AXELSE COURANT Ons volk en de tucht AXELSE COURANT Vacantiespreiding dient meer gestimuleerd D.D.D. nippers «91# J C VINK Betere en goedkopere vacantie mogelijk. O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. In deze vacantietijd zijn er klachten gere zen over misdragingen van landgenoten in geven is tegen ons overmatig individualisme. Ons volk is zeker geen volk van egoïsten. moge zich op de opvoeding der jeugd tot wjellevendheid concentreren. Waarom horen wij tegenwoordig zo weinig van de Tucht- Unie, die in het verleden zoveel nuttigs ten aanzien van de sociale paedagogiek heeft NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN (Van onze econ. medewerker) Een belangrijk zomervraagstuk is nog steeds dat van de vacantiespreiding. Niet omdat wij ons daar dagelijks mee bezig hou den, maar juist omdat wij dat niet doen. In de achter ons liggende jaren is men zich in Nederland mt dit probleem gaan be moeien. Het was in de periode toen wij in bepaalde maanden van het jaar een enorm tekort aan hotelruimte constateerden. Wij zijn als Nederlanders alleen bereid bepaalde veranderingen, die onze gewone levensgang beïnvloeden, te accepteren in tijden van nood. Er moeten bijzondere omstandigheden zijn, die een afwijking van het ingeburgerde rechtvaardigen. In die gedachtengang scheen ook de actie tot vacantiespreiding te slagen. Helaas moeten we nu constateren dat deze oproep aan de verschillende groepen van ons volk, om de vacantie in verschillende maanden van het jaar te nemen, vergeefs is geweest. Uit een opinie-onderzoek Is gebleken, dat nu 52% van ons volk met vacantie gaat. Van deze toenemende massa moet nog 81% de vacantiedagen in Juli en Augustus nemen. Slechts 3% gaat er vóór Juni met vacantie en 5% na September. Ieder, die voorstander is van vacantiespreiding zal deze cijfers met teleurstelling lezen. Het idee om het vacantietijdperk te rek ken heeft grote economische betekenis voor allen die er bij betrokken zijn. De vacantie- bedrijven zien hun kapitaalgoederen met groter regelmaat in gebruik en de overbe lasting er van in de midzomer wordt er door verminderd. Zij behoeven dus minder van die goederen ter beschikking te hebben om in het critieke tijdperk toch alle service te kunnen verlenen, waarop het publiek recht heeft. Een langer gebruik van het vacantie-ma- teriaal binnen het jaar heeft tot gevolg dat de goederen reeds meer versleten zijn op het moment van veroudering door het tijdsver loop. Een en ander werkt kostenbesparend omdat bij een korte vacantie-periode in één of twee maanden moet worden afgeschreven waar men bij spreiding van vier tot zes maanden voor kan rekenen. De kapitaal investering 'in het vreemdqlingenbedrijf wordt dus geringer en zij wordt meer in tensief aangewend. Beide factoren kunnen de kosten van een vacantie in gunstige zin beïnvloeden. Er is niet veel geld voor. Het vraagstuk van de kostprijs is voor de toeristenbedrijven van groot belang gewor den. De vacantie-uitgaven zijn in ons land voor de massa nog een sluitpost op de be groting en vormen daarvan geen onaan tastbaar onderdeel. In onze tijd komen deze uitgaven dikwijls in de knel, zodat men vóór alles een goedkope vacantie wenst. Daaraan kan worden voldaan met behulp van de vacantiespreiding. Dalende kosten voor spoorwegen, hotels, verhuurbedrijven betekenen lagere tarieven voor het publiek. Hebben wij aan iets anders behoefte bij het toenemend sociaal toerisme Vele experts op het gebied van toerisme zijn er van overtuigd, dat het publiek voor deze factoren onvoldoende oog heeft. Vroe ger hield iedereen in Juli en in Augustus vacantie, waarom dit dan te wijzigen Toen werd er toch ook geen aanmerking op ge maakt Dit argument is niet steekhoudend. Het aantal vacantiegangers is veel groter dan voorheen. Juist de groepen met de geringste