Eerste uitreiking Diploma's Landbouwhuishoudschool Philips „PhiliShave" SNEL-scheerapparaat slaat alles! m 1 eessge*rrz. de Goese Taek' Klik T7ÏÏ7T&HAVE PHILIPS RHP Succesrijke opvoering propagandistische revue „Axel, voorheen en thans "&W ,:;U r. §^§-■■'■4. 'y F 49,75 F 39,75 „AXEL VOORHEEN EN THANS" BEKENDMAKINGEN. l\ IJ l\ (peuter met) aan de binnenkant ir van de kroonkurken en U ontvangt: Dinsdagnamiddag was het lang verbeide ogenblik daar voor de meisjes-leerlingen der landbouwhuis houdschool alhier, waarop hun van spanning pope lend hart zich zou ontlasten van tal van emoties, die zij dagenlang hadden doorleefd. Niet alleen waren de examens pas achter de ru doch daarnaast zou evenals het vorig jaar nog een tentoonstelling van het werk der meisjes-leer lingen van de beide klassen, die de primaire cursus volgen, plaats hebben. Des namiddags van 13.30 tot 14 uur en des avonds had deze plaats in de beide leslokalen van de Open bare school in de Kerkdreef, zowel als in de „Toren kamer" van de Ned. Herv. Kerk, die geheel gevuld waren met werkstukken en allerlei proeven van vruchtdragend onderwijs. Deze tentoonstelling mocht zich weer in de leven dige belangstelling van de moeders der tegenwoordige zowel als van de adspirant-leerlingen verheugen. Ook vele andere, vooral vrouwelijke geinteresseerden, kwa men alles bekijken wat hier onder zeer deskundige leiding in korte tijd is bereikt op school. Eens te meer bleek weer het grote nut van dit onderwijs, waarbij alles er op gericht is bij de meis jes een helder oordeel te vormen op het gebied van voeding, kleding, kinderverzorging, woninginrichting en niet te vergeten het algemeen vormend onderwijs, kortweg aangeduid met de letters A.V Oi, doch dat onder deze sobere benaming zoveel bijdraagt tot algemene ontwikkeling, karaktervorming en lichame lijke opvoeding. In de brede over dit alles uit te wei den valt ten enenmale buiten dit bestek en is trou wens reeds eerder geschiedt. Laten wij dus volstaan met te resumeren dat deze tentoonstelling in snel tempo georganiseerd weer een succes was. Te 3 uur had daarop in „Het Centrum' het offi ciële gedeelte plaats, n.l. de uitreiking van de di ploma's aan de geslaagde meisjes-leerlingen ten ge tale van 27 stuks. Op het podium waren tafels en zitplaatsen geplaatst waaraan plaats hadden genomen de algemeen voor zitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze met het dag. be stuur der gemeente Axel, de voorzitter van de kring Axel der Z.L.M» de heer A. Haak, mevr. Sickesz, de consulente van dit onderwijs in Zeeland, de dames leden van de commissie van toezicht en de directrice, mej. M Zweedijk. Ir. Geuze verheugde zich bij de opening dat hier te Axel voor de eerste maal sinds d oprichting dezer 7e landbouwhuishoudschool in onze provincie, de di ploma's konden worden uitgereikt, na beëindiging van een primaire 2-jaarlijkse cursus. Spr. noemde dit alzo een heugelijk feit voor de gemeente Axel, zowel als voor de Z.L.M. en ook voor de directrice. Hij greep terug in de geschiedenis naar 44 jaar geleden toen een jonge vrouw uit onze provincie werd uitgezonden naar het naburige Bouchaute om daar de vereiste kennis en indrukken aan te vullen, totdat enige jaren later dit onderwijs een meer stabiel ka rakter kreeg door de oprichting der eerste landbouw huishoudschool te Zierikzee. Spr. meent dat sindsdien acht scholen in de provincie zijn opgericht, waarvan Axel no. 7 is. De vorming tot goede huisvrouwen, de concen tratie en. de aanpassing aan de omstandigheden dra gen er ongetwijfeld zeer toe bij, dat al de meisjes dit onderwijs, zo vol afwisseling, mte het grootste plezier volgen. Spr. citeert een gevleugeld woord „Het beste deel van het bedrijf, Dat is een goed en handig wijf Hij wees ook op de moderne, thans ten dienste staande hulpmiddelen. In steeds ruimere zin vindt dit onderwijs, dat onmisbaar is erkenning. Zo heeft men aan de Landbouwhogeschool te Wageningen een spe ciale leerstoel in dit vak door de nog maar recente benoeming van een vrouwelijke docente, prof. Wil- linge Prins. Het verheugde hem naast zich hier aanwezig te zien mevr. Sickesz, dewelke nog maar kort geleden