AXELSCHE IK COURANT Vetkolen, een waardevol product, ook voor de landbouw id Goed! Muziek: Een levensbehoefte voor velen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Laat de jeugd haar kans niet missen. AXEL—LUCTOH ET EMERGO 2—6. BEKENDMAKINGEN. FrAokering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 6 JUNI 1953 67e JAARGANG No. 69 Abonnement!- prlji. Lone nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlê il. Buitenland il. C Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. ^'"«ne Adverteutlèn vimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. In ..Natuur en Techniek" troffen wij een artikel dat „de koek gaar is". Ondertussen zijn tijdens thans met uitzondering van de vlinderbloemige gewassen als lupinen, erwten en bonen. Vandaar, dat deze soorten voor een natuurlijke bodemver betering veelal worden gebruikt, daar zij in staat zijn de stikstof uit de lucht te binden en over te brengen in de voedingsbodem. Wat langs natuur lijke weg betrekkelijk langzaam gaat, doet men nnmonlzuli'llz vlllOOor „Was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde", dichtte in de vorige eeuw, toen er nog geen gramofoous of radiotoestellen wareh, de Delftse poëet De Genestet. Indertijd zullen velen dit met een instemmende glimlach hebben gelezen en de kleine overdrijving die er in zit, gaarne op de koop toe hebben genomen. Maar het blijft een feit, dat de muziek voor hen, die er gevoelig voor zijn en dat zijn er zeer velen een waardevolle factor in het leven is, die fleur en genoegen verschaft, ook met haar beschei- denste en onvolmaakte uitingen, zoals de gemid delde dilettanten die produceren. Niet voor niets is de mens een toonbewustzijn ingeboren, dat hem zonder enige scholing reeds een aangename gewaarwording bezorgt bij het luisteren naar een eenvoudig liedje. Dit aangeboren muzikaal bewustzijn heeft iu de loop der eeuwen, volgende op de Griekse bescha ving, geleid tot het ontstaan van een kunst muziek, dat wil dus zeggen een kunstig gevormd en kunstzinnig uitgevoerde muziek, die een van de geweldige uitingen is geworden van de Euro pese beschaving. Men kan een blinde moeilijk de schoonheid van een schilderij openbaren en zo kan men iemand die gespeend is van het meest primitieve muzikale gevoel, nimmer tot het waarderen van muziek brengen, om de eenvoudige reden dat hij de mu- W'ielreunen. KIEN VERHELST ZEEUWS KAMPIOEN. Zaterdagmiddag werd op het bekende parcours van de Acht van Chaam het provinciale kam pioenschap voor amateurs van Noord-Brabant en Zeeland verreden. Onder allesbehalve ideale weersomstandigheden ;vertrokken tachtig renners voor de 170 ikm. over 21 ronden. De sterke wind was het vooral die de remmers parten speelde. De Zeeuwse deel name bestond uit de refiners Verhelst, de Waal v. d Lijcke en Oosthoek. Het was de winnnaar van de ronde van Axel Piet de Bruijn uit Roosendaal, die met van Osta en de Jong er tussenuit ging. Eeu lekke band deed eerst de Jongh het contact met zijp twee medevluchters verliezen. Na 100 km. kreeg van Osta met een inzinking te kampen, zodat hij de Bruijn alleen moest laten gaan. Met" veel machts vertoon draaide de leider onverpoosd varder en vergrootte zijn voorsprong geleidelijk tot hij in de voorlaatste ronde zelfs een voorsprong vau on geveer 3 minuten had. De afstand, het slechte weer en pech, waaronder een valpartij kort na de aanvang, had de renners- karavaan behoorlijk gedund en ten slotte zouden er van de 80 vertrekkers slechts een tiental de finish bereiken. Van de Zeeuwse renners waren toen alleen nog Verhelst en de Waal iu de strijd en onze stadgenooi was steeds in de voorste gelederen te vinden en met Oomeu, de Jongh en doovers vormde hij liet eerste groepje achter de leider. Met nog enkele minuten achterstand lag er dan