HET WAPEN Breeck UIT ONZE OMGEVING. AXEL FEUILLETON. HERBERGIERS-VERVOERDERS 1-5. HULST De motorcross op de stadswallen. Zaterdagmiddag om vier uur wordt in Hulst op het fraaie natuurlijke parcours van de stadswallen, een door de Motorclub ,,Z.- Vlaanderen" georganiseerde motorcross ge houden, waaraan circa twintig crossers, die een uitstekende kans maken op het kam pioenschap van de Belgische Liefhebbers Bond, waarom daags daarna te Hoesselt (B) strijd zal worden geleverd. In zekere zin zal de cross te Hulst dus voorspellend zijn ten aanzien van het Belgische kampioen schap. Bovendien wordt tijdens de verschillende manches de achtervolgingswedstrijd voor side-cars verreden een cross op motors met zijspan. Hieraan nemen de twee Belgische rivalen om het kampiooenschap deel. De achter volgingswedstrijd te Hulst zal beslissend zijn voor de Belgische titel. Beide coureurs hebben thans eenzelfde aantal punten. Eén van hen, Goemans, heeft als zijspanrijdster zijn 18-jarige dochter. Het parcours is voor de deelnemers niet bepaald gemakkelijk, maar daardoor des te attractievoller voor de bezoekers. De diepe bolwerken en de steile wallen zullen menige moeilijkheden veroorzaken. Voor de toe schouwers evenwel vormt het zware bla derdak van de majestueuze bomen beschut ting zowel tegen felle zon, als tegen regen. De start is aan het Solmsbolwerk. INGEZONDEN STUKKEN» Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbr&nden Neem een oi twee RenniM. SPORTNIEUWS. BURGERLIJKE STAND Gedurende de maand Juni 1953. AXEL BEKENDMAKINGEN. 40-JARIGE JUBILEA. Voor de heer J. A. Platteeuw, brievenbesteller al hier was het Woensdag wel een bijzonder heuge lijke dag, aangezien hij daarop het feit mocht her denken dat hij sedert 40 jaren als zodanig werk zaam was bij P.T.T. Daar de heer Platteeuw, wellicht vooral om zijn bescheidenheid de achting geniet van zijn superieu ren en collega's en niet in het minst van zijn mede burgers was het niet te verwonderen dat aan dit feit meer dan gewone aandacht zou worden ge schonken en zo begaf een deputatie bestaande uit de directeur en leden van het personeel, die daar voor in de eerste plaats in aanmerking kwamen, zich naar de woning van de jubilaris aan de Juliana- straat. Temidden van zijn familie werd hij toegesproken door de heer Poissonnier en deze stelde in welgekozen woorden de verdiensten van deze momenteel oudste Axelse besteller in het licht, waarmee hij hem de fraaie oorkonde met de gouden ster voor 40-jarige trouwe dienst overhandigde. Namens het personeel bood de directeur hem ook een fraaie radio-tafel aan, terwijl aan diens echtgenote die een zwak voor Floralia bezit een prachtige kamerplant werd aan geboden. Het hoeft geen betoog dat daarna nog meer ton gen loskwamen en het was de heer W. van Ves- sem, die als oudste ambtenaar ten kantore de ver diensten van Platteeuw schetste, terwijl de heer J, S. J. Wijna, namens de collega's in niet minder sympathieke bewoordingen aan de gevoelens lucht gaf. Het was dan ook niet te verwonderen dat de heer Platteeuw ontroerd en zichtbaar bewogen was voor deze ongewone hulde. Vermelden wij nog dat ook de Inspecteur van P.T.T., de heer Jeurgens uit Middelburg in verband met dit zeldzaam jubileum door zijn tegenwoordigheid blijk van belangstelling en waardering gaf. Zoals te begrijpen was het hoogtepunt van deze voor de jubilaris onvergetelijke dag gelegen in een feestelijk samenzijn in het gebouw der Chr. Bewaar school aan de Ds. Jan Scharpstraat, waar o.a. een staf van personeel aanwezig was van 40 dames en heren. Dat