HET WAPEN UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. SUCCESVOLLE TOCHT OUDEN VAN DAGEN. ZAAMSLAG ZUIDDORPE. MINISTERIEEL BEZOEK. Donderdagavond arriveerde minister Zijlstra voor zijn werkbezoek aan Zeeland te Goes, waar hij op gewacht werd door de leden van Ged.i Staten en het diner werd gebruikt in de „Korenbeurs Om half tien vertrok de minister uit Goes waarna hij omstreeks kwart voor elf in Terneuzen arriveerde en in hotel „Rotterdam" logeerde. Vrijdagochtend om half negen vertrok het gezel schap, bestaande uit de minister, de directeur-gene raal voor de industrialisatie, dr. Kramer, de heren Hamelink en Lockefeer van Ged. Staten, de griffier der Staten, mr. Pilaar en de directeur van het E.T.I., drs. Verburg uit Terneuzen naar Hulst waar in ge zelschap van de burgemeester een bezoek werd ge bracht aan de tricotagefabriek van de firma E. Locke feer. Omstreeks half elf arriveerde het gezelschap bij de vlasfabriek van de firma Calle-Hesters te St Jan steen, waar ook met de directeur van de waterleiding maatschappij besprekingen werden gevoerd over het probleem der watervervuiling. Vervolgens gingd e tocht naar Axel waar rond half twaalf een bezoek werd gebracht aan de E.Z.V. en na inleidende besprekingen met de directeur, de heer Schroder en wnd. burgemeester van Bendegem. het bedrijf werd bezichtigd. Om kwart over twaalf volgde in Paviljoen „Zomerlust" bij de heer Faas de lunch, waarbij besprekingen werden gevoerd met de heren Coumou, directeur van de N.V. Zelandia te Zie- rikzee, als werkgever, de heer J. Steutel te Zierikzee als middenstander en de heer J. C. van de Hulle uit Ouwerkerk als werknemer. Omstreeks twee uur vertrok het gezelschap naar Sas van Gent waar een bezichtiging van de Spiegel- glasfabriek op het programma stond, waarna als slot nog een bezoek werd gebracht aan de N.V. „De Hoop" te Terneuzen. Bij hetdiner te Terneuzen voegden zich nog bij het gezelschap de rijksnijverheidsconsulent, de heer J. v. d. Kooy, een drietl werkgevers n.l. de heren J. F, de Klerk, van de scheepsbouwmij. „Terneuzen", drs. Veldkamp van de N.V. „Alginac" te Schore en de heer E. H. van Dorsselaer van de N.V. „Clitex te Clinge, een drietal werknemers, n.l. de heren Ja cobs uit Hulst voor de K.A.B., de heer van Liere uit Terneuzen voor het N.V.V. en de heer Meliefste uit Middelburg voor het CN.V, terwijl als midden standers aanwezig waren de heren van Kampen uit Oostburg, Baars uit Middelburg en Roose uit Goes Verder waren hierbij nog aanwezig de directeuren van de Waterleiding Mij., P.Z.E.M. en Prov. Gas bedrijf, alsmede voorzitters en secretarissen van de K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden en voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Na het diner vertrok de mniister via Breskens naar Middelburg, waarna Zaterdagochtend de be sprekingen worden voortgezet en de minister Zater dagmiddag in een bespreking met de pers zijn in drukken zal weergeven. NIEUWE INDUSTRIE VOOR AXEL. Reeds geruime tijd was ons bekend dat door het actieve gemeentebestuur, waarbij zeker de persoon van burgemeester van Oeveren nog extra vermeld mag worden, onderhandelingen werden gevoerd om te komen tot vestiging van een fabriek van vlasvezel platen alhier. Thans is men definitief tot overeenstemming geko men en zal met spoed aan de uitvoering van de plannen worden gewerkt, om te komen tot de stich ting van een fabriek voor de fabricage van vezel platen, vervaardigd uit lemen, aan de Sassing, naast de nieuw gebouwde Silo. Het fabrieksgebouw zal een oppervlakte van circa 2500 vierkante meter beslaan en opgetrokken worden in constructie-betonbouw. Men hoopt dit jaar nog ge reed te komen en in Februari 1954 te kunnen draaien. Vervaardigd zullen dan worden vezelplaten in di verse hardtegraden en dikte's. Hoewel men niet ver- door T. LODEWIJKS. 