Gemeenteraad van Axel RANG *t>e PezssuipeunfrVa/i ctemsteïanfr PURÜtvol van weldaden u" huid Z^ting van 30 Juni 1953 be- De alhier Dinsdagavond gehouden raads zitting muntte wel in bijzondere mate uit door onvoltalligheid. Met wethouder de Put ter waren nl. afwezig de heren Hamelink Scheele en Tollenaar. In- snel tempo passeerden tal van formele stukken, rapporten en processen-verbaal be treffende de jongste raadsverkiezingen, als mede berichten van ontvangst van aanne ming hunner benoeming van de nieuw geko zen raadsleden 's voorzitters hamer. De directie van de Ned. Spoorwegen be richtte dat harerzijds pogingen worden aan gewend de overweg bij wachtpost 90 aan de Armendijk als „onbewaakt" te verkrijgen waarna van gemeentewege zal bevorderd worden dat een behoorlijk rechte wegverbin ding over de spoorbaan zal worden verkre gen. Op een adres van de afdeling Axel van de Alg. Bond van Ouden van Dagen waarbij deze mededeelt, dat volgens haar, waar schijnlijk door misverstand op het gedane verzoek van 25 Februari 1953 voor vrijstel ling reinigingsrechten een afwijzende be slissing is genomen, waarom alsnog de raad verzocht wordt, te wjllen besluiten, vrij stelling te verlenen voor hen die krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening en zij die van B.A. een uitkering genieten door fi nanciële onmacht niet aan kunnen voldoen. Wordt medegedeeld dat op dit verzoek een juiste beslissing is genomen. Wel is mogelijk dat op ingekomen verzoeken straks door de raad ontheffing van betaling wordt ver leend, op qrond dat deze personen niet in staat zijn deze belasting te betalen. Aan de tenniscclub „Axel" wordt de haar afgestane grond inplaats van voor 10 jaar voor 40 jaar verhuurd, onder dezelfde voor waarden, nl. met het recht tot verlenging of koop, dit met het oog op de bouw van een clubhuis. De heer Pijpelink verzoekt aantekening dat zijn fractie op principiële gronden hier tegen is. Afwijzend werd beschikt op een adres van de heer C. Faas, houdende verzoek om vrijstelling van betaling inzake de uitweg van zijn pand naar de Kinderdijk. Hoewel deze weg in eigendom aan de gemeente is overgegaan, is hieraan niet de bestemming van openbare weg gegeven en sedert 1 Ja nuari 1952 werd voor het recht van uitgang naar de Kinderdijk een vergoeding van ge meentewege bepaald op fl. 125. B. en W. zijn wel genegen de huur weer op fl. 100. te bepalen, zoals ook voorheen aan de V.V, Z.F. werd betaald. B. en W. delen vervolgens mede dat door het college aan de hengelsport vereniging G.O.A. voor het jaar 1953 de Kleine Kreek is verpacht voor fl. 450. Naast deze vergoeding zal door de Zwem vereniging een bedrag van fl. 100.betaald moeten worden, teneinde het bedrag vol ledig gedekt te krijgen. Als antwoord op de in de laatste verga dering door de heer Kesbeke gestelde vra gen wordt medègedeeld dat de vergoeding voor verplaatsingskos ten van de door hem bedoelde werkman op gelijke voet wordt behandeld als die van de overige werklieden. Koffiegeld wordt hem evenmin verstrekt als de anderen. Zij worden door de chef van het gasbedrijf te Terneuzen van koffie voorzien. Op de vraag van de heer Kesbeke over de stofverspreiding bij het Graan-schonings- bedrijf op de Sassing wordt medegedeeld, dat vanwege deze organisatie alles in het werk wordt gesteld om de hinder voor de omgeving tot een minimum te beperken. Gebleken is, dat het bedrijf de laatstse maan den geen aanleiding tot klachten heeft ge geven. Naar aanleiding van de opmerking van de heer van den Berg ovrr de ontsieeing door de gedeeltelijk gedemonteerde locomo tieven op het vroegere emplacement van de Z.V.T.M. wordt medegedeeld dat de be trokken firma is aangeschreven en ons ver zekerd heeft dat dit oude materiaal zo spoe dig mogelijk doch uiterlijk 1 Augustus a.s. zal zijn verdwenen. Als antwoord op de vraag van de heer Misseghers om de Emmastraat thans ook te verbeteren, daar de toestand daar hope loos voor de bewoners is, wordt medege deeld dat dit een particuliere weg is, waar over al meermalen correspondentie tot ver