hier ook oude herinneringen in de prettigst denkbare sfeer werden opgehaald, laat zich begrijpen. Ook bij de Spoorwegen werd dezer dagen een 40- jarig jubileum gevierd. Daar was het n.l de heer C. A. de Coninck die gedurende zo lange tijd in dienst van „Mechelen—Terneuzen" en thans van de Nederlandse Spoorwegen is. De jubilaris werd hier gecomplimenteerd door de Inspecteur der N.S., de heer L. F> du Bois uit Ter- neuzen, terwijl namens het plaatselijke personeel sta tionschef Dieleman de jubilaris feliciteerde en hem ook stoffelijke huldeblijken aanbood. In de avonduren werd de heugelijke dag thuis gevierd in aanwezigheid van familie en vele collega s. VEELBELOVENDE KNAAP. Nadat reeds herhaaldelijk op onverklaarbare wijze de inhoud van een offerblok bleek te zijn verdwenen in de R.K. Kerk alhier, ging men hierop nauwkeu riger letten en bleek dat een 12-jarige knaap uit Zuiddorpe, die hier ter kerke kwam, aan deze zon derlinge geschiedenis niet vreemd was. Het onderzoek door de Rijkspolitie alhier wees dan ook uit dat hij meermalen de nihoud van het bedoelde offerblok had geledigd, terwijl hij zijn slag ook meer dan eens had geslagen in andere R.K. kerken in onze omgeving. Voorwaar een tot nadenken stemmend feit door T. LODEWIJKS. 35) „Wees maar niet zo nijdig, mannetje. Als je mis schien nog op die onschuldige juffrouw wacht, mag je hier wel een bed bestellen. „Hoe weet jij dat „Ze zit al op de trein nam een taxi nauwelijks vijf minuten nadat ze 'm gepiept had. Ik moet zeggen, dat kind i sniet zo groen als ze er uit ziet. Ze kent d'r mensen, al kent ze de wereld nog niet." „Hoe weet jij dat herhaalde hij met een ge- Zicht als een onweerswolk. „Kijk me maar niet zo kwaad aan," zei de ander rustig en stak een sigaret op. „Ik weet wat ik weet en daarmee basta. Nee Jan, vogeltjes zijn niet voor de poes, jij moet muizen vangen .Zorg maar dat het geen witte muizen worden m'n jongen." „Stikzei hij woest. „Na jou" antwoorde ze bedaard, stond op en deinde weg. „Oberriep Sartorius. Hij bleef hier geen mi nuut langer. De volgende avond kwam Sartorius, met een strak wit gezicht Het Wapen binnen. Korstiaan stond ach ter de tapkast. Hij groette, koel,, als altijd, maar Sartorius las achter die kille groet meer. Hij kon niet weten dat Marian nog niet de moed gehad had, aan haar vader te vertellen hoe ze thuis gekomen was. Het Wapen was al in diepe rust geweest, toen ze de sleutel in het slot gestoken had en op haar kousen naar haar kamer was gegaan. Woensdagavond speelden de Axelse herbergiers op het V.V.Z.F.-terrein een voetbalwedstrijd tegen de transportondernemers, waarvan de baten bestemd waren voor het Rode Kruis. Deze ontmoeting werd opgeluisterd door de harmonie „Concordia De vrachtrijders konden de weg naar het doel het best vinden en toen de rust aanbrak had de corpu lente doelman der caféhouders reeds driemaal het na-, kijken gehad. In de tweede helft wisten de ver voerders nog twee doelpunten te maken, terwijl de kasteleins hun vele kansen niet konden benutten en steeds het stoere backstel en de goed op dreef zijnde keeper der transportmensen op hun weg vonden. Zij wisten ten slotte de eer te redden uit een toegekende strafschop. De bruto-opbrengst van deze liefdadigheidswed strijd was f 88,50. NIEUW SCHOOLGEBOUW VOOR LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Zoals elders n het raadsverslag is vermeld heeft de gemeenteraad goedgevonden een perceel grond tete verkopen aan de Z.L.M. voor de bouw van een landbouwhuishoudschool ten noorden van het in aan leg zijnde nieuwe