AXELSE COURANT Het daagt nog niet voor de middengroepen m PANG Odiiat fuiiü „Met raad en daad" WRIGLEY """Z -j *t)e tkm - A J C. VINK ZATERDAG 11 JULI 1953 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. De nieuwe fiscale voorzieningen in ver band met de huurverhoging zijn tot dusver met weinig geestdrift begroet. De regering laat duidelijk blijken, dat haar wetsontwerD geen algemene verlichting inhoudt van de iscale druk, maar nauw gebonden is aan iet scheppen van nieuwe werkgelegenheid, welke moet voortvloeien uit de ontwikke- ing van het normale bedrijfsleven en de industrialisatie-politiek. De regering komt er voor uit, dat het niet alleen tot haar taak behoort, het behoud en de vergroting van het nationale bezit aan productie-middelen te bevorderen, maar dat zij zich ook gesteld weet voor de opdracht, endein het belang van de huisvesting van onze groeiende bevolking er toe mede te werken, dat het nationale vermogen in de vorm van woonhuizen wordt bewaard en uitgebreid. In de jaren na de oorlog is daar- üj in verband met de heersende woning nood, de nadruk gevallen op de uitbreiding van de woningvoorraad, een goed beleid vordert, dat thans ook het bestaande volume aan voor-oorlogse woningen, dat achteruit gaande is door het uitblijven van voldoende onderhoud ten gevolge van de huidige lage huren, dezelfde aandacht ontvangt. Met het oog op een goede volkshuisvestnig acht de regering het voorts noodzakelijk, dat de hu ren van het oude en van het nieuwe woon- >ezit geleidelijk op elkaar worden afgestemd. De regering verwacht van haar huidige voorstellen geen volledige oplossing van het probleem, maar zij wil het ondernemersini tiatief stimuleren en de remmen voor de ont plooiing van de ondernemersactiviteit los maken. Haar bepaalde bedoeling is, maat regelen te treffen, die rechtstreeks aandrij ven tot een daadwerkelijke investeringsacti viteit en het aan nieuwe investeringen op angere termijn verbonden financiële risico gemakkelijker draagbaar te maken. Een hele reeks van compensatie-maatregelen wil aan dit ondernemingsinitiatief tegemoet komen vervroegde afschrijving van de aanschaf- Pingskosten van in 1950 tot en met 1952 ge- investeerde bedrijfsmiddelen, vermindering van de verzwaarde vennootschapsbelasting, afschaffing van de extra-inkomstenbelasting op hogere bedrijfswinst, belastingaftrek ter zake van investeringen, afschaffing van be lasting op inkomsten bij verkoop op korte termijn van effecten en onroerend goed. Wij noemen enige compensaties, waaronder nog een verlichting van personele belasting en een uitbreiding van de kinderaftrek. Een deel van de belasting-compensaties komt tegemoet aan de noden, die ten ge volge van de huurverhoging zijn ontstaan. De regering heeft zich de vraag gesteld, in hoeverre de compensatie voor de huurders moet gevonden worden door middel van loonsverhogingen dan wel door een verla ging van belastingen. Of door een samen stel van maatregelen van beiderlei aard. He laas heeft zij vele, vooral kleinere werk gevers, wie dat moeilijk is voor plotselinge loonsverhogingen gesteld. Zij zegt in haar toelichting, dat deze verhoogde onkosten in de prijzen der producten kunnen worden doorberekend, maar dit is niet altijd moge lijk en het bezwaart bovendien de con sument. Als men de uitingen van de middenstand beluistert, dan kan men over de regerings voorstellen tot verlaging van de belasting druk op het bedrijfsleven, de huurverhoging en de hiermede verband houdende com pensatie-maatregelen, niet al te verheugd zijn. Reeds heeft het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsver enigingen vastgesteld, dat zij voor het mid- denstandsbedrijf van weinig of geen be tekenis zijn en onvoldoende om enige ver lichting te brengen in de moeilijke poslitie van deze ondernemers. De voorgestelde re geling van de huurverhoging van bedrijfs panden, welke kan gaan tot 30% van het huidige huurbedrag, za'l een extpa-zware last leggen op het middenstandsbedrijf, waar tegen zo goed als geen compensatie-moge lijkheden staan en waardoor deze verhoging in belangrijke mate zal gaan ten koste van het toch al lage bestaansminimum van de zelfstandige ondernemers. De voorgestelde fiscale compensatiemaat regelen voor de zelfstandige ondernemers zijn voor