AXELSCHE M» COURANT Vetkolen, een waardevol product, ook voor de landbouw Met raad en daad PUROL doet Uw huid Goed! zó reinigt geen andere! NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM ff Frxnkering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 6 JUNI 1953 67e JAARGANG No. 69 Abonnements prijs. Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiê il. Buitenland il. - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. ^'ne Adverteutlèn {u. imum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. In „Natuur en Techniek" troffen wij een artikel han van de heer H. J. Stuvel, handelende over omzetting van vetkolen tot kunstmest, zoals dit geschiedt via de cokesfabrieken in de stik- stofbinidingsbedrijven. Alhoewel het artikel direct betrekking heeft op deze fabricage bij de Staatsmijnen, komt de van zaken zoals deze wordt omschreven nauwkeurig overeen met hetgeen ook in Sluiskil gebeurt, waar de cokesfabriek en de 1'Azote even eens de steenkool o.a. tot kunstmest transfor- meren. Een reden, waarom wij menen dat velen die de grote fabrieken te Sluiskil slechts aan de buiten zijde kennen, doch mogelijk het eindproduct in huil tuin of op hun land gebruiken, met belangstel ling kennis zullen nemen van de beschrij.viug van dit geweldige procédé. Meer kolen betekent o.a. meer graan. Anders :egd, wanneer de kompels van Zuid-Limburg nog een extra-schepje opdoen en daardoor de productie van de mijnen verhogen, dan js daarmede ook de landbouwer gebaat. Immers, als de boer z'n korrels kalkammonsalpeter met brede zwaai uitzaait over zijp akkers om de voedingsbodem vruchtbaarder te maken, dan ge schiedt dit bij de gratie van de steenkool en dan in het bijzonder van de vetkool. Stel u gerust, de begeerde anthraciet voor uw kachel thuis, heeft niet de eigenschappen om de chemici in een toestand van extase te brengen. Wij kennen namelijk vele kolensoorten. De ma- olwel de huisbrandkolen zij,n wat formatie betreft, het oudste en gasarmste. Jongere for maties als gas- en vetkolen zijn meer in staat op de verbeelding der scheikundigen te werken, want daarvan kunnen zij practisch alles maken van kunstmest tot bakpoeder van kleurstoffen tot alcohol en nog tientallen andere zaken. ontdek- Reeds uit de zestiende eeuw dateert de king dat men door verhitting van een speciaal soort kolen, onder afsluiting van de lucht, cokes kon maken in feite dus op dezelfde wijze als men eeuwenlang houtskool maakte van hout. Toen er een tiid kwam, dat men niet langer kon vol doen aan de steeds stijgende vraag naar houts kool, is hetzelfde systeem bij wijze van experiment ook eens toegepast op steenkool en het resultaat was de welbekende cokes. Daarnaast ontstond een enorme hoeveelheid cokcsovengais. Aan,vankelij(k wist men hieraan geen andere bestemming te geven dan het gas te gebruiken voor de ver hitting van de ovens. Allengs kwam men echter tot de ontdekking, dat dit cokesovengas een bron van nagenoeg onbegrensde mogelijkheden in zich besloten hield. Het is thans zelfs een open vraag wat belangrijker is, de cokes of het bij het garings proces aan de kolen onttrokken gas. De chemi- pus, die doordrongen is van de honderd en een kansen, die besloten liggen in dit gas, zal waar schijnlijk zonder aarzelen hieraan het grootste ge wicht toekennen. Onwillekeurig moeten wij hierbij denken aan de prille dagen van de aardolie industrie, toen men de onder meer als niet ge wenst product verkregen benzine als zijnde zeer gevaarlijk in brand stak of liet wegvloeien. Thans is de gehele chemische industrie