parkeerterrein. Nader vernemen wij hierover dat door de Z.L.M. aan het architectenbureau Rothuizen Van 't Hooft te Middelburg opdrachtt is gegeven tot het ontwer pen van een nieuwe landbouwhuishoudschool. Men hoopt volgend jaar met de bouw te kunnen be ginnen. BENOEMD. Door het Provinciaal Bestuur van Zeeland is mede gedeeld,dat werden benoemd tot bestuurslid van het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht de heren P. V. M. Vercauteren t£ Clinge en A. Haak te Zaamslag. Bij ministerieel besluit is met ingang van 1 Januari 1952 benoemd tot hoofdopzichter bij de Bewape- ningswerkplaatsen te Den Helder, onze oud-stadge noot,de heer P. F. de Vos. GESLAAGD. Bij het op 29 en 30 Juni afgenomen mondeling eindexamen aan het Openbaar Lyceum tê Terneuzen voor de afdeling Gymnasium A slaagden de dames Fr. Neeteson te Kloosterzande en G. Reinders te Terneuzen. VAN JULIANA TOT JULIANA. In de Chr. Openbare Bibliotheek en Leeszaal lig gen van 2 tot 10 Juli boeken en plaatwerken over het Huis van Oranje-Nassau ter inzage voor ieder die daar belang in stelt. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Juli 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris Wisse (voor- ber. H. Avondmaal) 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (bed. H.. Doop) 7 uur Ds. Mulder (Jeugddienst). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds, A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. En Sartorius kon ook niet weten dat Korstiaan van Vueren nog niet de moed gehad had. zijn dochter verslag te doen van het gesprek, dat hij de dag te voren had gehad met inspecteur Blankwater, de chef van de Breekse politie. Het had van Vueren niet verwonderd toen hij op het bureau om een vergunning aan te vragen, ge hoord had dat de inspecteur hem even wilde spre ken. Ze zaten wel vaker samen een kwartiertje te keuvelen, hij en Blankwater. Maar deze keer stond het gezicht van de inspec teur ernstig, tooen van Vueren de kamer binnen trad waar een rij wetboeken, netjes in slagorde op het bureau, hem grimmig aanstaarde. „Kors" zei de inspecteur, nadat hij een sigaar had geoffreerd en geduldig gewacht had tot zijn gast de brand er in gestoken had, „het spijt me maar ik heb een vervelend zaakje met je te bespreken." „Zo" zei van Vueren onaangedaan, maar zijn hart begon wild te kloppen „en dat is 7" „Nogmaals. Ik vind het heel vervelend... zoals jij enik... nooit wat met elkaar gehad, nietwaar? maar ik krijg klachten over Het Wapen." „Te lang open gebleven wilde van Vueren schertsen maar de toon klonk onzuiver. „Nee, dat niet. D'r komen klachten... ja, ik zal het je maar rondweg zeggen, en ik hoop dat je me kunt aantonen dat ik het mis heb, dat hoop ik van harte Kors... er komen klachten "de inspecteur kwam na al zijn ronddraaien rechtstreeks tot de zaak, „dat er in jou etablissement gelegenheid wordt gegeven tot hazardspel." „Sartorius schoot het door Korsiaan's brein. Niet dan met mooeite slaagde hij er in de onbe wogen uitdrukking op zijn gelaat te handhaven. „Wat zeg je me nou?" vroeg hij ongelovig. „Ja,... ik zal je man en paard noemen. D'r is hier DE OUDE DOOS. Reactie op de Redactie. Mis met die Doeselaar W. J. Die was geen vuilnisman, o nee. Maar was een ijverig kantonnier En „voog" de weg van Spui tot hier. Daarbij trof hij waarom verzwijgen Toentijds met massa paardenvijgen. Hij zamelde daar menig hoop En bood ze in d'Axelaar te koop. Geen kunstmest was, noghaast, die tijd Mits raakte hij ze gaarne kwijt. Wel bood J. Rolff er al iets aan, Maar dat was vogelmest yuaan. en