AXELSE COURANT et onheil van een heilstaat D.D.D. „Met raad en daad PANG Oüólal fuiih m Ve tfflsfuipeunfivaa deèch kauwgo «HC3 j C. VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. ZATERDAG 18 JULI 1953 Frankering bij abonnement, Axel. 67e Jaargang No. 81 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland t 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertenttën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. Markt 12 AXEL. r Het schrikkelijke van de toestand, waarin e wereld zich op het ogenblik bevindt, is ierin gelegen, dat de onzekere factor on- eker blijft. Die onzekere factor is Rusland. Na de dood van Stalin worden wij opge- chrikt door een geheel veranderde Russi- che politiek. Het leek er op, dat het dwang- egim van Moskou milder vormen ging aan- lemen en dat er een tegemoetkomender en ppener staatkunde tegenover het westen ou worden gevoerd. Velen zagen het paradijs naderen van een lindelijke vrede, die de onrust zou wegne- nen uit de wereld en het westen zou toe- aten zijn bewapening te verminderen en laardoor aan zijn économische benauwenis t ontkomen. Anderen waarschuwden. Zij leiden laat u niet misleiden idoor een luchtspiegeling. Slaapt niet in, want ge kent Je achtergrond der Russische mildheid niet. Dit was het eerste bedrijf van de sensatio- lele gebeurtenissen, welke zich in de laatste reken in Rusland voltrokken. Toen kwam iet tweede bedrijf. De hongrende bevolking in de satelliet staten gevoelde de verandering van het re- jiem niet als mildheid, maar als zwakheid. Nu het dwangbuis minder ging kwellen, stonden zij op en riepen om voedsel en om vrijheid. Maar de beleidsverandering bleek tich al te schielijk te willen voltooien. Men :an een nieuw inzicht willen verwerkelijken - daarmee heeft men de middelen nog niet n handen om een nieuwe toestand te schep- ien.. Heeft men jaren lang eenvolk beheerst loor terreur en honger, dan beschikt men liet terstond over nieuwe regelingsmetho- len, over voedselvoorraden, die een uitge mergelde massa wederom levenskrachtig tunnen maken. De oproeren in Berlijn en elders moesten ,u bloed worden gesmoord en het bleek, dat het communistisch stelsel volkomen faalde in de leniging der noden, die het zelf had opgewekt. De heilstaat vermocht zijn arbei ders niet te voeden. De arbeeiders staakten door enzij staken nog. Intussen heeft de Sowjet volkomen zijn gezag verloren in de Westerse arbeiders wereld, waarop hij zijn verwachting had gesteld. De feiten toonden aan, dat het soort socialisme, dat door de Sowjet in practijk wordt gebracht, de arbeiders niet gelukkig maakt maar hun tot slaven knecht, op een ergerlijker wijze dan het verfoeide kapita lisme het ooit heeft gedaan. Ameilika zond zijn voedselvoorraden naar Oost-Duitsland om de hongerigen te spij zigen, Rusland zond er zijn tanks heen om ze te doden. normale verhoudingen. Verder dat een ge liberaliseerd Rusland een aannemelijk deel genoot zou zijn geworden op de conferen ties en niet langer een veto s slingerend com parant zou zijn, die slechts en schijn-vrede bewaart. Zien wij het goed in, dan was Beria be dacht op de opbouw van Rusland en op de samenwerking met de andre landen, waar door de kans verdween dat de wereld, Rus land inbegrepen, in een derde wereldoorlog zou ineenstorten tot een ruïne. Maar deze, gezonde, beveiliging van zijn vaderland, noopte Beria tot het vieren van de teugels van het regiem. Wij mijmerden over deze mogelijkheid en wij vroegen ons af of wij Rusland niet moesten tegemoetkomen een houding, die door Tito werd aangeraden. Maar daar, opeens, komt het derde be drijf van het Russische drama. De man, die met een verbazingwekkende kracht en spoed het nieuwe beleid begon, wordt plotseling gekerkerd en wij moesten het opnieuw er varen, dat het ministerschap in Oost-Europa het voorportaal is van de vernietiging. Blijkbaar heeft de gedachte der handha ving van het regiem door dik en dun, die van de consolidatie van het Russische va derland en van de wereldvrede verdrongen en dat is ernstig, omdat er reeds belangrijke maatregelen zijn genomen en er reeds iets in de geesten van de verdrukte volken is opengemaakt. Tijdens de regering van Stalin was er de bestendige toestand van de koude oorlog, waarop men zich had ingesteld. Thans ko men wij te leven in een wisselende en be wogen situatie. Het terugnemen van voor rechten kan, bij de reeds aanwezige onrust, gevaarlijke beroeringen teweeg brengen en een oorlog is zelden een gevolg