\3 a°^ JAGUAR fc IVORÖL Philips „PhiliShave" SNEL-scheerapparaat slaat alles! •7ee r Mantels vanaf 39 50 Swaggers vanaf 43.50 HERENO JAGUAR 99.75 1 Grandi< 89.75 ZWART ..The ALS E Bij aankc Bij voor< Bij aank( Fa J. G. VII „een Levend A KI» moi Onze speciali In de maten 3l. de ideale reger Zoals NOVj is er geer Dat ka NOVA alleer UIT ONZE OMGEVING. Geslaagd. Bij het van 23 tot en met 26 Juni gehou den mondeling eindexamen aan het Open baar Lyceum te Terneuzen voor de afdeling Hogere Burgerschool B zijn geslaagd L. W. de Bruijne, Terneuzen C. J. Cij- souw, BiervlietJ. A. L. v. Dixhoorn, Wal soorden Mia A. van Eek, Terneuzen; R. v. d. Eeckhout, Sas van GentD. J. ten Haaft, Hoek A. van Harn, SpuiM. J. Neeteson, Kloosterzande J. J. Smit, Ter neuzen Annie v. d. Velde, BiervlietA. K Verschelling, Terneuzen P. de Visser, Zaamslag. Bij de te Amsterdam gehouden examens Typografie behaalde onze stadgenoot de heer J. C. van Gink het practijkdiploma drukken. AXEL De verjaardag van Prins Bernhard. Zonder veel feestbetoon werd deze dag in onze gemeente gevierd maar toch gaf de rondgang van de kleuters in de ochtend uren op deze stralende zomerdag een fees telijke indruk, die ook in de avonduren weer werd versterkt door de muzikale rondmars van „Hosanna", gevolgd doo de keurig geüniformeerde Chr. gymnastiekvereniging „Voorwaarts". Deze rondmars gaf een fleurig slot aan deze dag en bracht in de straten toch iets van de stemming die bij een verjaardag van het Koninklijk Huis behoort. Afscheid Jeugdherbergouders. In de gisteren gehouden vergadering van het plaatselijk bestuur van de jeugdherberg „Bleye Haghe", vond de verwisseling van de jeugdherbergouders plaats;. Zoals be kend komt de familie de Groot de plaats innemen van de familie van de Ree. Naar wij vernemen bestaat er a.s. Zater dag gelegenheid voor trekkers en belang stellenden om afscheid te nemen van de vertrekkende jeugdherberg-ouders en ken nis te maken met de nieuwe. Gezien de populariteit die het scheidende ouderpaar geniet onder de jeugd, zal hier van stellig gaarne gebruik worden gemaakt. Kerkbouw vordert. Naar wij vernemen zijn de werkzaamhe den aan de Geref. Kerk in de Pironstraat nu zo ver gevorderd dat a.s. Vrijdagmiddag om 4 uur de „eerste steen" zal kunnen wor den gelegd. Ds. Couvée zal deze symbo lische handeling verrichten. De busdienst van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Breda. Gaarne maken wij hier nogmaals melding van deze busdienst die de Z.V.T.M. in sa menwerking met de B.B.A. exploiteert en welke nog steeds wordt gereden. Grenspapieren zijn voor deze reis niet nodig terwijl ook alle verdere grensforma- liteiten komen te vervallen. Dank zij de activiteit van het provinciaal bestuur, vereniging van Burgemeesters en Secrretarissen, Kamer van Koophandel enz. heeft men de autoriteiten in Den Haag we ten te overtuigen van de grote behoefte die aan deze dienst bestaat en heeft men daar goedgevonden dat deze busdienst blijft niet normaal functionneren. voortbestaan, zolang de veerdiensten nog Wij behoeven de reizigers wel niet te vertellen dat de reis naar Holland of Bra bant langs deze weg aanmerkelijk korter en comfortabeler is dan via Hoedekenskerke, Goes zodat het zeker aanbeveling verdient voor alle reizen die via Brabant lopen deze route te benutten. Het neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. Extra bussen voor de Circusvoorstellingen. Voor de voorstellingen