financiële kracht breiden zich enorm uit. Ook vraagt men thans méér van een vacantie dan voorheen. De verhoudingen zijn anders, de kosten zijn hoger, de tijden vragen iets an ders van ons, waarom dan geen wijziging aangebracht in het tijdstip van de vacantie Meer overleg gewenst. Er is onvoldoende aandacht besteed aan de vacantiespreiding. Het overleg tussen de werkgevers op dit punt is beslist nog onvol doende geweest. Want zij zijn het, die hier een grote bijdrage kunnen leveren door het personeel meer in de voor- en nazomer ge legenheid te geven en minder in de drukke maanden. Zij, die hun bedrijf jaarlijks gedurende een korte periode sluiten kunnen die pe riode eveneens verleggen. Door overleg kan hier veel bereikt worden en zelfs dikwijls een oplossing gevonden worden voor het vraag stuk van de schoolgaande kinderen, die al leen in Juli en Augustus niet naar school gaan. De oude gewoonte speelt in deze kwestie een grote rol, zo is de mening van de vacan- tie-spreiders. Het probleem moet alleen op meer georganiseerde wijze worden aange pakt. Wat de regering kan doen. Zou nu de overheid hierbij geen taak hebben Zij, die de vrijheid minnen zien het spook van rfieuwe wetten en „geleide vacantie" naderen. Vanzelfsprekend is daar van geen sprake. Men kan hier niet zonder mee? een „vacantieplicht" ontwerpen en aan de bevolking opleggen, desnoods met een boete als sanctie. Het nooit volprezen idee van vacantiehouden is dan reeds ver dwenen, voordat men er aan begonnen is. Het ware besturen van een land ligt ech ter in het stimuleren van de krachten, dïe de welvaart op geestelijk en materïëel ge bied kunnen verhogen. De overheid wordt steeds geroepen om het volk de instrumenten ter hand te stellen, waarmee het zijn wel zijn kan bevorderen. Naarmate dit land een toenemende toeristische betekenis krijgt, heeft zijn bevolking belang bij een goede regeling van de vacantie-spreiding, die slechts kan slagen wanneer allen daartoe meewerken. Er komt een lichaam in dit land dat in opdracht van de regering dit vraagstuk uit werkt. Men moet de overheid te hulp roe pen omdat het particulier initiatief geen ge zag heeft en daarvan hinder heeft onder vonden. Wanneer men door overleg en voorlich ting op grote schaal, aangevuld door een flinke tarieven-discriminatie in voor- en na seizoen, het idee der vacantie-spreiding po pulair maakt, dan zal men in een klein aan tal jaren dikwijls prettiger en zeker goed koper met vacantie kunnen gaan. Drs. Mierlo. REGELING VOOR BROMFIETSEN. Per 1 Augustus zal de bromfiets wettelijk gelijkgesteld worden met het rijwiel en zal in beginsel gebruik gemaakt moeten wor den van het rijwielpad. Naar het oordeel van de minister van verkeer en waterstaat is een bromfiets een rijwiel met hulpmotor met een cylinderin- houd van ten hoogste 50 cm3. Deze cylin- derinhoud mag niet groter zijn. Onder deze definitie vallen ook rijwielen met hulpmotor op meer dan twee wielen, alsmede invalide wagens met hulpmotor. Bromfietsen met ingeschakelde motor mo gen echter geen gebruik maken van rijwiel paden, aangeduidmet het rechthoekig zwart bordje „rijwielpad", de z.g. „toeristische rij wielpaden", tenzij onder dat bordje een tweede rechthoekig blauw bord is aange bracht met het opschrift „rijwielen met hulp motor toegestaan". Verplichte rijwielpaden, aangeduid met het ronde blauwe bord met witte fiets, moe ten door de bromfietsers worden gebruikt, tenzij in uitzonderingsgevallen bij de rijbaan het bord „rijwielen met hulpmotor toege staan" is aangebracht. Voor de bromfietsers op het rijwielpad is, mede met het oog op de moeilijke controle, geen maximum snelheid voorgeschreven. Het is hun echter verboden zo snel te rijden, dat anderen hiervan hinder ondervniden. Maandagavond tegen half elf is er een uitslaande brand uitgebroken in de