in Amerika haar licht heeft opgestoken, dit ook om dat de Z.L.M. doordrongen is en blijft van het grote belang in dit onderwijs gelegen. Hij heette vervolgens nog welkom de in de com missie van toezicht vertegenwoordigde dames. Zeer bijzonderlijk ook verheugt het hem de aanwezigheid van het gemeentebestuur in loco-burgemeester wet houder van Bendegem met de gemeente-secretaris. Hij heeft ondervinding van de voortvarendheid van het Axelse gemeentebestuur in deze waarvoor hij slechts lof heeft Voorts verwelkomde hij de kringvoor zitter, de heer A. Haak, de directrice en het onder wijzend personeel, alsmede de ouders van de leer lingen;, die meer speciaal vertegenwoordigd waren in de moeders en tenslotte de pers die mede een onmisbare schakel vormt in de keten. Hij herstelt een abuis zijnerzijds door deze thans vooral niet te ver geten. De wnd, burgemeester, wethouder van Bendegem vertolkte de gevoelens van waardering namens het gemeentebestuur aan het hoofdbestuur der Z.L.M. dati de totstandkoming dezer school zozeer heeft bevor-/ derd. Het volgend jaar zal, naar hij hoopt in een nieuwe, eigen school de diploma-uitreiking kunnen plaats hebben. Spr. stelt het zo op prijs dat theorie! zowel als practijk elkaar hier de hand reiken en zin speelt op de blinde die door de kreupele geleid wordt. Ouders en meisjes feliciteert hij met de bereikte resul taten en besluit met de hoop uit te spreken dat de school zich in gestadige blom "n groei zal mogen verheugen. Mevr. de Feijter-de Regt sprak namens de com missie in gelijke geest en onderlijnt wat de vorige sprekers zeiden, vol lof als zij is voor alles wat in de nog maar korte verlopen tijd Werd bereikt. Zij heeft respect voor het onderwijzend personeel en de directrice, waarna zij o.m. besloot met woorden van V i V i¥. -T-- 'j. PHILIPS „PHILISHAVE" NU MET TWEE RONDE SCHEERHOOFDEN, de vele voordelen van het enkele ronde scheer- hoofd verdubbeld. Ieder der beide scheerhoofden is een wonder van vernuft en scheercapadteit. 120 sleuven, die korte en lange haren in alle richtingen perfect afscheren, hoe de baardharen ook zijn ingeplant. De scheerkwaliteit overtreft de stoutste verwachtingen. Probeer het maar eens. „PHILISHAVE" IVOOR 12 SNEL-scheerapparatt „PHILISHAVE" IVOOR 6 Het befaamde electrische acheerapparaat met zijn uit muntende scheerkwaliteit „PHILISHAVE" MAROON 6 werkt op 4-6 volt gelijk spanning (zaklantaarnbatterij of accu). Ideaal voor automo bilisten, watersport, kampeer ders, of opreis. F 39,75 goede wensen aan de spoedig uit Axel vertrekkende mevr. Fanoy-Boone, die alzo een ledige plaats in de commissie van toezicht achterlaat, In dank voor het vele werk dat zij voor de school deed wenst zij haar het beste toe. De heer A. Haak onderlijnt mede de eerste sre- kers en constateert, waar door ir. Geuze gezegd is dat Zeeland in 9 kringen thans 8 landbouwhuishoud- scholen hebbende, toch wel erkend moet worden dat de kring Axel met 2 scholen wel een zeer vooruit strevende kring genoemd mag worden. Naast het ge meentebestuur van Axel vindt hij het daarom prach tig, dat ook van Terneuzen steeds eenzelfde geest van medewerking heeft gedemonstreerd. Hij hoopt dat deze bestendigd zal worden. Door mej. Sickesz werden daarop nog nader woor den van waardering geuit en ook voor de toekomst goede verwachtingen uitgesproken die uit de resul taten zullen blijken. Mej. Zweedijk richtte zich met woorden van ge lukwens tot de meisjes, die voor haar zulke prettige herinneringen vormen. Zij hoopt dat zij hetgeen hier geleerd werd ten nutte zullen maken en goede leden van de maatschappij zullen worden. Voorts richtte ook zij zich met hartelijke afscheidswoorden tot mevr. Fanoy-Boone en deed het haar genoegen dat ook haar Terneuzense collega mej. de Vries, hier tegen woordig is waaruit een geest van goede samenwer king blijkt. Door ir. Geuze werd daarna overgegaan tot de uitreiking der diploma's aan de 27 geslaagde meisjes, die hieronder in alfabetische volgorde volgen C. Bakker, D. Bakker, M. Bakker, D. E, van Ben degem, J. de Bruijne, J. Buijze, P. Dek, C. P. Deij, E. A. Dieleman, P. Dieleman, J. C. Dieleman, A. van Driel, L. van