AXELSCHE H COURANT Gaan de Woestijnen verdwijnen? 9* YIR1GLEY „Met raad en daad WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gloeiend zand verandert in vruchtbaar bouwland r NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 5Ó§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Ook in de Sahara stroomt water - Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 4 JULI 1953. 67c Jaargang No. 77. Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indtê fl. Buitenland II. C - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m, Kleine Adverteutlên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Welk een vergissing is het om te menen, dat de mens de grenzen van zij,n technisch kunnen is genaderd. We zouden het kunnen bewijzen met de komst van het atoomtijdperk, we willen het aantonen met een beschouwing over woestijnen, die vruchtbaar kunnen worden in enkele ja-en, wan neer de omstandigheden gunstig zijp, in e;n langer, doch niet hopeloos tijdsbestek, wanneer de bodem en de bevolking niet zo meewerkt. Is het geen grote ontdekking geweest, dat zich onder de Sahara onderaardse meren bevinden, ge vuld met kostelijk zoet water Of kunnen we beter eerst wijzen op het gebied tussen de rivieren huphraat en Tigris in het Nabije Oosten, dat tegen woordig Irak heet en veel petroleum opbrengt, maar in oude tijden tot de vruchtbaarste landstreken ter wereld behoorde, dank zii, de primitieve be vloeiingswerken, die men er heeft aangelegd Heeds toen heeft men begrepen, dat hit water van de omsluitende rivieren moet dienen om de streek daartussen te bevruchten en men heeft succes gehad. De Arabieren, die een kwart eeuw geleden dit oude land beheersten, hadden nigt de wens om hun grond vrachtbaar te maken. Maar de olie werd ontdekt. Er kwamen Britten en Amerikanen in het land, die pijpleidingen aanlegden en in 14 jaar tijds hier een olievoorraad haalden als nergens ter wereld. In zulke streken moet men vrienden kweken en de Amerikanen weten daar middelen op. Zii deden de ervaring op, dat een groep grootgrond bezitters deze streken regeerde. Deze mensen werden beloond met dollarsaldi en dure auto s, die de eigenaars niet konden besturen. Dat kweekt geen vriendschap. De sheiks en de kroonprinse met allerlei soorten blauw bloed in de aderen zaten op liun uitgestrekte landerijen letterlijk te ver drogen. De woestijn veroverde hun eertijds prachtige bezittingen. Er was gebrek aan water, dat steeds dieper in de putten wegzonk. Spoedig bleek, dat een moterpomp meer werd gewaardeerd dan twee auto's. EEN POMP IN HET ZAND. Langs wetenschappelijke weg zocht men naar onderaardse watervelden in de woestij.nen. Men zette een paar vakmensen aan het werk, du een pomp sloegen midden in het mulle zand, terwijl Je Arabieren er zwijgend bijstonden 2n gedacht moeten hebben, dat hun Westerse vrienden zonne steek hadden gekregen. Uiteindelijk blijkt echte- dat de Arabieren eeuwenlang zonnesteek hebben gehad. Er zit water in de grond tussen Ëuphraat en Tigris I Pompen liet men dag en nacht doorwerken. Grote hoeveelheden water spoelden door de hete zandvlakten, die het opzogen als dorstige baby's. Ga daar nu 11a verloop van tijd met behulp van kunstmeststoffen eens tarwe op verbouwen. Het succes was zo overweldigend dat de meest fleg matieke Arabische stammen zelfs in vuur en vlam raakten. Ga eens bij die blanken kijken, die tove ren in een korte tij.d de heetste woestijn om 111 een vruchtbare vlakte 1 Er moesten meer pompen komen voor de sheiks en kroonprinsen, die allen op hun terrein aan het exploiteren gingen. Na tien jaar beschikten al die Arabische groten weer over een neder zetting, die in waarheid lusthof mag worden ge noemd, zo groen is het gras, zo vruchtbaar het helaas nog kleine stuk bouwland daar omheen. KANS VOOR NEDERLAND. Velen leven en werken er nog voor enkelen. Alleen die enkelen heben een goed leven