nieuwe Ajlexanderkazerne aan de Van Alkemade- laan te 's-Gravenhage. De brandweer rukte uit met groot materieel. De garageloods van de kazerne is uitgebrand. Vorige week Donderdag is in Canada bij een vliegongeval met zijn instructeur om het leven gekomen de derde sergeant-vlie ger A. J. H. van der Haar. Dit jaar zullen 150.000 vaten zoute ha ring met een netto visgewicht van 100 kg. naar Rusland worden geëxporteerd. Het contract betekent een rcord wat betreft de haringleveranties aan Rusland. Te Breda heeft in de nacht van Zater dag op Zondag een ernstige vechtpartij mans en een zekere Lips met zijn vriend, plaats gehad tussen de gebroeders Akker waarbij van een knipmes, hondenzweep en Indische kromme sabel gebruik werd ge maakt. Een der gebroeders Akkermans werd door het mes in het hoofd gestoken en is Zondagochtend overleden. Een 35-jarige procuratiehouder van een Amsterdamse verzekeringsmaatschappij heeft in het tijdvak van Januari 1950 tot April 1953 ongeveer 50 mille verduisterd. TS Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 25 JULI 1953 67e Jaargang No. 83 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLoise nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. zeven keer heb ik getracht de eigenaar de huur te betalen, maar hij weigerde steeds die huur aan te nemen Nu is de eigenaar overleden en is er een beheerder over het huis aangesteld, die de achter stallige huur opvordert. Moet ik die nu betalen 11bent u verplicht. U had ïur aangetekend de eigenaar lke maand bij een notaris te hele som ineens geworden. WOENSDAG 22 JULI 1953 Frankering bij abonnement, Axel. 67e Jaargang No. 82' VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. eu Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 c«nt per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tegen spijsverterings-stoornissen. s eek voor blinden „Le Se|je ie katholieken of leent deze dovigen !age-bibliotheek" leent boe van de hele wereld. In ons :re braille-bibliotheken, n.l. lag en wel te Amsterdam. s-Gravenhage, Noordwal 7 jrondslag en wel te Ermelo. eft van woning geruild met lar en de woningcommissie. die een onderhuurder be- >r de ruil. Na een week zei e huur op, omdat er een laar al vast de bijbehorende rij doen •uiling inderdaad geschiedde partijen en de woningcom- •der (deze is voor uw moe- en recht om haar de woon- ,t zij zich vervoegen) bij de Zuiver en ontsmet uw huid net de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, ie ziektekiemen worden est. EN en middel tegen transpire- /oetbaden nemen 's avonds ukenzout, géén soda) stevig aspoelen met fris water en lens voetzool en huid tussen iferspiritus (alleen als even- Ij daarna poederen. Telkens vee paar schoenen tegen el- één paar moet 24 uur luch- vat poeder er in strooien. Iragen. itje in een porceleinen thee- >en •ns een dik papje van pulpi- ïolten houtlijm. Als het "een .er wel mee dicht gaan en ;en kokend water op giet. :n ondankbaar werkje zoals rven ondankbaar is. Is het het wellicht mogelijk zijn n, maar de „fut" is er uit en zaken het niet gaarne., ia heeft van versterkt plastic van Europa gemaakt. Dit type „vrijheidsklasse". Ook tn ter dikte van 3 mm. ont- lire kleding kunnen worden rachtschip „Krymov" is de t personenauto's van het tomen, die door de Auto- tschappij te Amsterdam on- erstdaags in de handel ge- betreft 70 stuks, die waar in dit jaar nog door 430 ilgd zullen worden. in de Waal te Tiel is een gedeelte met zijn hoofd in erd direct naar een zieken- k een nekwervel gescheurd en zijn ruggemerg was be- Holleman uit Schiedam is onbewaakte overweg tus- n aangereden door de trein i. Nog dezelfde middag is ndingen overleden. ster van bevoorrading heeft jngebied in Midden-Austra- lë vervaardigde atoombom gebracht*

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1