39) Maar weer doofde de vlam, bij gebrek aan voedsel. Trillend van woede stond Korstiaan van Vueren daar, greep opnieuw naar de lucifers. Een duizeling sloeg door hem heen, hij zakte tegen de wand. Maar in zijn zieke hoofd brandde nog maar één gedachte in brand, de boel moest in brand. Niemand zou er wat aan hebben. Hij niet, maar óók Sartorius niet. Geen deurwaarder zou z'n voeten zetten over de drempel van „Het Wapen van Breeck", geen bil jetten zouden zijn gevel bevlekken, geen nieuwsgie rige' kijkers zouden hier komen gluren. Branden moest de boel Hij ontwaakte uit zijn verdoving door een knet terend geluid. Grijze rook krulde de gang in. Een wilde triomf verspreidde zich over zijn trekken. Het was gelukt Een gele vlammentong lekte langs een raam in de wand. Dikker werd de rook. Korstiaan van Vueren wankelde terug. Maar door zijn hoofd hamerde het Ik heb het 'em geleverd. De brand moet er in. Door het nachtstille Breeck loeide angstaanjagend de sirene van de motorspuit. Haastige spuitgasten, hun uniform aangeschoten over de pyama, de blote wacht deze productie reeds het eerste jaar te be halen, hoopt men in de toekomst circa 9 millioen kilo lemen per jaar te verwerken. Ook is het niet uitge sloten dat men naast de vezelplaten later nog andere producten zal vervaardigen. Un totaal zal dit be drijf aan 60 tot 70 personen werk geven, inclusief dus administratief en leidinggevend personeel. Het besluit tot stichting van dit bedrijf te Axel is tot stand gekomen dank zij de samenwerking van het gemeentebestuur, het Belgische Linex-concern, dat te Lauwe bij Kortrijk eveneens een fabriek voor deze vezelplaten heeft en daar al enkele jaren ervaring heeft met deze fabricage, de alleenvertegenwoordiger voor deze platen in Nederland, de fa. Proost Brandt te Amsterdam en de directeur van het Econ Technol. Instituut te Middelburg. Voorbereidingen in vergevorderd stadium. De plannen, tekeningen en verdere voorbereidingen voor de bouw zijn reeds zeer vergevorderd en in han den van een onzer plaatselijke architecten, de heer P. Ie Feber. Ook voor het vervoer van de grondstof naar het bedrijf heeft men de plannen reeds ver gereed. Dit zal vanaf de vlasserijen geschieden met losse wagen tjes met een trekker. De trekker zal dan steeds de volle wagens bij de vlasserijen weghalen en daar te gelijkertijd weer lege achterlaten, zodat laden en transport met zo weinig mogelijk tijdverlies en moeite kan geschieden. Overigens zal deze aanvoer vanuit de richtnig St. Jansteen-Koewacht stellig weer extra drukte geven aan het verkeer in onze plaats en ook op de toch al overbelaste Buthdijk. Gunstigen ontwikkeling voor Axel. Deze nieuwe vestiging betekent weer een mooie stap voorwaarts op de weg van verdere ontwikkeling en uitbreiding van onze gemeente. Niet alleen weet Axel zich als landbouwcentrum te handhaven en aan moderne eisen te voldoen, maar ook de industriële ontwikkeling is met deze tweede industrievestiging in enkele jaren tijds stellig gunstig te noemen, waar door een eenzijdige groei van onze gemeente wordt vermeden en Axel ook als industrieplaats van be tekenis wordt. Woensdagmorgen 8 uur stonden twee Z.V.T.M.- bussen gereed om de Axelse oudjes ook dit jaar een prettige uitgaansdag te bezorgen. De grenspassage verliep vlot en zo ging het via St. Niklaas en Dendermonde naar Brussel, waar de Grote Markt de eerste halte was. De oudjes kwa men hier danig onder de indruk van de fraaie oude gevels en na een rustig genieten ging men een kopje koffie drinken en volgde een rondrit door de stad, langs de kathedraal van Koekelberg, over de bou levard Adolphe Max, het Paleis van Justitie enz. De bosrijke streek om Tervueren was het vol gende reisdoel en na hier te hebben genoten van het natuurschoon in het uitgestrekte bos, reed men naar Quatrebras, waar de warme middagmaaltijd gereed stond en die na de rit zich bij allen goed liet smaken. Na het middagmaal trok men naar Waterloo, naar de beroemde leeuw, die nog door vele oudjes werd beklommen in een tempo dat jongeren hen nau welijks na zouden doen. Ook het panorama werd