van het Natio naal Reuzen-Circus,- dat zoals uit een ad vertentie elders in dit blad blijkt, volgende week in onze omgeving zal optreden, zullen door de Z.V.T.M. extra busdiensten wor den ingelegd. Terneuzen is te bereiken vanuit Philip pine en Hoek per extra bus, vertrek Phi lippine 19.20 uur. De heenreis vanuit de richting Kloosterzande, Zaamslag, Axel en Sluiskil geschiedt met de normale lijndienst. Terugreis per extra bus. Vertrek vanaf het circusterrein na afloop der voorstelling. Voor de voorstelling te Sint Jansteen zal een extra bus rijden vanuit Klooster zande, Lamswaarde, Terhole en Hulst. De heenreis van Kruispolder, Graauw en Zuiddorpe geschiedt met de gewone lijn dienst. Terugreis per extra bus vanaf het terrein. Plaatsbewijzen voor de voorstellingen en voor de bus zijn bij de Z.V.T.M.-agenten in de genoemde plaatsen verkrijgbaar. Benoemd. Met ingang van 1 Juli is dokter Adri- aensens uit Walsoorden, thans wonende te Hulst, benoemd tot schoolarts voor het dis trict Oost-Zeeuwscch-Vlaanderen, met uit zondering van Terneuzen. Tot leraar-rector aan de gymnasiale af deling van het openbaar lyceum te Ter neuzen drs. A. J. Jansen, thans leraar aan de R.H.B.S. te Middelharnis. SPORTNIEUWS. Sportdag L.J.G. 1953. Doordat door de V.V. „Axel" het voet balterrein voor dit doel niet werd verhuurd, waren de organisatoren van dit jaarlijks ge beuren verplicht elders toevlucht te zoe ken en zij slaagden daarin ook, doordat de directie van de l'Azote het sportterrein der V.V. „Sluiskil' welwillend afstond. Voetbal. In de voormiddag werd dit sportfeest in gezet met een voetbalontmoeting Oost- te gen West Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierbij bleken de Oosterlingen niet opgewassen te zijn tegen de snellere en veel productievere land van Cadzantenaars die een ware ra vage in de verdediging der land van Axe laars aanrichten. Met een klinkende 7—0 overwinning ging het Oosten roemloos ten onder en daar het de derde maal in succes sie was, kwam de beschikbaar gestelde wis selbeker door deze overwinning thans in het blijvend bezit van het Westen. Korfbal. Daarna betraden de vertegenwoordigen de teams van de korfballers uit Oost en West het terrein. Dit werd een tamelijk evenwichtige en zelfs enerverende kamp van twee volkomen aan elkaar gewaagde ploeggen. Het Westen liep ook in deze ontmoeting zeer hard van stapel en ook hier zag het er aanvankelijk naar uit dat het Oosten zou worden ingemaakt. Toen echter de Wes terlingen een 3—0 voorsprong hadden be haald wisten de Oost Z.-Vlaamsen de bal in de korf te deponeren en trad de rust in met de stand 1,-3. Na de hervatting waren de bordjes ver hangen en toonden de Oost Z.-Vlamingen volledig hun superioriteit over hun tegen standers, die tenslotte met 3—4 het lood je moesten leggen. Het ging bij deze match wel een beetje fors toe. UIT DE OUDE DOOS. We menen oude Axelaars en ook misschien jonge, die belang stellen in wat in Axel omtrent 60 jaar ge leden gebeurde, een genoegen te doen, door te ver tellen in een rubriek, wat toen in Axel gebeurde en dat op te diepen uit onze krant van die tijd. We zullen, als het mogelijk is,elke week een stukje ge ven. We hopen onze courant daarmee aantrekkelijker te maken en te vermijden wat iemand kan kwetsen. 