AXELSCHE èËj COURANT Vetkolen, een waardevol product, ook voor de landbouw AXELSCHE COURANT De overvolle wereld id Goed! 1.000.000 mensen per jaar moeten straks Europa verlaten /T V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM a v NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM BEVOLKING VERDUBBELDE IN TWEE EEUWEN - Fraokering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 6 JUNI 1953 67© JAARGANG No. 69 Abonnements prijs Losse nummers» Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê il. Buitenland il. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. "r "*ne Adverteutlèn amum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. In „Natuur en Techniek" troffen wij een artikel dat ,,dc koek gaar is". Ondertussen zijn tijdens thans met uitzondering van de vlinderbloemige gewassen als lupinen, erwten en bonen. Vandaar, dat deze soorten voor een natuurlijke bodemver- betering veelal worden gebruikt, daar zij, in staat zijn de stikstof uit de lucht te binden en over te brengen in de voedingsbodem. Wat langs natuur lijke weg betrekkelijk langzaam gaat, doet men -ii-T.u -i— i.--I."!;:!, «'„oo.. ,1e indien zijn zaak aan de kennisneming van de strafrechter is onderworpen, doch zonder straf of maatregel is geëindigd 2e. indien zijn zaak overeenkomstig het Tribunaalbesluit is behandeld, doch de beschuldiging is vervallen verklaard 3e indien hij onvoorwaardelijk buiten vervolging is gesteld op grond, dat de gerezen verdenking Miionarnitrl ie "^Mfkfill. an men een overgehouden knol weer aan de gang krijgen In :bloeid en er zijn nu twee nieuwe gevecr een centimeter lengte aan- Frankering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 3 JUNI 1953 67e JAARGANG No. 68 Abonnements prijs Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé il. Buitenland il. - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. f l«*'rte Adverteutlén U* .dmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra De meest boeiende statistische cij,fers, die men tegenwoordig onder ogen krijgt, zijn ongetwijfeld die betreffende het verloop van de wereldbe volking. De wereldgezondheidsorganisatie heeft de meest opmerkelijke publicaties gedaan op dit ge bied. De totale mensheid omvat momenteel ongeveer 2450 millioen zielen. Het tempo van toename der bevolking in de wereld is de laatste tientallen jaren enorm versneld. Rond het jaar 1650 schatte men de wereldbevolking nog op 470 millioen. Twee eeuwen later was dit aantal verdubbeld. Tussen 1850 en 1950 zag de wereld haar inwonertal ver meerderen. Momenteel schat men de toename der wereldbevolking per 10 jaar op 400 millioen en de komende 30 jaar zal men voor 1200 millioen nieuwe bewoners voeding en woonruimte moeten zoeken. Het ziet er dus niet erg hoopvoi uit voor de toekomstige huisvesting wanneer men bedenkt dat er voor 400 millioen mensen evenveel woningen nodig zijn als er zich thans in dit gehele wereld deel bevinden. Dit proces is nog niet ten einde. Het zal nog versterkt werken, omdat de medische wetenschap in vele landen de sterftecijfers nog enorm om laag kan drukken. Wij kennen in Nederland een sterftecijfer voor kinderen beneden het jaar van 27 per duizend. Egypte daarentegen kent een zui gelingensterfte van 166 per duizend. Toevallig noemen wij hier een land, dat juist in onze dagen sociaal begint te ontwaken. Nog zonder de ver wachte verbetering der hygiëne en de volksge zondheid zou Egypte reeds in 1980 dubbel zoveel inwoners tellen als nu. Andere sprekende voorbeelden liggen voor de hand. Denken wij even aan de ontworpen plan nen voor onontwikkelde landen, waartoe bij,na het gehele Verre Oosten wordt gerekend. Daar ligt een land als India. Zouden daar bij toenemende ontwikkeling de geboortecijfers op peil blijven en de sterftecijfers het uiveau van ons land bereiken, dan heeft dit land in opkomst over honderd jaar een bevolking, die vij.f maal zo groot is als de gehele wereldbevolking van thans BEANGSTIGEND. De bevolkingscijfers zijn boeiend. Zij zijn tege lijk zeer beangstigend voor deze planeet en voor ons werelddeel in het bijzonder. Direct aan de demografie hangt het voedselprobleem, het vraag stuk van de ruimte voor al die nieuwe soortge noten en de kwestie van de machtsverhoudingen in de wereld. Het eerste is niet op te lossen, omdat wij, de toekomstige ontwikkeling van de voedingstechniek der produeti\iteit slecht kunnen schatten, niet be rekenen. Hier behoeven we nog niet te wan hopen, ook al lijdt nu een gedeelte der mensheid reeds honger. In veel landen kan de voedsel productie nog enorm omhoog. Overigens