HET WAPEN van Br M/Gisy kalm en gezonde UIT ONZE OMGEVING. AXEL' feuilleton. KOEWACHT OVERSLAG. Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? FILMNIEUWS. STERREN STRALEN OVERAL de echte kauwgo RUNDVEEKEURING. Dinsdagmorgen had op het daartoe zeer ge schikte terrein van de V.V.Z.F., hetwelk door deze vereniging hiervoor welwillend ter beschikking was gesteld, een goed geslaagde rundveekeuring plaats waarvan de organisatie bij de plaatselijke com- taissie in goede handen was. De kwaliteit van de aangevoerde dieren was bevredigend met goede kopnummers in elke groep. Opvallend waren de goede productie-eigenschappen zoals die bij de koeien in het type en de melk- tekenen tot uiting kwamen. Het jongvee was goed vertegenwoordigd met een groep soortige vaarzen met diepe rompbouw en voldoende adel in het algemeen voorkomen. De uitslag was Stieren. Arnold, eig. P. J. de Waal, le prijs 76 punten Piet 2, eig. Joh. Haak, 2e prijsklasse August, eig. J. de Putter, eervolle vermelding Dumas van 't Windgat, eig. A. van Arenthals, le prijsklasse. Stierkalf. Juliana's Sjoerdje, eig. L. van de Wege. le Kalfskoeien. 1. Koosje van Duboishoeve, eig. W. L. den Hamer, 81 p.; 2. Sientje van Dubois hoeve, eig. alsvoren, 78 p.; 3. Lena, eig. A. de Feiiter-de Jonge, 77 p.: 4. Mina, eig. A. Scheele, 7? p.: 5. Emma, eig. L. v. d. Wege, 76 p.; 6. Emma, eig. C. A. Dekker, 76 p. 2e. Kalfskoeien. L -Bonte, eig. L. de Feijter, 78 p.; 2. Debora, eig. W. J. de Hullu, 77 p.: 3. Marie, eig. L. de Feijter, 77 p.; 4. Lilly, eig alsvoren, 76 p. 3e Kalfskoeien. 1. Anna, eig. L. de Feijter, 82 p.; 2. Emma van Bertus, eig. W. L. den Hamer, 81 p.: 3. Mina, eig. A. J. de Feiiter-de Jonge, 79 p.; 4. Rika, eig. alsvoren, 78 p. 4e Kalfskoeien. 1. Nora, eig. L. J. v. d. Wege, 81 p.; 2. Moortje, eig. A. Scheele, 78 p. Oudere koeien. 1. Sonny van Duboishoev, eig. W. L. den Hamer, 83 p.; 2. Betje, eig. A. J. de Feijter-de Jonge, 78 p. Vaarzen. 1. Bontje, eig. Iz. de Feijter-de Mul; 2. Zwartje, eig. alsvoren, 3. Pietje, eig. A. Scheele; 4. Moortje, eig. Iz. de Feijter-de Mul; 5. Emma, eig. A. J. de F*eij,ter-de Jonge; 6. Bontje, «ig. A. Scheele: 7. Marie, eig. Iz. de Feijter-de Mul. DIPLOMA-UITREIKING CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Dezer dagen werden aan de leerlingen der Chr. Lagere Landbouwschool alhier de diploma s uitgereikt aan die leerlingen, welke met vrucht de tweejarige cursus hadden gevolgd. Aangezien de heer C. de Putter als praesus verhinderd was, stond deze vergadering die door vele ouders, oud-leerlingen en autoriteiten was bezocht, onder leiding van de heer M. de Regt Lz. O.m. melkten wij onder de aanwezigen ook op burgemeester Trimpe van Zaamslag, alsmede ver tegenwoordigers der gemeentebesturen van Axel, Zaamslag en Terneuzen. Na de traditionele plichtplegingen in de vorm van toespraken en gelukwensen ging de heer L. van Dijk, Rijksconsulent te Schoondijke over tot uitreiking van de diploma's aan de navolgende leerlingen G. Steendijk, Axel Lev. de Jonge, Terneuzen F. B. M. de Qerck, Terneuzen P. A. Dieleman, Axel Sim. van Hoeve, Terneuzen Iz. J. de Hullu, Axel J. J- Haak, Terneuzen P. Roose, Hoek Herm. Wiemes, Axel Herm. Scheele, door T. LODEWIJKS. 