op 't zelfde moment is dat zuuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen ovtr de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hy giënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. eindsprint zijn metgezellen van het wiel te schuddei De Waal en Verhelst kwamen met de volgend groep binnen, die een minuut achterstand had. De uitslag was 1Gilb. Saelens 2. Boremans (op 50 meter) 3. Deneef 4. Maas Vermeulen 6. van Dongen (op 1 min.) 7. v. d. Zande v. d. Busse 9. de Waal; 10. Verhelst; 11. va Bouwel12. de Cleene 1 Thielens 14. Booti Wielrennen. WIELERWEDSTRIJDEN TE BEVEREN-WAAS. Te Beveren-Waas werden Maandag en Woens dag wielerwedstrijden voor amateurs gehouden. Maandag waren er 38 renners aan de start en toen waren het Eddy de Waal uit Groenendijk en de Belg de Cleene die samen een voorsprong namen. Zij kwamen ten slotte bijna twee minuten voor de overigen door de finish waar de Waal zijn rivaal in de sprint versloeg. Woensdag vertrokken er 76 renners, waaronder ook Rien Verhelst. Nu werd het een Belgische overwin ning daar zich in de vijf man sterke kopgroep ook de rappe Saelens bevond, die geen moeite had in de een brief van mijn collega uit Vierhouten, Ene me vrouw Reynierse, ken je die Nee Haar man Reynierse, zo dacht Korstiaan dat was de man die de laatste tijd steeds bij het groepje was ge weest dat in de groene kamer „een kaartje legde". Voor zover hij wist een handelsreiziger.. „Ik ken 'em niet" antwoordde hij „maar misschien is ie wel eens in m'n zaak geweest." „Hij is er zéker geweest en niet eens meermalen was het scherpe antwoord „en niet zozeer in jouw zaak, je gelagkamer, als wel in een ander vertrek, waar enkele heren geregeld bij elkaarr komen om wat zij noemen een kaartje te leggen, maar waar het grof toegaat. Deze man, Reynierse, schijnt daar bij geweest te zijn. Hij is gisteren gearressteerd, we gens frraude. Geld van zijn baas opgemaakt. Drie duizend gulden... voor zo'n man veel te veel. En z n vrouw heeft, nog voor hij door de mand kon vallen, op het bureau in Vierhouten de hele boel op stelten gezet en geschreeuwd dat ze haar man lie ver in t gevang zag dan nog langer zó'n leven. Ze wist dat hij iedere week zat te gokken hier in Het Wapen. Meestal verloor hij. Ze wist dat hij zelf maar een bescheiden inkomen had. Het arme mens heeft de laatste maanden op de rand van de wanhoop gezweefd, maar durfde niet naar de po litie gaan, uit vrees dat haar man misschien... Maar nu was de kogel door de kerk en heeft ze er alles uitge flapt." Korstiaan zat als door de bliksem getroffen. Zo'n affaire, zo'n smerige, ellendige affaire. En dat in zijn zaak. In Het Wapen van Breeck met z'n meer dan honderd jaar oude traditie. Het Wapen van Breeck, waarop hij zo trots was. „Deze zaak wordt uitgezocht" ging de inspecteur zakelijk voort „maar ik zou het ellendig vinden voor )e a's je naam en je zaak hierin gemoeid waren. Huwelijks-aangiften. 8. Frederik Baars (van Ede) 26 j en Leuntje Pieternella Bolleman, 21 j. 11 Pieter Witte, 62 j., wedn. en Leintje de Pootei 58 j„ wed. 11. Jacob Bakker, 23 j. en Wilhelmiu Geertruida de Smit (van Wissenkerke), 19 j. 23 Gaston Theophilus Josephina Wouters (van Koe wacht), 28 j. en Rozalia Maria CJementina va Laere, 21 j. Gehuwd. 4. Cornelis Koster, 36 j. en Elisabetl Aaltje van de Wege, 29 j. 11. Pieter le Feber 22 j. en Debora Neeltje Mangold, 20 j. 25. Jacob Bakker, 23 j. en Wilhelmina Geertruida de Smi Jvan Wissenkerke), 19 j. 25. Frederik Baars (van Ede), 26 j. en Leuntje Pieternella Bolleman, 21 25. Pietter Witte, 63 j„ wedn. en Leintje de Pooter, 58 j„ wed. Geboren. 