bezichtigd en daarna werd het tijd om aan terug keer te gaan denken. Langs de Brusselse luchthaven met de stijgende en dalende reuzenvogels en via Mechelen, waar de meegebrachte lunchpakketten werden verorberd, ging het nu naar Antwerpen en via de grote boulevrds en de tunnel weer richting Axel, waar men stipt op tijd arriveerde en de beide muziekcorpsen en de burgerij met ongeduld stonden te wachten om de thuiskomst weer even feestelijk als altijd te doen zijn. In „Het Centrum" waar nog een kopje koffie werd gedronken op het afscheid, dankte een der deelnemers *de heer J. de Visser het comité voor de voortreffelijke organisatie van deze bijzondere tocht, die niettegenstaande het bar slechte weer in Axel, toch met betrekkelijk goed weer werd gemaakt. voeten in de waterlaarzen, kwamen op hun fietsen aansnellen, gooiden de karretjes ergens tegen de bomen. Om de hoek zwaaide de rode spuit, vlak er achter de auto van de commandant, de directeur van open bare werken. „Brand in Het Wapenweerklonk al spoedig en ieder kon zien dat het zo was. Reeds priemden de vlammen door het houten dak van de serre, een dikke rookwolk bleef hangen onder de boomkruinen. De spuitgasten snelden naar de rode wagen, laadden de slangen af, rolden ze uit, zetten standpijpen op. Kortaf klonken de commando's. Enkele anderen waren inmiddels naar het bran dende gebouw gehold, hadden met korte bijlslagen de deur geforceerd en drongen nu de serre binnen, om meteen weer terug te deinzen. „Achterom, jongens beval de brandmeester. „Ga maar over de schutting. Een politieman kwam haastig aangepeddeld en kon al meteen beginnen met de mensen op een af stand te houden, want het was onbegrijpelijk, hoe snel de Breeckenaren haastig in jas en broek ge schoten, de weg vonden naar het terrein van de brand, De tientallen werden honderden, want dit was een gebeurtenis. „Het Wapen" dat sinds mensen heugenis een bestanddeel van de Breeckse gemeen schap was geweest, stond in brand. Wilde gissingen werden gedaan omtrent de be woners. Harm Verdonck, die haastig van de over kant was komen toelopen, drong zich door de mensen heen. Hij dacht aan Marian. DIPLOMA UITREIKING HUISHOUDSCHOOL. Revue „Axel voorheen en thans". Onder verwijzing naar de in dit nummer voor komende advertentie omtrent de tentoonstelling alhier a.s. Dinsdag te houden in de namiddag- en avonduren waarop het werk der leerlingen in de meest uitge breide vorm zal zijn te bewonderen, wordt de moe ders en meisjes nog gewezen op de gelegenheid tot het opgeven harer dochters die in aanmerking komen voor het volgen van de in September opnieuw aan te vangen cursussen. De uitreiking der diploma's zal geschieden in „Het Centrum" r.a de eindles, door de voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze. Bij deze gelegenheid zullen de leerlingen te vens een proeve afleggen van hun rethorische en declama torische gaven en ook in solo- en refreinzang van hun kunstzinnigheid doen blijken door de opvoering van een revue, getiteld „Axel voorheen en thans onder auteurschap van een Axelaar. JAARVERGADERING V.V „AXEL". De V.V. „Axel" hield onder voorzitterschap van de heer J. Dieleman haar 42e aige nene vergadering op de bovenzaal van haar clubgebouw hotel ,,'s Lands Welvaren In zijn openingswoord releveerde de voorzitter het niet zo gunstig verlopen laatste verenigingsjaar waar de club ten derde male debuteerde in de 2e klasse. Wat feitelijk te voorzien was is gebeurd, het elftal heeft in de hogere regionen niet voldoende energie, stootkracht en vechtlust kunnen opleveren om het verblijf daar te bolwerken en andermaal is dit be perkt tot een seizoen en moest men weer degraderen. Gezien de resultaten die Axel ondanks haar zwakte tegen de sterkste tegenstanders in deze afdeling heeft weten te behalen is spr. vervuld met optimisme voer de naaste toekomst en wekt hij op tot volharding, trouw en vernieuwd doorzettingsvermogen om ander maal het kampioenschap te veroveren. Na voorlezing