van het etikstofbindingsbcdrijl gebaseerd op vhet cokes ovengas. Natuurlijk komt er heel wat voor kijken om de cukesovens eenmaal in de 24 uur hun portie van ettelijke tonnen vetkool te bezorgen. Nadat de vetkool van grote brokken tot poeder vermalen is wordt de poederkool door middel van eel trechterwagen gedistribueerd over de kort tevoren lecggedrukte cokeskamers. Bij de vulling door openingen in het dak van de oven, kringelen geelbruine wolken op, hetgeen logisch is, want alleen gedurende deze weinige ogenblikken als de kool omlaag stort door de geopende vulgaten, kan ook de zuurstof uit de atmosfeer toetreden. De eerste reactie van de kool, die tussen rood- verhitte wanden terecht komt is dat ze in brand vliegt. Metershoge vlammen schieten op uit de juist gevulde cokeskamer, maar meteen is de afdek- ker ter plaatse om met stalen deksels de vulgaten af te sluiten. Onnodig te zeggen, dat men voor de vulliug de smalle stalen deuren aan voor- en achterzijde van de oven luchtdicht heeft bevestigd. Het garingsproces voltrekt zich nu in practisch 24 uur. De vereiste hitte van ongeveer 1100 gr. Celsius wordt bereikt door in de holle ruimten telkens tussen twee cokeskamers, grote hoeveel heden gas te verstoken. Van beide zijden wordt dus de poederkool aangetast en wanneer na ver loop van een etmaal de metamorfose van kool tot cokes zich geheel heeft voltrokken, zegt men dat ,,dc koek gaar is". Ondertussen zijn tijdens dit proces van „droge destillatie" de ontwikkelie gasmassa's permanent afgezogen. Is de garing voltooid, dan worden mechanisch de beide deuren weggenomen. Aan de achterzijde komt nu voor de oven de z.g. uitdrukinachine te staan, die zo dadelijk een stalen stempel in de kamer drukt, met gevolg, dat de smalle, hoge cokeskoek roodgloeiend aan de voorzijde naar bui ten komt, in het goede spoor gehouden wordt door de stalen geleidingswagen, om daarna als een waterval van vuur neer te storten in de gereed staande bluswagen. Tijdens het drukken van de cokes duwt een locomotief de bluswagen langzaam vooruit, met gevolg, dat de cokeskoek in zij,n volle lengte in de wagen komt te liggen. Geen wonder dat er spoedig vlammen aan lekken, nu plotseling zoveel zuurstof voor een normale ver branding aanwezig is. Ook daarom is het nood zakelijk <le cokes zo snel mogelijk af te koelen. Daartoe rijdt de wagen terstond naar ;en blus- toren. waar het water omlaag stort, zodra de wagen er ouder schuift. Met gevolg dat in zeer geforceerd tempo de cokes wordt afgekoeld het er op vallende water gaat daarbij, over in stoom Resultaat sneeuwwitte wolken, die vooral bij windstil weer des zomers zo schilderachtig tegen de strakblauwe lucht kunnen afsteken. Rondom deze cokesfabriek ligt een krans van kleine bedrijven, waar tal van producten vervaar digd worden zoals benzol (synthetische benzine), naphthaline, generatorgas, zwavelzure ammoniak en nog vele andere. Het restgas, dat hierna overblijft gaat door een kapitale buisverbinding naar het stikstofbindingsbedrijf, waar de technici welhaast tot tovenaars worden en waar men als belangrijkste product in steeds grotere hoeveelheden de kalk ammonsalpeter (een zeer bekende kunstmest) ver vaardigt uit een bepaald bestanddeel van het cokesovengas, namelijk de waterstof en uit lucht. Het uitgangspunt van de kunstmestbereiding is enerzijds het cokesovengas, waaraan men het ele ment wBterstof onttrekt, dat hierin juist zo over- \locdig voorkomt, anderzijds de lucht, waaruit men de stikstof afscheidt. Waterstof en stikstof •spelen namelijk de hoofdrol