1. Angelina Johanna, d. van Guilhelmus Verbeek en Leonia Augusta de Brouwer. 2. Co; nelia Sara, d. van Johannes Jozias Wieles en Ca tharina den Hamer. 7. Marinus, z. van Jacobus Maas en Maatje de Bruijne. 10. Lucia Adriana, d van Jozef Petrus van Meir en Anna Elisabeth Gooijer 10. Anthonie Hermanus, z. van Christoffel Smies en Maria de Putter. 11. Johannes Willem Anton, van Johannes Pieter Wieles en Jacomina Cornelia Willemsen. 12 Janna, d. van Jacob Izak van dei Hagen en Adriana Catharina van den Berge. 14 Jan Mathias Maria, z. van Henricus Jacobus Maria Goossens en Adriana Johanna Theresia van Lieshout 17. Janna Geertruida, d. van Marinus Jacobus Mieras en Froukje Hovenkamp. 17. Reina Margaretha, d van Cornelis Charel Dieleman en Pieternella Jansen 18. Elfrieda Leonie Augustinus, d. van Frederik Jan Zegers en Irma Verstraeten 21. Cornelis Jan, z, van Salomon Hamelink en Jacomina Johanna Sol. 22, Francois, z. van Abraham Hamelink en Neeltje Al. dertha Vlaander. 25. Cornelia Helena, d. van Pieter Franciscus Riekwel en Elisabeth Wolfert. 26. Pa tricia Maria, d. van Petrus Leonardus Augustinus Lippens en Carolina Wilhelmina Helena Boitelle. 25. Marleentje, d. van Robert Henri de Ridder en Sara Elizabeth Tanneke Lensen. Overleden. 6. Maria Coleta de Coninck, 77 j, echtg. van Seraphinus Gustavus Casteels. 26. Jacobus Willem van Driel, 50 echtg. van Pieternella Ver- poorte. 27. Adriaan Verschelling, 81 j„ wedn. van Catharina Goossen. 27. Maria de Regt, 47 j., echtg. van Jan Karei Esselbrugge, HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat het verzoek van' Shell Nederland N.V, gevestigd te 's-Gravenhage, Wassenaarseweg 80, om op het perceel, gelegen te Spui, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie B, nr. 992 een electrisch ge dreven benzine-pomp ter vervanging van de be staande benzine-handpomp te mogen plaatsen en ii werking stellen, door hen is ingewilligd. Axel, 24 Juni 1953e Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. wanneer je misschien volkomen te goeder trout bent. Daarom vraag ik je nu niet als vriend, mas ambtshalve Wist jij, dat er in jouw zaak zoiets aai de gang was Korstiaan aarzelde een ogenblik. Was vermoedt! weten Hij had al lang het vermoeden gehad, dal het geen zuivere koffie was daar in die groene ka< mer. Maar weten, neen, hij wist niets. En dat zei hij ook tegen inspecteur Blankwater. „Dan wil ik je maar waarschuwen" antwoordde inspecteur, „ik zal mijn best doen om je hier buitel te houden, maar dan zul jij van jouw kant ook ogenblikkelijk een streep moeten zetten onder dal gedoe. Wie een kaartje wil leggen doet dat maar de gelagkamer, dan kun je er 't oog op houden. Geel besloten partijtjes meer. Pas op Kors, brandt |t vingers niet." Korstiaan van Vueren was als een slaapwandelaai van het bureau naar zijn zaak gewandeld. Heel dt dag hadden de woorden van de inspecteur hem door het hoofd gegonsd. Hazardspel Een man geruïneerd een vrouw, een gezin diep ongelukkig En dat alle in zijn zaak Marian had niet gemerkt hoe afgetrokken haal vader was. Ze had genoeg aan haar eigen gedachter en bleef hem maar liever uit de weg om lastige vragei te vermijden. Ze was het nog niet met zich zelf eens wat ze zou moetenzeggen als En nu kwam Sartorius daarbinnen. „Van Vueren, reken je er op dat we morgen d( groene kamer hebben?" vroeg hij kortaf, Zijn stem klonk dreigend. „Het spijt me wel, meneer Sartorius, maar de ka mer is bezet" zei Korstiaan. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2