der notulen werden aan enkele ver dienstelijke leden blijken van waardering voor in het belang van de vereniging verrichte prestatie's uitge reikt, n.l. aan de heer P. Mechielsen, de trouwe ma nager der afd. Eerste Hulp, die onvermoeid en ten allen tijde het eerste elftal assisteerde, die een paar fonkelnieuwe herenmolières werd geoffreerd, terwijl aanvoerder Walraven voor het door hem voor de vereniging als oefenmeester verrichte werk met een fraaie vulpen en een ball-point werd verblijd. De voorzitter bracht beide heren dank voor hun onver moeide activiteit, waarop hij eveneens voor de toe komst een beroep deed. Hierop nam men een geweldige sprong naar één der laatste agendapunten, n.l. de vaststelling van het hernieuwde reglement met de eveneens van 1931 da terende statuten. Ofschoon rekening werd gehouden met tal van ten berde gebrachte opmerkingen en en kele afwijkende voorstellen van ondergeschikt belang werden aangenomen, werd ten slotte na tamelijk veel tijd het ontwerp van het bestuur in grote lijnen aan vaard en beschikt de vereniging thans weer over een gewijzigde nieuwe „grondwet Het jaarverslag van de 2e secretaris, de heer D. J. Freekenhorst, de reeds meer dan 30 jaar deze taak met de grootst mogelijke ambitie en punctualiteit ver zorgd, werd aandachtig beluisterd en verwierf weer de algemene bijval. Er bleek o.m. na een opsomming van de gespeelde wedstrijden die nog eens de revue passeerden uit, dat de vereniging thans 116 leden en 93 donateurs telt en de secretaris een aantal van 246 ingekomen en 262 uitgaande brieven registreerde. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer L. v. d. Berge bleek ten slotte een nadelig saldo. De grootste uitgaaf vorderde een aangeschafte motor- grasmaaimachine. Bij monde van de heer A. A. Rie- mens werd namens de kascommissie geadviseerd tot goedkeuring van de rekening en bescheiden. Evenzo geschiedde met de rapporten van Straf- en jeugdcommissie en met het algemeen bestuursbeleid, waarmede men zich in het algemeen bleek te kunnen verenigen. „Zijn ze er allemaal uit vroeg hij aan brand meester Van Gilzen. „We zijn er nét" antwoordde die haastig, „de jongens zijn naar binnen." Vóór iemand het verhinderen kon, was Harm de geforceerde deur binnengewipt. Hij zag hoe een paar gehelmde, groteske figuren door de grauwrokerige gang kwamen aansjouwen met iemand tussen zich in. In een flits zag hij het witte, als levenloze gezicht van de oude eigenaar van Het Wapen. Korstiaan van Vueren werd naar buiten gedragen. Harm liet hem gaan. Hij was in ieder geval in goede handen. Maar Marian Op dat ogenblik zag hij haar, een mantel over haar pyama geslagen, hoestend van de rook, door de gang snellen. „Harmriep ze verschrikt en opgelucht tegelijk „ons huis staat in brand Hij pakte haar bij de arm en duwde haar naar de richting van de deur. „Je moet me nog eens ver tellen wat ik niet weet" grinnekte hij ondanks de naargeestige situatie, „Vader „Die is al buiten" zei hij voorzichtig. Hoe, dat zou ze .wel zien. Hij wist trouwens zelf niet of Korstiaan van Vueren levend of dood was. „En Marinus „Weet ik niet..." „Maar..." „Eerst jij naar buiten, dan zien we wel verder." Buiten ontdekten ze de schrale gestalte van manke Marinus, die gehuld in een winterjas, de situatie met Bij de periodieke bestuursverkiezing werden de he ren Adr. Verpoorte en A, C. van de Velde als zo danig herkozen. Voor de heer J. H. Peeters die geen herbenoeming wenste te accepteren werd gekozen di heer H. van Broekhoven Wz. Heel wat voeten in de aarde had de verkiezing van een nieuwe elftalcommissie. Daarover moest tot negen maal toe worden gestemd en werden per saldo ge kozen de heren Adr. Verpoorte, Abr. A. Riemens én A. Verstraeten. De nieuwe kascommissie bestaat uit de heren A. Brevet, R. Borgt en Joh. Wesepoel. Uitvoerige discussies hadden nog plaats over de toekomstige wijze van training en over het beheer van het fonds voor bijzondere doeleinden, In een gloedvol slotwoord wekte de voorzitter nog maals op tot trouw en volharding, de leden aanma nende zich wederom met de traditionele geestdrift en met de dartelheid het jonge veulen eigen, te geven voor de zo geliefde oranje-witte kleuren, opdat na dit jaar van tegenslag weer een glorievoller verschiet zich zou mogen openbaren. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het diploma timmer man-gezel, onze stadgenoot dhr. A. B. L. de Gronckel. BENOEMD. Tot kantonrechter te Zierikzee is benoemd de heer mr. H. van den Belt, thans griffier en wnd. kanton rechter bij het kantongerecht te Terneuzen. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Juli. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris Wisse, (collecte inw. zending). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds, A. Kuiper. Geref. Kerk, (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen (Fröbelschool, Nieuwstraat). i KOERSEN TE HULST. Op Zaterdag 1 Augustus a.s. wordt in Hulst door de W.S.C. „De Sportvrienden" in samenwerking met de buurtvereniging „Nieuw Hulst" een koers voor amateurs, georganiseerd op het z.g., Bosdorpparcours, dat geheel afgesloten is. De afstand bedraagt 110 km. Zondag 2 Augustus vindt een koers voor nieuwe lingen plaats over een afstand van 55 km. Voor de amateurs zijn er prijzen ter waarde van f 350 voor de nieuwelingen prijzen ter waarde van f 100 bene vens vele bekers en tal van premies. De start vindt plaats aan café Oscar Neefs aan de Graauwse Poort, terwijl de prijsuitreiking plaats vindt bij de heer Nijs aan de Zoutestraat. Het parcours wordt voor het pu bliek vanaf 1 uur opengesteld. Vele renners schreven reeds in. „Nieuw Hulst" wil van deze sportdagen een paar extra-feestdagen maken. Aan B. en W. van de stad Hulst werd toestemming gevraagd voor het mo gen houden van een collecte. GESLIPT. Woensdagmiddag slipte een personenauto van de fa. S, alhier op de weg van Reuzenhoek naar Zaam- slag. Via een lichtpaal geraakte de auto in de naast de weg lopende sloot. De bestuurder kwam met de schrik vrij, doch de auto werd deerlijk gehavend en moest worden weggesleept. REIS OUDEN VAN DAGEN. Ook in Zuiddorpe is men druk bezig met de voor bereidingen voor een reisje voor de ouden van dagen. Het plan is om op 4 Augustus een tocht te maken via BreskensVlissingen en door het overstroomde gebied van Zuid-Beveland naar Noord-Brabant waar men te Loon op Zand een bezoek zal brengen aan „De Efteling" om vervolgens via België weer naar Zuiddorpe terug te keren. slaperige verbazing stond te bekijken. De levende have van Het Wapen was dus in veiligheid. Marian haastte zich naar een groepje mensen in gebukte houding. Haar instinct zei haar, dat daar haar vader was. Korstiaan van Vueren lag op de grond, zijn hoofd op een opgerolde jas, de ogen gesloten. „Dokter..." schreeuwde Marian bijna." „Nee, nee" haastte die zich te verzekeren „hij is alleen maar buiten westen. Een beetje rook... of shock, wie zal 't zeggen. Verder mankeert hem niets. Maar hij kan hier niet blijven..." Een forse gestalte dook vlak achter de dokter op. „Naar de Gouden Leeuw" klonk de commando stem van Verdonck. „Heb jullie een draagbaar, ja Nou, dan s net beter even te lopen dan op een wagen te wachten, Ik ga zelf wel mee." Verbaasdlu isterde Marian toe en een warm ge voel kroop om haar hart. Er waren mensen die het initiatief namen, die zorgden. Harm's vader... „Nou" zei Harm, die naast haar stond, op een toon die twijfel verried „als het zo gaat, denk ik dat er voor jou ook niks anders op zal zitten. Marian dan dat je bij ons komt logeren. Vind je het erg 7" Marian keek hem verwezen aan. „Ik... ik blijf hier" zei ze toen vastbesloten. Zij kon niet weg van deze plek. Zelfs het/feit dat haar vader werd weggebracht, verhinderde niet, dat ze hier bleef en met eigen ogen wilde zien, hoe Het Wapen, waarin ze was geboren en opge groeid, door de vlammen vjerd verteerd.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2