AXELSCHE m COURANT m Om de toekomst van een Stiefkind „Met raad en daad D.D.D. BeN order verkwikkend' U>N eetlust en mtGiej V. /TN NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Ürukker-Uitgeeister: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Mm kt 12 Postbus 16 Tel StVy Hoofdredactie r C. VINK-van VESSLM VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag OV Fiankcring brij Abonnement Axel. ZATERDAG 20 JUNI 1953 67e JAARGANG No. 73 Abonnement» prijs Losse nummers Kwartaal- abonnement A.*el binnen de hom H Alle andere plaatsen In NedeTland en Ned lndié fl. Buitenland il. Advertentie prijs 7 cent per m.m Inaezonden Mededeellngen 20 cent per m m. ''-»e Adverteutlön .mum 8 regels) 1 - 5 rebels 60 cent iedere reael meer 12 cent axtra De telex meldde kort geleden, dat onze regering nader in verbinding zou treden met Australië ten einde de gemeenschappelijke belangen in Nieuw- Guinea te regelen. Wie de toekomst van Nieuw- Guinea overdenkt komt tot het inzicht, dat deze politiek een politiek in de goede richting is. Australisch Nieuw-Guinea verkeert in een an dere toestand dan het Nederlandse deel van het grote eiland. Terwijl Nederlands Nieuw-Guinea het stielkind is geweest van ons koloniale rïj,k, heb ben de Australiërs in hun gebiedsgedeelte het land ontwikkeld en er technische verbeteringen inge voerd. De samenwerking tussen het Australische en het Nederlandse gedeelte is van belang, om- dit de ontwikkeling van ons domein er door ver sneld wordt èn omdat het ongewenst is, Jat de inheemsen ons zouden gaan verwij,ten, dat de Australische onderdanen op Nieuw-Guinea in beter condities leven dan de onze. Gelijk de Australiërs lessen kunnen geven aan ons, zo kunnen wij, lessen geven aan de Austra liërs. De Nederlandse opvattingen omtrent het verkeer met de inheemsen zijn milder dan de Australische en ten aanzien van bestuurstact en be6tuursverhoudingen kunnen de Australiërs er voordeel van hebben, de Nederlandse opvattingen te bestuderen. De samenwerking met Australië beoogt de ver betering van land en volk. Wanneer de belang stelling der Nederlanders wordt opgeroepen voor dit overgebleven gedeelte van ons koloniale rijk, dan heeft die oproep niet alleen ten doel het bewustzijn te versterken van Nederland's goed recht op dit gebied, dat allengs ook aan „pro gressieve'" zijde (men leze het laatste geschrift van P. van 't Hoen) wordt erkend maar tevens de vraag te stellen over wat de inzet moet wezen van ons toekomstig beleid op Nieuw-Guinea. Kr bestaan plannen omtrent de bestuursinrich ting en de exploitatie van dit reusachtige gebied, maar er bestaat nog geen beslissing. Allereerst echter is het nodig, dat het Nederlands; volk oog heelt voor het principe van onze bemoeienis. Men moge zich rekenschap geven van het feit dal Nieuw-Guinea iets anders betekent Jan een zeer ver land, waarvan de atmosfeer ons vreemd is en dat Nederland daar ee.i taak te vervullen beeft en dat de ordening en exploitatie van Nieuw- Guinea offers vergt van de Nederlands; belasting betaler. Het is burgerplicht, niet alleen belangstelling te hebben voor de staatswerkzaamheid, zoals die zich doet gelden in ons dagelijks leven, maar het gehele terrein der staatsbemoeienis te overzien. Te lang bleven koloniale aangelegenheden het stief kind van de publieke aandacht, totdat eindelijk die aandacht wakker werd toen het te laat was. Deze onverschilligheid mag zich niet herhalen, nu wij ons opnieuw bevinden voor een overzeese taak. Het principe onzer bemoeienis met Nieuw-Guinea. Daarover valt vóór alles te zeggen, dat wij in Nieuw-Guinea geenszins een beleid moeten voeren op de basis van ons Indisch bestuurswezen. Wij zeggen daarmee niet, dat het Indisch bestuurs beleid niet deugde. Integendeel. Maar het moet niet worden toegepast op Nieuw-Guinea. De grote fout, die in het verleden begaan is bestaat juist hierin, dat men, blindweg, Nieuw- Guinea het spoor van Indië died volgen, terwij,1 de aard' en de behoeften van Nieuw-Guinea aan