Mantels f 39,75 Extra Reclame Swa Modie Dubbe zv nu f 2 Zoals NO Vi „The is vanaf Enorme so 2 kleuren SPECIALE UIT ONZE OMGEVING. AXEL SPORTNIEUWS. tweede klasse b. SENSATIE PRIJZEN! VEILIG VERKEER. De lezing van Kapitein Stoorvogel ten stadhuize. Als waardig sluitstuk van de met zoveel zorg enn intensiteit voorbereide Veilig Verkeersweek hier ter plaatse kregen wij in het afgelopen week-end een sterk gedocumenteerde en met gloed van over tuiging uitgesproken rede te horen van de kapi tein der Rijkspolitie, de heer L. Stoorvogel uit Hulst. Een zeer aandachtig gehoor was op de raadszaal aanwezig, toen dr. Schiltman deze spreker met een bondig woord van welkom inleidde. Deze begon met de sedert de oertijden bij de mens geconstateerde, blijkbaar aangeboren drang om zich met de hem ten dienste staande middelen zowel dode als levende op een sneller en doeltreffender wijze voort te bewegen, te schetsen. Dit kwam reeds tot uiting, vóór onze voor ouders naar de geschiedboeken verhalen in hun platboomde vaartuigen (een soort ruw- uitgeholde boomstam in ,,kano"-vorm) de Rijn kwamen afzakken. Toen Jozef en Maria van Nazareth optrokken op hun ezel naar Bethlehem en nog later toen Hannibal in één zij ner oorlogen het „zware wapen" inzette, in de vorm van olifanten. Door de eeuwen heen is deze evolutie voortgeschreden in de vorm van al maar verbeterend verkeer in de vorm van paarden, vaar- en voertuigen, tot aan de dag waarop de stoommachine en nog weer later de benzine-motor werd uitgevonden. Deze gestadige ontwikkelings gang heeft sindsdien een vorm aangenomen, die wij duizelingwekkend mogen noemen. Thans spreekt men niet meer van duizenden, maar over honderd duizenden en zelfs vele millioenen van automo bielen en motorfietsen in één land. Üm tij ons land alleen te blijven, noemen wij hier een aan tal van 692.000 auto's en motorfietsen, wo. de bromfietsen inbegrepen en daarnaast ruim vier millioen rijwielen. Spr. releveert daarop een grote serie indruk wekkende statistische gegevens en getallen v die ons een beeld voor ogen toverden van de gestadig voortgaande ontwikkelingsgang, waarmede echter ook een toenemend aantal dodelijke ongelukken gepaard gaat. Uit welken hoofde hij het een ver blijdend teken vond dat de Bond voor Veilig Verkeer onder het motto „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" haar activiteit blijkt te ver dubbelen. Deze gemeente heeft in deze, dank zij de zeer actieve plaatselijke commissie, onder lei ding van dr. Schiltman en de consul de heer A. de Visser, wel een buitengewoon loffelijk voor beeld gegeven, zoals ook deze week weer bleek met de school-verkeereexamens en de oriëntatie- rit voor jeugdigen (maar ook voor ouderen I). Het valt niet genoeg te prijken, dat voor dit mooie doel extra prijzen worden uitgeloofd en men de besten onder de schooljeugd kan prikkelen om een goed figuur te slaan, waardoor zij, o.m. leer zame ritjes konden maken met de „station-oar". De gevaren op de weg zijn n.l. vele en dikwijls groot. Elke 10 minuten b.v. vindt in ons land een verkeersongeval plaats, ieder half uur raakt iemand gewond en om de 10 uur valt één dode te betreuren door een verkeersongeval. Het over grote deel dezer verkeersongevallen ontstaat door onachtzaamheid of onvoorzichtigheid, in het al gemeen door menselijke fouten en tekortkomingen. Men moge zich in dit verband herinneren de berichten die na de tweede wereldoorlog uit Amerika tot ons kwamen, waar in die jaren min der soldaten hun leven lieten dan burgers ten gevolge van verkeersongevallen. Een wel zeer sterk vorbeeld is