Zij zoeken de mooiste en waterrijkste plekjes op en slijten daar langzaam hun leven. Een sociale her vorming en herverdeling van de grond is op vele plaatsen in het Midden-Oosten even nood zakelijk als zoet water. De tijd is er nog niet rijp voor. Het volk slaapt er nog in de hete zon. De landeigenaars zijn machtig en worden soms als een soort goden beschouwd. Ook de tijd wordt echter rijp en elk ogenblik kan ook tussen Ëuphraat en Tigris de wekker aflopen. Dan ontwaakt een volk, dan zullen woestijnen weer groen worden en bewoon- haar als weleer. Daarvoor zijn veel pijpleidingen nodig en nog meer bevloeiingswerken, die het ri vierwater naar dorstige plaatsen moeten leiden. Er is kennis voor nodig en materiaal. Hele ge slachten landbouwingenieurs kunnen hier werk vinden. I11 Nederland mag men er over na denken welk een naam wij hier kunnen maken als bouwers van waterwerken. Ook zouden wij er als inwoners van een kleine natie zonder politieke wansmaak wor den ontvangen. Daaraan mag men deuken wan neer men Nederland overbevolkt noemt met in tellectuelen. Hier ligt hun taak te wachten. EEN MEER IN DE SAHARA. De tweede woestijn, die te groot en te dor is noeiut men de Sahara. Het is een begrip voor dorheid, woestheid en lediggang. Geleerden hebben daar rond gesukkeld. Men vond er hoge bergen, waartegen de regen in stromen neerkletterde. Het water verdween tussen de ruggen van de Teil-Atlas en de Sahara-Atlas en niemand zag het ooit weer. In zo'n korte tijd kon dit niet verdampen. Na lang zoeken vond men een waterweg naar een monsterachtig groot meer, dat een gedeelte van het jaar met water gevuld was en dan lang zaam verdampte. Dat water kon men ook ge bruiken voor bevloeiing en zo is men ergens in het zuidelijk moeras, midden in de Sahara een landbouwgebied gaan ontwikkelen, dat zich jaarlijks uitbreidt. Er is zoveel water, dat men het naar de kuststreken wil voeren door betonnen tun nels en ondergrondse kanalen. Het duurt nog jaren en het kost evenveel mil- lioenen als er korrels zand in een hand gaan, maar wat deert dat, als men het uitzicht heeft op 250.000 morgen vruchtbare bodem voor het nageslacht ER IS NOG LEVEN. Er zijn meer plaatsen in de Sahara waar het water nog stroomt of aan de oppervlakte kan worden gebracht. Er zijn waterputten, waarin nog krokodillen leven. Voorheen is hier een ri vier geweest. In de Tassili zijn vele bergmeertjes ontdekt, die een overvloed van vis herbergen. Een moderne theorie ziet is de Sahara een ver waarloosd gebied, veroverd door zon en zand. De planten zijn er in roofbouw uitgetrokken, de bomen gerooid door Bedouïnen, die op hoge hout vuren hun uitstervende kudden roosterden. Ook de Sahara was in de oudheid een goede streek om te toeven. Er is niet veel van over genleven, maar een mensheid, die de haar toegemeten ruimte moet benutten zal de kracht van hpofd en handen weten aan te wenden om de haar ontroofde streken te herwinnen. De eerste fundamenten voor de gi gantische waterbouw werken zijn reeds gelegd. ff J. 1). Op welke dag van het jaar komt de zon precies in het Oosten op Antwoord Twee maal per jaar, namelijk als de zon zich in het lentepunt of in het herfstpunt bevindt. Meestal is dat resp. op 21 Maart en 23 September in schrikkeljaren reeds op 20 Maart. J. van Wat is het hoogste loon van een ser geant bij, de commandotroepen Hij is dienst plichtig en ongehuwd. Antwoord Op 42-jarige leeftijd bedraagt het salaris f 329 bruto. K. L. P. Iedere zomer heben we veel last van oorwormen in de bloementuin. Potten met hout wol helpen niet veel. Weet u een afdoend middel i Antwoord Wanneer u schrij,ft, dat die potten met houtwol niet geholpen hebben tegen oorwor men, geeft u niet aan, of u nog wat door die houtwol heen gedaan heeft. Het beste helpt hout wol, hetzij, in potten of los, wanneer het houtwol door D.D.T. stuifpoeder gehaald is. Inplaats van houtwol kan