de middenstand van minder be tekenis dan voor de overige groepen der bevolking. Met name is de voorgestelde verlaging van de personele belasting voor de middenstand van geen waarde, omdat van de bedrijfsruimten geen belasting ge heven wordt. Bij aanvaarding enuitvoering van de voorgestelde maatregelen, zal de middenstand nog meer in de verdrukking komen. Met het voornaamste bezwaar tegen de belastingdruk, de sterke progressie houdt dit ontwerp tot belastingverlichting niet of zeer weinig rekening. Het geeft incidentele geen principiële hulp. En wat de techniek van dit wetsontwerp betreft het verband tussen de aanstaande huurverhogingen en de compensatie valt moeilijk te onderkennen. De afschaffing der schoolgelden voor ten minste zes klassen van het lager onderwijs, de verlaging van schoolgelden voor heit middelbaar onderwijs en een vermindering van collegegelden zijn zelfs als compensatie in uitzicht gesteld. Het lijkt ons gevaarlijk zulke principiële dingen in een noodwet geving te betrekken Dr. P. H. Ritter. in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van leder „Rangetje' „Inktvlek". Heeft een vlek Oostindische inkt in een lichtpaarse jurk van wollen stof. Wat is hieraan te doen AntwoordDat zijn lastige vlekken en voor een leek niet te behandelen met kans op succes. Meestal wordt het erger. Als u met deze jurk naar een goede chemische wasserij gaat zal men de stof onderzoeken en u vertellen of ze in staat zijn de zaak in orde te maken of niet. Krijgt u die verzeke ring, dan kunt u gerust zijn en komt de zaak in orde. Kan men u die verzekering niet geven, dan is de gehele behandeling voor eigen risico. Een goed en betrouwbaar adres kunt u afhalen bij de redactie van dit blad. Weetgraag. Wil iets weten over de gang van zaken bij de ziektewet, in verband met controle-maatregelen enz. Antwoord U hebt van Centraal Beheer controlevoorschriften ontvangen. Als u die voorschriften opvolgt gebeurt er niets, u dient te begrijpen dat de uitkeringsorganen liefst zo veel mogelijk bij de neus genomen worden en dat is niet de bedoeling van de ziektewet. De controleurs hebben dus het recht u te bezoeken, ook in de z.g. speruren. U dient deze ambtenaren volledig in te lichten. Het komt maar zelden voor dat men toevallig op hetzelfde uur en op dezelfde dag bij de huisdokter en bij de controle arts moet zijn, dat is wel in orde te krijgen, want als men zover is dat bezoek aan de huisarts weer mogelijk is, kan men daar meestal ook wel een dagje later heen. De controleur dient u toe te laten tot uw wo ning inhouden van ziekengeld kan plaats hebben als u niet thuis wordt aangetroffen en wel thuis moet zijn en u verder geen aan nemelijke verklaring van uw nietthuis zijn kunt geven. De ziektewet verstaat onder ziekte „een stoornis in het menselijk lichaam waardoor de normale levensverrichtingen of wel niet normaal verlopen of wel bedreigd worden." U kunt dit gevoegelijk van ons aannemen hoe meer men tracht de uitvoe ringsvoorschriften (controle) te bemoeilijken hoe straffer de controle op u|zal zijn. Uw vrouw moet inderdaad desgevraagd opge ven waar u bent, doet zij dit niet dan zou men het wel eens als een „verdacht geval letje" kunnen beschouwen. De controlerend ambtenaar is niet verplicht u op te sporen, u dient daar te zijn waar een zieke hoort. Raadpleeg verder de aan u verstrekte voor schriften. Abonné. Ik zou graag een kind adop teren. Hier in Nederland kan dat niet. Zou ik dan wel een buitenlands kind kunnen adopteren Als dat wel kan, zijn daar dan onkosten aan verbonden AntwoordAdoptie is inderdaad naar Nederlands recht niet mogelijk. Noch van Nederlandse kinderen, noch van buiten landse kinderen. J. Z. De tulpenbollen die ik vorig jaar kocht en plantte, waren van verschillende kleur. Nu dit jaar kwamen er wel bloemen aan, maar op twee na alle met gele bloemen. Wat is de oorzaak hiervan Antwoord Uit uw vraag blijkt niet dui delijk of die het vorig jaar gekochte tulpen bollen in 1952 al hebben gebloeid of dat ze nu dit jaar pas voor het eerst bloeien. In het eerste geval bestaat alleen de mogelijk heid, dat de andere kleuren dan de gele, verdwenen zijn door ziekte of dat het zeer zwakke soorten of bollen geweest zijn. Ver kleuren van de bloemkleur bestaat niet als bij grote