Driel, M, T. van Eyk, A. N. Goossen, N. M. Knieriem, M. Koster, L. J. de Kraker, N. Mie ras, F. D. J. Naeye, M. L. Steel, C. C. van Tatenhove, C. Verplanke, A. Wiemes, M, W. L. Ysebaert, allen te Axel en G. J. M. Kant te St. Jansteen en D. J. Schipper te Zuiddorpe. Nadat door ir. Geuze nogmaals enige paedagogische woorden tot de geslaagden waren gesproken werd het officiële gedeelte afgesloten en een half uur gepau zeerd. Het tweede deel van deze mooie namiddag in „Het Centrum" stond in het teken van de ontspanning. Ook voor deze gelegenheid was een beroep gedaan op de reeds meermalen gebleken vruchtbare pen van een bekend Axels auteur. Daar echter een tijdslimiet gesteld was voor de duur van het op te voeren spel van zang,declamatie en dans had deze verleden en hedep ten grondslag gelegd voor dit doel, dat naar zijn mening het best zou strekken als een propagan distisch geheel en daarom ook eindigde met slot-apo- theose s, die de lof van het huishoudonderwijs be zongen. Ook de ontwikkeling, het opgaan, blinken en ver zinken van Axel en de tegenwoordige opbloei, na men hier een ruime plaats in. Alles was echter meer in het kader van de landbouw en de paardenfokkerij to teen geheel verweven, zodat dit ook dienstbaar te maken was aan het onvolprezen ,,landbouw"-huis- houd-onderwijs i Een openbaring bij deze opvoering was het op treden van mej. Ria Ysebaert, die zich ontpopte als een declamatrice en zangeres van meer dan gewoon formaat. Vooral wat zij als „jodelaarster" presteerde was bij dit nauwelijks 16-jarige meisje iets unieks. Haar bijval bleek, door telkens bij elk harer zes liedjes met refreinzang herhaald langdurig applaus dat spontaan losbrak. De ode aan het Zeeuws-Bel gische stamboekpaard behoorde tot de humoristisch best geslaagde momenten van haar optreden, waarin mej. Ria van Eyk mede een kloek aandeel had, vooral in de dialoog van de twee paardenfokkers „Dirk" en „Wullem" in Axelse dracht. Vooral echter ook in het hierop betrekking hebbende lied. Deze revue was het „knal"-nummer van deze ia- gen en het was mej. Zweedijk die aan het slot liet duo Koster-'t Gilde hulde bracht voor hun hernieuwde belangeloze medewerking en voor de zeer vele uren die zij hadden besteedt aan dit welslagen. Daarnaast mag zeker niet vergeten worden dat deel van de revue waaraan de heer Huitema zijn beste krachten had besteedt, n.l. de volksdansjes, die door de eerste klasse op superieure en bijna feilloze wijze werden uitgevoerd. Deze zijn tot dusverre te Axel door dilettanten nog niet in deze correcte vorm ver toond. Als verrassing volgde na de revue een soort show van door de leerlingen der 2e klasse zelf vervaar digde kleding, die eveneens liet zien wat de gediplo meerde meisjes reeds met naald en draad weten te presteren. Hier bleken ook weer de beste resultaten van deze tak van onderwijs, Voor de sluiting volgde van deze gezellige en ge notvolle namiddag in „Het Centrum" werden aan het onderwijzend personeel door de leerlingen aardige cadeautjes uitgereikt als bewijzen van aller erkente lijkheid en waardering. Ook de heren Koster en 't Gilde deelden in deze hulde op het toneel, die alzo een aardige attentie vormde en summa summarum leidde tot een glorie-bladzijde voor de historie der landbouw huishoudschool hier ter plaatse. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten HERINNERING. De gemeente-ontvanger van Axel herinnert aan de betalng van Reinigingsrechten 1952, vervallen 20 Juni 1953. Met de vervolging wordt in de loop van de volgende week aangevangen. V001 W""frtftt^etS of U literator of Profess Het is ons Het genot in U hoeft au r. of U literator of Pressor ben of U „oog of Koewacht spreekt kent. aw lezendieks of Koewachs spreekt O, O» er niets voor te doen. pennen. peuteren, nie, ,e po*. voor een kroon kurk die aan de binnenkant wit voor een kroonkurk die aan de 1 binnenkant BRUIN is voor een kroonkurk die aan de binnenkant groen is voor een kroonkurk die aan de binnenkant blauw is voor een kroonkurk die aan de binnenkant ROOD is Alle prijzen zijn direct bij de kastelijn of winkelier in ontvangst te nemen

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3