hangt de kwestie van het broodje samen met die van de ruimte. De dun bevolkte landen stromen langzaam vol. De emigratie naar Canada, Australië en Afrika is in volle gang. Zuid-Amerika staat eveneens op het programma en de wetenschappelijke methode ter bevordering inn verder „opgevuld" te worden. Dit laatste v erelddeel werkt trouwens zelf bijzonder hard aan de expansie. Een land als Argentinië produceerde in een halve eeuw een bevolkingstoename van bijna 12 millioen. v OOK DE WOESTIJNEN. Naast de duu bevolkte gebieden genieten de woestijnen een bijzondere aandacht. De woestijnen in en nabij Palestina zijn in het verleden reeds vruchtbare landstreken geweest, dank zij irrigatie- werken, die met moderne middelen herbouwd kuu- nen worden. Wij hebben de technische capaciteiten om ook de Sahara en andere streken met gloeien de zand massa's te ontginnen. Er zijn voedselsoor- ten gekweekt, die in koudere streken kunnen worden verbouwd. De landbouwchemie verricht wonder na wonder. Reeds is een begin gemaakt met de ontginning van de geweldige woudgordels iu Canada en Si berië. Daarnaast bestaan er plannen om de oce anen nog veel grotere stukken land afhandig te maken dan reeds geschiedde in de Zuiderzee. Men acht het zeer wel mogelijk dat de Noordzee voor een groot deel droog zal kunnen worden gelegd door afsluitdijken te bouwen tussen Engeland en Frankrij,k enerzijds en Schotland en Denemarken anderzijds. Dit is nog toekomstmuziek, maar vau de ver wezenlijking zijn wij niet verder verwijderd dan van de overbevolking der aarde, die hiermee naar een verdere toekomst kan worden verschoven. EEN MILLIOEN PER JAAR. Het bovenstaande wijst er reeds op hoe met de toeneming der bevolking de onderlinge afhanke lijkheid der volken is toegenomen. Wereldorga nisaties als de U.N.O. en haar dochterinstellingen zijn niet alleen geboren uit politieke overwegingen. Zij zijn tol een levensvoorwaarde geworden vour de wereld van morgen of overmorgen en zullen dan ook nimmer meer kunnen verdwijnen. De economische en sociale raad van het ge noemde lichaam heeft vastgesteld dat iu de toe komst gemiddeld een millioen mensen per jaar Europa zal moeten verlaten. Om deze noodzakelijke emigratie tot een feit te maken is de samenwerking van veel naties noodzakelijk. Niet het unust finan ciële overeenkomsten moeten worden gesloten om grote groepen financieel afhaukelijkcn een ver trek naar elders mogelij,k te maken. I Benauwend voor Europa is die zijde van het bevolkingsvraagstuk, welke acht geeft op de machts ontwikkeling van de verschillende landen en rassen. Iu 1930 telde de wereld nog 920 millioen blanken tegenover 615 millioen mongolen. De negers vorm den een massa van llö millioen. Iu 1945 waren de blanken slechts gestegen tot 925 millioen, ter wijl de mongolen reeds tot 750 millioen waren ge groeid. Over vijftig jaar zullen er 250 millioen meer mongolen zijp dan blanken. DE TOEKOMST. Voor Europa is dit nog niet direct catasrophaal. maar voor een blank eiland als Australië, dat grenst aan het Verre Oosten zijn deze toekomst beelden niet bepaald verfrissend. Geen wonder dat men er naar streeft ook in dit werelddeel de balans meer in evenwicht te brengen door een snelle immigratie en aanmoediging van geboorten. Het is de machtsfactor, welke de geboorten aan moedigt en de wereld brengt in een bevolkings koorts, welke haar crisis kan vinden iu over bevolking. Het zijn de toenemende drang naar meer internationale samenwerking en de nog steeds niet te stuiten vooruitgang der wetenschap, welke als geneesmiddel kunnen dienen teneinde een bevol- JHR. DE CASEMBROOT BIJ INTOCHT VAN KONING BOUDEWIJN TE BRUGGE. Als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft Zondag als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin he< officieel bezoek van Koning Boudewijn van België aan Brugge bijgewoond. De Commissaris zat o.m. aan bij een lunch, welke door het stadsbestuur werd aangeboden en waaraan ook door Koning Boudewijn werd deelgenomen. P. Z. Crt. REIZIGERS MOGEN 50 GULDEN IN HET BUITENLAND BESTEDEN De Staatscourant bevat een aantal bekendma kingen met betrekking tot de in- en uitvoer door reizigers van deviezen en binnenlandse betaal middelen. Een en ander is o.m. van betekenis voor de uitvoering van het verdrag tot liberalisatie van het Nederlands-Belgisch kleingreusverkeer, dat met ingang van 26 Mei van kracht is geworden. Door wijziging van een aantal bepalingen van de deviezenr.'isbeschikking 1949 is het voor Neder landse ingezetenen, die in het bezit zijn van een paspoort (in het reizigersverkeer