AXELSCHE E COURANT Opstand in de Heilstaat AXELSCHE 2KCOURANT De huurverhoging en de lonen Z. K. Prins Bernhard verjaart Vakverbonden verwonderd, Middenstand in 't nauw „DE MELKWEG" TOONT NEDERLAND ALS ZUIVELLAND NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De revolutie in Oost-Duitsland is thans in V_ NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 566 Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM herstel van de Duitse eenheid vereniging West-Duitsers heb- geerte ondersteund, it Westen, de vlaggen de regering was van vuld. at het de Russen ooit 'ieen Duitse eenheid te ch model. Een geneu- dat Rusland de hoop tering naar het Oosten ia wat thans is geopen- Duitsland zal in zijn /an het Westen staan. ...En straks nog een huurverhoging Het regeringsvoorstel om per 1 Januari a.s. de huren te verhogen is ingediend en daarmede is dit onderwerp urgent gewor den. Volgens de plannen van de regering zal deze huurverhoging voor ongeveer de helft worden opgevangen door een verlich ting van lasten en voor het andere deel door een loonronde. Over deze laatste dienen de besprekingen met de Stichting van de Arbeid nog te beginnen. De regering meent dat de lasten als volgt verlaagd dienen te worden: de suikeraccijns zal worden verlaagd, waardoor de prijs van suiker in de handel met ongeveer 9 cent per kilo zal dalen. Voorts zal de omzetbelasting op brandstof zoals de steenkolen, bruinkolen, briketten, cokes, turf en olie vervallen. Deze maatre gel zal echter niet gelden voor brandstoffen die in de industrie of het bedrijfsleven zullen worden gebruikt. Het gaat dus zuiver om de huisbrandstoffen. Ook de schoenen zul len vrij van omzetbelasting komen, waardoor de regering hoopt, dat ons volk het een en ander zal kunnen besparen. Een belangrijk punt kan gevormd worden door de verlaging van de personele belas ting, welke door de regering wel drastisch aangepakt wordt. Het zal er voor een groot deel op neer komen, dat de personele belas ting zal worden gehalveerd. Buiten enkele andere compensaties is wel de afschaffing van schoolgelden voor ten minste 6 klas sen van het lager onderwijs en een verlaging van de schoolgelden voer het voortgezette onderwijs, alsmede een vermindering van de collegegelden van belang. Raad van vakcentralen wast de handen. De Raad van Vakcentraleen, waarin het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. zijn ver tegenwoordigd, heeft in een communiqué al le verantwoordelijkheid voor de mededelin gen van de regering over de huurverhoging en de daarmede samenhangende compensa ties afgewezen. De Raad wijst er op, dat de onderhandelingen in de Stichting van de Ar beid en met de regering nog niet zijn aange vangen, zodat zij geen enkele verantwoor delijkheid wenst te dragen. 30% In regeringskringen in Den Haag ziet men in dit communiqué een ongunstig voor teken voor de besprekingen die over dit onderwerp binnenkort zullen aanvangen. De middenstand is heftig tegen de voor stellen van de regering in het geweer ge komen. Deze groep krijgt niet alleen de huurverhoging, maar ook de uit te betalen hogere lonen en er staan bijna geen com pensaties tegenover, aangezien zij zelf bui ten de loonronde valt, welke de verhoging voor bijna de helft moet opvangen. Deze groep voelt z,ich dus ernstig gedupeerd en is voornemens sterk te ageren tegen de voor genomen plannen. Volgens de mededelingen zou ongeveer van de werknemers hun kost verdienen in het middenstandsbedrijf. Het is dus weer de kleine zelfstandige, die het gelag moet betalen. Hierdoor zal de positie van deze groep zeer worden geschaad. Nog een huurverhoging De regering is er zich van bewust dat de voorgenomen huurverhoging niet voldoen de is om een rendabele exploitatie te voeren op grondslag van de huidige bouwkosten. De thans voorgestelde huurverhoging is niet voldoende om de huren van vooroor logse- en na-oorlogse woningen