„HET CENTRUM" Axel ANNA Firma J. C. Minister Zijlstra zag Zeeland. HET WAPEN Advertere] Landbouwhi ban Breed; Nederlanrïsche rii- ■*W' Zaterdag 18 Juli, aanvang 6,30 en 9 uur Zondag 19 Juli, aanvang 4,15 en 8 uur en Woensdag 22 Juli, aanvang 8 uur brengen wij U de grootste Italiaanse film van deze tijd, met Silvana Mangano, Vittorio Gassman en Raf Vallone 'Mgijp*. Een film in realistische stijl, die een brandend probleem nadert; met een moraal die tot nadenken stemt. Voortreffelijke auteurs, die een even voortreffelijk gegeven herschiepen in een grote gebeurtenis op filmgebied Een film die reeds duizenden in de gehele wereld zageneen film die U ook niet mag missen. Toegang 14 jaar. Namens de Ouden van Dagen, onze hartelijke dank aan Comité. Zusters te doen slagen. Ook i en Publiek voor de «J II 8chr Suj l' oms Irant: betr baai achte Diusdagmidd s avonds jvan 19 tot van het werk der me Tevens gelegenheid v nieuwe cursussen, dii Aan het slot van zijn bezoek aan Zeeland heeft minister Zijlstra Zaterdagmiddag in hotel De Burg in Middelburg een persconfe rentie gehouden. De minister begon met de sphinx-achtige uitlating dat hij in Zeeland alleen maar was komen kijken en dus geen concrete resultaten waren bereikt. Wel ver klaarde Zijne Excellentie op deze reis veel te hebben geleerd. De minister verklaarde voor het eerst in aanraking te zijn gekomen met het „krooi- bazenprobleem", wat aan de industrie arbei ders onttrekt, die dank zij de 80% W.W.- uitkering en de seizoendrukte met hoge lo nen in de landbouw de voorkeur geven aan landarbeid boven fabrieksarbeid. Overigens was de minister van mening dat bij een wat ruimer aanbod op de arbeidsmarkt dit pro bleem zichzelf zou oplossen. Wat betreft de nieuwe ontwikkeling van de vlasbewerking door het overslaan van het rootproces, hiervan had de minister met be langstelling kennis genomen, doch evenals degenen die dit probleem hebben aangeroerd was hij van mening dat dit toch in de aller eerste plaats een zaak is voor eigen initiatief van de betrokkenen. Gesproken is ook over de afsluiting van de zeegaten en de bouw van een tunnel on der de Schelde, doch dit alles slechts gezien in een verre toekomst. Wat betreft de afvoer van het rootwater en de; vervuiling van de waterwingebieden in Zeeuwsch-Vlaanderen verklaarde de mi nister dat ook dit in de eerste plaats een zaak van de industrie zelf is, doch dat over heidssteun niet uitgesloten is te achten. Onderzocht zal ook worden of de vesti ging van meer ambachtsscholen, dan wel uitbreiding van de bestaande scholen in Zee land noodzakelijk is. De activiteit tot het aantrekken van nieuwe industrieën in Zee land keurde de minister goed, doch de rege ring zal moeilijk bereid zijn om industrieën te adviseren zich in Zeeland te vestigen dan wel delen van onze provincie tot ont wikkelingsgebied te verklaren, zolang men hier eerder van een tekort aan arbeids krachten dan van een teveel kan spreken. V/at betreft de vlasspinnerij achtte de minister het van groot belang dat de bin nenlandse verwerkende industrie meer be kend raakt met de mogelijkheden tot ver werking van dit gesponnen vlas. Overigens FEUILLETON. wordt ook hinder ondervonden van de be schermende maatregelen die Frankrijk voor de eigen vlasindustrie heeft ingesteld. Aan het feit, dat mede door deze in Frank rijk gevolgde politiek de Belgen het Neder landse vlas tegen hoge prijzen wegkopen achtte de minister weinig te doen. Toch nog een cellulose-fabriek Aan het slot van deze conferentie deelde de heer Lockefeer nog mede dat thans op nieuw gewerkt wordt aan de oprichting van een strocellulosefabriek, welk initiatief enige tijd geleden, zoals bekend, mislukt is. Het E.T.I. biedt hierbij thans de helpende hand, terwijl als vestiging wordt gedacht aan de oude P.Z.E.M.-centrale te Driekwart, welke binnen afzienbare tijd vrij komt. Minister Zijlstra deelde tot slot nog mede dat in het kabinet de principiële beslissing over de gemeente-classificatie is gevallen en men eerstdaags een bekendmaking hierover kan verwachten. ~*""ÏÏrf~ONZÊ"OMGEVING AXEL ALGEMENE VERGADERING VAN DE A.W.S.C. „VOLHARDING". ii •tf jf 4k Licht it zonder i ^eenflui Dubb de tnJ hagel der t di I V Voo Op on derstaande num 4 14 21 113 134 138 182 186 188 247 270. 