AXELSE COURANT Ons volk en de tucht Trek er op uit met een boek! rD.D.D rs J C. VINK De natuurzinnige vacantieganger en zijn lectuur. f T R êTk ëh op vit \-MET BBN BO£M NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG lp Iv**'rwffirapL 9 o1 FIRMA Markt 12 AXEL. In deze vacantietijd zijn er klachten gere zen over misdracfingen van landgenoten in geven is tegen ons overmatig individualisme. Ons volk is zeker geen volk van egoïsten. moge zich op de opvoeding der jeugd tot wiellevendheid concentreren. Waarom horen wij tegenwoordig zo weinig van de Tucht- Unie, die in het verleden zoveel nuttigs ten aanzien van de sociale paedagogiek heeft INGEZONDEN STUKKEN Twee jaar geleden zaten we in een voor malig kooikershuis aan de voet van het dun ne streepje duinen, dat ;een eind voorbij Renesse op Schouwen begintwe genoten van landschap en sfeer, van flora en fauna, van de toch altoos wat geheimzinnige een denkooi en nog veel ander moois. Het grap pige steenuiltje zat elke avond op een paal voor ons huisje en in de riet- en biezen- wildernis er achter wist de sprinkhaanriet- zanger van geen ophouden aardige buren die we van de Veluwse heli niet kenden. Dat was met meer van die duin- en veld- vogels het geval en wanneer we over het stuifdijkje ons in allerlei rimboe- en jungle- gebied verloren, moesten we ons op de naam van menige plant of bloem bezinnen en niet altijd kwamen we er uit. Ik betreurde het geen enkel boek te hebben meegenomen, dat een ruggesteuntje had kunnen wezen en ook in ons vacantie-onderdak bleek niets van dien aard aanwezig. Een jaar nadien op Texel hadden we beter gezorgd en toen bleek natuurlijk ook onze hospes genoeg van deze speciale gading te hebben. Eigenlijk dient elke pensionhouder, bunga low-exploitant en buitenhotelier het een en ander uit de streek of meer algemeen oriën terende boeken al zijn het alleen maar die van het populaire genre voor zijn gasten ter beschikking te hebben. Zij be hoeven dan niet de dorpsschoolmeester, die minee, die van het grijs verleden op de „aan plantjes doet", de pastoor of de do- hoogte is, of de wildschut en de boswachter lastig te vallen met hun kleine, genoegelijke probleempjes, die en wandeling of fietstocht meebracht. Zo had ik daar op Schouwen na het be zoek aan de eendenkooi met jachtopzichter van der Panne, graag nog eens wat nage lezen over dit merkwaardige, oer-Hollandse bedrijf in de twee boekjes van mr. T. Lebret, „Suizende wieken" en „Achter de scher men", terwijl Thijsse's „Onze duinen" uit de Heemschutserie ons over het planten- kleed, ontstaan en vergaan van dit beweeg lijke landschap prettig zou hebben ingelicht. En we hebben gezorgd, dat het boekje van Prud'homme van Reine „Wat vind ik in de duinen nu permanent in het optrekje ligt, voor de gaande en komende man. De wan delaar, de buitenvriend, de drentelaar en trekker door onze landschappen zij allen zijn min of meer nature-minded en verho gen het genot van hun vacantie, wanneer zij de zaken, die zich langs hun pad open- baren, met naam en toenaam weten te dui den. Er bestaan gelukkig een menigte van populaire en betrouwbare handboeken op elk natuurhistorisch gebied ik geef u de verzekering, dat wij ons een halve eeuw ge leden op geh|;el andere wijze moesten behel pen, want toen bestond er nagenoeg niets in dit genre. Nu is er zoveel, dat niemand met de handen in het haar behoeft te zitten en stuk voor stuk verdiepen tal boeken het begrip voor de veelzijdige natuurlijke en cul turele schoonheden van ons vaderland. Enkele titels voor de duinen vloeiden en- passant uit de pen, maar ook hij, die ver strooiing en profijt zoekt in de bossen en heiden, op het water en in de achteraf-hoek- jes kan te kust .en te keur terechteen nog niet eens volledige lijst zou langer worden dan dit artikel. Toch kan ik niet nalaten, de serie „Van Qroei en Bloei en Jaargetijde" waarin de beroemde oude boekjes van Hei mans en Thijsse herverschijnen, even te noe men het verheugt mij altoos, wanneer ik zo'n deeltje onder de snelbinder geschoven zie. Het is een wijs man, die met het oordeel aan zijn bagage toevoegde. Volg zijn voor beeld, maar doe het met inzicht en begrip. A. B. Wigman. UIT DE OUDE DOOS. II. In een der volgende nummers komt een advertentie voor van een concert gegeven door de fam. Stips in „De Prins van Oranje" bij L. Staal. Een herberg