bij het tot stand komen van de kalkammon. Wanneer een boer zijn akkers niet bemestte, zouden zijn oogsten steeds schraler worden omdat de voedingsstoffen in de bodem van lieverlede op geteerd raken. En bij, deze voedingsstoffen gaat het vooral om stikstof. Aangezien de lucht, die wij, in ademen voor bijna vier-vijfde gedeelte uit stik stof bestaat, is men als leek geneigd te zeggen, laten de planten die stikstof dan maar uit de lucht opnemen. Dat kunnen zij, helaas niet al thans met uitzondering var. de vlinderbloemige gewassen als lupinen, erwten en bonen. Vandaar, dat deze soorten voor een natuurlijke bodemver betering veelal worden gebruikt, daar zij in staat zijp de stikstof uit de lucht te binden en over te brengen in de voedingsbodem. Wat langs natuur lijke weg betrekkelijk langzaam gaat, doet men technisch, dus kunstmatig, aanmerkelij.k vlugger. Uit het bovenstaande is in feite meteen de her komst van de naam stikstofbindingsbedrijf ver klaard het doel is namelijk de stikstof te bin den aan iets anders, waardoor de planten er pro fijt van kunnen trekken. En zo voltrekt zich hier een „nuchter sprookje", waarin de technici ware •duivelskunstenaars blijken te zijn, die de strijd aan binden met de onzichtbare gassen, of laten wij, om in de sprookjesvorm te blijven, liever spreken van geesten, die onzichtbaar zijn, maar door het vernuft en de enorme machtsmiddelen van de tovenaars gedwongen worden zich te vertonen. Lucht en cokesovengas zijn, zoals het rechtschapen gassen betaamt, onzichtbaar. De technische tove naars voeren deze gassen in meters hoge kolom men, waar ze geweldig afgekoeld en onder zeer hoge druk worden gezet. Zij deinzen niet terug voor spanningen van 200 atmosferen en tempera turen van omtrent evenveel graden onder nul. Het merkwaardige is hierbij, dat zowel lucht als cokesovengas, die natuurlijk gescheiden behandeld worden, bij toenemende druk en dalende tempera tuur zich in hun bestanddelen gaan splitsen, die achtereenvolgens op hun z.g. kookpunt, in vloei bare vorm overgaan. Hiervan trekken onze tove naars handig profijt, want zij zijn hierdoor in staat de elementen, die zij straks nodig hebben voor de opbouw van hun nieuwe stof in vol maakt zuivere staat af te scheiden. Het bewijs, dat de tovenaars in het eerste bedrijf van het sprookje, dat „analyse" wordt genoemd, hun zin hebben gekregen, wordt grif geleverd door een emmertje vol vloeibare zuurstof als ware het kokend water uit een kraan af te tappen en over de tegelvloer uit te gieten, waarna, de vloei stof terstond overgaat in een witte wolk die als een ijselijk koude mist langs uw benen optrekt. Hierop volgt terstond de tweede fase, die in het teken staat van de opbouw en derhalve „synthese" wordt genoemd, in werkelijkheid een enorme fa briekshal, waar wederom het oog van de bezoe ker getroffen wordt door tientallen kolommen. Ook hier weer wit bevroren buizen, die getuigen \an lage temperaturen, maar vergist u uiet, hier voltrekt zich iets geheel anders hier leggen de tovenaars met als bouwstenen stikstof en water stof het fundamant voor hun huis. dat kalkammon zal heten het fundament is de meest bekende stikstof-waterstofverbindiug, n.l. ammoniak. Dit is op zijn beurt het voorwerp van verschillende be- jwvikingen, waarbij, tenslotte salpeterlzuur ont staat, en dan kunnen wij, er in de nitraatfahriek getuige van zijn hoe de korrels kunstmest van de koelwals komen, ogenschijnlijk geboren uit het „niets", juister gezegd uit iets, dat wij niet kon den zien. tand pasta K. te A. Binnenkort hopen