271 345 377 407 509 514 536 606 608 623 72? 749' 756 822 839' 844 930 931 943 999 1007 1012 1028 1032'. 1039 1067 1074: 1099 1145 1147 1158 1221 1247 1250 1314 1 326. 1335 1407' 1414, 1469 Ehe prijzen 'leunnrn afg en Donderdag 23 Jul in het wijjhgeboirw va door T. LODEWIJKS. 40) Want ondanks het feit dat nu de motor van de spuit woest gromde, dat knetterende waterstralen spoten uit de koperen monden van de brandslangen en zich grote plassen begonnen te vormen op de straat, leek het of die waterstralen niets konden uitrichten tegen het vuur dat loeiend sloeg uit het dak van het oude gebouw. De ruiten van de serre waren al gesprongen, de vlammen verteerden de rieten stoeltjes die daar zo hulpeloos stonden. Achter de mensen jankte een sirene, gedrang van een terugwijkende menigte duidde er op, dat de grote motorspuit uit Vierhouten op het terrein verschenen was. De commandanten pleegden even overleg en het duurde niet lang of grauwe slangen kronkelden door het poortje van de grossierderij naast „Het Wapen en ook van de achterzijde spoten nu de waterstralen in de vuurzee. Ook Harm stond als gefascineerd te kijken naar de strijd tegen het vuur, die zo verbitterd werd uitge vochten. Hij had zijn arm om Marian's schouder ge legd. Onder zulke omstandigheden was de vraag, wat de mensen er van zouden zeggen opeens niet belang rijk meer. Er klonk geschreeuw uit het poortje en ook de brandweermannen aan de voorkant haastten zich te- MELK IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN EEN CENT DUURDER. Door het bestuur van de Zeeuwse Melkfederatie is besloten met ingang van 26 Juli a.s. de prijs voor losse consumptiemelk in Zeeuwsch-Vlaanderen met één cent per liter te verhogen en te brengen op 24 cent per liter. Voor overig Zeeland wordt de thans geldende consumptieprijs gehandhaafd. De prijsverhoging voor Zeeuwsch-Vlaanderen houdt verband met de in dit gebied veel geringere melk- dichtheid en consumptiedichtheid per ha cultuurgrond en de hogere distributiekosten, welke de hoogste zijn voor Zeeland. OPBRENGST COLLECTE. De in onze gemeente gehouden speldjes-actie ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft f 292,69 opgebracht. Onder voorzitterschap van de heer Ch. L. Tieleman vergaderde Donderdagavond de Axelse Wieier- en Supportersclub „Volharding" in het clublokaal, café „De Sport", welke vergadering een matige opkomst kende. Na afhandeling van de gebruikelijke agendapunten, rug „Kom 1" beval Harm en trok Marian achteruit. De gevel van „Het Wapen" begon heel langzaam over te hellen. Het leek, alsof het oude huis het hoofd boog en zich overgaf aan de vlammen. Toen stortte met donderend geraas de voorgevel in, vernielde wat er van de serre was overgebleven. Een fontein van vonken spoot omhoog. „Nou is het ergste gebeurt" zei een spuitgast naast hen. „Maar te redden valt er niet veel meer." Desondanks wierpen de beide brandweerploegen nu massa's water in de vuurgloed en thans wonnen de vuurbestrijders zichtbaar terrein. Langzaam drongen ze voorwaarts, devlammen weken terug voor het ge weld van het water. De bordjes waren verhangen. „Ik wil naar vader" zei Marian opeens. De span ning was geweken. „Ga maar mee." Harm stak zijn arm door de hare en zo ging ze, op haar pantoffeltjes, naar de over kant van het ple'in. In de „Gouden Leeuw" waren alle lichten op, een paar slaperige kellners droegen bladen met koppen koffie naar de spuitgasten, die zo,n hartversterking wel nodig hadden. Midden in het café stond Harm's vader. „Nog een logée" stelde hij opgeruimd vast. „Nou meisje, als je er geen bezwaar tegen hebt, blijf dan maar zo lang hier, hé Je kunt toch met onder de blote hemel overnachten Ze gaf hem verlegen een hand „Je bent koud" ging Verdonck voort, „kruip maar gauw onder de wol, anders haal je je nog een ziekte op de hals." „Hoe is het met vader vroeg Marian. „Nog altijd bewusteloos" antwoordde hij en zijn stem klonk iets minder bruusk, „maar de dokter zegt waaruit bij de ingekomen