AXELSE COURANT .SjiLgj Ons volk er de tucht „Met raad en daad" Snippers WEK DE GAL IN UW LEVER OP ■HJR o o1 J C. VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. In deze vacantietijd zijn er klachten gere- i zen over misdrag'ingen van landgenoten in het buitenland. Bij nader inzien is de situa tie toch wtel wat meegevallen en er is geen sprake van enige uitsluiting op grote schaal van Nederlanders uit buitenlandse verblij ven. Maar het feit op zichzelf, dat men <ïn het buitenland sommige soort landgenoten schuwt en tegen hen maatregelen heeft wil len nemen, is op zichzelf al erg genoeg. Eén individuele Nederlander, die zich niet behoorlijk gedraagt, kan al de reputatie van ons vaderland schaden, een collectieve mis draging, zelfs van een kleine groep kan ons land onnoemelijk veel kwaad doen. Men moet zich verwonderen over zekere tegenstellingen. Wanneer er interland-voet balwedstrijden zijn of dolle rennen met mo torfietsen, of gewone fietsen, dan stijgt ons nationalisme plotsling ten top en is het „hup Holland" de kreet van de dag. Maar zodra wij in het buitenland als toerist onze natie vertegenwoordigen, glijdt blijkbaar het na tionaal besef van ons af. Het Nederlands nationaal gevoel is hoofd zakelijk een sportgevoel en dan een sportge- voel van toeschouwers en niet van deel nemers. Maar bij al deze sportgeestdrift missen wij een der wezenskenmerken van de sportde sportiviteit. Heeft men zijn land lief, dan moet men beseffen dat de waardigheid en de beschaving, die de Ne derlander daar ten toon spreidt, ten minste evenveel betekenis heeft als dat een onzer landgenoten één seconde vroeger over de streep komt dan zijn buitenlandse concur rent. Zich behoorlijk gedragen buitenslands is en eis van zedelijkheid en fatsoen. Maar men mag óók niet vergeten, dat op dit ogen blik, waarin het herstel onzer welvaart af hankelijk is van industrialisatie en daaraan gekoppeld de verbetering van onze uitvoer, de sympathie of het ongenoegen dat de Ne derlander in den vreemde verwekt, on rechtstreeks verband houdt met onze eco nomische positie. Men heeft betoogt, dat ons volk vriende lijk en verdraagzaam is en dat is juist. Maal ais wij over de; grens zijn, worden wij soms bandeloos. Men viert zich uit en vergeet dat men in den vreemde te gast is. Gast zijn wil zeggen, dat men zich heeft te richten naar de gebruiken van het huis, dat betekent hier naar die van het land, dat men binnentreedt. Gast zijn wil zeggen dat men zijn gastheren niet benadeelt. Een van de bezwaren welke 'men tegen de Nederlandse toeristen heeft, is dat zij inhalig zijn. Zij dingen af op de prijzen en zij trachten van de accomodatie, die het buitenland geeft, zo veel te plukken als ze kunnen. Men moet niet met een al te smalle beurs naar het buitenland gaan. Dat geeft teleur stelling, die men dan op de buitenlanders wreekt. Zij hebben toch evenveel recht op hun marge van winst als wij dat hebben als de buitenlanders hierheen komen. Waarom gaan er hele volksstammen de grenzen over, die het eigenlijk niet kunnen betalen Is het om prentbriefkaarten te schrijven met Zwitserse postzegels aan neef tn nicht, die hun vacantie-genoegens moe ien smaken in pootje-baden te Zeeburg, bij Amsterdam Er is een grote hoeveelheid bluf in al dat karavanen. Ziet, het eigen land spreidt zich uit in zijn zomervreugde. Er is daar nog veel te genieten, ondanks de toenemende bebouwing. Het is vanzelf goed- bper en ge bespaart u eindeloze lasten. Wij hebben de vraag te stellen, nu wij zijn opgeschrikt door enige incidenten van tuch teloosheid in de vreemde, of het met de tucht zoveel beter gesteld is in het eigen vader land. Wij willen geloven, dat de losgesla genheid van onze jeugd tot de legenden be hoort. Maar de gevolgen van het veel ver breid euvel, dat de ouders zich om hun hinderen te weinig bekommeren en hen de straat laten beslenteren, doen zich gelden. Is de klacht gerechtvaardigd, die een be kend kinderarts dezer dagen slaakte, dat de ouders zich niet meer met hun kinderen bemoeien en dat de gezinsband verslapt Dan zouden wij het geneesmiddel gaan mis sen, dat ons in onze huiselijke landaard ge- geven is tegen ons overmatig individualisme. Ons volk is zeker geen volk van egoïsten. Waaraan is het dan toe te schrijven dat het egoïsme zich van ons meester maakt, zodra wij optreden in het openbare leven Wij denken aan trein- en autobusbestor mingen, waarbij niet de beurt wordt afge wacht, maar de ellebogen worden gebruikt. 