dat sin Is op 25 Juni 1950 in Korea de vijandelijkheden uit braken daar ongeveer 12000 Amerikaanse soldaten sneuvelden. Het aantal dodelijke verkeersonge vallen bedroeg in diezelfde tijd in Amerika ruim 36.000 of driemaal zoveel. Het zou te ver voeren alle cijfers en gegevens te noemen uit de rede van de kapitein, die een 'fantastisch-huiveringwekkend beeld gaven. Ten slotte kwam spr. tot de eigen provincie Zeeland, waar in het jaar 1951 625 verkeers ongevallen plaats hadden, met 14 doden en 611 gewonden, waarvan tot onze beschaming vond spr. niet minder dan 58o/o ten laste van Zeeuwsch- Vlaanderen kwam. Deze cijfers moeten wij drukken, riep spr. uit, die nog nader de ontwikkelings geschiedenis van allerlei verbodsbepalingen tot aan de thans vigerende wet belichtte. Scherp laakte spr. het drankmisbruik, dat van zo ontstellend grote invloed is op de lugubere lij.st van cijfers en gegevens, maar ook moeten de werkgevers er voor waken dat hun personeel niet oververmoeid raakt, want lange werktijden en overmatig grote trajecten waren voor chauffeurs dikwerf reeds oorzaken met funeste gevolgen. Steun daarom de Bond voor Veilig Verkeer, be toogde spr. aan het slot van zijn rede, door met man en macht haar streven te steunen en te be vorderen en allen propagandisten te worden voor Veilig Verkeer. Na een interessante reeks van beantwoorde vragen, dankte dr. Schiltman de spr. voor zijn indrukwekkende en doorwrochte rede. Hij refe reerde en onderschreef deze ten volle en beklem toonde dat voor 99<y0 de ongelukken ontstaan door een gemis aan innerlijke beschaving, want daarop komt eigenlijk alles neer. Men moge het misschien ietwat vreemd vinden dat juist uit mijn mond te vernemen, zegt hij, omdat ik bekend sta als een soort snelheids-maniak. Hij is dat echter niet, maar heeft altijd de mooie leuze „Wees een heer in het verkeer" getracht tot de zijne te maken. In zijn langjarige praktijk heeft hij genoegzame er varing opgedaan en weet hij ook voldoende om trent de oorzaken en gevolgen. Als iemand spr. gaarne voorbij wil rijden op de weg geeft hij hem alle mogelijke gelegenheid, teneinde zoveel moge lijk stukken of ongelukken te voorkomen. Maar ook hij eindigde ten slotte met zich vol komen achter kapitein Stoorvogel te stellen en op te wekken de idealen die de Bond voor Vei lig Verkeer zich voor ogen heeft gesteld in ver vulling te doen gaan. Bij het verlaten der zaal werden aan alle be zoekers van deze vergadering door de plaatselijke consul leerzame folders met practische wenken en aanwijzingen ter hand gesteld. DRUMBAND NATIONALE RESERVE. Zaterdagmiddag bracht de drumband van de Na tionale Reserve in Zeeland een bezoek aan onze gemeente. Deze het vorig jaar opgerichte en in Vlissingen gestationeerde band was naar Zeeuwsch-Vlaande- ren gekomen om de wandelmars, georganiseerd door de N.V. De Hoop te Terneuzen, waaraan ook werd deelgenomen door vrijwilligers van de Na tionale Reserve, uitgeleide te doen en later weer in te halen. V an de vrije tussentijd werd gebruik gemaakt om een korte mars door onze gemeente te maken. anaf de Nieuwendijk werd gemarcheerd door de Stationstraat, Wilhelminastraat, Bylocquestraat, Prins Hendrikstraat, Kerkdreef en Oranjestraat, waar bij „Het Centrum" de mars werd beëindigd. De diepe toon van de trommen en de schette rende klank der andere instrumenten lokte vele mensen naar buiten. De bijzondere uniformen gaven een aantrekkelijke aanblik. Mede in ver band met de marktdrukte stonden hier en daar de mensen rijen dik om te genieten van het zeld zame schouwspel dat een militaire drumband door onze gemeente trekt. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft opgebracht f 312,53. GEVAARLIJKE STRAATKRUISING. Nauwelijks was in ons blad van gemeentewege dit punt als voorrangskruispunt aangekondigd of er had op het snijpunt PironstraatBylocquestraat Maandag tegen het middaguur een aanrijding plaats. De loondorser C. G. uit Koewacht kwam per bromfiets de Pironstraat uitgereden toen uit noor delijke richting de heer A. R., woonachtig in de Coegorspolder met zijn luxe auto kwam aange reden eveneens richting Buthdijk- Ofschoon R. uit alle macht remde, greep hij binnen een fractie van seconden tot stilstand komend, G. in zijn achterwiel met het gevolg dat deze ten val kwam en het achterwiel totaal werd vernield. De bromfietser kwam er overigens wonder boven wonder persoonlijk zonder één schram af maar door de kracht van het remmen en de botsing veroorzaakte dit geval op het middaguur een flinke oploop. GEVONDEN VOORWERPEN. Een wit-rood geblokte handdoek, twee pad- vindersriemen, twee directoirs, twee hemden (plm. 5 jaar), een jongensshirt (plm. 12 tot 15 jaar), drie badmutsen, twee zakdoeken en een jongens jasje (plm. 6 tot 10 jaar), terug te bekomen op de Axelse Bad- en Zweminrichting een zwarte rozenkrans, Stationstraat 16. Voetbal. fSpl B M.O.C.—Internos 2—0 Axel—Terneuzen 1—5 De Baronie—R.A.C. 3-2 Rood-Wit-Dosko 1-4 Goes—Middelburg 0—2. De Baronie en Dosko moeten een beslissingswedstrijd spelen voor het kampioenschap. DERDE KLASSE D. De Zeeuwen-Biervliet 3-4; Breskens-Corn Boys 4—2 Meto—Clinge 6—1. VIERDE KLASSE H P.S.K.—Aardenburg 7—3 Steen—Hulst 0—2 IJzendijke—Koewacht 2—2 Sluiskil—R1A 2—6; -E-MeM.—Oostburg 22. RES. TWEEDE KLASSE C. Middelburg 2—Vlissingen 2 4—1' (Middelburg 2 kampioen) Breskens 2—Com Boys 2 5—1 De Zeeuwen 2_Goes 2 4-2 Zeelandia 2-Axel 2 3—2. ONDERAFDELING ZEELAND RES. EERSTE KLASSE B. Goes 3Clinge 2 Clinge niet opgek.; Axel 3 kens 3 63 De Zeeuwen 3- -Biervliet 2 1— 3. I Fra TWEEDE KLASSE B alfc Hei De Baronie 20 16 1 3 56 23 33 Jan Dosko 20 15 3 2 55-34 33 Rol R.A.C 20 12 4 4 58 - 35 28 Wa Alliance 20 8 5 7 48 43 21 Goes 20 8 3 9 40 55 19 Rood-Wit 20 5 8 7 36-41 18 l Middelburg 20 7 3 10 38-43 17 tra M.O.C. 20 5 5 9 36-47 17 aan Internos 20 4 7 9 35-49 15 Terneuzen 20 5 4 11 55-69 14 Axel 20 1 3 16 27-58 5 AXEL—TERNEUZEN 1—5. Met een zeer slecht gespeelde wedstrijd heeft Axel Zondag afscheid genomen van de 2e klasse en daar ook Terneuzen het kalm aan dead in deze ontmoeting, waarvan de uitslag van generlei invloed meer was hebben de talrijke toeschou wers niet veel meer te zien gekregen dan een slap en lusteloos partijtje voetbal tussen deze twee aloude rivalen. V oor de aftrap werd aan A. Sijs een bloemen mand aangeboden, aangezien deze speler, die jaren lang als back in het eerste elftal fungeerde met deze laatste wedstrijd in de 2e klasse zijn actieve voetballoopbaan afsloot. Axel verscheen met twee invallers in het veld maar direct na de aftrap zaten de oranje-witten reeds een paar maal gevaarlijk voor het doel der roodzwarten. De gasten namen evenwel het ini tiatief gauw over, maar Dieleman onder de Axelse deklat was op zijn qui vive en wist verder on heil te voorkomen, tot hij na een half uur moest zwichten voor een listig boogballetje van Pijcke. Tot de rust kwam er geen wijziging meer in deze stand en over hetgeen na de hervatting werd tentoongespreid kunnen we kort zijn, daar er zo futloos werd gespeeld dat talrijke'toeschouwers gedurende deze tweede speelhelft uit verveling het terrein verlieten.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2