met België een bewijs van Nederlanderschap), nu mogelijk f 51) mee op reis te nemeu naar het buitenland en dit bedrag daar te besteden voor reis- en verblijf kosten. po Tot voor kort mochten binnenlandse betaal- middelen alleen worden meegenomen met het oog op eventuele kosten, die na afloop van de reis bij terugkeer in Nederland moesten worden gemaakt. Dezelfde faciliteiten gelden thans ook voor een houder van een pas voor grensverkeer die tot voor kert slechts f 10 voor reis- en verblijf kosten in het buitenland mocht gebruiken. oorfs mogen door omwisseling van guldeus in het buitenland verkregen buitenlandse betaalmid delen voortaan tot het maximum van de tegen waarde van f 50 vrij worden in- en uitgevoerd, voor wat betreft de wederuitvoer met uitzondering van in het buitenland verkregen dollars. 1 Bij, terugkeer in Nederland moeten deze n.l. aan een door de Nederlandse Bank gemachtigd wissel kantoor ten verkoop worden aangeboden. Blijkens een vergunning van de Nederlandse Bank mag in- en uitvoer van het bedrag tot f 50 ook buiten de doorlaatposten geschieden. In- en uitvoer van deviezen, welke zijp ver kregen op een toeristen-deviezenboekje, zal steeds via een doorlaatpost moeten plaats vinden. HUISHOUDBEURS IN GOES. Als resultaat van een bespreking met de orga nisatie vau de Eerste Zeeuwse Huishoudneurs komt van 18 lot en met 26 September a.s. te Goes de grote „Huishoudbeurs" uit het R.A.I.-gebouw te Amsterdam naar Zeeland. Daar door de bijzondere omstandigheden dit jaar Zeeland niet naar de „Huishoudbeurs" kon gaan, komt thans deze Beurs naar Zeeland, waar door toch velen deze groots opgezette show van het nieuwste dat in de handel is, kunnen be zoeken. Voorts zijp plannen in voorbereiding om tijdens deze „Huishoudbeurs-dagen" Goes zo aantrekke lijk mogelijk te maken. Op de Beurs zal geen winkelverkoop plaats vinden. Leveringen zullen alleen geschieden via de middenstand. kingscrisis te voorkomen of uit te bannen door snelle vermeerdering der voedselproductie. Er is nog geen reden tot wanhopen I iderdaad is het nu de tijd om i de groei te brengen. Als u nu niet te diep bakje met vochtig ïstaat de kans dat er voldoende ten komen, waarna u kunt over- vrondmengsel met hoge voedings- t oude koemest, bladaarde en Zorgt u voor voldoende warmte houden van de turfmolm doch etsnat want dan gaat de knol grondmengsel moet ik gebruiken van mijn Anthurium :t beste grondmengsel is wel dat ochtige grond geeft, dus wat eenmos, oude koemest en scherp 50 moet in een vochtige atmosfeer st een tropische plant is. Grond n laagje mos. Het hart van de boven dit mos uitsteken. Het I Januari geschieden. Ie P.T.T. is mijn telefoontoestel 5 verhuizing. Hiervoor was aan odig. De kosten bedroegen f 25. el t vast tarief voor de verplaatsing itoestel bedraagt f 25. graag willen weten hoe de uit- n is „in de zevende hemel zit- tok „het lijkt het achtste wereld- elke zijn dan die ander; zeven uitdrukking „in de zevende hemel Zeeman ontleend aan de Joodse r de Christenen later overgeno- rscheidene hemelen waren, hetzij de hoogste van welke de tronen II en steeds lofliederen gezongen eer. U kent de betekenis op- u vreugde, in verrukking zijn. Iwonderen zijn monumenten van Iheid, die wegens hun verbazende zaamheid, of uit hoofd hunner nheid algemeen de aandacht trok- e Egyptische pyramiden de han- 1 Babyion, de tempel van Diana teeld van de olympische Jupiter, van Artemesia, de Colossus van arus of vuurtoren van Alexandrië. 1 weduwnaar en 68 jaar en jk van 65 ontmoet. Ze krijgt f 18 ek van een inwonende oom, ze 'an f 7,50 huur en verhuurt een amer voor f 5. Zij kreeg in het eerst f 10 Drees-uitkering. f 33 per week. Als wij zouden laar f 23 ontvangen. Hoe zit dat s u gaat trouwen vervalt de uit- rouw. Tegelijk wordt op uw ver- uitkering herzien en berekend ie van gehuwde. Hoe hoog uw ihuwd man zal zijn kunnen we I weweten uw inkomsteu met. lm als kostganger in huis dan 40 0/0 van het kostgeld als uw en beschouwd en derhalve mee- erekening van uw Drees-uitkering let genoegen inlichten maar dar> dige gegevens verstrekken dezelfde geleden ook hebt verstrekt bij de uw eigen Drees-uitkering. maar anciële toestand van heden. gemeente legt riolering en trot- len ze mij verplichten tot aan- ing kunt de desbetreffende verorde- eente ter inzage krijgen op de >en timmerman verplicht om de heeft gemaakt o pte ruimen een, maar hij doet er verstandig e doen, omdat men hem ander4 lig" en „rommelmaker" betitelt ander neemt, die zijn afval wel egt en zo mogelijk wegdoet.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1