'Het rookverbod is voor velen een uitnodi ging tot roken. Wij geloven, dat de oorzaak ligt in een aesthetisch gebrek. De Neder lander heeft een gemis aan levensstijl, dat zich wreekt, wanneer wij in de gemeen schap verkeren. Het is nodig, dat wij ons meer in deze levensstijl oefenen. Vele jeugd organisaties doen prachtig werk, maar men moge zich op de opvoeding der jeugd tot wjellevendheid concentreren. Waarom horen wij tegenwoordig zo weinig van de Tucht- Unie, die in het verleden zoveel nuttigs ten aanzien van de sociale paedagogiek heeft verricht De lezer begrijpt, dat wij niet de pen op namen, louter en alleen naar aanleiding van zekere gebeurtenissen in Luxemburg. Het probleem is wijder dan dit incident In de herleving van Nederland is de verbetering van ons gemeenschapsgevoel en van ons gevoel voor goede levensvormen begrepen. Niet door duits hakkengeklak moeten wij ons leren beheersen, maar doordat wij die in nerlijke beschaving weten te leren, welke zelfbeperking gebiedt. Dr. P. H. Ritter. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 25 JULI 1953 67e Jaargang No» 83 ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m, Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. 11 "-W «1 i I'-4 i '-11 111111 B. V. Vraagt of er een afdoend middel is tegen steenpuisten die steeds terugkeren. Antwoord Steenpuisten zijn ontstekingen, die ver oorzaak vinden en helpen pillen of tabletten niet op de menselijke huid voorkomen. Het is dikwijls moeilijk er af te komen als men eenmaal zulke aan doeningen heeft gehad. Een enkele keer zijn er be paalde afwijkingen in het gestel, die herhaald op treden van steenpuisten begunstigen heeft uw dok ter u hierop onderzocht Kan men geen bepaalde oorzaak vinden en helpen pilen of tableetten niet voldoende, dan kan men alleen maar proberen ver dere verbreiding tegen te gaan door het betrachten van grote reinheid een ontstane steenpuist direct met een gaasje bedekken en niet aan wrijven of wassen. G. L. Voor het electriciteitsverbruik betaal ik vast recht. Dit vastrecht wordt dat berekend naar het aantal vertrekken wat ik bewoon, met of eventueel ook zonder lichtaansluiting M.i. betaal ik te veel. De meterkaart geeft aan 7 vertrekken. Twee er van die wel beslapen worden bevatten geen aansluiting (leiding ontbreekt). Berust dit op een fout of moet ik deze kamers toch meebetalen Antwoord Electriciteitstarieven en bepalingen zijn lang niet overal gelijk. Hoe deze in uw woonplaats zijn weten wij niet maar dat kunt u te weten komen bij de electriciteitsmaatschappij waaarvan u stroom betrekt. De twee vertrekken zijn echter woonver trekken en kunt u eventueel nog altijd een leiding laten aanleggen of zelf aanleggen (hoewel dit niet mag). W. i Enige tijd geleden verhuisde ik naar een an dere woning, waar wan een der buitendeuren was ver molmd. De huiseigenaar heeft dit laten verhelpen doch vraagt nu aan mij om een tegemoetkoming in de kosten. Er was niets hieromtrent afgesproken. Ben ik ver plicht iets te betalen Antwoord: Neen, die verplichting hebt U niet, De verhuurder moet het huis in goede orde afleveren. G. H. i Is tuinman, gehuwd en vraagt hoeveel uur loon hem moet worden uitbetaald. AntwoordDe vaststelling van de lonen voor werk nemers in land- en tuinbouw is een zeer ingewikkelde geschiedenis, die wij niet kunnen beoordelen, enkel op de mededeling, dat U tuinman bent en in betrekking bent bij één en dezelfde werkgever. Wij kunnen dan ook niet anders doen, dan U verwijzen naar de Stich ting voor de Landbouw, die U volledig kan inlichten. Abonné Moet men 18 jaar zijn om een kind op de fiets te mogen vervoeren en is dat beneden die leef tijd verboden Antwoord De bestuurder moet 10 jaar oud zijn. In iedere gemeente kan van deze bepaling worden afge weken,. Is het vervoer in Uw gemeente niet verboden, dan moet er