AXELSE COURANT 's Lands belang bespot PANG Öüóial fuüÜ AXELSE COURANT Nieuwe Olievelden in Zuid-Holland m nippers >ers wm <ip ^<3 J C. VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. De Tweede Kamer heeft in een luttel aan tal dagen beslist ovver het wetsontwerp tot aanshlitino van Nprlprlanrl hii Ac> F.nrnnpcp vijandig stond tegenover de tempering van onze ijver. Is er voldoende grondslag voor NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Boringen bij Berkel en resultaten rond Rijswijk Deterding moest naar Indië om Neder lands naam groot te maken onder de olie- producenten. Enkele jaren na zijn dood, in 1942, werden echter reeds de eerste schre den gezet op het pad, dat zou leiden naar een eigen nationale oliewinning. Reeds in 1933 kreeg de B.P.M. vergun ning om proeven te nemen voor oliewinning boven de grote rivieren. Men vond enkele jaren daarna olie in Drente. Voordat men tot exploitatie kon overgaan, brak de oor log uit, maar de Duitsers begonnen toch te boren. Ze slaagden er niet in tot een lonende exploitatie te komen, omdat ze door de Ne derlanders werden tegengewerkt en soms ook gebrek hadden aan materialen. Na de bevrijding werd dat snel anders. De B.P.M. streefde naar een spoedige exploitatie. Ons land moest deviezen hebben en waarom zou men in dure dollars betalen wat de eigen bodem bevatte In 1947 vloeide de eerste olie uit eigen bodem over de Drentse heide en sindsdien is de exploitatie al enorm uitgebreid. Men telt nu reeds tientallen boortorens in Drente een gebied, dat deze opleving wel kon ge bruiken met een snel groeiende bevolking en weinig middelen van bestaan. Onze behoefte aan aardolie heeft de 175.000 ton per maand reeds verre over schreden. Daar men aanvankelijk nog slechts 800 ton per dag kon boren, bleek de pro ductie onvoldoende om onze behoefte aan petroleum te dekken. Men besloot daarom in het gehele land boringen te verrichten, teneinde te onderzoeken welke schatten onze bodem wellicht nog bevatte. Nog steeds is men daarmee bezig. De werkzaamheden worden verricht door de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Deze gebruikt twee methoden van geologisch on derzoek. Bij de eerste methode maakt men gebruik van de aantrekkingskracht van de aarde. Deze is groter wanneer er iets zwaars in de grond zit. De metingen geschieden met fijngevoelige instrumenten, die tot op 1/10 millioenste de zwaartekracht-eenheid kunnen meten. De tweede methode geschiedt met behulp van explosies. Men laat een la ding dynamiet onder de grond tot ontplof fing komen. De schok plant zich op ver schillende wijze voort, al naar gelang de samenstelling van de aardkorst. Door nauw keurige metingen kan men zo de structuur van de bodem vaststellen. Alvorens men tot resultaten kon komen met deze methode was een experimenteel onderzoek van vele jaren nodig. Vindt men Bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen het de moeite waard, dan wordt er een boor toren gebouwd. Met een snelheid van plm. 120 omwentelingen per minuut wordt er een geweldige beitel de grond ingedreven, die helemaal niet lijkt op een gewone beitel. Hoe gaat het boren De boring geschiedt met een geweldig geraas. Midden door de beitel loopt een kanaal, waardoor een spoeling wordt ge dreven, bestaande uit een mengsel van klei, chemicaliën en water. Die spoeling zorgt voor de afkoeling van de beitel, terwijl zo tevens de wand van het gat min of meer gepleisterd wordt, terwijl dit vocht, dat aan de buitenkant van de draaiboorpijpen weer opstijgt, tevens zorgt voor de afvoer van het gruis. Het gruis, dat aan de oppervlakte komt, wordt nauwkeurig onderzocht. De boor wordt met geweldige kracht de grond ingedreven met behulp van een paar moto ren van 240 pk. Het ontstaan van de olie heeft millioenen jaren gevergd. Micro-organismen zijn tot petroleum omgevormd. Deze organismen hebben zich in zeewater bevonden, dat in de oudste tijden onze provincies overspoelde. De olie bevindt zich altijd in een laag ge steente, meestal kalk- of zandsteen. Het is niet zo eenvoudig dat zich tussen een paar steenlagen een groot oliemeer bevindt, klaar om leeg te zuigen. De olie zit gewoon in een zandlaag, die men door een vernuftig systeem in de grond weet te houden, ter wijl de olie er als een bruinstroperige massa wordt uitgezogen. Bij elk meetplateau wordt een ketel geplaatst om de olie te verwarmen. Zou deze te dik worden dan kan dit moeilijk heden geven bij het transport. Van Schoonebeek naar Rijswijk. Men verwacht dat aan de Nederlandse zijde van het grensgebied bij Schoonebeek ongeveer 40 millioen ton olie kan worden ge wonnen. Aan de Duitse zijde wordt natuur lijk ook geboord, doch aanvankelijk bleef hier de productie achter bij de Nederlandse. De Duitsèrs werken chter met grote ener gie aan hun olieproject en zullen ons dan ook nog wel inhalen, tenzij wij elders nog olievelden winnen, die de exploitatie waard zijn. De laatste tijd schijnt deze hoop verwe zenlijkt te worden. Vermoedelijk zal binnen niet te lange tijd ook Zuid-Holland behoren tot onze vermaarde oliestreken. Hier werd reeds het vorig jaar olie aangeboord in de buurt van Berkel. Toch vernamen we sinds dien nog niet van boringen op grote schaal aldaar. Sinds deze vondst heeft men in Zuid- Holland energiek verder