ook gras gebruikt worden. Ook kunt ge, als het tussen bomen of dergelijke betreft de onderkant van de bomen en de grond met D.D.T. bestuiven. Wanneer het schade aan dahlia s en dergelijke betreft, moeten de stokken welke sple ten of openingen hebben, b.v. bamboestokken, met stopverf of iets dergelijks worden dichtgestopt 0111 voldoende te verhinderen, dat de oorwormen hier een schuilplaats zoeken. Verder bosjes gras of houtwol met D.T.T. in een omgekeerde bloempot op de stokken zetten. Dagelijks 's morgeus na kijken en oorwormen doden. In het groot kan ook Parijs groen gebruikt worden volgens het recept 1 kg. Parij,s groen met 25 kg. tarwe zemelen of havermout mengen en dan zoveel water doorroeren dat het mengsel nog goed strooibaar is. Ge hebt ongeveer een goede halve liter water nodig per kg. zemelen of havermout. Per are is ongeveer 2 kg. Parij,s groen nodig. J. H. 1. Er bestaat verschil van mening over loonbetaling {ik ben vaste landarbeider. 2). Hoe staat het met de vacantie Kunt u ons inlichten V Antwoord De plaatselijke sociale commissie kan hier uitkomst brengen. De loonregeling voor landarbeiders is zo ingewikkeld, er moet met zo veel verschillende factoren rekening gehouden wor den (b.v. uw leeftijd, de ligging van uw woning ten opzichte van het werk) zodat wij er ons niet aan kunnen wagen hier afdoende advies te geven. 2. Gedurende het contractjaar wordt over het algemeen 12 vacantiedagen gegeven, waaronder 6 snipperdagen. Op deze dagen worden de feest en gedenkdagen voor zover betreft andere dan de algemeen erkende christelijke feestdagen (nieuw jaar, 2e Paasdag, Hemelvaartsdag, 2e Pinksterdag en de kerstdagen) in mindering gebracht. De vacantiedagen worden in onderling overleg ge regeld. G. K. K. Ik heb 10 eenden en deze hebben al tijd zeer goed gelegd maar de laatste tijd krijg ik veel windeieren, wel meer dan de helft. Wat is hieraan te doen 7 Antwoord Kalkgebrek zal hiervan wel de oor zaak zijn. Voert u dus de hoeveelheid gemalen schelpen eens wat op, wellicht hebt u succes. M. Waarom dragen protestanten hun ver- lo\ingsring links en de R.K. rechts. Als men trouwt lerhuist de ring naar de andere hand. Weet u hiervoor een verklaring. Antwoord Voor zover wij konden nagaan komt de ring in de Eredienst voor reeds in de tij,d der Romeinen. De gewoonte om de ring, welke de Romein zij,11 verloofde aan de linker- ringvinger schoof, bleef door het christendom gehandhaafd. I11 latere lijden schonken beide verloofden elkaar wederkerig een ring. I11 de 11e eeuw verplaatste dit gebruik zich naar het ogenblik der huwelijks sluiting, hetgeen op zij,11 beurt leidde tot het dubbele, gebruik van èn verlovingsring èn trouw ring. Het dragen er van aan de rechterhand moet van oud-Germaanse oorsprong zijn. Liturgisch werd het gebruik dier ringen eigenlijk eerst, toen zii door de priester werden gezegend. Rccktabak. Mijn sigarettentahak is muf ge worden. Wat is hieraan te doen V Antwoord: Niets. Muf worden is zo iets als een ontbindingsproces. Het roken van deze tabak is niet alleen onsmakelijk, maar ook slecht voor de keel. Antwoord Eau de cologne bevat een organi sche verbinding (aetherische olie) die in alcohol oplost, maar niet in water. Is er veel alcohol en weinig water dan kan de olie nog in oplossing zijn, maar wanneer er meer water wordt toe gevoegd, dan komt de olie boven drijven. Schudt men dit dan ontstaat een melkachtige troebe- ling. Ditzelfde kan men zien als men slaolie met water vermengd, flink door elkaar schudt. De J. Waarom is zeewater zout Er stroomt toch steeds zoet water uit de rivieren if Antwoord Wij zullen proberen u het hele geval van a tot z te vertellen. Zuiver water gedisteleerd water bevat natuurlijk geen op lossingen van andere stoffen. Zuiver water is zonder smaak (niet zout, zuur of wat ook). Pas als zoute, zure of andere stoffen in het zuivere water worden opgelost begint