gelijk te trekken. Daarom zal de huurverhoging niet kunnen leiden tot een vermindering van de steun, die het Rijk verleent bij de woning bouw door particulieren. Ook de steun bij de woningwetbouw zal niet verlaagd kun nen worden. Uit een en ander blijkt, dat de regering meent, dat de huren van de voor- en na oorlogse woningen dienen te worden gelijk getrokken. Aangezien dit door de komende huurverhoging nog niet wordt bereikt, be- tijd wederom tot een verhoging der huren staat de mogelijkheid, dat na verloop van zal worden overgegaan. Dat een en ander met grote moeilijkheden gepaard zal gaan, behoeft geen verwonde ring te wekken, wanneer wij bezien hoe bui tengewoon moeilijk het is om de compensatie die met een verhoging gepaard dient te gaan voor alle groepen redelijk te maken. De belangstelling van zuiveldeskundigen van de gehele wereld is in deze dagen wel bijzonder op Nederland gericht. In Utrecht wordt een internationale beurs voor zmvel- werktuigen gehouden. In Scheveningen zijn honderden zuivelspecialisten uit vele landen bijeen op het 13e Internationale Zuivel- cougres, waar o.m. het 50-jji'ig bestaan van de Internationale Zuivelbond herdacht zal worden en in Den Haag, in de Houtrusthal- len opende Minister S. L. Mansholt Zater dagmorgen de nationale zuiveltentoonstel- ling ,,De Melkwegdie tot 30 Juni a.s. ge opend zal blijven en die de buitenlandse en Nederlandse bezoekers een indruk wil ge ven van de rol, die ons land op het gebied van de zuivel bereiding speelt. Een visite kaartje dus van de betekenis van de Ne derlandse zuivel voor eigen welvaart en voor de voedselvoorziening van de wereld. De tentoonstelling werd ontworpen door de architect H. C. Pieck en georganiseerd door het Nederlands Zuivelbureau, een or gaan van het bedrijfsleven op het gebied van de landbouw, de zuivelindustrie en de zuivelhandel. Het aantrekkelijke van ,,De Melkweg" is, dat deze tentoonstelling niet alleen de deskundige zal boeien, maar ook iets belangrijks te zeggen heeft tot de leek, die betrekkelijk weinig afweet van wat er zoal gebeuren moet, voordat hij zijn flesje melk, zijn pakje boter en zijn stukje kaas op tafel krijgt. Niet alleen geeft „De Melkweg" een in teressant overzicht van de weg, die de melk gaat van de koe tot de producent en van de uiterste zorg, waarmee dit product wordt omringd, maar allerlei feiten en cijfers, de zuivelbereiding betreffende, worden op een boeiende wijze duidelijk gemaakt. Een gi gantisch bouwwerk van 3820 literflessen melk bijvoorbeeld geeft de jaarlijkse pro ductie van de gemiddelde Nederlandse melkkoe aan een productie, die nergens ter wereld geëvenaard wordt. Op welke wijze de Nederlandse zuivel verpakt wordt om te worden geëxporteerd naar niet minder dan 148 landen toont een enorme etalage van 100 vierkante meter, waarin 20.000 kg aan producten staan uit gestald. Op een draaiend platform laat men zien, hoe groot de Nederlandse zuivelpro- ductie per uur is een hoeveelheid, waar van de buitenstaander geen idee had. Dat een half millioen Nederlanders een bestaan vindt in de zuivelnijverheid, en dat de Nederlandse cultuurgrond niet minder dan 55% in dienst staat van de melkvee stapel en zelfs 75% in dienst van de voe ding van de veestapel in het algemeen, dat Nederland 600 zuivelfabrieken telt en 1000 groothandelsondernemingen, dat 8 milliard gulden in deze bedrijfstak is geinvesteerd en dat de melk- en zuivelproductie en export in 1952 1.880.000.000 gulden opbrachten, zijn enkele van de belangrijke wetenswaar- digheiden, die de bezoeker van „De Melk weg" voorgezet krijgt. Voorts wordt er aandacht besteed aan de bodemgesteldheid, aan de voeder- en weidebouw, aan de fokkerij en gezondheids zorg, aan het verenigingsleven op zuivel gebied, aan het zuivelonderzoek en de zui- velcontröle, aan het onderwijs en aan de voedingswaarde der producten. In een spe ciaal gebouwde stal