AXELSE COURANT Het daagt nog niet AXELSE COURANT Bedrijfspand en huurverhoging nippers J C. VINK vrinr irlrli Zakenlieden in de knel L ZATERDAG 11 JULI 1953 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL IA mi Met het voornaamste bezwaar tegen de belastingdruk, de sterke progressie houdt dit ontwerp tot belastingverlichting niet of zeer weinig rekening. Het geeft incidentele AntwoordDit staat vermeld in de suc cessiewet van 1859. Nederland heeft deze wet af en toe wel eens gewijzigd. G. S. Kunt u mij een adres verstrekken "■"^"tieclub hier in Neder- derhoudsplichtjig ten en vader, die mij op eur heeft uitgezet en f WOENSDAG 8 JULI 1953 Frankering bij Abonnement Axel 67e Jaargang No. 78 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK (Van onze econ. medewerker) Een onderzoek naar de mening van huur ders over de komende huurverhoging heeft uitgewezen, dat men de stijging van de huurprijs voor woningen in meerderheid aanvaardbaar acht. Voor de huurders van bedrijfspanden gaat dit niet zonder meer op. Veel kleine zakenmensen zien met grote bezorgdheid naar de voorgestelde regeling. Bij de indiening van het wetsontwerp bleek reeds dat de regering zich voorstelt de helft der verhoging te compenseren door prijsverlaging van enkele artikelen, vermin dering en afschaffing van schoolgeld etc. De andere helft der verhoging moet wor. den opgevangen door loonsverhoging. Deze loonsverhoging heeft een prijsver hoging van bepaalde artikelen tot gevolg óf komt geheel ten laste van de werkgevers. Beide gevolgen zijn voor de kleine zaken man funest. Prijsverhogingen drukken zijn inkomen door een verminderde omzet. Als de verhoging rechtstreeks ten laste van de werkgevers komt, dan beïnvloeden de ho gere loonuitgaven rechtstreeks de winst. Dit kan voor de kleine zakenmensen zeer funest zijn. Voegt men daarbij de huurverhoging, die vele winkeliers en andere zakenmensen zelf te dragen krijgen, dan is het duidelijk dat in deze kringen zeer grote ontevreden heid moet heersen. GEEN OPLOSSING? Er is nog géén maatregel in het voor uitzicht gesteld, waarin de zelfstandigen compensatie kunnen vinden voor de ko mende hoger lasten. Telkens wanneer het loonfront in be weging komt of een nieuwe sociale maat regel met bazuingeschal wordt aangekon digd zit deze, groep middenstanders in de hoek waar de slagen vallen. Als voorbeeld kan men de wachtgeld en werkloosheidswet noemen. Men kan ook teruggrijpen op de loonsverhogingen in het verleden. De omzetbelasting zou voor een aantal artikelen vervallen of worden ver schoven naar producenten of groothandel. Er is nog niets van terecht gekomen. En nu staat er een ferme huurverhoging voor de deur, waarbij vele zelfstandigen weer naar twee zijden de dupe kunnen worden. Voordat de regeling van kracht wordt diént men naar middelen te zoeken om be doelde groepen de nodige verlichting te brengen. Al te zeer zijn zij in het verleden de dupe geworden van het touwtrekken tus sen regering en vakcentrales. Er zijn meer burgers in het land dan ambtenaren, grote werkgevers en georganiseerde arbeiders. Dit wat betreft de compensatie-zijde van het huurvraagstuk. HUUR EEN GROTE LAST. De huren van bedrijfspanden verdienen zeker een nadere beschouwing. Veel be drijfsruimte moet na verloop van zekere tijd weer worden aangepast aan de eisen van de tijd. In het verleden gebeurde deze verbouwing meestal voor rekening van de eigenaar. Ge zien het ingekrompen aanbod van ruimte in de afgelopen dertien jaar, is deze last practisch geheel verschoven naar de huur ders, die ter wille van hun boterham en de toenemende concurrentie gedwongen zijn geweest de nodige veranderingen aan te brengen.. Dit betekende voor hen een aan zienlijke huurverhoging, terwijl de verbete ringen ten goede kwamen aan het eigendom van een ander. Met deze realiteit is in de plannen tot huurverhoging geen rekening gehouden. In deze gevallen heeft de eigenaar geen hogere exploitatiekosten gehad, in veel gevallen zelfs nog een vermindering van lasten ge noten, die zeker in de nieuwe huurplannen verdisconteerd moet worden. Een belangrijke factor bij de huur van een bedrijfspand is gelegen in de vestigings plaats. Men betaalt een deel van de huur- som voor de verkoopmogelijkheden, die een bepaald punt van stad of dorp biedt. Deze verkoopmogelijkhéid kan toenemen, waar bij de huren zich naar boven moeten aan passen. De verbetering van positie voor een bedrijfspand hangt af van zoveel factoren, dat deze zeker niet met een vast voor alle panden geldend percentage kan worden aan gegeven. Ook kan de huurwaarde van een pand door dezelfde factoren achteruitgaan. In dit laatste géval is een huurverhoging hoogst onbillijk. Er is nog voldoende aanbod van bedrijfsruimte om in dit laatste geval een verplaatsing van het bedrijf naar elders bin nen een redelijke termijn mogelijk te maken. ONBILLIJKHEDEN. De regeling van de huurverhoging, zoals deze ons in het wetsontwerp wordt voor gelegd, is geschikt voor woningen, waar voor de huur op een andere basis wordt vastgesteld dan voor een bedrijfspand. Past men deze regeling om welke reden ook zonder meer toe op bedrijfspanden dan leidt dit tot grove onbillijkheden. Men komt er ook niet uit door aan de zittende huur adviescommissies op te