in ieder geval gezorgd zijn voor een doelmatige zitplaats niet alleen maar ook voor vol doende steun voor rug handen en voeten. Informeer derhalve bij de plaatselijke politie-autoriteiten. K.P.Moeten achterlichtjes tegenwoordig van ge ribd glas zijn en zijn die met glad glas verboden, ook al zijn ze Rijkskeur Zo ja vanaf wanneer en welke voordelen bieden deze boven die met 'glad rood glas 7 AntwoordEen door U bedoeld achterlichtje is wel geldig. Een lichtje met een geribd rood glas kan tevens dienst doen als reflector. K. P.Een dakvenster is stukgewaaid. Ik had dit ,s morgens opengezet. Wie moet de schade betalen, de huurder of de verhuurder Een raam in de schuur is stuk gewaaid, wij dachten dat stormschade voor rekening van de verhuurder kwam. Is dat juist AntwoordInderdaad is er in het B.W. een bepa ling waaruit blijkt, dat kleine reparaties, nodig gewor den door overmacht, ten laste komen van de verhuur- der, maar U zult ons moeten toegeven, dat hier van overmacht geen sprake is. U had het stukwaaien van dat venster kunnen voorkomen, door het te sluiten bij het opsteken van de wind. Als het begint teregenen en U bent bang voor Uw bed of ander meubilair, sluit U toch ook de ramen Nu spreekt U van stormschade. Zijn er meerdere inwoners in Uw gemeente die door deze storm getrof fen zijn Het komt ons voor dat ook hier nalatigheid de oorzaak is van het stukgaan der ruit. Wij hebben de laatste maanden niets gelezen van „noodweer", waardoor U zich zoudt kunnen beroepen op „over macht". M. te W.Wanneer is het de tijd om sneeuwklokjes te verzetten 7 Antwoord Het is nu de goede tijd voor dit doel. Overplanten in goede tuinaarde, niet pal in de zon, achter de ruiten. De aarde niet overdreven vochtig houden en geen water op het schotelt laten staan. J. A. Ik had graag een paar adressen van bedrijven of fabrieken in Wiltz, Manternach of Ettalbruck in Luxemburg. Antwoord Uw vraag is nog al ruim gesteld, want u geeft niet op wat voor fabrieken u bedoelt. In Manternach bevinden zich o.a. de „Ateliers de con structions", die onder meer cirkelzagen vervaardigen voor de houtbewerking, alsmede landbouwwerktui gen, hooivorken enz., stropersen e.d. In Ettelbruck bevindt zich de Fonderie van M. Weber-Collard, die o.a. roosters voor haarden maakt en onderdelen voor landbouwmachines en turbines. M. G. te A. In het door mij bewoonde huis heb ik in 1945 zelf ramen laten zetten. Ik ga r/t verhuizen en wou het door mij er in geplaatste glas meenemen. Mag ik dat doen AntwoordU mag alles wat u in het huis hebt aangebracht er uit halen, mits u er maar zorg voor draagt, dat u alles herstelt in de toestand waarin u het aanttof, Abonné. Met goedvinden van zijn tien kinderen heeft de langstlevende vader het vruchtgebruik ge kregen van de nalatenschap van zijn vrouw. Zijn dochter overlijdt en laat twee kinderen na. Daarna overlijdt de vader, dus grootvader van de kinderen. 1. Mocht deze zonder goedvinden van zijn andere kinderen een deel van zijn bezit aan een zijner kin deren schenken 2. Erft de man van de overleden dochter in zijn schoonvaders nalatenschap Antwoord De langstlevende vader mag over zijn eigen vermogen (dus niet over de nalatenschap van zijn vrouw, waarvan hij het vruchtgebruik heeft) wel vrij beschikken, daarvoor heeft hij de medewerking van zijn kinderen niet nodig. Eén zijner kinderen kan de erflater niet dusdanig bevoordelen, dat daardoor de legitieme portie van zijn andere kinderen, wordt aangetast, 2. De man van de overleden dochter is wel medegerechtigd in het aandeel, dat zijn vrouw van haar moeders nalatenschap toekomt, omdat dit nog in de gemeenschappelijke boedel is gevafllen. In de nalatenschap van zijn schoonvader is hij niet gerechtigd zijn beide kinderen erven tezamen het deel dat anders aan hun moeder zou zijn toegevallen. A. P. In 1949 kwam een huis leeg te staan, dat ik van de eigenaar wilde huren. Deze wilde het echter niet aan mij verhuren. Het werd toen door de burge meester gevorderd en ik kon er in trekken. Zes of U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spüsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. zeven keer heb ik getracht