nogmaals een groepje van vier renners waaronder de Wadi. Het eerste groepje van vier renners werd tegen het einde nog geheel uit elkaar geslagen en deze renners kwamen met een onderling tijdsverschil van een halve tot een hele minuut door de finish. Van het tweede groepje dat een paar minuten later arriveerde wou de Waal de spurt en ein digde dus als zesde. Door op de vierde plaats te eindigen als eerste Zeeuw verwierf Rien Verhelst zich het kam pioenschap van Zeeland. De uitslag was 1. F. de Bruijn, Roosendaal, (kampioen van Noord-Brabant), 170 km. in 4 uur 23 min. 2 sec. 2. P. Oomen, Etten 3. P. de Jongh, Made 4. Rien Verhelst (kampioen van Zeeland) 5. Roovers, Etten 6. de Waal, Groe nendijk 7. Timmermans, Den Bosch 8. Einmen, Raamsdonkveer 9. v. d. Weijer, Rips 10. We- terings, Raamsdonkveer. De vooraf gehouden selectiewedstrijd voor nieu welingen eindigde in een Zeeuws succes. Hier was het de Vlissinger v. d. SIuijs die de eindspurt won van een zestal Brabantse rivalen. ,1e. indien zij.n zaak aan de kennisneming van de strafrechter is onderworpen, doch zonder straf of maatregel is geëindigd 2e. indien zijn zaak overeenkomstig het Tribunaalbesluit is behandeld, doch de beschuldiging is vervallen verklaard 3e indien hij onvoorwaardelijk buiten vervolging is gesteld op grond, dat de gerezen verdenking nnooirrnnrl ia an men een overgehouden knol weer aan de gang krijgen In :bloeid en er zijn nu twee nieuwe gevecr een centimeter lengte aan- ziek nu eenmaal niet kan horen als een uiting, die meer betekent dan geluid. Hij is ongevoelig voor schoon geluid, gebondeu aan bepaalde vor men, levend door klankschoonheid, rhythmisch ge bonden en logisch opgebouwd. Met hen heeft de muziek niets te maken, omdat de muziek voor hen niet bestaat. Maar nu de muzikaal gevoeligen en de muzikaal begaafden. Die zijn er dan toch ook maar bij millioeneu op de wereld en voor velen zal de muziek eeu der waardevolste zaken kunnen zijp, waarmede zij zich kunnen bezighouden. Maar nu is het met de muziek zo, dat zij iu de meeste gevallen iemand niet aanwaai! en dat geldt in absolute zin voor de beoefening der mu ziek. Deze eist toewijding en doorzettingsvermogen en in de eerste plaats enige muzikale aanleg. Deze laatste bestaat onder de mensen in enorme ver scheidenheid en voornamelijk daaraan is het te dauken of men uij goede leiding en volhardende Studie iets bereikt, of altijd ver onder de middel maat zal blijven Iemand met een te gering mu zikaal talent kan het wel brengen tot het ge nieten van muziek, die anderen voor hem maken, maar tot het goed leren bespelen van een instru ment zal hij het niet brengen. Dat de muziekbeoefening ook in onze tijd nog voor te velen verloren gaat, die wel degelijk muzikale aanleg hebben om een instrument te leren bespelen, vindt zijp oorzaak in geheel an dere omstandigheden. Te veel behoorlijk muzi kaal begaafden KRIJGEN DE KANS NIET hun drang naar muziek in de praktijk vau het muziekmaken uit te leven, omdat zij in een milieu geboren zijp, waar men geen aandacht aan de muziekbeoefening schenkt. Nou ja, dat kind zingx zo aardig op school, zegt de ouderwijzer en op dat (luitje van vijf eu dertig cent speelt hij „op het gehoor heel aardig". Maar het komt bij sommige ouders niet in het hoofd op, zo'u zich uitend mu zikaal talentje tot ontwikkeling te laten komen, door het kind muzieklessen te laten geven. Jam mer, want de muziek gaat dan voor dit kind verloren, tenzij zijn drang naar muziek maken zó groot is, dat hij later, als hij groot geworden is, probeert de verloren tijd van zijn jeugd, in dit opzicht in te halen. Dat gelukt wel eens, maar vaak ook niet. Het is heel jammer, dat de muziekbeoefening op school in het algemeen nog maar in een zeer primitief stadium verkeert, want wanneer in het gezin