301 Sartorius, van zijp kant, had behagen in dit tête tête. Hij had Marian al lang gadegeslagen. Hij, de non-vivant, de man met zoveel ervaring, die, zoals men in Breeck zei ,,z'n rolletjes had laten aflopen*' was gevangen door de frisse charme van dit meisje, dat wel zelfstandig-modern was, maar toch behouden had dat wat zovele moderne vrou wen verliezen, het specifiek-vrouwelij,ke. Haar le vendig gezicht, nog onbedorven door cosmetica, haar van nature golvend haar met de weerbarstige krul er in, haar eenvoudig, maar onberispelijk zittend mantelpak, haar rechte, sportieve houding en haar niet te bedwingen vrolijkheid waren voor hem, die vrouwen van alle soorten en leeftijden had gekend, een geheel nieuwe sensatie. Hij, be sloot ten volle te profiteren van de gelegenheid die deze dag hem bood, maar begreep wel dat hij Marian alleen op haar best zou zien wanneer hij niet opdringerig en protserig, maar beschaafd en gereserveerd bleef. Ook die rol kon hij, spelen pn hij speelde ze dan ook goed. De dag was nog lang...1.. Na de lunch gingen ze samen naar enkele grote magazijnen, ook naar enkele kleinere winkels met een artistieke pretentie. Marian's aangeboren goede OverslagD. J. Jansen, HoekJoz. de Jonge, Hoek. Vier van deze leerlingen behaalden het diploma tnet lof. SOLLICITANTEN JEUGDHERBERGVADER. Niet minder dan 22 sollicitanten gaven zich op voor de vacant komende betrekking van jeugd- herbergvader in „Bleye Haghe". OEFENING NATIONALE RESERVE. De Nationale Reserve werd Dinsdag onverwachts gesteld voor een opgave welke de werkelijkheid zo dicht mogelijk moest benaderen. Wordt een oefening gewoonlijk tevoren in grote lijnen uitgestippeld en verloopt deze als regel volgens het opgestelde schema, thans ging het anders. ue instructeur wist alleen dat er commando troepen dat zijp de elite-troepen van ons leger die een zeer zware training ontvangen uit Breda in Zaamslag waren aangekomen en van daaruit verschillende punten in de omgeving moesten trachten te bezetten. Welke punten aangevallen zouden worden was niet bekend. De order voor de Nationale Reserve luidde om dit te beletten en aangegeven posities in te nemen en te verdedigen. Of en waar een aanval zou worden gedaan en wanneer was onbekend. Ook wist men niet van welke kant de tegenstander zou komen. Nadat men even op een auto had gewacht om naar de opgegeven posities te worden gebracht (blijkbaar was dit een gefingeerde mededeling om het persoonlijk initiatief van de commandant te testen) werden maatregelen genomen om op te rukken. Intussen waren reeds eenheden van de commando's gesignaleerd zodat eerst een verken ning moest worden verricht. Toen de route veilig bleek werd in snel tempo naar de opgegeven posities gereden. Bij, de boerderij van de heer Kerckhaert te Kijkuit werd een stelling ingenomen en posten uitgezet. Hier kwam het niet lang daarna tot een treffen. Een groep groene baretten naderde voor zichtig uit oostelijke richting en toen zij werden gesommeerd halt te houden, ontstond weldra een hevige schietpartij. Een achttal manschappen van de commandotroepen werden gevangen genomen. De van niets wetende bewoners uit die buurt zo bleek de volgends morgen hadden ge dacht dat.er weer eens een gevecht tussen smok kelaars en douane-ambtenaren had plaats ge vonden, doch toen lege hulzen werden ontdekt be greep men dat er deze keer toch iets anders was geschied. HAND AFGEKNELD. Op de Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij, alhier deed zich Donderdagmiddag omstreeks half 6 een ernstig bedrijfsongeval voor waarvan de 24-jarige spin- meester W. Bekx, het slachtoffer werd. Tijdens zijp werkzaamheden aan een breekmachine geraakte de jongeman plotseling met zijp rechterhand be kneld in deze machine. B. werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht alwaar de deerlijk verminkte hand moest worden afgezet. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Juni 1953. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop), 2.30 uur Vicaris Wisse. 7 uur Jeugddienst, Ds. Schrale. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Cand Meilof. smaak deed haar alle onechte kits afwijzen, maar ze was verrukt over de goede en mooie dingen die ze zag. Langzaam maar zeker ging zi helemaal op in de mogelijkheden. Ze vroeg Sartorius uit naar de plannen die hij, had, hij tekende op de achterkant van een enveloppe een schetsje van de kamers en zij, kleedde ze in haar verbeelding aan met meubels, gordijpen, lampen, tapijten. Ze begon te begrijpen hoe makkelijk het is, wanneer men zoveel geld heeft dat men al z'n wensen be vredigen kan. Sartorius kreeg zelf schik in het geval en maakte ijverig notities. Ze spendeerden zo verscheidene uren en vergaten al het andere. Marian bemerkte zelfs niet eens dat Sartorius (en tot zijp eer moet gezegd worden, dat hij het niet met opzet deed) weer in het vertrouwelijke jij en jou was vervallen. Het samen plannen-maken bracht hen tot elkaar. Maar terwijl dit op Marian de uitwerking had, dat haar eenvoudige, ongerepte natuur zich baan brak door al haar reserve en wantrouwen heen, dat ze als een groot kind helemaal opging in dat leuke werk van inrichten en mooimaken, was het resultaat bij Sartorius geheel anders. Het ver trouwelijk contact met dit meisje wond hem op, het was alsof hij teveel gedronken had en de wijn hem naar het hoofd steeg. Inderdaad, zoals Marian en hij daar samen praatten en bedisselden, was het alsof ze elkaar lang en intiem kenden en ook hem kreeg deze illusie in haar greep. Hij, was, zo bekende hij het zichzelf, verliefd op dit frisse meisje, maar verliefdheid was bij, Sar torius alleen maar begeerte. Het was de op winding, de spanning van de jacht, van de ver- Grref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J Couvée. Gerei. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat). 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zwart hondje, Walstraat 15 een porte- inonnaie met inhoud, Weststraat 35 een dames handschoen (gehaakt), Emmastraat 82 een gummi schoentje, Magrette N 35 een portemonnaie met inhoud, Walstraat 68 een blauw wollen tasje, Beatrixstraat 18 een paar nieuwe dameskousen, Sassing P 54 een broche, Nieuwendijk 14 een bankbiljet, Noordstraat 20 een teddybeer, Irene- straat 28 een stuk mica, Wilhelminastraat 44. BRAND. In de vlasserij bij de heer R. A. te Koewacht brak brand uit welke waarschij.nlijk was te wijten aan het warm lopen van de motor. Onmiddellijk werd de plaatselijke brandweer gealarmeerd welke spoedig ter plaatse was. Het grootste onheil kon hier dan ook worden voorkomen. De zwingilstal brandde gedeeltelijk uit, waarbij ook schade aan de machineriëu werd toegebracht. HET WEGDEK ZUIDDORPE—OVERSLAG. De vernieuwing wordt een feit Hoewel er vele problemen moesten worden op gelost om te kunnen overgaan tot algehele ver nieuwing van de practisch onberijdbare weg van Zuiddorpe naar Overslag is thans de voorbereiding zover gevorderd dat de inwoners van beid: ge meenten en de vele weggebruikers binnenkort eindelijk uit de ellende zullen worden verlost. Veel is er gedaan van de zijde van het provinciaal bestuur van Zeeland, dat terecht