uitzondering. In het tweede geval dus als ze nog niet gebloeid hebben, be staat de mogelijkheid dat men u niet de ge vraagde kleuren geleverd heeft. Heeft u de plaatsen waar u de tulpen geplant heeft ge merkt en heeft u geen lege plaatsen gezien G. O. Wil een taxibedrijf beginnen. Hij wil weten hoe te handelen. Antwoord Geef uw voornemen te ken nen aan B. en W. Men kan u daar alle voorwaarden, die plaatselijk nog wel eens verschillen, opgeven. De rijksverhuursin- spectie komt er eveneens aan te pas dat hoort u echter wel op het gemeentehuis. J. N. Wil een 3-daags reisje maken naar Duitsland. Welke papieren moet hij hier voor hebben Antwoord Deze vraag kunnen wij zon der nader gegevens niet beantwoorden. Wat is uw leeftijd Wanneer gaat u Waar heen is de reis (Oost- of West-Duitsland) en met welk vervoermiddel denkt u te rei zen En gaat u alleen of in een gezelschaps- reis georganiseerd door een reisbureau X. Schenkingen mochten tot voor enige tijd f 2000 per jaar per kind zijn. De vraag is nu deze van wanneer dateert deze wet. AntwoordDit staat vermeld in de suc cessiewet van 1859. Nederland heeft deze wet af en toe wel eens gewijzigd. G. S. Kunt u mij een adres verstrekken van een correspondentieclub hier in Neder land 2. Ben ik onderhoudsplichtig ten opzichte van mijn eigen vader, die mij op 11-jarige leeftijd de deur heeft uitgezet en voor mijn stiefmoeder Antwoord Schrijft u eens naar postbus 520 te Amsterdam. 2. Dit is een uitzonder lijk geval. De redenen etc. zullen grondig onderzocht moeten worden en dat kunnen wij niet doen. U zult dus het onderzoek van Sociale Zaken moeten afwachten dat heeft mt uw eventueel a.s. huwelijk niets te ma ken. Beslist Sociale Zaken in uw nadeel, dan moet u na uw huwelijk ook betalen, hoe wel rekening wordt gehouden met uw finan ciële draagkrachten. Voor uw tweede moe der hoeft u niet te betalen. Weetgraag. Wil een garage bouwen en wil weten hoever deze garage van het na burig terrein verwijderd moet blijven. Antwoord U zult een vergunning moe ten vragen aan B. en W. onder overlegging van de nodige tekeningen. Plaatselijk wordt de toestand dan opgenomen en hoort u wel of de door u bedoelde plaats voor een ver gunning in aanmerking komt. Plaatselijke toestanden düe ons onbekend zijn spelen hier een grote rol. B. J. K. Een ,^..1 - - - kan dit Is de kip nog eetbaar Antwoord Wij weten niet wat u bedoeld met een „waterzak". Over het algemeen is het echter zo, dat wanneer een kip goed gekookt wordt deze altijd eetbaar is. Aan beveling verdient het echter een dierenarts te raadplegen, te meer daar ons onbekend is wat dit voor zak is. AbonnéHeeft een aanmaning ontvangen betreffende naheffing premie voor oorlogs schadeverzekering. AntwoordDe afwikkeling van de oor logsschade ook wat betreft naheffi'ng, is niet erg gemakkelijk. Wij zijn niet in het bezit van een reglement of verzekeringspo lis van deze maatschappij, maar weten wel vrij zeker dat de maatschappij in haar recht een der vertegenwoordigers te laten inlich staat. U doet er echter goed aan U door den deelnemers die een navordering hebben ten; zij zullen U ongetwijfeld het desbetref fende artikel kunnen tonen.Er zijn horder- ontvangen en betaald. Last van xenuwen f Abonné. Heeft een klevende oliebroek. Wat is daar aan te doen Antwoord U moet deze broek eens be strijken met vloeibare was. Het is mogelijk keerd spul" op gesmeerd, dat de broek na ,dat U deze behandeling nog eens moet herhalen, want U hebt er al zoveel „ver één behandeling vermoedelijk nog wel zal kleven. J. R. Heeft op kauwgom gezeten. Hoe de vlekken te verwijderen AntwoordVoorbehandden met warm water daarna met tetra. S. de H.Sociale Zaken heeft een voor schot verstrekt op ziekengeld-uitkering. Men vraagt nu na ongeveer 14 jaar het volle pond terug. Is dat geoorloofd AntwoordIn principe moeten alle voor schotten terugbetaald worden, ook die wel ke ontvangen zijn van sociale zaken. Of dit voorschot verrekend is met de instantie die uw ziekengeld uitbetaalde, weten wij niet, maar dat kunt u wel te weten komen bij die instantie. Frankering bij abonnement, Axel. 67e Jaargang No. 79 ABONNEMENTSPRIJS: Loase nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er ovetheen.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1