van die naam komt niet meer voor. Misschien weet een oudere Axelaar waar die herberg stond. Ook wordt de naam Botermarkt genoemd en bedoeld wordt het gedeelte tussen dr. van der Lee en Antheunis. Axels nieuws van 11 Juli 1885 Een blok paardepeeën en mangelwortels, groot 200 oude roeden werd verkocht voor de kolos sale som van10 cent. Ook wordt dan een oproep gedaan om mee te helpen het 300-jarig jubileum van de bevrijding van Axel het daarop volgend jaar feestelijk te doen herdenken. We zullen zien dat het gemeentebestuur, aangezocht om een bijdrage, afwijzend daarop beschikte. Dan treft ons ook nog de verkiezing voor een lid van de gemeenteraad, waarbij voor de aftredenden gestemd wordt met een wit (briefje en voor de heer Ogge# met een blauw briefje. De gemeenterekening van 1884 vermeld een ontvangst van f 17.554,55J/£ en uitgaaf van f 15.095,55, zodat er een batig slot was van f 2459,00J^. Wat spaarden onze vroede vaderen toen toch en dan dat batig saldo en tot op een cent nauwkeurig. Een te genstelling met de tegenwoordige tekorten. Kosten van het openbaar onderwijs f 5745, en jaarwedden onderwijzers f 4900, De bevolking op 31 December 1884 be droeg 1581 mannen en 1590 vrouwen totaal 3171 en op 31 December 1885 1588 mannen en 1610 vrouwen totaal 3412 personen. De leerplichtwet was nog niet in werking, want van de 480 kinderen op schoolleeftijd komen er 90 niet naar school. Het leggen van een brug aan de Kinder dijk werd aanbesteed en gegund aan v. d. Hooft te Terneuzen, ook werden de zand wegen in de Koegorspolder veranderd in grintwegen. Op 26 Februari 1886 vertrok burgemees- tre Ooster, naar wie de Oosterstraat ge noemd werd. Op Zaterdag 12 Maart 1886 werden de mannelijke lidmaten der Hervormde Kerk opgeroepen ter bespreking van de kwesties in de kerk wanneer men zich kon uiten ter zake van ingekomen missieven van Hoede- maker c.s. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 25 JULI 1953 67e Jaargang No. 83 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. y «1 jI'-X /'-li1111 111fWxMM zeven keer heb ik getracht de eigenaar de huur te betalen, maar hij weigerde steeds die huur aan te nemen Nu is de eigenaar overleden en is er een beheerder over het huis aangesteld, die de achter stallige huur opvordert. Moet ik die nu betalen T- -1e bent u verplicht. U had ïur aangetekend de eigenaar lke maand bij een notaris te hele som ineens geworden, GEVONDEN VOORWERPEN. Een springtouw met klossen, Polenstraat 14 een dop van benzinetank, Prins Mauritsstraat 7 een edel metalen damesschakelarmband, Prins Hendrikstraat 42; een kort regenjasje, de Waele, Oudeweg een boek van de kroningsplechtigheden, Buthdijk O 67 een grijs jongensjasje, Margrietstraat 36een blauwe hoofddoek, Oudeweg 80 een bruinlederen handtas, De Ruijterstraat 15; een armband, Julianastraat 16; een geblokte herensjaal, Vaartwijk N 3 een pakje pijptabak en een jongensriem, De Ruijterstraat 20 een regenjas, Bernhardstraat 19een portemonnaie. Singelweg 20 een lederen motortas, Prins Hendrik straat 47 een portemonnaie met inhoud, Wilhel- minastraat 73twee muntbiljetten van 1 gulden, Nieuwendijk 18 een flesje naaimachine-olie, Buth dijk 18 een zakdoek, Bylocquestraat 1 een pad- vindersportemonnaie met inhoud, Crijnssenstraat 28 een blauwe alpinomuts, Bankertstraat 33 een rode autostep, Weststraat 72 een passer, Singelweg 20 een jongensjasje, Joost de Moorstraat 37 een rood kindervestje, Prins Mauritsstraat 12 drie paar kleine kinderklompjes, Joost de Moorstraat 1 een wollen kindervest, Koestraat 4 een sleutel, Prins Hendrik straat 42 een sjaal, Markt 15een actentas met inhoud, Nieuwendijk 1 een rozenkrans, Joost de Moorstraat 24 een sleutel, De Ruijterstraat 45. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer W. J. Vercouteren Jz. slaagde te Utrecht voor het eindexamen M.T.S. afd. Bouwkunde. 