dragen deze huren vast te stellen. De samenstelling van deze commissies is niet zodanig, dat men op dit terrein een deskundig oordeel van de com pensatie mag verwachten. De oplossing van het huurvraagstuk voor bedrijfspanden moet dan gevonden worden in een speciale regeling van deze materie. Wij denken b.v. aan speciale adviescom missies voor de bedrijfspanden, welke com missies plaatselijk zouden moeten worden ingesteld, omdat de leden met de vestigings plaats van de bedrijfsruimte op de hoogte moeten zijn. Een ideale regeling is daarbij nog niet mogelijk. Daarvoor heeft men dit huur vraagstuk te lang in de ijskast gelaten. Wel is echter mogelijk alsnog verlichtende maat regelen te ontwerpen, waarbij een nijvere groep van ons volk ook de helpende hand wordt geboden bij toenemende zorgen. Juist nu het vraagstuk van de midden groepen meer aandacht vindt kan de rege ring in en betere regeling van de huren voor bedrijfspanden een bijdrage leveren tot op lossing van deze dringende kwestie. Drs. Mierlo. Ten Oosten van Rottum, dat slechts door één gezin wordt bewoond, ontstaat een nieuw eiland Rottumerplaat. Daar wor den proeven genomen door Rijkswaterstaat die van gewicht kunnen zijn, wanneer het ideaal kon worden verwezenlijktEen ge sloten kustlijn van Den Helder langs de Waddeneilanden of een indijking van de Groninger Wadden. De radio-actie voor het hospitaalkerk schip „De Hoop" is een succes geworden. Het aanvankelijk gestelde doel een ton bij elkaar te brengen, is ruimschoots overschre den. De actie heeft ruim f 137.000 opge bracht en daarnaast voor ruim f 30.000 waarde aan giften in natura. Zaterdagmiddag om drie uur is in de Veerhaven te Kruin'ingen de eerste van eeii aantal caissons tot zinken gebracht, waar mee men hoopt op het eind van deze maand het laatste stroomgat in de Kruiningse pol der te kunnen afsluiten, om daarna de weg geslagen dijk op te spuiten. Nederland heeft niet alleen zijn wa tersnoodramp gehad. In Japan zijn bij de overstromingen op Kioesjoe 457 personen gedood, 646 worden vermist en 827 ge wond. Bij Schelphoek zijn zinkstukken met 14800 M2 oppervlakte neergelaten in de Rampaartsdijk bij Oosterland zijn 2 van de 3 gaten gedicht. Er blijft nog een.; gat van 100 meter breedte over. Men hoopt het gat bij de Veerhaven bij Kruiningen in Juli dicht te krijgen en de polder van de Schelde afgesloten te krijgen. Nadat Hulst sedert 1944 een ver minkte toren op de Basiliek heeft staan zal, als alles volgens de gemaakte plannen door gaat, in September 1954 deze kerk weer prijken met een mooie toren volgens plan van architect J. Brouwer te Aalsmeer. Een tentoonstelling van de ingezonden ontwer pen naar prijsvraag wordt gehouden tot 19 Juli. De rechtbank te Middelburg heeft Cl A. B. Mi V., gewezen ontvanger te Hulst een onvoorwaardelijke gevangenis straf van een jaar en drie maanden opge legd. Zoals bekend werd V. destijds ver hoord naar aanleiding van een geval van verduistering ten nadele van de gemeente Hulst. Na een uitgebreid onderzoek heeft men verdachte thans schuldig verklaard aan het ten eigen gunste aanwenden van on geveer f 11.000 uit de gemeentekas. Twee kapitale boerderijen onder Nij megen zijn totaal afgebrand. De brand ont stond in de ene boerderij, waarschijnlijk door hooibroei en door de vonken die op het rieten dak van de tweede boerderij over vlogen stond deze ook weldra in lichte laaie. De beide boerderijen waren, zij het niet vol ledig, tegen brand verzekerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doordat de bewoners op het land bezig waren. Schade plm. 100.000 gulden. Een tractor en aanhangwagen zijn bij een botsing met een bestelwagen op de Waaldijk van die dijk geraakt waarbij een 50-jarige man werd gedood en twee ande ren gewond. u eens naar postbus Dit is een uitzonder- n etc. zullen grondig orden en dat kunnen lus het onderzoek van afwachten dat heeft huwelijk niets te ma- Zaken in uw nadeel, elijk ook betalen, hoe- houden met uw finan- 7oor uw tweede moe- :alen. ;n garage bouwen en e garage van het na- rd moet blijven. een vergunning moe- W. onder overlegging gen. Plaatselijk wordt romen en hoort u wel plaats voor een ver- ïg komt. Plaatselijke ns onbekend zijn rol. og eetbaar ten niet wat u bedoeld Over het algemeen is anneer een kip goed iltijd eetbaar is. Aan- echter een dierenarts daar ons onbekend is aanmaning ontvangen premie voor oorlogs- /ikkeling van de oor- betreft nah effing, is Wij zijn niet in het ;nt of verzekeringspo- appij, maar weten wel tschappij in haar recht rdigers te laten inlich ter goed aan U door :n navordering hebben twijfeld het desbetref- tonen.Er zijn honder- lennwen! devende oliebroek, loen t deze broek eens be was. Het is mogelijk aerd, dat de broek na ejing nog eens moet bt er al zoveel „ver- noedelijk nog wel zal mwgom gezeten. Hoe deren ehandelen met warm ïtra. 'aken heeft een voor- cengeld-uitkering. Men eer 14 jaar het volle aorloofd cipe moeten alle voor- worden, ook die wel- a sociale zaken. Of .dit is met de instantie die aaide, weten wij niet, ;1 te weten komen bij Frankering bij abonnement, Axel. 67e Jaargang No. 79 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s n u wtabl e tte n overheen. a

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1