de dringende vernieuwing van deze weg inzag. De gemeente en polderbesturen zijn meerdere malen met het provinciaal bestuur in vergadering bij,een geweest met het oogmerk het tot nog toe onmogelijke te verwezenlijken. Dit is met veel werk en over weging tot een goed einde gekomen. De gemeenten hebben zich thans bereid verklaard de gevraagde bijdrage af te staan, alsmede de pol ders, welke nu dij,kgeschot of verhoogd dijkgeschot mogen heffen om aan de verplichtingen te kun nen voldoen. Met een of twee Rennies bij, de hand geen angst ,voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en het zuurbranden behoort weer tot het verleden. De voorbereidingen zijn nu reeds in volle gm en men verwacht dat de aanvang der werkzaaj heden niet lang meer op zich zal laten wacht: Gezien het hier een grote I verkeersweg worden welke aansluit op de weg naar Gent het nog niet zeker welke route zal worden gi volgd. Volgens plannen zou het dorp Oversli hier niet dan wel gedeeltelijk bij worden bi trokken. Er zal naar worden gestreefd het Nedti landse en Belgische grenskantoor meer te co traliseren om een beter internationaal verkes te bevorderen. Wat betreft de in- en uitvoer Overslag hierdoor meer in de belangstelling kom en een drukker verkeer krijgen naar Gent omstreken. De overheid heeft voor deze aar., gelegenheid dan ook de meeste interesse. (Ingezonden mededeling) ,,Het Centrum" laat ons deze week kenns maken met een Nederlands filmproduct, vork jaar vervaardigd in de Cinetone-studio te Dii vendrecht. De vervaardigers hebben stellig een wijs bi sluit genomen met afstand te doen van de voor. oorlogse lach- en brulfilms van Nederlandss ori gine door nu eens te pogen een normale speel film te vervaardigen, eenvoudig en simpel va opzet, voor de eerste maal nog geen meesterwerk maar toch een goede degelijke film over een N?i lands probleem, de emigratie. Sinds de oorlog zijp er tienduizenden Neder landers geëmigreerd tienduizenden die in andi werelddelen een nieuwe toekomst gingen zoek; gedreven door vele en verschillende redenen. Di waren en zijn financiële en maatschappelijk redenen, politieke en psychologische en en reden is soms ook de geheimzinnnige onrust, tallozen in onze onstabiele samenleving bevang! heeft. De film „Sterren stralen overal" heeft de cnt| gratie tot onderwerp. Zij wil echter niet nat één algemene reden voor de emigratie zoekt: wil geen probleem-film zijp, doch slechts het vei haal vertellen van enkelen der tienduizenden, ons land voorgoed vaarwel zeggen. Dit verhaJ is geen drama en ook geen klucht het is ee comedie die ook haar tragische momenten ken', zoals het leven nu eenmaal voor velen van o» is in deze bewogen tijd. Als hoofdrolvertolkers noemen wij, Johan Kaait Kitty Janssen, Peronne Hosang en Guus Oster, namen die stellig niet onbekend zijp en zeker vi de radio of rechtstreeks van het toneel hier M vertrouwde klank hebben. Velen zullen zich b.' Kitty Janssen en Guus Oster nog wel herinnen: uit „Eens in de honderd jaar" dat de Neder landse Comedie vorig jaar September hier opj voerde. Ook de bijrollen zijn door bekende sp: Iers vertolkt wij willen hier slechts enkele nt-l men noemen Jan Musch, Hetty Blok, Hans Kaart Adrie van Oorschot, Willy Walden en Piet Muj- sel aar. Een en ander wekt vertrouwen en moet totll voor eeenieder wel een aansporing zijn deze filaj te gaan zien. Dit we wegrenne gehoudei deel neme strijd ov 110 rem Zaterd de renn sluitdijk, Steenwij,1 