van bereke ning, maar meestal van onverhoedse ge beurtenissen. De anti-Russische stemming in Amerika is r door de laatste voorvallen niet beter op geworden en Duitsland kookt van verlangen naar zijn hereniging. Aan de geallieerde re geringen wordt positieve, krachtige staat kunde, maar ook uiterste voorzichtigheid toegebeden. De betekenis van het treurspel, hetwelk zich in het Oosten heeft voltrokken is deze, dat de factor van onzekerheid, die de we reldsituatie beheerst, zich heeft bestendigd. Het is uiterst moeilijk gebleken, de toe stand in Rusland te diagnostiseren. Voor de democratische landen vallen berekeningen te maken. Men kan uit de volksstromingen en uit de ontwikkeling der politieke ver houdingen afleiden wat er zal gaan gebeu ren. Maar wat in de democratieën uit de openbare meningen opwelt, dat geschiedt in Rusland door paleis-revoluties. Niet de worsteling om de gelding van een over tuiging, maar de worsteling om de macht bepaalt het einde. De diadochen van Stalin zullen elkaai verscheuren, evenals die van Lenin het deden, totdat het machtsconflict is opge lost. Maar aangezien deze ptrijd om de macht even essentiëel is voor de dictatu ren als de neiging tot regeling en verstand houding voor de democratieë, vragen wij ons af hoe het mogelijk kan zijn, dat de mocratieën en dictaturen in vrede samen zijn, zolang in de dictaturen de starre doctrine zich tegen de eisen van het leven verzet. Dr. P. H. Ritter. betalen, maar U had der/; vooraf in kennis moeten stellen en hem vragen of hij het wilde laten repare ren of dat U het mocht laten doen door Uw elec- triciën op zijn kosten. H. W. Heeft als lijder aan „Psoriasis" belangstel ling voor het preparaat „Vitamine F 99 dat naar hij gelezen heeft, toepassing vindt bij de behandeling van huidziekten. Antwoord t F 99 is inderdaad een middel, dat goede resultaten kan geven bij huidaandoeningen. Betreffende de toepassnig bij psoriasis is ons echter niets bekend. Het medicament is zowel in de vorm van creme als in druppels en capsules in de handel. Het is zeer kostbaar en zal wel niet door het zieken fonds waarbij abonné is aangesloten worden verstrekt. Abonné. Wij hebben inwoning. Mijn man is ziek en volgens doktersverklaring is het noodzakelijk, dat deze inwoning opgeheven wordt. B. en W. gaan op ons verzoek niet in om de inwoning op te heffen. Tot wie moet ik mij nu wenden? Antwoord U moet een verklaring hebben van de gemeentelijke geneeskundige dienst. Deze verklaring moet u bij uw verzoek overleggen. Worden er dan nog geen maatregelen getroffen dan kunt u zich wen den tot de minister van maatschappelijk werk te Den Haag. J. W. Heeft een hond, die steeds maar door ver haart. Wat is hier aan te doen Antwoord: Naar een dierenarts gaan en de hond laten onderzoeken. Zonder onderzoek durven wij u niets te raden. A. H. Wenst een correspondentie-adres Antwoord Schrijft u eens naar postbus 529 te Amsterdam. J, W. Elk jaar hebben wij mieren in de kast. Wat is hier tegen te doen AntwoordEen schoteltje met bier, waarin suiker is gedaan in de kast plaatsen. J. J. Kunt u mij ook mededelen of er een vogel be staat, die de naam draagt van „poelepetate Antwoord t Een poelepetate is een soort parel hoender, meestal grijs van kleur met een klein kopje. Het is een streekbenaming voor een parelhoender. 1ÜTT17 Niet krabben. De helder vloel- 11-11 14 bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diepbi de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN t diep in de huidporiën ff Ook in een ander opzicht bleek de positie van Rusland verzwakt. Het is nu wel zonne- daar gebleken, dat op de dag des oordeels de Sowjet in geen enkel opzicht kan rekenen op de medewerkingen der bevolkingen van zijn satellietstaten en zijn bezette gebieden. De Russen zelf zullen misschien tot krachti ger actie in staat zijn, doordat ze hun ideo logie hebben beleefd. De grenslanden onder Russische heerschappij weten echter dat die ideologie aan hen is opgedrongen. Zij ge voelen Westers en zij zullen even koelbloe dig overlopen naar Ruslands vijand als de Oost-Berlijners met doodsverachting onge wapend de Russische kanonnen en mitrail leurs trotseerden. Ten aanzien van Duitsland heeft deze aan Rusland vijandige houding een bijzondere politieke betekenis. Het verlangen naar be vrijding van het Russische juk is in Oost- Duitsland gemengd met een hartstochtelijke drang opnieuw met de landgenoten In het westen te worden verenigd. Deze gedachte leeft ook in