stukken o.m. bleek dat Oostburg zijn aanvankelijk op 15 Augustus vastge stelde amateurskoers een week uitstelde was het be langrijkste onderwerp van deze vergadering het sa menstellen van een werkcomité voor de organisatie van de op 15 Augustus alhier te houden wielerwed strijd voor amateurs. Nu het bestuur met de diverse instanties de nodige voorbereidingen heeft getroffen, wordt het thans tijd de verdere organisatie op touw te zetten. Niettegenstaande de geringe opkomst kon direct tot oprichting van een uitgebreide werkcommissie wor den overgegaan, waarvoor zich staande de vergade ring een tiental personen beschikbaar stelde. Het werkcomité zal eerstdaags de functies onderling ver delen en zeer binnenkort zal met de geldinzameling enz. een aanvang worden gemaakt. Bij de loting tussen de leden-caféhouders voor het lokaal waar de rugnummers moeten worden afge haald, werd dit toegewezen aan café „Nieuwstraat" bij de heer P. C. Tieleman. Ook is nog een verzoek tot het gemeentebestuur gericht door de heer Dobbelaar om op die dag ver gunning tot dansen te verlenen, teneinde ook na af loop van de koers voornamelijk het jeugdige publiek nog een gezellige avond te bieden. DE REISCLUB „PRINS HENDRIK" MAAKTE EEN DRIEDAAGSE TRIP. Andermaal keerde deze reisclub Donderdag monter en wel terug van een verrukkelijke tocht door het Eifel- en Rijnland. De reis liep via Luik en Monschau waar men de Duitse grens gepasseerd was naar het bekende stuw- en merengebied tot Heimbach. In een echt landelijk klein plaatsje, Kirchheim, ge legen aan de mooie stuwdam, werd overnacht Ande rendaags vertrok men in de vroegte naar het z.g. Zevengebergte, waar men met de tandradbaan de beroemde „Drachenfels"-ruïne bezocht. Met de bus ging het daarna naar de Oelberg, de hoogste top van het Zevengebergte. De volgende nacht werd in Koningswinter doorgebracht De laatste dag stond in het teken van een onver getelijke boottocht per Rijndampfer naar Linz, waar bij het langs het gehele Zevengebergte ging en men o.a. ook de overgebleven pijlers van de Rijnbrug bij Remagen te zien kreeg. Een trieste oorlogsherinne ring Hier werd vervolgens het Ahrdal ingereden naar Altenahr dat hier het volgende reisdoel was. Bij de pauze in Blankenheim bezocht men de oor sprong van de Ahr. Deze was te aanschouwen in de kelder ener boerderij, waar een 12-jarige knaap als reporter optrad. Ook hier maakten enkelen ge bruik van een boottochtje op een daargelegen binnen meer en zelfs waren er enige liefhebbers, die een zwembad namen. De terugtocht verliep eveneens zonder incidenten. dat er geen gevaar is. Waarschijnlijk is hij door de schok of door de rook buiten westen geraakt, maar overigens is alles normaal. Hij moet volstrekt rust hebben, ga maar niet naar hem toe nu. Trouwens, je zoudt er nu niet veel aan hebben." „Maar..." weerstreefde ze ongerust. „Maak je nu maar niet ongerust" bemoedigde Ver donck. „Ik zeg het niet voor een smoesje, het is precies wat de dokter me heeft verteld. Ik zal je heus niet in het onzekere laten als er werkelijk iets is. Maar je zult zien, morgen is alles veel beter. Probeer nu maar een beetje slaap te vatten. Harm, wijs jij juf frouw Verdonck maar even haar kamer. Ik had ge dacht nummer drie, op twee ligt de oude heer." „Is er iemand bij hem 7" vroeg Marian. „De wijkzuster waakt vannacht" stelde Verdonck haar gerust, „Je vader denkt om alles" zei ze dankbaar tot Harm, toen die haar naar boven bracht. „Anders had hij het zover niet gebracht" zei deze ..jongeman niet zonder trots. „Nou Marian, wie had gedacht dat ik je vanavond nog welterusten zeggen zou „Tja" zei ze dromerig. De werkelijke toestand drong maar moeilijk tot haar door. „Nou, dag Harm. Ze verdween in de deur. Hij keek haar na, een beetje teleurgesteld. Toen deed ze de deur nog een kiertje open. „Dag" zei ze nog eens en wat hij op haar gezicht las, .deed hem voldaan en tevreden zich om keren en fluitend naar beneden stappen. Het was beroerd voor Marian en haar vader, maar iets in zijn binnenste vertelde hem, dat het getij aan het keren was (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2