het zout, resp. zuur enz. te smaken. Het eerst; water op aarde is, toen de afkoeling van de oorspronkelijk hete aarde zover was gevorderd, als gedistilleerd wa ter neergeregend en was toen dus „zoet". Maar het stroomde van de hoge delen van de aarde naar de lage en verzamelde zich daar, (alzo de zee vormende. De grond waar dat water over heen stroomde (en nog steeds over stroomt) bevat echter zeer vele oplosbare stoffen en wel meest jouten (natriumchloride-keukeiizout, knagn^sium- chloride en zeer veel andere soorten). In de loop der tijden heeft het naar zee stromende water altijd maar door (en dat is zeker meer dan 1500 millioen jaren) zoutoplossingen naar zee gevoerd. Er is dus langzamerhand heel wat ingekomen. Waarom wordt deze zee niet alsmaar hoger ter wijl er toch altijd water in stroomt en nooit wat uit Dat komt omdat het water t voortdurend ,verdampt. Het stijgt als waterdamp uit zee op en maakt de lucht vochtig, waardoor wolken ont staan en regen. Er is dus een voortdurende kring loop van water zeewater wordt damp, de damp vormt wolken, waaruit de regen valt. Dat water, voor zover het op het land regent, lost weer wat zouten op en brengt die naar zee. Er zijn op aarde een aantal oceanen en zeeën, die allemaal met elkaar in verbinding staan plm. 31/30/0 van dat water is zout. Maar er zijn ook een paar kleine zeeën, die geen afwatering naar de al gemene zee hebben, b.v. de Kaspische Zee en de Dode Zee. Daarvan is het zoutpercentage veel hoger dan 31/30/0. De Dode Zee heet zo, omdat het water zo zout is, dat er niets in leeft, geen vis zelfs, in het meer van Utah drijft een ei Wij hopen u hiermede naar genoegen te hebben ingelicht. Ahonnné. Ik wil een van mijn kinderen ont erven. Dit is bij testament meen ik niet mogelijk. Zou dit echter wel gaan om bij mijn leven alles aan mijn andere kindereu of aan mijn kleinkin deren te vermaken Moet of kan ik dit laten be schrijven bij een notaris Of weet u een andere oplossing, zodat de onterfde niets meer van zijn ouders te verwachten heeft Antwoord Wij kennen een artikel in het Bur gerlijk Wetboek, waaruit zonneklaar blijkt, dat de wet de kinderen in dit opzicht tegen bena deling door de ouders beschermt het wettjelijk erfdeel is een gedeelte der goederen, hetwelk aan de bij, de wet geroepen erfgenamen in de rechte linie wordt toegekend en waarover de overledene noch bij gifte onder de levenden, noch bij uiter ste wil heeft mogen beschikken. Het is ons hier door onmogelijk u van advies te dienen. U müg geen enkel kind onterven, om welke reden ook I U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. A. W. Hoe kan ik het beste het chroomwerk van mijn kinderwagen behandelen, voor ik hem wegherg Antwourd Goed droog afwrijven en daarna insmeren met zuurvrije vaseline. De laag hoeft niet dik te zijn, maar wel aangesloten. P. J. Heeft een „Groninger kraantjespot" waar bij in de afneembare kop geëtst staat 215 lood, 430 lood, 645 lood. Hij vraagdt nu wat dit heeft te betekenen. Antwoord Het is ons ook niet duidelijk. U kunt zich het beste wenden tot het museum van Oudheden in Groningen. N. P. Als men eau de cologne met water ver mengt, wordt het melkachtig troebel. Hoe komt dat V S.T.B. Hoe komt het dat er ieder jaar gele bladeren in mijn geraniums komen? Antwoord: De plant vraagt wel een licht, zon nig plekje, maar geen te hoge tempera.uur. Dus pal in de zon, achter de ruiten bijv. is niet ,gosede Als de plant bloeit, vraagt ze wel rijke lijk water, maar niet te veel en nimmer mag de bloeiende plant besproeid worden. De plan: rot gemakkelijk- In de bloeitijd een maal per week kunstmest. X. te H.: Schenkingen mochten tot voor enige tijd fl. 2000.per kind per jaar zijn. Van wan neer dateert deze wet Antwoord: Dit staat vermeld in de Successiewet van 1859. Deze wet is af en toe wel eens ge wijzigd.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1