AXELSCHE SE COURANT „Met raad en daad Opstand in de Heilstaat Puistjes D.D.D. Z. K. HPrins Bernhard verjaart verkwikkende n?WGl§Y adem iris u^iandengeionü WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM kauwg0"1 \*6 De revolutie in Oost-Duitsland is thans in bloed gesmoord. Een regering, die er hoog op gaat uit de arbeiders te zijn voortgeko men kent geen ander middel om zich tegen 'n woedende en wanhopige arbeidersmassa te handhaven dan geweren en tanks, waaron der zij niet „vuige" kapitalisten, maar haar eigen klassegenoten verplettert. Wij hebben bij de aanschouwing van de historische gebeurtenissen welke zich, on danks de rust van de dood, die thans over Berlijn ligt, aan het voltrekken zijn, enige dingen vast te stellen. Het communisme in zijn Russische vorm, heeft zijn prestige ver- lorei;. De arbeiders van het Westen hebben zien aangetoond, dat het een macht is tegen hen. Het programma der wereldre volutie, waarvan de Russische politiek de verwerkelijking beoogde, verliest in het Westen alle houvast. Een regering die voor de handhaving van haar macht gebruik maakt van de middelen, die aan het kapitalisme werden verweten, zal geen zand meer kunnen strooien in de ogen der arbeidersmassa. Een van de wape nen, die Sowjet-Rusland hanteerde is ge broken. Een tweede gevolgtrekking uit de gebeur tenissen in Oost-Duitsland is de volgende Er is gebleken, dat er maar één hartstochte lijke begeerte bestaat bij de Oost-Duitsers herstel van de Duitse eenheid vereniging met het vaderland. De West-Duitsers heb ben spontaan die begeerte ondersteund. Er was rouw in het Westen, de vlaggen hingen halfstok, ook de regering was van rouw en weerzin vervuld. Wij geloven niet, dat het de Russen ooit meer zal gelukken, een Duitse eenheid te vestigen naar Russisch model. Een geneu- traliseerrd Duitsland, dat Rusland de hoop kan geven van oriëntering naar het Oosten lijkt ons ondenkbaar na wat thans is geopen baard. Een herrezen Duitsland zal in zijn geheel aan de zijde van het Westen staan. Hoe is de toestand in de satellietstaten Er komen geruchten en berichten omtrent groeiende ontevredenheid in Tsjecho-Slo- wakije. Ook daar is een communistische re gering aan het land opgelegd, maar het com munisme leeft allerminst in het hart van het volk. De gehele macht van de Sowjet-Unie in het gebied, dat zij buiten haar landsgren zen beheerst, is een wankele macht. En hoe is het in Rusland zelf Is de ver- zachtingspolitiek, die de huidige Russische regering voert een verandering van staat kundige methode, of werd zij genoodzaakt door stromingen onder de Russische bevol king zelve De Oost-Duitse opstanden zijn van groter betekenis dan een reeks incidenten. Militai ren kunnen met tanks komen en de menigte vertreden, maar wat zij niet kunnen vernie tigen is de bestendige wanhoop en vertwij feling van onderdrukte volken. Er komt een ogenblik, waarin het doodsgevaar evenveel weegt als het voortzetten van een leven dat niet anders is dan leed en ellende. De Oost-Duitse revolutie is zonder voor beeld in de geschiedenis. Een weerloze mas sa stormt in op gewapende mannen, die haar terstond kunnen vermorzelen. Zo machtig is de hunkering naar bevrijding, dat zij geen gevaar meer ducht. Hier is een der vormen aanwezig, waarin de mens de strijd aanbindt tegen de machine waarin de drang naar vrijheid, die het leven zelf is, zich doet gelden tegenover de tech niek, die de mensen tot wezenloos pulver vermaalt. Deze strijd zal zich herhalen, deze gezindheid van jacht naar een verloren ge luk zal zich handhaven tot dat de laatste loop gericht is op de laatste slaaf. Zal de ontwikkeling van de wereld in deze droevigste en schandelijkste aller eeuwen zich bewegen in de richting van de moord op de vrije mens door het