we als reisclub naar V alkenburg te reizen. Is het voldoende als iedere passagier in het bezit is van een bewijs van Neder landerschap, of moet daarnaast nog een collectief pas worden opgemaakt voor de doorreis door België Hoe oud moet men zijn om een bewijs van Nederlanderschap te bezitten Hoeveel geld mag iedere passagier bij zich hebben 'i Zijn de grenskantoren dag en nacht geopend Antwoord Voor een groepsreis per autobus via België naar Valkenburg kunnen de passagiers volstaan met een bewij,s van Nederlanderschap. Dit document is voor België het minimum ver eiste, ongeacht de leeftij.d. Volgens de zojuist van kracht geworden regeling mag elke passagier vijftig gulden aan Nederlands geld uitvoeren en desgewenst in België besteden. Het restant van dit bedrag eventueel omgewisseld in Belgische francs mag ook weer vrij terug worden in gevoerd. Dag en nacht geopend zijn de grens kantoren Bilserbaan-Veldwezelt op de route Maas trichtHasselt Eysden-Moelingen op da route Maastricht—Luik Oud Vroenhoven-Vroenhoven op de weg MaastrichtTongeren en Kapellebrug - Kemseke op de route HulstSint Niklaas. H. R. Het vorig jaar had ik kippen van twee en drie jaar oud. De laatste tiid schudden ze met de kop, een andere afwijking kon ik er niet aan zien. Ik heb de kippen toen geruild met kuikens na eerst het hok helemaal te hebben ontsmet. Deze kuikens, die acht maandan oud zijn, heb ik nu drie maanden. Ze waren mooi aan de leg, maar nu beginnen ze ook met hun kop te schud- De den en ze leggen lang zo ^oed niet meer. eetlust is goed. 11 Antwocr.4 Schudden met de kop komt bij kippen voor als de slijmvliezen der bovenste lucht wegen zijn aangetast. Dit zal het geval zijn hij 'z.g snot. Tegen deze ziekte zijn verschillende goede geneesmiddelen bekend, doch deze falen allen, indien de ventilatie van het nachtverblijf der dieren niet aan de eisen voldoet. Daar het bij, u zo'n hardnekkige kwestie is, zou het mij niet verwonderen, indien hierin de oorzaak schuilde. U kunt hierover het beste eens met een deskundige praten. M. U. Hoe luidi artikel 1 van de wet ivan 13 October 1950, staatsblad K 450 Antwoord Aan hem, die hetzij met toepassing van artikel 16 van het besluit op de Bijgondere Staat van Beleg of van de artikelen 12 of 33 van het Besluit Politieke Delinquenten 1945 in bewaring is geweest, hetzij als verdacht van een misdrijf, waarop het besluit Buitengewoon Straf recht van toepassing is, of van een gedraging, be doeld in artikel 1 van het Tribunaalbesluit, voor lopige hechtenis heeft ondergaan, of aan zijn erf genamen kan op zijn verzoek of op verzoek van zijn erfgenamen een geldelijke tegemoetkoming toe gekend worden voor de schade die hij tenge volge van de ondergane bewaring of voorlopige hechtenis werkelijk en onmiddellijk heeft geleden, ,1e indien zij.n zaak aan de kennisneming van de strafrechter is onderworpen, doch zonder straf of maatregel is geëindigd 2e. indien zijn zaak overeenkomstig het Tribunaalbesluit is behandeld, doch de beschuldiging is vervallen verklaard 3e indien hij onvoorwaardelijk buiten vervolging is gesteld op grond, dat de gerezen verdenking ongegrond is gebleken. II. C. Hoe kan men een overgehouden knol van een Cloxinia weer aan de gang krijgen In Juli was hij uitgebloeid en er zijn nu twee nieuwe scheutjes van ongeveer een centimeter lengte aan gekomen. Antwoord Inderdaad is het nu de tijd om de knol weer aan de groei te brengen. Als u nu de knol in een niet te diep bakje met vochtig turfmolm zet, bestaat de kans dat er voldoende wortels en scheuten