die van Indië tegengesteld zijn. Economisch en sociologisch vertoont Nieuw-Guinea een beeld, dat ten sterkste afwijkt van dat van Indonesië. Er was in de Indische maatschappii, een in heemse aristocratie, waarmee het Nederlandse be stuur samenwerkte. Er was een adat, er was een oude, inheemse beschaving. Er was een gezags- bewustziin, dat bij de Nieuw-Guineërs ontbreekt. Er waren economische behoeften, die verschilden van die van Nieuw-Guinea en die re;ds Joor het oude Nederlandse bestuur ten bate van Indië en ten schade van Nieuw-Guinea werden geregeld. Hiermede is de Indonesische pretentie veroordeeld. Bij een bezetting van Nieuw-Guinea door Indonesië zal deze verkeerde politiek worden voortgezet. He Nederlanders hebben te beseffen, dat thans het welzijn van Nieuw-Guinea aan de orde komt. He zin van de souvereiniteit over koloniale ge bieden is thans niet meer de handhaving van his torische toestanden, naar de opvoeding van pri mitieve volken, om hen rijp te maken voor zelf bestuur. De vraag moet echter worden gesteld waartoe voeden wij op De bestuurstaak houdt nauw ver band met de economische ontwikkelingsmogelijk heid. Er zijn op het ogenblik aog niet voldoende gegevens om te voorspellen, dat de exploitatie van Nieuw-Guinea een teleurstelling zal blijjeen. Er zijn ook niet voldoende gegevens om een succes te verzekeren. De bewerking van Nieuw-Guinea is min of meer een avontuur. Maar is de gehele kolon'ale positie, die Nederland zich éénmaal ver wierf niet een vracht geweest van de ondernemings geest onzer vaderen En zijn wij niet g;houden, nu ons een taak in handen gegeven is ten bate van een minder ontwikkeld gebied, die taak te vervullen 'i Het koloniale vraagstuk heeft tegenwoordig een internationaal aspect. De mogendheden aan wie het bestuur der nog primitieve en achterlijke gebieden is toegewezen, hebben een bepaalde verplichting ten aanzien van de Verenigde Naties. Deze is te streven naar een wereld van vrije volken mede door de lager ontwikkelden voor de zelfstandig heid rijp te maken. Aldus is er voor d; koloni serende functie een plaats in het nieuwe wereld bestel. Samenwerking van koloniserende machten is daarbij noodzakelijk. De verzorging der achterlijke gebieden is een taak, die het hele westen gemeenschappelijk aan belangt. Zou het westen hier falen, dan zou het de achterlijke gebieden prijsgeven aan commu nisme of chaos. Men mag ook het politieke element niet ge heel uit het oog verliezen. De wereld is verdeeld in twee kampen en Nederland heeft ten duidelijkste Nieuw-Guinea behoort, met het volkomen westers zijn verbondenheid met het westelijke blok getoond. georiënteerd Australië en de Franse eilanden der Stille Zuidzee op de achtergrond tot de Westerse combinatie en het is van het grootste strategische belang, dat het voor die Westerse combinatie be houden blijft. In dit verband gezien is een nadere verstand houding met Australië van de grootste waarde. Waar het maar enigszins mogelijk is, moet de wassende invloed van het communisme, waarvoor tropische gebieden snel ontvankelijk zijn worden weerstreefd. Zowel de heerschappij van Neder land over Nieuw-Guinea als de samenwerking met de Australiërs hangen op het ogenblik samen met de Westerse positie. Er komt nog iets bij,. De rechtstreekse ver bindingen van Nederland met Nieuw-Guin;a zijn omslachtig en gevaarlijk. De Australische bond genoot daarentegen ligt vlak in de huurt. Nieuw- Guinea heeft van alles nodig. Niet alle;n tech nische apparatuur, maar ook voedingsmiddelen en andere dagelijkse levensbehoeften. Door de ver binding met Australië, bij de volledige handha ving der Nederlandse souvereiniteit, kan de nood- dreeft van het Nederlandse gedeelte worden ge stild en kan de ontwikkeling van dit grote ge bied sneller plaats vinden. Wij hidden een gesprek met een Nederlands be stuursambtenaar, die juist van een zesjarig ver blijf in Nieuw-Guinea was teruggekeerd. Hij voor spelde een evolutie, die zich spoediger kan vol trekken, dan men