technisch geweld van de kanonnen en atoomwapenbezitter, die er zijn dictatuur mee bevestigd Het Westen heeft het parool uitgegeven, dat het de handschoen wil opnemen voor de vrijheid en voor de verdrukten. En het zal op een gegeven ogenblik zijn woord moeten inlossen door een daad. Reeds zijn er officiële nota's en protesten gezonden aan de Russische regering. Het Westen wenst niet te onderhandelen als Rusland geen blijk geeft van een verwerke lijking van zijn vernieuwde houding, ook in zijn eigen gebied. De Russiche regering be,vindt zich in een allermoeilijkste en allerpijnlijkste situa tie. Aan de ene kant bedrijft zij vredespoli tiek. Aan de andere kant vermocht zij een revolutie, uit vrijheidsdrang geboren, niet anders te beteugelen dan door geweld. Deze paradox zal het Westen niet kunnen aanvaarden, terwijl het niet uitgesloten lijkt dat Rusland uit zelfbehoud zal moeten terug keren tot een straffere houding. x Wij mogen ons niet ontveinzen, dat de toestand in het Oosten gevaarlijk is. Wij beoordelen het oorlogsgevaar meestal aan hetgeen is af te leiden uit notawisselingen en conferenties. Maar een oorlog komt altijd voort uit onverhoede incidenten. Een woelig Oost-Europa geeft aanleiding tot ongerustheid. Moge God verhoeden, dat uit deze heksenketel de ramp geboren wordt, waarvoor wij zo lang hebben gevreesd. Voorlopig schijnt dit gevaar niet aanwezig, maar oplettendheid voor wat er in het Oos ten van Europa aan het gebeuren is, is toch noodzakelijk. Dr. P. H, Ritter. Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 27 JUNI 1953 67e JAARGANG No. 75 N Abonnements- PrtlB« Loste nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê 11. Buitenland 11. 1 - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlên (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Maandag 29 Juni a.s., is Z.K.H. Prins Bernhard jarig. Hij zal dan zijn 42e ver jaardag vieren. Voor deze gelegenheid drukken wij hier de nieuwste foto van "Z.K.H. af. S/WV4 ff H. xan S. Mijn huurder heeft zonder mijn toe stemming en van het huisvestingsbureau twes ka mers verhuurd. Kan ik als eigenaar dit ongedaan maken Antwoord Verhuren zonder vergunning van het huisvestingsbureau is verboden. Huurder en ver huurder zijn beide in overtreding. Voor onder verhuur van beschikbare woonruimte is wel toe stemming nodig van het huisvestingsbureau, doch niet van de huiseigenaar. Hoe krijgt u die huur der zonder vergunning er nu uit Dan moet u zich wenden tot het huisvestingsbureau. Dit bu reau heeft het heft in handen en kan deze huur der er uitzetten, maar de beschikbaar gekomen woonruimte ook weer vorderen. Hoe de bepalingen in de toekomst zullen luiden, weten wii niet, maar nu is het zo. E. J. L. Een kennis is buitenlands en moet nog vermogensaanwasbelasting betalen. Kan men deze belasting nog invorderen, nu betrokkene reeds meer dan twee jaar in een ander land is. Antwoord Ja, iemand die meer dan twee jaar buitenlands is, is evengoed nog verplicht de be lasting te betalen. Die verjaart pas na 30 jaar nadat de aanslag is vastgesteld. Een andere vraag is natuurlijk hoe de ontvanger hem daartoe zal kunnen dwingen als hij het niet doet, hier te lande geen activa meer heeft of krijgt en hier te lande zelf niet meer verschij,nt. M. J. V. Is in het bezit van een roodstenen voorwerp. Antwoord Deze vraag is zo zonder meer niet te beantwoorden. Misschien is het een deksel van oud (of nieuw) aardewerk. Een deskundige moet dat zien. Het beste is, dat u zich wendt tot de beheerder van een museum op dat gebied. Uw tweede vraag kan eveneens niet beantwoord worden. Er zijn zoveel postzegels van Evita Peron. Bij postzegelhandelaars kunt u inlichtingen krijgen, al is het dan tegen esn kleine taxatievergoeding. A. M. Wanneer is de wet