komen, waarna u kunt over planten in een grondmengsel met hoge voedings waarde, dus met oude koemest, bladaarde en verder turfmolm. Zorgt u voor voldoende warmte en het vocht'g houden van de turfmolm doch absoluut niet kletsnat want dan gaat de knol rotten. W. V. Welk grondmengsel moet ik gebruiken bii het verpotten van mijn Anthurium Antwoord Het beste grondmengsel is wel dat wat een losse vochtige grond geeft, dus wat houtskoolgruis, veenmos, oude koemest en scherp zand. De Flamingo moet in een vochtige atmosfeer groeien omdat het een tropische plant is. Grond afdekken met een laagje mos. Het hart van de plant moet net boven dit mos uitsteken. Het verpotten kan in Januari geschieden. D. G. Door de P.T.T. is mijn telefoontoestel verplaatst wegens verhuizing. Hiervoor was aan materiaal niets nodig. De kosten bedroegen f 25. Is dit niet te veel Antwoord Het vast tarief voor de verplaatsing van een telefoontoestel bedraagt f 25. S. B. Ik zou graag willen weten hoe de uit drukking ontstaan is „in de zevende hemel zit ten." Men zegt ook „het lijkt het achtste wereld wonder wel." Welke zijn dan die ander; zeven Antwoord De uitdrukking „in de zevende hemel zijn" is volgens Zeeman ontleend aan de Joodse voorstelling, door de Christenen lat;r overgeno men, dat er verscheidene h;melen waren, hetzij drie of zeven, in de hoogste van welke de tronen en machtigen zijtt en steeds lofliederen gezongen worden tot Gods eer. U kent de betekenis op getogen zij.n van vreugde, in verrukking zijn- De zeven wereldwonderen zijn monumenten van kunst uit de oudheid, die wegens hun verbazende grootte en duurzaamheid, of uit hoofd huinier uitstekende schoonheid algemeen de aandacht trok ken. Het zijn de Egyptische pyramiden de han gende tuinen van Babyion, de tempel van Diana te Ephese, het beeld van de olympische Jupiter, het Mausoleum van Artemesia, de Colossus van Khodes en de pharus of vuurtoren van Alexaudrië. M. V. Ik ben weduwnaar en 68 jaar en .ik heb een weduwe van 65 ontmoet. Ze krijgt f 18 kostgeld per week van een inwonende oom, ze heeft een huis van f 7,50 huur en verhuurt een gemeubileerde kamer voor f 5. Zij, kreeg in September voor het eerst f 10 Drees-uitfcering. Dat maakt dus f 33 por week. Als wij zouden trouwen zou ze maar f 23 ontvangen. Hoe zit dat Antwoord Als u gaat trouwen vervalt de uit kering tan uw vrouw. Tegelijjc wordt op uw ver zoek uw cjgen uitkering herzien en berekend naar de categorie van gehuwde. Hoe hoog uw uitkering als gehuwd man zal zij,n kunnen we niet zeggen want weweten uw inkomsten ntet. Heeft u een oom als kostganger in huis dan zal vermoedelijke 40o/o van het kostgeld als uw inkomsten worden beschouwd en derhalve mee tellen \oor de berekening van uw Drees-uitkerinf Wij willen u met genoegen inlichten maar dat» moet u ons volledige gegevens verstrekken dezelfde die u drie jaar geleden ook hebt verstrekt bij de toekenmiing van uw eigen Drees-uitkering. maar dan over de financiële toestand van heden. J. van D. De gemeente legt riolering en trot toir aan kunnen ze mij, verplichten tot aan sluiting en betaling Antwoord U kunt de desbetreffende verorde ning uwer gemeente ter inzage krijgen op de secretarie. Abcnné. Is een timmerman verplicht om de rommel, die hii heelt gemaakt o pte ruimen Antwoord Neen, maar hij doet er verstandig aan zulks wel te doen, omdat men hem anderd gauw als „slordig" en „rommelmaker" betitelt en voortaan een ander neemt, die zijn afval wel eventjes bijeenveegt en zo mogelijk wegdoet.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1