betering is gevoerd. Het ligt niet in onze lijn om deze particu liere weg van gemeentewege te verbeteren. Op een vraag om uit te kijken naar een ander terrein voor de wekelijkse kramen- markt ter ontlasting van deNoordstraat, de len wij mede, dat dit punt al meermalen is overwogen en niet alleen door het College maar ook met diverse verenigingen en per sonen is besproken. Bij elke conferentie daar over was steeds de eindconclusie dat aan elke nieuwe oplossing een nadelige kant was, waarvan de winkelstand altijd de dupe zou worden. Tengevolge van deze conclusie werd het raadzaam geadjit de bestaande toestand voorlopig te handhaven en te blij ven uitzien naar een terrein waar beide par tijen geen nadelige gevolggen zouden heb ben. I Op de vraag van de heer Scheele of te bereiken is om bij het bepalen van de aan sluitkosten aan het electriciteitsnetJ afge weken kan worden van het bedrag per ha, moet worden medegedeeld dat dit een on derdeel is van de richtlijnen, welke voor de gehele provincie gelden. Afwijking van deze bepalingen kan niet worden toegestaan voor bepaalde delen van gemeenten, die nog in aanmerking komen om geëlectrifi- ceerd te worden. Dit zou tegenover andere reeds van stroom voorziene delen niet bSl- lijk zijn. Wanneer aan de verbetering van de be strating in de Kerkdreef zal worden begon nen, kan nog niet worden medegedeeld. Hier over wordt correspondentie gevoerd, welke nog niet is geëindigd. De laatste vraag van de heer Scheele om bepaalde busdiensten Hulst-Axel over Kijk uit, Watervliet en Beoostenblijse-straat te doen rijden kan niet worden verwezenlijkt, aangezien bij hetzeer beperkte aantal passa giers, dat van deze dienst gebruik zal ma ken, niet te verwachten is, dat deze omweg in de route rendabel is. Aan de kerkeraad van de Geref. Kerk wordt een strook grond verkocht aan de Pironstraat. Gevraagd werd om grond van de gemeente te mogen kopen, welke nog niet bouwrijp is en gelegen voor het te bouwen kerkgebouw. Voor deze nog niet bouwrijpe grond zal de koopprijs fl. 1.-per c.a. bedra gen. Besloten wordt de grond tegen deze prijs te verkopen. Voorts zal van gemeente wege deze grond nog bouwrijp moeten wor den gemaakt, door het leggen van riolering en bestrating. Deze kosten zullen door de Kerk aan de gemeente moeten worden ver goed en zijn bepaald op fl 840. Vanwege het bestuur van de Z.L.M. te Goes is een verzoek ingekomen om een per ceel grond te kopen, ter grootte van ca. 4000 c.a. achter de Molenstraat en ten noor den van het ontworpen parkeerterrein, voor een nieuw te bouwen landbouw-huishoud- ;school. De benodigde bouwgrond wordt voor dit doel beschikbaar gesteld, tegen een vergoeding van fl. 5.per c.a. voor de grond langs de straat tot een diepte van 30 meter en fl 2.per c.a. voor de overige grond. Het komt herhaaldelijk voor dat voor in dustrie-vestiging naar een perceel bouwter rein wordt gevraagd aan behoorlijk vaar water. Hierbij is bij het ontwerpen van het uitbreidingsplan ook rekening gehouden. De terreinen zijn echter niet ter beschikking der gemeente en gaat er vaak een hele tijd mee heen, om deze in bezit te krijgen, waarop geinteresseerden veelal niet kunnen wach ten. In het belang van de industrievestiging in de gemeente wordt het als een noodzake lijkheid gevoeld om deze terreinen in eigen dom te verkrijgen, waarom in principe tot aankoop van diverse percelen industrie-ter rein gelegen aan de Axelse Sassing wordt besloten. Aangevuld wordt nader het raadsbesluit d.d. 24 April 1953 tot overname van de Oude Weg, luidende als volgt a. het onder houd van de Oude Weg No. 17 van de Legger der Wegen en voetpaden in de ge meente Axel, thans no. 33 van de Wegen- legger der gemeente Axel. b. het eigendoms recht van de zijkanten van die weg, liggen de in de polder Beoostenblij-benoorden. De overdracht van die weg is nog niet notariëel gepasseerd. De gemeente is ech ter inmiddels in feite en volgens de wegen legger der gemeente Axel eigenaar ge worden, zodat a. niet meer contractueel be hoeft te worden vastgelegd. Wat sub b. be treft