op de inkomstenbe lasting ingevoerd en wanneer is er voor het eerst betaald V Antwoord In 1893 is de belasting op het in komen ingevoerd. Dat hing samen met een ver andering in het gehele belastingstelsel, doordat er meer de nadruk werd gelegd op de draagkracht. Deze eerste wet is enkele malen vervangen door andere. De laatste is het besluit op de inkomsten belastingen van 1941. Het is later op diverse pun ten gewijzigd. Vrager. Bij llaadsbesluit van 17 December 1952 is de woning, die ik thans bewoon onbewoonbaar verklaard. Naar aanleiding hiervan werd mij door verschillende personen verzekerd dat ik nu vrij, ben van huur te betalen. Antwoord s Dat zou een voordeeltje zij,n voor 1de vele bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen. Wel is bepaald bij, artikel 5 van „het Besluit bijzondere huurprijzen" dat geen huur verhoging mag worden gevraagd, zoals b.v. de 15<>/o| die per 1 Januari 1951 vastgesteld is. Abonné. Mijn aquarium is gebarsten. Is daar nog iets aan te doen Antwoord Over het algemeen blij.ft het een getob. Behandelen met waterglas wil wel eens helpen, maar afdoende is dit niet. Het zal wel op vernieuwing uitdraaien. A. van N. Ik heb een luidspreker. Hoe en wanneer kan ik gesprekken van de ane kamer in de andere horen, b.v. bij, ziekte. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het be derft. U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Antwoord Wanneer u een losse luidspreker, bij voorkeur hoogohmig, aansluit op de pick-up- aansluiting van uw radio, kunt u deze als micro foon gebruiken. U kunt dan b.v. horen, als er iemand in de ziekenkamer wat vraagt. U moet er echter aan denken, dat de ene luidspreker de andere niet „horen" mag, daar anders z.g. rond zingen ontstaat (een krachtige giltoon). „Elly" Wil iets weten over een ,,katt5n"-eiland. Antwoord Ons is wel een ,,Katten"-eiland be kend behorende bij Engeland. Er is n.l. een aan zienlijke kattenkwekerij op het eiland Man, aan de zuidkust van Engeland. Deze dieren zijn echter niet wild en vallen voor zover ons bekend geen mensen of „schepen die de kust naderen" aan. Er wordt zonder meer handel gedreven de meeste katten gaan naar Amerika. De prijs bedroeg zo ongeveer f 200 per stuk. De op dit eiland ge kweekte katten onderscheiden zich van de ons be kende „huispoes" door de hoge poten en een dub bele vacht. Wij zullen trachten nog iets te weten te komen over de (speciale) wilde katten die de baas zijn op het door u bedoelde eiland. V. R. Hoeveel eieren kan een kip pe: jaar leggen niet in een legbatterij Ik meen, dat hicreover statistische gegevens bestaan voor en kele van de bekendste rassen. Antwoord Wij hebben geen ander gegevens dan 600 tot 800 eieren in totaal per kip. Over het al gemeen neemt de legkracht tot het vierde jaar toe, daarna wordt het minder en is met het achtste jaar gelijk nul. Dit wil zeggen, bij normaal ge voerde dieren, z.g. geforceerde kippen zijn geen vier jaar winstgevend. J. J. Wil iets weten over de verzorging van de primula. Antwoord De plant vraagt over het algemeen een lichte standplaats, doch niet in de felle zon (achter vensterglas) en een temperatuur van 50 tot 60 gr. F. Eikenbladaarde mag niet door de grond vermengd zijn. Schimmel kan veroorzaakt worden door te veel zout water (gedurende de niet- bloeitijd). Gedurende de bloeitijd veel vocht en goede bemesting, overigens weinig water en geen mest en een beschaduwde plaats. Mevr. J. B. Heeft last van ketelsteen in baar ketels. Wal is hieraan te doen Antwoord Het beste is uitkoken met azijn, zo nodig twee maal. Zuiveren ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. 1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ZiOIVlCIVlClllGll YVU1UCU

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1