West-Duitsland. Zo is, ten gevolge van de troebelen in het Oosten het Duitse probleem opeens ac tueel geworden en het is een der agenda punten van de conferentie te Washington. Wat hadden wij van de politiek van Beria die met een verrassende kracht werd inge zet, kunnen verwachten Dat Rusland zich had geconsolideerd op eigen gebied en dat de haarden van onrust in Oost-Europa zouden zijn geblust en het Europese leven zou zijn terug gekeerd tot C. J. Regenwater van een landbouwer zijn schuur komt op het erf van huurder. Kan in gierput lopen. Moet ik hier genoegen mee nemen Antwoord Neen, artikel 700 Burg. Wetboek zegt Elke eigenaar is verplicht zijn daken zodanig in te richten, dat het regenwater op zijn erf of op de openbare weg afloopt, indien dit laatste niet bij wetten of verordeningen is verboden. Hij mag het water niet op de grond van zijn nabuur doen uit lopen. H. Komen de kosten van zegel en provisie bij verkoop van effecten langs de beurs in aanmerking voor aftrek bij de opgave van de inkomstenbelasting 2. En voor de vrijwillige ziekteverzekering 3i Moet het opgegeven bedrag der bijverdiensten wegens ka- merverhuur worden gehalveerd Bij zonnebrand, doorzit- schr'inen' smetIeft van 40%. Dit staat in artikel 48 van het besluit op de inkomstenbelasting. Dit geldt echter alleen (art.. 20) wanneer een bedrijf geheel of gedeeltelijk wordt vervreemd. Niet wanneer slechts één enkel bedrijfs middel wordt vervreemd, omdat dan iedere verkoop van een bedrijfsmiddel hoe klein ook hiertoe zou leiden. Kunt u dus stellen dat door verkoop van het pand het bedrijf voor een deel wordt gestaakt, of stil gelegd, of verplaatst, dan zoudt u hierop een beroep kunnen doen. Men moet toepassing van artikel 48 uitdrukkelijk verzoeken, waarbij vermeld moet worden „indien et voordeliger is". Dit laatste in verband met het minimum van 20%. G. B. De electrische geleidingen zijn wegens ou derdom gedeeltelijk vernieuwd. Wie moet dit betalen, de huurder of de verhuurder AntwoordIndien ouderdom (slijtage) beslist de oorzaak is van-de storing, dan moet de huiseigenaar L. S. Ik heb een wijnvlek op een zwart suède schoentje gekregen. Hoe kan ik deez verwijderen? Antwoord U wrijft de plek in met groene zeep, daarna uitwassen met warm water. Een ander mid del is het uitwassen met zout water. T. v. d. B. Hoe kan men anilinevlekken uit een colbertjasje verwijderen AntwoordMet alcohol, die au bain-Marie is! verwarmd. W. Heeft een zestal boterhambordjes van de „Napoleon"-serie, uitgebracht door de firma P. Re- gout Co. te Maastricht en wil graag weten of deze bordjes nog waarde hebben. AntwoordDeze serie is voor het eerst ln het jaar 1880 in de handel gebracht. Ongeveer dezelfde tijd werd eveneens uitgebracht de „Sphinx -serie. Komt deze „Sphinx" niet voor op uw bordjes dan behoren zij tot de eerste die met dit decor gemaakt worden. Is dit wel het geval dan dateren zij uit de jaren 1880 en 1913. Over de waarde laten wij ons liever niet uit. Men kan echter gevoegelijk aannemen, dat de waarde niet zo veel hoger zal liggen, w^nt wil men echt over „oud" kunnen spreken, dan speelt iets wat in 1880 gemaakt is niet zo'n belangrijke rol. Een antiquiteitenhandel zal u nader kunnen inlichten., Wij weten helaas in uw omgeving geen adres, doch in Rotterdam b.v. zult u in een telefoongids wel een paar adressen kunnen opzoeken. Antwoord'; Ja, dit is het geval. 2. Neen, deze niet. 3. Neen, er is geen voorschrift. Belast wordt wat verdiend is, d.w.z. de bruto-opbrenst minus de kosten van onderhoud, slijtage e.d. Abonné. Heeft een pand verkocht en wil gaarne iets weten over de belasting, die hij in verband hiermede moet betalen. AntwoordBij vervreemding van bedrijfsactiva zijn in het algemeen alle vóór- en nadelen (ten op zichte van de boekwaarde) belast of aftrekbaar. Aan het bezwaar dat u bedoelt in uw vraag n,l. dat wan neer hetgeen in verscheidene jaren door afschrijving ten laste van de winst is gekomen in het algemeen door progressie die belasting zwaarder wordt ge troffen dan normaal, wanneer dit er later in één jaar geeel of gedeeltelijk (als stille reserve) weer bij ge teld wordt, is de wet in bepaalde gevallen tegemoet gekomen, door een tarief toe te passen op deze ge deelten van het inkomen gelijk aan het percentage, geheven over de laatste f 600 van de overige in komsten, met een minimum van 20% en een maximum Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje"

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1