worden tweemaal per dag 12 koeien machinaal gemolken in slechts 2 minuten tijd. Een diorama van 22 meter breedte geeft een natuurgetrouw beeld van een Nederlands weidelandschap. Een koe beantwoordt vragen op zuivelge bied. Tweemaal daags wordt kaas gemaakt in een grote kaasmakerij. En in een hoge koeltoren kunnen boter en kaas worden be zichtigd die aan keuring zijn onderworpen. Voor de jeugd is er buiten het tentoonstel lingsgebouw een kinderboerderij met jong vee. Er is een marktpleintje uit Oud- Alkmaar gebouwd, waar men kaasdragers aan het werk kan zien bij de kaaswaag, waarop ook het publiek zich kan laten we gen. Er is een modelkeuken, waar men de nieuwste hapjes met zuivel bereid, kan keu ren. Er worden shows van oude hoeren drachten gehouden en verschillende be kende orkesten zullen optreden in de zuivel- tuin. En op nog vele andere manieren is „De Melkweg" aantrekkelijk gemaakt. Maar belangrijker dan deze attracties is toch wel de gelegenheid, die deze tentoon stelling biedt, om eens iets méér te weten te komen van de belangrijkste industrie, die ons land kent de zuivelbereiding die "ons land zulk een goéde naam heeft bezorgd in alle werelddelen. Est leven begint bij veertig ooi raet Uw Rheumatiek! f feeumatische Pijnen liggen op de loer. Neem U in acht - neem Kruschen. i in de satellietstaten en berichten omtrent nheid in Tsjecho-Slo- een communistische re- pgelegd, maar het com- nst in het hart van het ht van de Sowjet-Unie buiten haar landsgren- wankele macht, usland zelf Is de ver- de huidige Russische verandering van staat- werd zij genoodzaakt er de Russische bevol- jstanden zijn van groter eks incidenten. Militai- :s komen en de menigte zij niet kunnen vernie- je wanhoop en vertwij- te volken. Er komt een doodsgevaar evenveel itten van een leven dat ed en ellende, volutie is zonder voor- :nis. Een weerloze mas- Dende mannen, die haar morzelen. Zo machtig bevrijding, dat zij geen rmen aanwezig, waarin bindt tegen de machine r vrijheid, die het leven den tegenover de tech- tot wezenloos pulver zal zich herhalen, deze naar een verloren ge ven tot dat de laatste laatste slaaf. g van de wereld in deze idelijkste aller eeuwen richting van de moord ir het technisch geweld n atoomwapenbezitter, mee bevestigd het parool uitgegeven, n wil opnemen voor de verdrukten. En het zal blik zijn woord moeten ad. iële nota's en protesten issische regering. Het te onderhandelen als >eft van een verwerke- ieuwde houding, ook in ;ring be,vindt zich in n allerpijnlijkste situa- bedrijft zij vredespoli- kant vermocht zij een dsdrang geboren, niet dan door geweld, et Westen niet kunnen et niet uitgesloten lijkt :houd zal moeten terug e houding. iet ontveinzen, dat de ten gevaarlijk is. Wij gsgevaar meestal aan »n uit notawisselingen r een oorlog komt altijd incidenten. uropa geeft aanleiding )e God verhoeden, dat e ramp geboren wordt, ng hebben gevreesd, gevaar niet aanwezig, )or wat er in het Oos- iet gebeuren is, is toch Dr. P. H. Ritter. Fr finkering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 27 JUNI 1953 67e JAARGANG No. 75 Abonnementi- PrlJ,< Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé tl. Buitenland tl. - Advertentie prijs 7 cent per ra.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. ULwl OP«nwv%tui. Raiv- nAnu>«>ma A it* />*- 1»^** Frankering bij Abonnement Axel. WOENSDAG Abonnements prijs» Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé tl. Buitenland fl. 1953 67e JAARGANG No. 74 Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Adverteutlën (Ui,.Aimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Regelmatig De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloedzuiverende organen, Zolang die maar krachtig blijven werken, worden pijnverwek- kende onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet...

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1