AXELSE COURANT et onheil van een heilstaat AXELSE COURANT Verwording van het cadeaustelsel P.P.P. nippers j C. VINK Wettelijke regeling gewenst <$4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. wogen situatie. Het terugnemen van voor rechten kan, bij de reeds aanwezige onrust, gevaarlijke beroeringen teweeg brengen en een oorlog is zelden een gevolg van bereke- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Schoenmaker, blijft bij Uw leest! (Van onze econ. medewerker) Na de oorlog is ons volk er op uit ge trokken om zijn vroegere levenspeil te her vinden. Dat manifesteerde zich in uitdruk kingen als rechtsherstel, wederopbouw in plaats van het Nederlandse herbouw!) en in een zekere idealisering van het oude van voor 1940. In veel opzichten is deze gedachte op een desillusie uitgelopen, ook in het economi sche. De usances en wensen op het econo misch terrein zijn meer dan op welk ge bied ook, aan schommelingen onderhevig. Zo constateren we in de laatste jaren een men op de noodzaak tot behoud van de volkswelvaart, vooral na het verlies van zeer sterke vermaterialisering. De dollar mentaliteit, de drang naar bezit, naar snelle vermeerdering van materiële eigendom is sterker dan ooit, hoe sterk deze drang dcor de eeuwen heen ook geweest moge zijn. Ten dele wordt deze geestesgesteldheid veroorzaakt door het verloop van de over- heidshuishouding. Jarenlang worden wij nu al overstelpt met boodschappen over pro ductieverhoging. In regeringsnota's wijst Indië. Men spreekt van een bedreigde le vensstandaard, van onvoldoende inkomen, van een onjuiste verdeling der financiële las ten. Een perfecte sociaal-economische op voeding is ons door middel van alle pu- bliciteitskanalen voorgezet. Een vorm van sparen. In een dergelijk klimaat is het succes van het cadeaustelsel volkomen verklaar baar. Want op dit stelsel richt zich onze beschouwing. Het geeft de gelegenheid tot „sparen" en wanneer men met zijn inko men nauwelijks kan rondkomen, is het uiter mate prettig zijn spaarlust te kunnen bot vieren op bonnen, zegels, plaatjes, punten of andere tekens, waarmee men op de duur gratis een theepot handdoek, servies, cas sette of ander begerenswaardig artikel kan verwerven. Het moet alle betrokkenen duidelijk zijn dat de ten geschenke gegeven goederen door de spaarders van bonnen etc. zejf wor den betaald. Men speculeert op de hebzucht van het moment bij de adspirant-verkrijger van het „cadeau". Het is opmerkelijk dat de liefhebbers van „gratis - aanbiedingen" zichzelf een koopplicht opleggen van een artikel, dat men anders nog niet in zijn be hoeften-plan had opgenomen. Men koopt dus een artikel dat men eigenlijk niet had willen kopen en men betaalt de prijs er voor in het bedrag dat besteed moet wor den voor een ander artikel waaraan de „gratis-aanbieding" verbonden is. Nadelen. De zelfstandige keus van artikelen, die (men wenst, wordt opgeofferd. Dit geldt in versterkte mate voor aanbiedingen, waar bij moet worden gespaard. De consument bindt zich aan een leverancier, terwijl hij anders volkomen vrij is. Hij bindt zich aan een artikel, dat hij misschien niet direct no dig heeft. Mogelijk zou hij bij vrije koop nooit die kwaliteit, die vorm, die kleur of een combinatie van deze factoren hebben gekozen. Ten slotte heeft zo'n gratis artikel voor de verkrijger nooit die waarde van een gekocht artikel. Men heeft er niet voor be taald, althans niet direct en men gaat er nonchalanter me om. Zeer dikwijls zijn de cadeaux massa-arti kelen van tweede keus, die langs deze weg aan de man meer nog aan de vrouw worden gebracht. De smaak van het