de muziek als een te verwaarlozen taak wordt beschouwd, zou de school de aangewezen plaats Lawntennis. Zondag speelde de L.T.C. „Axel" op eigen banen haar laatste competitiewedstrijd van dit seizoen, jammer genoeg ook nu weer inet matig succes slechts twee van de acht partijen werden tot een Axelse overwinning. Het gure weer en de harde wind werkten deze dag niet mee en aan weerszijden werd he! spel peil sterk naar beneden gedrukt door deze fac toren. Overigens werd in een prettige sfeer gespeeld tegen „Luctor et Ëmergo" uit Oostburg en de in deze en vorige wedstrijden opgedane ervaringen zullen het voor de eerste maal in competitie verband spelende Axelse team stellig in de toe komst van nutte zijp en tot betere resultaten leiden. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt Heren enkel P. EvertsS. Laurens 36 16. D. DraaijerB. Belderok 16 06. Daines enkel Mevr EvertsMevr. Hoekstra 61 64. Mevr. v. d. LeeMevr. Belderok 64 2—5 6—1. Gemengd dubbel L. en P. EvertsJ. Belderok en J. Hoekstra 46 75 16. M. v. d. Lee en P. KimmanC Hoekstra en S. Laurens 68 36. Heren dubbel P Bouinau en D. DraaijerJ. Hoekstra en B. Belderok 36 l6. Dames dubbel W. Bouman en M. v. d. Lee C. Hoekstra en J. Belderok 68 06. moeten zijp om muzikaal aangelegde kinderen te ontdekken. Wel of geen muzieklessen betekent voor het leven van met muzikaal gevoel begaafde mensen wel of geen vervulling van een natuurlijke behoefte zich muzikaal te uiten. Dat is een ja of neen voor het gehele leven. Hoe vaak hoort men niet de verzuchting „Ik wou, dat ik maar piauo kou spelen", of wel „Wat lijkt het me fijn om viool te kunnen spelen." En als men dan verder vraagt, komen vaak de mededelingen, dat de ouders er niet veel voor gevoelden „die dure lessen" te betalen en dat zij geen benul hadden van wat de muziek voor hen die er oor voor hebben betekenen kan. Wat de financiële kant betreft vrage men dan niet, wat diezelfde ouders wel over hebben voor de sportbeoefening en allerhande vermaak, dat nu toevallig wel ligt binnen de kring van huil waardering. Het is droevig, wanneer een talent verloren gaat en niet de kans heeft gekregen tot ont wikkeling te komen eu het is waarlij,k een ge wetensvraag voor ouders en opvoeders wanneer zij komen te staan voor de beslissing, een kiod muziek te laten leren of niet. In de regel manifesteert zich een muzikale aan leg bij het kind duidelijk genoeg. Het heeft alleen dikwijls aanmoediging en altijd leiding nodig. Zon der leiding wordt het in de regel niet veel en de weg vau de autodidacten is lang en moeilijk, terwij) de muziekpaedagogie van de huidige tijd zo doelmatig en langzaam de techniek voor de leerlingen ontvouwt, dat men waarlijk „spelen derwijs" zoveel van de techniek van een instru ment kan leren, dat men er zijn hele leven ple zier van heeft. Dit alles geldt voor hen die als amateur de muziek beoefenen willen. Voor de vakstudie komt nog het eeu en ander meer kijken. De bedoeling van deze beschouwingen is. ouders en opvoeders nog eens op het hart te binden de nodige aandacht te besteden aan de muzikale uitingen van de aan hun zorg ''toevertrouwde kinderen. Zijp ze min of meer muzikaal, het geen veelal duidelijke genoeg blijkt, laat ze dan een instrument leren bespelen en getroost u daar voor een financieel offer. Blijkt het kind vol doende aanleg en ambitie te hebben, dan zal het door uw toedoen zijp, dat het voor zijn leven kan putten uit een bron van muzikaal genot, die steeds rijker zal gaan vloeien. Daarom geef ze een instrument en een kans. VEILIG VEKKEER 1933. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat in het kader van de Veilig Verkeersdagen welke worden gehouden van 813 Juni a.s. het onder staande zal worden georgauixseerd a. op WOENSDAG 10 Juni a.s., des avonds om 7 uur Oriëntatie-rit vor wielrijders. Voor de winnaars worden enkele aardige prijzen be schikbaar gesteld. Start van de deelnemers bij het Gemeentehuis, ingang Gentsevaartstraat. Inschrijfgeld f 0,50 per persoon. Aanmelden zo spoedig mogelijk bij M. Markusse, Station straat 9 en C. Verstraeten, Noordstraat 7, Axel. b. op DONDERDAG 11 Juni a.s., des avonds om 7 uur gelegenheid tot het laten keureu vau particuliere auto's en motorrijwielen op het terrein der gemeente aan de Kanaalkade naast de voormalige melkfabriek. Alle auto- en motorbezitters worden dringend aangeraden van deze gelegenheid om hun voer tuigen gratis te doen controleren, gebruik te maken. c. op VRIJDAG 12 Juni a.s., des avonds om 8 uur lezing door de heer L. Stoorvogel, kapi tein der Rijkspolitie, over de bevordering van Veilig Verkeer. Deze lezing wordt gehouden op de Raadzaal in het Gemeentehuis. Gratis toegangsbewijzen kunnen worden afge haald op het Gemeentehuis, bij de Rijkspolitie (Prins Hendrikstraat) en bij de leden van de Veilig Verkeerscommissie. Alle inwoners der gemeente worden dringend opgewekt iu het belang van een bevordering van Veilig Verkeer aan het bovenstaande mede te werken. Axel, 2 Juni 1953. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. iderdaad is het nu de tijd om i de groei te brengen. Als u nu niet te diep bakje met vochtig ïstaat de kans dat er voldoende ten komen, waarna u kunt over- 'rondinengsel met hoge voedings- t oude koemest, bladaarde en Zorgt u voor voldoende warmte houden van de turfmolm doch etsnat want dan gaat de knol grondmengsel moet ik gebruiken van mijn Anthurium st beste grondmengsel is wel dat ochtige grond geeft, dus wat eenmos, oude koemest en scherp ;o moet in een vochtige atmosfeer ;t een tropische plant is. Grond n laagje mos. Het hart van de boven dit mos uitsteken. Het i Januari geschieden. Ie P.T.T. is mijn telefoontoestel s verhuizing. Hiervoor was aap odig. De kosten bedroegen f 25. el t vast tarief voor de verplaatsing itoestel bedraagt f 25. graag willen weten hoe de uit- n is „in de zevende hemel zit- iok „het lijkt het achtste wereld- elke zijn dan die ander zeven uitdrukking „in de zevende hemel Zeeman ontleend aan de Joodss r de Christenen latsr overgeno- rscheidene hsmelen waren, hetzij de hoogste van welke de tronen n en steeds lofliederen gezongen eer. U keilt de betekenis op- ti vreugde, in verrukking zijn. 1 wonde ren zijn monumenten van Iheid, die wegens hun verbazende zaamheid, of uit hoofd hunner nheid algemeen de aandacht trok- e Egyptische pyramiden de han- i Babyion, de tempel van Diana leeld van de olympische Jupiter, van Artemesia, de Colossus van arus of vuurtoren van Alexandrië. i weduwnaar en 68 jaar en .ik van 65 ontmoet. Ze krijgt f 18 ek vau een inwonende oom, ze 'au f 7,50 huur en verhuurt een arner voor f 5. Zij kreeg in het eerst f 10 Drees-uitkering. f 33 por week. Als wij zouden laar f 23 ontvangen. Hoe zit dat s u gaat trouwen vervalt de uit- rouw. Tegelijk wordt op uw ver- uitkering herzien en berekend ie van gehuwde. Hoe hoog uw huwd mail zal zijjn kunnen we I weweten uw inkomsten niet. tm als kostganger in huis dan 40o/o van het kostgeld als uw en beschouwd en derhalve mee- erekening van uw Drees-uitkerinf iet genoegen inlichten maar dan dige gegevens verstrekken dezelfde geleden ook hebt verstrekt bij de uw eigen Drees-uitkering. maar anciële toestand van heden. gemeente legt riolering en trot- len ze mij verplichten tot aan- ing kunt de desbetreffende verorde- eente ter inzage krijgen op de >eu timmerman verplicht om de heeft gemaakt o pte ruimen een, maar hij doet er verstandig e doen, omdat men hem anderd lig" en „rommelmaker" betitelt ander neemt, die zijn afval wel egt en zo mogelijk wegdoet.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3