verwacht. En hij, deelde ons mede, dat de primitieve Papoea's, met wie men te maken heeft, bijzonder intelligent zijn en wel licht in korte tijd verschillende cultuurstadia kuu- nen overslaan. Wie over Nieuw-Guinea schrijft en door des kundigen is voorgelicht, voelt de drang in zich, zich in een reeks van beschouwingen te ver liezen, die groter plaatsruimte vereisen dan een courant kan bieden. Maar ons streven in dit ar tikel ging niet verder, dan de belangstelling van onze lezers op te roepen voor hetgeen er in het verre en schone land, dat zich nog onder de opper hoogheid van Nederland bevindt aan de hand is. Dr P. H. Ritter. tsssP1 ff M. te A. Is er een vereniging van uitvinders in Nederland, welke de belangen van uitvinders behandelt, die om financiële radenen geen octrooi kuiinbn aanvragen Antwoord U kunt zich in verbinding stellen met de Stichting „Het Uitvindingen Centrum", Hulshorststraat 137 te Den Haag. Deze stichting houdt zich bezig met het bieden van hulp «au uitvinders bij het in exploitatie brengen van hun uilvinding en is indien het meent, dat het object zich daartoe leent, ook wel bereid om d; indie- ningskosten voor een octrooi-aanvrage te dragen. W. H. Ik heb een kaart ontvangen waarop de afzender was aangeduid als z.o.p. Om dez; reden moest ik z;s cent strafport betalen. Ik meende dat zo'n kaart met twee cent gefrankeerd kon worden. Wat is uw mening Antwoord Wij kunnen u mededelen, dat de aanduiding z.o.p. (zie onder postzegel) aangemerkt wordt als een mededeling, waardoor voor een briefkaart binnen de stad het tarief vijf cent wordt. Het strafportc is het dubbele van het verschil en wordt dus zes cent. Overigens verklappen wij toch geen geheim als de oplossing van uw raad sel onder de postzegel verborgen ligt Aboimé. Hoeveel inwoners had Nederland in het jaar 1900 Antwoord Per 31 December 1899 was dit aan tal 5.104.137 volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek. P. W. Hoe kan men een harsvlek ruit een kleding stuk verwijderen Antwoord Inwrijven met water en terpentijn olie, daarover een vloeipapier leggen en vervolT gens strijken met een warme bout. Abaiiné. Ik woon in een huurhuis, waarin ikzelf electriciteit heb laten aanbrengen. Als ik ga ver- nuizen mag ik dan de leidingen er weer uithalen Antwoord Artikel 1603 van het burgerlijk wet boek zegt „De huurder mag bij de ontruiming van het gehuurde goed, afbreken en naar zich nemen al hetgeen hij daaraan op zijn kosten heeft doen laten maken, mits zulks gedaan wordt zon der beschadiging van het goed." Dat is duidelijk genoeg, maar in sommige gevallen kunt u het door u aangebrachte goedkoper overdoen aan de eige naar dan wel aan de nieuwe huurder. H. te G. Mijn zwager heeft last van pijn en stijfheid in spieren en gewrichten, hetgeen erg lastig voor hem is. Een broer van hem heeft die kwaal ook. Maar als deze laatste enige wilde kastanjes in zij,n zak met zich meedraagt dan is meteen alle pijp en last weg. Zou dat werkelijk door die kastanjes komen Antwoord Dit is een oud en veelverbreid volks geloof. Er zijn echter geen natuurkundige of scheikundige redenen bekend waardoor wilde kas tanjes bij rheumatiek zouden helpen. Men kan zich iu dergelijke aangelegenheden zeer ve;l ver beelden, men moet daarom met zijn conclusies voorzichtig zijn. Laten de beide rheumatieklijders dit lijden vooral niet door lichtgelovigheid ver waarlozen. In het zojuist verschenen boekj; van dr. Alfr. Briedé „Rheumatiek, behand;ling, ver lichting en genezing" (uitg. Born, Assen) wordt er niet voor niets met nadruk op gewezen, hoe be langrijk het is dat rheumalijders vroegtijdig in behandeling komen. TTTTT7" Niet krabben. De helder vloel- I r I I 14 bare D.D.D. kalmeert de jeuk (J 11 %J A in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN t diep in de huidponen. N. N. 1. Wat is bij het huren van een auto onder chauffeur de wettelijke aansprak dijkheid en verzekering V 2. De schrijver en uitgever van het boek „Bureau Zedenpolitie". Antwoord 1. Iedere bonafide verhuurder van auto's zonder chauffeur heeft een wettelijjce aan sprakelijkheids-verzekering lopen als huurder ver dient het ook aanbeveling verzekerd ,te -zijn. Overigens moet de huurder bij het huren van een wagen f 100 tot f 200 als borgsom storten die hij slechts terugontvangt, als het vehikel weer heel'huids wordt afgeleverd. 