publiek wordt dus ongunstig beinvloed en de omzet van bij nadere beschouwing dik wijls 'inferieure zaken vergroot. Wij be toogden reeds, dat er toch voor wordt be taald,dus uiteindelijk wordt de huishoud- begroting door de cadeaux ongunstig be invloed, terwijl zij liet tegendeel sugge reren. Het is niet alles goud wat er blinkt aan die cadeautjes. Gedwongen verdwazing. Voor de handel heeft het geven van ge schenken bij aankoop van bepaalde artike len tot een verdwazing geleid. Textielzaken tooien hun etalages met gebak of cassettes. Kruideniers versieren hun toonbanken met kopjes, zakdoeken, stukken speelgoed en andere huishoudelijke artikelen. Groenten- zaken verfraaien hun appelkisten met ras pen, mandjes etc. Deze lijst kan men uit breiden. Deze mensen zijn geen vaklieden op het terrein van de cadeaux. Zij kunnen deze artikelen niet beoordelen, beschikken niet over opslagriiimte er voor en kunnen de afnemers ook geen voorlichting geven om trent kwaliteit en gebruik. De tijd om een ingewikkeld cadeaustelsel uit te leggen zou men nuttiger kunnen en willen besteden. Door het cadeaustelsel wordt de bonafide handelaar van zijn stuk gebracht. Hij moet tijd en ruimte besteden aan een commercie, waarin hij zich niet thuis voelt. De handel wordt gedegradeerd tot een loterijspel of kermisvermakelijkheid, die wel nuttig is, doch alleen bij bepaalde gelegenheden. Bij navraag bleek ons, dat zeven van de tien winkeliers het cadeaustelsel gaarne vaarwel zouden zeggen, wanneer ze niet door de concurrentie werden gedwongen mee te doen. De vakman niet meer nodig. Door de geschenken-actie wordt ook de normale handel verstoord. De kopjes, die een kruidenier en passant aan zijn theeklant cadeau geeft worden aat: de omzet van de galanteriezaken onttrokken. De taart, die u kunt winnen of krijgen bij aankoop van een overjas, mist uw bakker op zijn reke ning. Nu kan men betogen dat een andere bakker de opdracht krijgt, maar meestal ge schieden deze leveranties op condities, die men nauwelijks meer aanvaardbaar mag noemen. In zijn totaliteit kan men het cadeaustel sel niet verwerpen. Er zijn zaken en ver koopsystemen, waarbij dit stelsel niet gemist kan worden. Deze mag men niet de dupe laten worden van de mensheid, welke ook niet steeds moet worden geprezen. Wanneer de middenstandsbonden collec tief een beroep doen op de overheid, zoals is geschied, mag men aannemen, dat de gren zen der redelijkheid zijn overschreden. Er dient op korte termijn een wettelijke rege ling te komen, waarbij het cadeaustelsel ern stig wordt ingedamd. Dit zal rust brengen en prettiger koop- en verkoopverhoudingen in veel winkelbedrijven. Geen mens kan er mee gebaat zijn wan neer een kruidenier eerst een bromtol op de toonbank van zijn zaak fiioet laten aflopen om een pakje margarine te verkopen. Zowel de consument als de handel zal in vele ge vallen een zucht van verlichting slaken wan neer deze geschenken-plaag ten einde zal Drs. Mierlo. Niet genoeg kan er op gewezen wor den, dat bij Oostenwind en afgaand water de zee gevaarlijk is om in te baden. Er is dan een onderstroom, waartegen nïet is op te tornen. Op het .strand te Scheveningen werden dan ook borden geplaatst met het opschriftZee gevaarlijk. In Rotterdam fietste een mpeder met voor en achter zich haar twee dochtertjes. Zij slipte in de tramrails en kwam te vallen, waarbij haar 2-jarig kind dat voor op de fiets zat kwam te vallen en onder een pas serende auto terecht kwam waardoor zij op slag werd gedood. Te Weesperkarspel heeft een 36-jarige mevrouw haar 61-jarige buurman, die bij haar koffie kwam drinken, na een woorden wisseling die hoog opliep, met een treeftje doodgeslagen. De vrouw heeft bekend en is in verzekerde bewaring gesteld. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 Juli 1.791.970 tegen 1.784.166 op 1 Juni. Op 1 Juni waren er 483.551 aangeslotenen op het Rijks-radiodistributienet tegen 483.824 op l Mei. Een 22-jarige werkster in Zwolle stofte wekelijks ook de brandkast bij een N.V. en heeft er |in een jaar tijds 16.000 gulden uit „gestoft". Een deel van het geld en ge kochte goederen kon nog worden terug ge vonden. Te Sittard reed een motorrijder Zater dagmiddag dwars door een huis. De eige naar wilde de motorfiets verkopen en liet de koper een proefritje maken. Deze ver loor de macht over het stuur, de op de duo zittende eigenaar viel er af en de bestuurder tufte dwars door de voordeur de gang in en reed via de keuken naar deachterdeur waar hij stopte, tot schrik van de bewoners. Duie personen, de bestuurder, de duo-pas sagier en een in de keuken zittende man werden gewond. Een Nederlandse reisbus op terugweg van Tirol naar Nederland is Zondagmorgen in Keulen in botsing gekomen met een Duit se koelauto met aanhangwagen, die geen voorrang verleende. Van de 35 inzittenden van de reisbus werden er 29 gewond waar van 3 min of meer ernstig. De bestuurder van de koelauto werd zeer ernstig gewond. l «r? H ZATERDAG 18 JULI 1953 Frankering bij abonnement, Axel. 67e Jaargang No. 81 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1.55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland 1 2.00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. „mal» worV»ruirlinnrf>n \lOvA&r fiat i>f>n QP> betalen, maar U had der/.- vooraf in kennis moeten stellen en hem vragen of hij het wilde laten repare ren of dat U het mocht laten doen door Uw elec- triciën op zijn kosten. u xxr ut. iaan „Psoriasis" belangstel- U" amine F 99" dat naar hij indt bij de behandeling WOENSDAG 15 JULI 1953 Frankering bij abonnement, Axel. 67e Jaargang No. 80 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1.75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. zijn. s i lerdaad een middel, dat n bij huidaandoeningen, ij psoriasis is ons echter :nt is zowel in de vorm ;n capsules in de handel.^ wel niet door het zieken- gesloten worden verstrekt. woning. Mijn man is ziek g is het noodzakelijk, dat /ordt. B. en W. gaan op inwoning op te heffen. ;nden verklaring hebben van de dienst. Deze verklaring erleggen. Worden er dan ffen dan kunt u zich wen- maatschappelijk werk te iie steeds maar door ver doen erenarts gaan en de hond onderzoek durven wij u spondentie-adres :ens naar postbus 529 te wij mieren in de kast. n :je met bier, waarin suiker atsen. ledelen of er een vogel be- t van „poelepetate" ietate is een soort parel kleur met een klein kopje. I voor een parelhoender. ibben. De helder vloel- D.D. kalmeert de jeuk le seconden, doodt de >t diep in de huidporiën. vlek op een zwart suède kan ik deez verwijderen 7 plek in met groene zeep, rm water. Een ander mid- :t zout water. men anilinevlekken uit een hol, die au bain-Marie is) I boterhambordjes van de acht door de firma P. Re- ht en wil graag weten of hebben. is voor het eerst in het lebracht. Ongeveer dezelfde ebracht de „Sphlnx"-serie. t voor op uw bordjes dan die met dit decor gemaakt eval dan dateren zij uit de :r de waarde laten wij ons ■chter gevoegelijk aannemen, /eel hoger zal liggen, w?nt kunnen spreken, dan speelt is niet zo'n belangrijke rol. al u nader kunnen inlichten.! omgeving geen adres, doch in een telefoongids wel een zoeken.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1