60-JARTG HUWELIJKSFEEST. Maandag herdacht het echtpaar Vercouteren-Smies in de Prins Hendrikstraat de dag waarop het voor 60 jaar in het huwelijk trad. Vanzelfsprekend liet de buurt dit feit niet onopge merkt voorbij gaan en al was op wens van het echt paar niet tot groot feestvertoon besloten, toch wap perden de vlaggen en liet men ook niet na met bloe men, fruit enz. het echtpaar met dit zeldzame ge beuren te feliciteren. BEGIN VAN BRAND. Tijdens reparatie-werkzaamheden geraakte in een onzer plaatselijke garages een auto in brand. Direct werd de brandweer gealarmeerd en deze was op korte tijd paraat en ter plaatse. Gelukkig bleek toen even wel dat men niet meer actief behoefde op te treden, aangezien het vuur ondertussen reeds met eigen mid delen was geblust. „ANN A" Gaarne maken wij onze lezers attent op de adver tentie van „Het Centrum" elders in dit nummer, waarin nog eens extra de aandacht wordt gevestigd op de allerlaatste voorstelling hier ter plaatse van dit bijzondere Italiaanse filmwerk. Zeer velen bezochten reeds deze aangrijpende film niet alleen in onze woonplaats maar overal waar dit machtige filmwerk vertoond wordt. Een reden temeer voor hen die geen der vorige voorstellingen be zochten, alsnog Woensdagavond „Anna" te gaan zien. Niemand mag deze film missen BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. Voor het bevolkingsonderzoek ter bestrijding van de tuberculose zijn 150 tot 200 huisbezoekers (sters) nodig die de gezinnen moeten bezoeken om te vra gen of zij aan dat onderzoek willen deelnemen. Dat aantal huisbezoekers (sters) is nodig om te bereiken dat het aantal te bezoeken gezinnen niet te groot zal zijn. Gestreefd wordt naar 15 gezinnen per persoon. Van verschillende organisaties en personen zijn al opgaven ontvangen van personen die zich voor het huisbezoek beschikbaar hebben gesteld. Dit aantal is nog niet zo groot als gewenst is. Daarom wordt hierbij een beroep gedaan op de bewoners onzer gemeente opdat het vereiste aantal personen huisbezoekers (sters) zal kunnen worden ver kregen, Ieder, die zich hiervoor beschikbaar wil stellen wordt uitgenodigd zich te willen aanmelden ten stad- huize voor of op Zaterdag 25 Juli a.s. tussen 9 en 12 uur. De minimum leeftijd is 20 jaar. Bij voldoende deelname zal het werk voor ieder niet Veel tijd vragen. Door aan dit huisbezoek mede te werken bewijst men de gemeenschap een goede dienst. De T.B.C.-bestrijding is een belangrijke zaak die recht heeft op elke belangstelling en medewerking. Daarom wordt met vrijmoedigheid een oproep ge- daan om hieraan mede te werken. Iedereen kan deze arbeid helpen verrichten. Voordat met het huisbezoek wordt aangevangen zal een vergadering worden gehouden waarin een uit eenzetting van het doel en de taak zal worden gegeven. Meldt U aan voor 25 Juli a.s. ten stadhuize. De wnd. burgemeester van Axel, P. J. van Bendegem. eek voor blinden „Le Se|je le katholieken of leent deze dovigen iage-bibliotheek" leent boe van de hele wereld. In ons :re braille-bibliotheken, n.l. lag en wel te Amsterdam, s-GravenJiage, Noordwal 7 jrondslag en wel te Ermelo. eft van woning geruild met lar en de woningcommissie, t die een onderhuurder be- )r de ruil. Na een week zei e huur op, omdat er een ïaar al vast de bijbehorende rij doen -uiling inderdaad geschiedde partijen en de woningcom- •der (deze is voor uw moe- en recht om haar de woon- t zij zich vervoegenl bij de z tulver en ontsmet uw huid net de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, le ziektekiemen worden en middel tegen transpire- /oetbaden nemen 's avonds ukenzout, géén soda) stevig aspoelen met fris water en lens voetzool en huid tussen iferspiritus (alleen als even- daarna poederen. Telkens jee paar schoenen tegen el- één paar moet 24 uur luch- vat poeder er in strooien. Iragen. ïtje in een porceleinen thee- >en 7 ns een dik papje van pulpi- ïolten houtlijm. Als hetgeen er wel mee dicht gaan en :en kokend water op giet. :n ondankbaar werkje zoals rven ondankbaar is. Is het het wellicht mogelijk zijn n, maar de „fut" is er uit en zaken het niet gaarne., ia heeft van versterkt plastic van Europa gemaakt. Dit type „vrijheidsklasse". Ook tn ter dikte van 3 mm. ont- lire kleding kunnen worden rachtschip „Krymov" is de i personenauto's van het comen, die door de Auto- tschappij te Amsterdam on- erstdaags in de handel ge- betreft 70 stuks, die waar in dit jaar nog door 430 ilgd zullen worden. in de Waal te Tiel is een gedeelte met zijn hoofd in erd direct naar een zieken- k een nekwervel gescheurd en zijn ruggemerg was be- Holleman uit Schiedam is onbewaakte overweg tus- n aangereden door de trein i. Nog dezelfde middag is ndingen overleden. ster van bevoorrading heeft jngebied in Midden-Austra- lë vervaardigde atoombom gebracht.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3