de eigenaar de huur te betalen, maar hij weigerde steeds die huur aan te nemen, Nu is de eigenaar overleden en is er een beheerder over het huis aangesteld, die de achter stallige huur opvordert. Moet ik die nu betalen 7 AntwoordJa, daartoe bent u verplicht. U had verstandiger gedaan de huur aangetekend de eigenaar te doen toekomen of ze elke maand bij een notaris te deponeren. Nu is het een hele som ineens geworden, die u betalen moet 1 Abonné. Is de bibliotheek voor blinden „Le Sr|je ten Broeke" alleen voor de katholieken of leent deze ook boeken aan anders gelovigen 7 AntwoordDe „Le Sage-bibliotheek" leent boe ken uit aan alle blinden van de hele wereld. In ons land zijn nog drie andere braille-bibliotheken, n.l. twee op neutrale grondslag en wel te Amsterdam, Keizersgracht 444 en te 's-Gravenlhage, Noordwal 7 verder één op prot.-chr. grondslag en wel te Ennelo. A. D. Mijn moeder heeft van woning geruild met goedvinden van de eigenaar en de woningcommissie. Zij betrok de woonruimte die een onderhuurder be schikbaar had gesteld voor de ruil. Na een week zei de onderhuurder haar de huur op, omdat er een ander in moest. Hij nam haar al vast de bijbehorende grond af. Wat moeten wij doen 7 Antwoord Indien de ruiling inderdaad geschiedde met goedvinden Van alle partijen en de woningcom missie, heeft de onderhuurder (deze is voor uw moe der de hoofdbewoner) geen recht om haar de woon ruimte op te zeggen, Laat zij zich vervoegen' bij de woningcommissie. z Zuiver en ontsmet uw huid llCTlOV met de helder vloeibare I LIIltFjIÏjU D.D.D. De jeuk bedaart jl. <je ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN II II HUIDAANDOENINGEN AFsJXFsAFi D. S. Weet u ook een middel tegen transpire rende voeten 7 AntwoordDikwijls voetbaden nemen 's avonds (warm water met wat keukenzout, géén soda) stevig borstelen daarbij, goed naspoelen met fris water en krachtig afdrogen, 's Morgens voetzool en huid tussen de tenen wrijven met kamferspiritus (alleen als even tuele kloofjes genezen zijn daarna poederen. Telkens schone kousen nemen. Twee paar schoenen tegen el kaar in gebruik hebben één paar moet 24 uur luch ten, voor het gebruik wat poeder er in strooien. Liefst geen rubberzolen dragen. B. L. H. Heeft een gaatje in een porceleinen thee pot. Is daar wat aan te doen 7 Antwoord Maakt u eens een dik papje van pu%n- steenpoeder, kalk en gesmolten houtlijm. Als hetgeen klein gaatje is zal het hier wel mee dicht gaan en dicht blijven als u er geen kokend water op giet. 2. Een hoed verven is een ondankbaar werkje zoals ook een herencostuum verven ondankbaar is. Is het een lichte hoed dan zou het wellicht mogelijk zijn deze donker te laten verven, maar de „fut" is er uit en om deze redenen doen de zaken het niet gaarne.. Een Nederlandse firma heeft van versterkt plastic de eerste plastic zeilboot van Europa gemaakt. Dit vaartuig behoort tot het type „vrijheidsklasse". Ook zijn plastic kogelvrije vesten ter dikte van 3 mm. ont wikkeld, die b.v. in militaire kleding kunnen worden genaaid. Met het Russische vrachtschip „Krymov" is de eerste zending Russische personenauto's van het merk „Moskvitch" aangekomen, die door de Auto- en Motordelen Importmaatschappij te Amsterdam on der de naam „M.K.V." eerstdaags in de handel ge bracht zullen worden. Het betreft 70 stuks, die waar schijnlijk tot het eind van dit jaar nog door 430 auto's van dit type gevolgd zullen worden. In de badinrichting in de Waal te Tiel is een polospeler in het ondiepe gedeelte met zijn hoofd in de modder gedoken. Hij werd direct naar een zieken huis overgebracht en bleek een nekwervel gescheurd te hebben, terwijl bovendien zijn ruggemerg was be schadigd. De 10-jarige F. Holleman uit Schiedam is Woensdagmiddag bij een onbewaakte overweg tus sen Schiedam en Rotterdam aangereden door de trein die van Amsterdam kwam. Nog dezelfde middag is de jongen aan zijn verwondingen overleden. De Australische minister van bevoorrading heeft verklaard dat in het woestijngebied in Midden-Austra- lië een in Groot-Brittannië vervaardigde atoombom tot ontploffng zal worden gebracht,

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1