1885, 4 April werd le jaargang No 1 van de Axelse krant uitgegeven door F. Dieleman, wonende in de Weststraat. De krant werd Axelsch advertentieblad genoemd en bevatte in de eerste 6 nummers alleen advertenties. We lezen in het eerste nummer een ondertrouw- advertentie van Jan Abraham van Vessem en Pe- tronella Hendrika Minjon zoals een eind verder van Jan Vlaander en Thone Christoffelina de Graaff. Uit de advertenties blijkt, dat de heer Rolf Guano en Lijnzaadmeel verkocht, de heer D. J. Oggel handel dreef in kruidenierswaren granen, zaden, enz., terwijl D. Riemens, fotograaf te Zaamslag, bij P. Koole op de Markt Zaterdags gereed zat om gegadigden op de foto te vereeuwigen. J. Speelman verkocht sinaas appelen, citroenen en haring en was kleermaker terwijl de heer J, Wieland handel dreef in manufacturen en H. D. L'Ecluse alle soorten ijzerwaren, parapluies en sigaren verkocht: Ook de firma Vrielink-van Dix hoorn benutte het blad om te vermelden, dat zij glas, aardewerk, porcelein en ijzeren ledikanten, waarbij kinderledikanten in de prijs vanaf f. 3,75. Kom daar nu eens om. Notaris P. Dregmans houdt verkopingen en W. J. van Doeselaar biedt straatmest te koop aan. Was hij vuilnisman De firma Wilking te Hulst ziet door advertenties klanten uit Axel te trekken. Verder wordt vermeld, dat de heer Christiaan Minjon 40 jaar veldwachter is. Geregeld komt een rubriek „Middelen van ver voer'' voor, met Mechelen-Terneuzen met 4 treinen vice-versa en Temeuzen-Gent met 3 treinen, maar ook een wagendienst, terwijl in het 4e nummer boot diensten vermeld worden van Terneuzen naar Vlis- singen en Hoedekenskerke, maar nog niet van Bres- kens naar Vlissingen. Dan komt het nummer 7 een verandering: Het blad wordt nu „De Axelsche Courant", want er ko men nu ook nieuwsberichten in, en daaruit kunnen we eens zien wat toen in Axel gebeurde. VERHOGING POSTTARIEVEN PER 1 JULI. De verhoging der posttarieven, die reeds in De cember van het vorig jaar door de Directeur-Gene raal der P.T.T., de heer L. Neher, tegen 1 Juli 1953 werd aangekondigd, heeft nu haar beslag gekregen door de bekrachtiging door H.M. de Koningin. Ook het op 11 Juli 1952 te Brussel gesloten Alge meen Postverdrag en de bijbehorende overeenkom sten treden op die datum in werking. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende Binnenland Brieven in het locaal verkeer toot en met 20 gram 7 ct (6 ct) briefkaarten locaal 6 ct (5 ct) brief kaarten interlocaal 7 ct (6 ct). Gewone en girokwitanties, vast recht 25 ct (15 ct) per stuk. (Voor kwitanties, die aan P.T.T. ter inning zijn aangeboden op of na 1 Juli 1953). Buitenland Brieven tot en met 20 gram 25 ct (20 ct). In het verkeer met Suriname, Nederlandse Antil len, Nieuw-Guinea, Indonesië per zeepost en in het verkeer met België en Luxemburg blijft het port der brieven ongewijzigd. Briefkaarten 15 ct (12 ct). (Suriname, Nederlandse Antillen, Nederlands Nw- Guinea, Indonesië per zeepost en voor België en Lu xemburg 7 ct. Gedrukte stukken, acten en monsters 5 ct per 50 gram (4 ct). Voor kranten, boeken en tijdschriften 3 ct per 50 gram (2 ct). Het port voor brailledrukwerken in het internatio naal verkeer is verlaagd tot 1 ct per 1000 gram(2 ct) Inklaringsrecht voor briefpostzendingen 50 ct 35 ct) voor postpaketten f 1 (40 ct). Ook de tariefswijziging voor de verzending van luchtpost naar Nederlands Nieuw-Guinea, Indone sië en naar nagenoeg alle overige bestemmingen gaan per 1 Juli in. Aantekenrecht (bnnen- en buitenland) 20 ct (15 ct) aangegeven waarde 20 ct (15 ct).

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2