dient alsnog een koopsom van fl. 1.. in massa te worden opgenomen, terwijl het gewenst is daarbij ook de kadastraal onge nummerde onderliggende weg op te nemen. Daarna kan de onder b. genoemde eigen domsoverdracht notarieel worden vastge legd. B. en W. stellen voor ter aanvulling van het raadsbesluit van 24 April het ont- werp-aanvullingsbesluit vast te stellen, zo als dit bij de stukken is overgelegd, waar toe z.h.s. wordt besloten. Aan de orde kwam daarna het voorstel tot vaststelling van de vacantieregeling 1953 n.a.v. een brief d.d. 6 Mei waarin wordt medegedeeld, dat de tot stand koming wordt bevorderd van een K.B. waarbij evenals vo rige jaren aan het Rijkspersoneel een va- cantie-uitkering zal worden gegeven. Het heeft de instemming van de minister dat ook aan het gemeentepersoneel een zodanige uitkering zal worden toegekend, waarom B. en W. met het oog op de urgentie voor stellen een zodanige regeling vast te stellen met inachtneming van de wijziging door de minister voorgesteld. Aldus wordt besloten. De rioolbelastting. Het kardinale punt dezer agenda vormde wel de vaststtelling van een verordening tot heffing van een rioolbelasting. Daar als gevolg van de woningbouw in het Oosten van de gemeente en de gedeelte lijke demping van de Rijkswaterleiding aan de Kanaalkade een stamriool werd aange legd, (voorlopig nog uitmondend aan de Zuidsingel), terwijl voorts met het oog op de verdere uitbreiding der gemeente vol gens besluit van 28 Juli 1949 een nieuw rio leringsplan voor de gehele kom noodzakelijk is, vooral van directe urgentie voor Pieter Paulus- Jan Scharp- en Stationstraat Voor deze uitbreiding van het rioolstel sel zijn grote sommen benodigd, welke door een geldlening zullen moeten worden ge dekt. Teneinde de rente en aflossing van deze op te nemen kapitalen te dekken, als mede voor het onderrhoud, zal een riool belasting moeten worden ingesteld. Deze belasting zal worden geheven we gens gebouwde eigendommen en de daar bij behorende erven die belenden aan open bare straten en wegen, waarin een bij be sluit van B. en W. opengesteld gemeen teriool is gelegen, of die op een zodanig ri ool direct of indirect water en/of vuil lozen. Uit overgelegd ontwerp valt te consta teren, dat in art. 2 is bepaald Belastingplichttg is hij die als bewoner krachtens eigendom of huur of „om niet" het genot heeft van een pand, gebouw of erf als in art. 1 bedoeld. Als genothebbende wordt aangemerkt hij die op 1 Januari van het belastingjaar als zodanig het gebruik over dit pand, gebouw of erf heeft. Zijn er ten aanzien van be doeld perceel twee of meer genothebbenden 'dan zijn allen hoofdelijk voor het gehele bedrag van de aanslag aansprakelijk, met dien verstande, dat de betaling door de één de aansprakelijkheid van de ander of de an deren opheft. Als gevolg van de onderhandelingen met diverse instanties zal deze verordening het eerst worden toegepast over het belasting jaar 1953. B. en W. stellen voor de verordening o- vereenkomstig het ontwerp en de toelichting vast te stellen. De heer Kesbeke was het, als minderheid, van de financiële commissie, niet eens met het voorstel en vond het jammer dat de heer de Putter als voorzitter dezer commissie De heer van Doeselaar stelde voor wel in gunstige zin te beschikken, doch kreeg alleen de steun van de heer de Feijter, zodat het voorstel niet in stemming kon worden gebracht. Afwijzend werd door B. en W. beschikt i op het verrzoek van de St.-Elisabeth-stich- ting te Sluiskil tot dekking van het tekort in de exploiatie van het ziekenhuis door het verlenen van een subsidie. Voor 1953 wordt cj nl. een tekort geraamd van fl. 64.000,Bij i een aanvullende subsidie van fl. 1,per lig- 1. dag wordt nog een verlies van fl. 14.000,1 verwacht. (Het aantal ligdagen der in de e gemeente Axel wonende patiënten bedroeg in in 1952 11.400). B. en W. konden met het n oog op de critieke financiële omstandighe- o den der gemeente geen vvrijheid vinden ijl De heer Kesbeke had een afwijkende me- w ning en zinspeelde op de toekomst i.v.m.ek een voorsttel in die geest te doen. o< de tot-stand-koming van het ziekenhuis tezii Terneuzen, voorgevende dat men de één m niet kan weigeren, wat men de ander geef.t a De heer C. van Bendegem vond dat devc heer Kesbeke wel erg hard wan stapel liep, n daar er absoluut geen exploitatie-rekening Ui van het Terneuzense ziekenhuis in het ge- s ding is. Hij vond dit, zoals trouwens ook het /e college, zeer voorbarig. De heer Kesbeke trok daarop deze woor- d den in, waarna het voorstel van B. en W. z. B. h.s. werd aangenomen. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. 'F >r Vastgesteld werden tenslotte de begro- dt ting van het Gemeentelijk Woningbedrijf ui over 1951; de 9e wijziging van de gemeente- ge begroting dienst 1951; de begroting van hte g gemeentelijk Woningbedrijf 1952; wijziging v van de begroting van het Burgerlijk Arm- lij bestuur over 1952; 13e, 14e, 15e, 16e en 17e 6e wijziging van de Gemeentebegroting 1952 nc de begroting van het Gemeentelijk Woning- V bedrijf voor 1953 de derde wijziging van gi de Gemeentebegroting over 1953, benevens be het voorstel op de ingekomen reclames in- ar zake de reinigingsrechten. Bij de rondvraag sprak de heer Pijpelink Pi er zijn bevreemding over uit dat in de ge- 1 meenteraad van Zaamslag ten aanzien van de nieuwbouw op Spui het gemeentelijke uit- ijk breidingsplan van Axel in het geding werd ig gebracht. Hij wilde daarover inlichttingen. nc De heer C. van Bendegem reclameerde m Vraagt eens RANG Cnstal fruits a 32 ct. per 100 gram. U vindt in RANG Cnstal fruits diverse fijne smaken: citroen, frambozen, sinaasappel enz. Uw winkelier heeft ze. Let op de naam RANG op het beschermend om< hulsel van ieder „Rangetje" niet aanwezig was. Spreker zou de last van deze te zeer drukkende belasting liever anders willen zien verdeeld zodat deze meer op de eigenaars zou drukken en brengt daarbij de retributie in het geding voor de ruiming van faecaliën, enz. Deze zienswijze verschilde in principe grondig met die van het college en van de meerderheid der fi nanciële commissie. De heer Kesbeke vond evenwel onvoldoende steun en dus werd het voorstel van B. en W. overeenkomstig het ontwerp aangenomen. Afgewezen werd het verzoek van het be stuur der Chr. Nat. Schoolvereniging om medewerking tot het plaatsen van een cen trale verwarmings-'installatie van uit een centraal punt voor le de nieuw te bouwen u.l.o.-school, 2e het nieuw te bouwen gym nastiek - gebouw en 3e de bestsaande lagere school in de Nieuwstraat Daar voor het college geen nieuwe ar gumenten t.a.v. hun voorstel van 14 Febru ari 1952 zijn gerezen met betrekking tot de school in de Nieuwstraat, terwijl t.o.v. de nastiek-gebouw ook tevens reeds de verwar - bouw der nieuwe u.l.o.-school en het gym ming dier gebouwen werd voorzien, kon het college geen verder strekkend voorstel doen andermaal op het ongerief voor de omwo- wc nasihek-gebouw en 3e de bestaande lagere jei straat bij overvloedige val van hemelwater, te. Tevens bepleit hij voorziening der rsterende id percelen aan de Julianastraat, die nog niet lie in het genot van electrische verliching wer- er den gesteld. Door de heer de Feijter wordt sterk aan- in gedrongen de meer dan bedroevende toe- >e- stand van het indertijd deor ds. Couvée be- >e- woonde pand in de Noordstraat onder het et oog te zien. Spr. vindt dat het daarmede wel el een beetje de perken te buiten gaat. De heer Pijpelink deelt mede dat dit voor- r- namelijk te danken is aan het feit dat dit it perceel nog ten dele bewoond wordt. Verder maakt de heer de Feijter een car- - ricatuur van de nieuwe weg die wordt of f is aangelegd op een gedeelte van de Armen- - dijk en die maar 2,80 M. breed is. Dat is s juist genoeg vindt spr. voor een paar kin- derwagens om elkaar te passeren. Ten slotte bepleitte de heer Kesbeke een meer doeltreffende afrastering van het nieu we parkeerterrein en de bevordering van de beschikbaarstelling van tuingrond, c.q. volkstuintjes. Hierna wordt de vergadering gesloten. k;

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3