2. Het bedoelde boek heet „Kamer 13" van K. Groen, uitg. D. A. Daa- men's Uitg. Mij., Den Haag. Wij vermoeden dat 0 de titel van het boek verward hebt met de film. Er is n.l. een film, die „Bureau Zeden politie" heet. J. J, K. Kunt u mij het adres noemen van de Nederlandse consul in Sydney, of zetelt onze con sul in Melbourne Dan gaarne het adres van een nevenconsulaat in Sidney. Antwoord De Buitengewoon Gezant en Ge volmachtigd minister in Australië adres Mor- resbjsireet 6 te Canberra. Melbourne ressorteert onder Sydney N.S.W. De Consul Generaal woont te Sjduqy, Kembla Building, Margaretstr;et 58. T. If. Indien een moeder van „Dre;s" trekt, moeten de kinderen dan bijdragen in haar onder houd Aniweord Deze zaak moet bekeken worden door de dienst van sociale zaken. Als Ie Drecs- uitkering onvoldoende is, kan de moeder een toe slag krijgen van deze dienst en in dat geval moe ien de kinderen naar draagkracht bijdragen. Abnnnc. Wil een huis kopen met land. Kan ik de tegenwoordige bewoonster er uit zetten Antwoord U zult u moeten wenden tot het huisvestingsbureau. Wij weten n.l. niet of het offitieel een bedrijfspand is of niet. Indien het laatste het geval is, zult u een ontruimingsbevel moeten zien te krijgen van de kantonrechter. U dient natuurlij.k in het bezit te zijn van een woonvergunning van eerstgenoemd bureau. R. B. Ik werkte een tij,d lang bij een land bouwer. Deze heeft ill die tijd geen pensioenpremie ingehouden. Nu, een jaar later, komt hij hij me om alsnog de premie te innen. Antwoord De regeling is meestal zo dat de werkgever voor de premie wordt aangesproken waarvan dan een deel op de werknemer wordt, verhaald Inderdaad had de werkgever dit direct moeten afhouden. Wel bent u o.i. moreel ver plicht het werknemersdeel alsnog te voldoen. 1 wist toch ook dat u die premie verschuldigd was V l had dus op de fout kunnen wijzen en dan had u toch ook moeten betalen. Of er een juridische verplichting tot betaling van u be staat hangt af van de pensioenregeling. Deze is ons zonder meer niet bekend. Abcnuné. Ik wil graag lid worden van de Ned. Reisvereniging. Tot wie moet ik mij. wenden. Antwoord U kunt u aanmelden bij de Ned. Reisvereniging te Den Haag, Zeestraat 100. Men zal u daar gaarne volledig inlichtingen verstrekken. H. C. v. Z. Hoe maakt men een z;em die door gebruik met abro plankstijf is geworden, weer soepel Antwoord Legt u de zeem eens een tijdje in zout water (iets lauw) en daarna opgerold weg- legggen. I'. E Heeft last van mieren. Wat is daaraan te doen Antwoord Dat is geen eenvoudig werkje. Met gemalen kamfer kunt u wel eens succes hebben. Aangezien u een vermoeden hebt, dat ze van buiten komen, doet u dus verstandig de toegangswegen met dit gemalen poeder te bestrooien. Zitten de mie ren ook in uw keukenkast, plaats daarin dan een paa>- schotels met gesuikerd bier, honingwater, frambozenlimonade of wat verdunde likeur. L. Mag huurverhoging met terugwerkende kracht gevraagd worden Antwoord De 15o/0 huurverhoging is ingegaan op 1 Januari 1951. Het is niet prettig voor de huurder nu na 2l/o jaar aan te komen me' het innen van die verhoging. Denkt u er wel om dat het huis voor 1940 gebouwd moet zijn. Tref liever een billijke regeling met uw huurder, dat is voor beide partijen prettiger. J. B. Heeft last van mussen. Antwoord U kunt bij de bouwmaterialenhandel daarvoor besiemde pannen krijgen. Dit soort pan nen belet de vogels zich onder het dak te nes telen. Vergiftigen mag niet u treft niet alleen de mussen maar ook andere dieren. Mussen zijn nu eenmaal brutale rakkers en laten zich niet spoedig verjagen.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1