217 km. Zwolle, en Amst etappe it Stadion. MA Dat v ben van Zeeland men da alles zo gebied hernorm Dit c werkclij Goes b bieden groot a ook vai te stelli Deze CÏëll v 8 zal woi noodrit De d automo eerst 1 een af oostelij' voert Hoev dit de: Zuid-B het ve schakel ri teit en middag Zierikz Vanuit het dr gemaal Dit geregel want tang n haven bGut 1 uog ni «extra fcgi zal ee van overing, het verlangen naar dat-wat-je-niet-hebt. Het zou ook in dit geval als in zovele andere, een abrupt eind nemen wanneer hij z'n zin gekregen had, dan was de aardigheid er voor hem af en zocht hij nieuwe buit. Maar hij was zich daar op dit ogenblik niet van bewust. Het enige wat 6teeds positiever voor hem werd, was dat hij, Marian moest en zou hebben. Hij zegende zijn ingeving, haar mee te vragen naar Amsterdam. En hij maakte reeds z'n plannen, vaag en onbe- lijpd nog, maar hij zag de mogelijkheden. Korstiaan van Vueren nóg meer aan zich verplichten, zijn vat op de eigenaar van „Het Wapen" nóg steviger maken onder voorwendsel van de inrichting van het huis te reorganiseren, nauwer contact zoeken met Marian. En danhij, was een man van de wereld, hij kende de vrouwen. Weelde en rijk dom hadden nog nooit hun uitwerking gemist, leder had zijn prijs, wist Sartorius die geen illu sies omtrent de mensen had, waar hij ze alle af mat naar zijp eigen standaard. Deze gedachten doorwoelden zijp brein, leefden ergens achter in z'n hoofd terwij) hij met Marian plannen maakte en keek en rekende en deden zijp hart sneller kloppen, maakten hem opgewonden als een schooljongen. Marian, onwetend van alles wat er omging bij de ander, zag Sartorius in een geheel nieuwe ge daante. Ze had nooit gedacht dat achter dit masker nog zo'n speelse geest kon schuilen. Ze merkte hoe hij helemaal opging in deze plannen makerij, ze kreeg gelegenheid zijn gezond oordeel, zijn goede smaak te bewonderen. Dit was een ge heel nieuwe Sartorius en langzamerhand begon ze te denken dat ze hem altijd verkeerd beoorl deeld had. In een plezierige stemming gingen ze ten sloitl naar een restaurant om, zoals Sartorius het m| „een welverdiend hapje" te nuttigen. Marian vodi de dat ze moe was, ze had zich ingespannen. E» gezonde eetlust had zich van haar meester g«- maakt. De drukte van Amsterdam, de gehele leveo- dige sfeer van de grote stad. misten op haar ha uitwerking niet. En toen ze tegenover Sartori» aan de witgedekte tafel schikte, waar het licht van een schemerlampje het kristal deed flo» keren, moest ze bekennen dat, hoezeer ze tegetl (leze dag had opgezien, ze er ten volle van ge poten had. Ze was vergeten, dat ze Sartorius had wills polsen, uithoren en bestuderen, haar critische g«S was ingeslapen. Ze was eigenlijk nog te jong, onervaren, te weinig bekend met wat er in J' wereld huist, dan dat ze onder dit alles const#!' op haar qui vive had kunnen blijven. Ze dronk voorzichtig uit een edel gevormd gM een likeur, waarvan het bouquet haar al tegM moet kwam. Haar gastheer, aan de overzijde, niet zo voorzichtig. Opgewonden en in de aller best stemming, verviel hij, in z'n oude gewoon: en stimuleerde z'n gevoelens met alcohol. Mu Sartorius kon heel wat hebben voor men het hem begon te merken en Marian had dan om tijdens het diner geen enkele reden om zich ovr' hem te beklagen. (Wordt vervolgd; Hu Nikol rebou 20 j. Aaltje (van Pietei gold, Gel Allen Diele 7. Le Piipe: lazini Kijke 21. Jann

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2