing. De Amerikaanse zijn schiettoestel buiten het on evenwel zijn parachute niet letter. Van het andere toestel ar de staart van het toestel ge- vijl de piloot slechts licht ge- l Maandag op Dinsdag braken wolkbreuken, gepaard met ha- lweer los, waardoor voor mil- aangericht. Twee dorpjes wer- jen geïsoleerd, twee boerderijen c geheel verwoest, terwijl twee (en, doordat zij door een afge- draad werden getroffen, op Cuba tegen de regering zijn bedwongen. Het plan was orden bij nationale wedstrijden, de prijzen zou uitreiken. De gedeeld, dat de aanvallers be pakken reischeques, die ver- werkelijke leiders, die zich in en. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3