gezocht totdat men voor enkele weken bij Rijswijk opnieuw succes heeft gehad. De Nederlandse Aard olie Maatschappij heeft reeds medegedeeld, dat men hier een oliehoudende laag heeft aangetroffen, welke een economisch exploi tabele productie zal mogelijk maken. Men zal nu in de buurt van de succesvolle boring meer proeven nemen om vast te stellen, hoe groot het olieveld is. Dit is hoopvol en zal er wellicht nog eens toe leiden, dat een rede lijk deel van ons olieverbruik door de eigen winning wordt gedekt. De petroleumTieeft Nederland al heel wat baten bezorgd. Niet alleen moet men daar bij denken aan de winning in eigen land en in vele streken van de wereld, waar onze Koninklijke" haar winplaatsen en bedrijven heeft, maar vooral aan de olieverwerkende industrie in Rotterdam - Pernis, waar dui zenden liters van het edele vocht worden omgezet in een bijna eindeloze reeks van producten. Dat brengt ons deviezen en werk Uit pakhuizen in Culemborg, waarin graan van de Nederlandse regering is op geslagen, is meer dan 550 ton graan gestolen ter waarde van ruim 200.000 gulden. De graanhandelaar R. uit Rhenen, die belast was met de controle over de pakhuizen, is gearresteerd en heeft na een eerste verhoor bekend zich aan de verduistering te hebben schuldig gemaakt. De Nederlandse renners die deelnamen aan de Tour de France en op zo succes volle wijze een eerste plaats in het landen- klassement wisten te behalen, zijn thans in ons land teruggekeerd. Zij brachten een be drag van circa f 70.000 aan prijzen mee, alsmede een grote groenbronzen bokaal ge schonken door de Martini-fabrieken. Een Britse arts en zijn echtgenote wer den op hun vacantiereis in Spanje door rovers overvallen, waarbij de arts ernstig Werd gewond door machinegeweervuur, ter wijl zijn echtgenote werd gedood. In het eerste half jaar van 1953 emi greerden 20.453 Nederlanders. 11.734 gin gen naar Canada, 3589 naar Australië en de rest naar andere landen. Maandagmiddag om 2 uur Nederlandse tijd zijn de gevechtshandelingen in Korea gestaakt. Volgende week wordt een begin gemaakt met de uitwisseling van de krijgs gevangenen. De deviezenboekjes en in- en uitreis formulieren zijn komen te vervallen. Bij de aankoop van reisdeviezen behoeft men al leen nog mondeling op te geven hoeveel en welke reisdeviezen men nog in zijn bezit heeft. De douane zal van de deviezen nog wel aantekening houden in het paspoort. In de Waal voor Tiel werd door een schokvisser een steur gevangen die niet min der dan 2,60 lang was en een gewicht had van 300 pond. De visser had met zijn hel pers enige uren nodig om het beest uit het net te krijgen en naar de wal te vervoeren. Vrijdagavond zijn 6000 postduiven per trein van Amsterdam naar Mons vervoerH, waar ze Zondagmorgen om 8 uur zijn ge lost. Door de weersomstandigheden men vermoedt dat er duiven boven Limburg door een onweersbui uit elkaar zijn ge slagen zijn maar enkele vogels terug gekeerd. Bij en duivenhouder, die 35 van zijn gevederde vrienden had meegegeven, zijn er nog maar 3 binnengekomen. In totaal zijn er van de 6000 duiven nog 4000 zoek. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 85 JU ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. 11 oto Kinrlinn van Moorland car, oon intor. Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 29 JULI 1953 67e Jaargang No. 84 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 een* per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s d gewerkt. ■nand een vordering tussen de in ik niet binnen krijgen, ook ling. Kan dit via een deur- niet via een deurwaarder. U /erzoeken een dwangbevel uit hiertoe uw verzoek met vol- evoud op te zenden aan de ig stort u f 5 op de giroreke- jn het kantongerecht. Gaat u lan hoort u meteen het giro- ;de gat in de noordelijke dijk ier Bannen" op Schouwen en is het gat bij Stevensluis. Om 50 meter lange caisson in het er met zand werd volgespoten. :r half twee was het werk ge lijk dicht. Nu moeten er op :en gedicht worden, van welke 370 meter breedte en 30 meter werk zal vragen. 5 op een zolderkamer het lijk iden, welke gewurgd bleek te iw van lichte zeden, afkomstig as met een handdoek geschied kt tot nu toe elk spoor. >len graag als sieraad van het jkt nu. De gemeenteraad vart beslissen of van gemeentewege en worden in de kosten van alen ,,De Hoop" op het bol- iratie zal een halve ton kosten. g. voedsel is per vliegtuig van vervoerd. Men heeft Woensdag :en voedselpakket kunnen uit- I, die uit Oost-Berlijn om een varen geweest, werden bij de inoteerd en soms de identiteits- kwamen bij de luchtoefeningen in botsing. De Amerikaanse zijn schiettoestel buiten het on evenwel zijn parachute niet letter. Van het andere toestel )r de staart van het toestel ge- vijl de piloot slechts licht ge- t Maandag op Dinsdag braken wolkbreuken, gepaard met ha- lweer los, waardoor voor mil- aangericht. Twee dorpjes wer- jen geïsoleerd, twee boerderijen c geheel verwoest, terwijl twee len, doordat zij door een afge- draad werden getroffen., i op Cuba tegen de regering zijn bedwongen. Het plan was orden bij nationale wedstrijden, de prijzen zou uitreiken. De gedeeld, dat de aanvallers be pakken reischeques, die ver- l werkelijke leiders, die zich in Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1