AXELSCHE COURANT Helpt het Roode Kruis helpen!!! énifda Zo™±T, Puistjes D.D.D. Socialisten consolideren de winst van '52 da*Ssa ^erkwikkende adem Ws en MIG&L Gemeente Axel. Uitslag Gemeenteraadsverkiezing 1953 WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nkal NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén ol twee Rennies nemen. AXEL Gemeenteraadsverkiezingen brachten geen verrassingen Jeèchf^0" met vergelijkende cijfers van vorige verkiezingen. Frankering bij Abonnement Axel. N Abonnement», prijst Losse nummer» Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiê 11. Buitenland 11. ZATERDAG 30 MEI 1953 67e JAARGANG No. 67 Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeeltngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutièn ^Uic-Aimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra Met 'meer vrijmoedigheid nog dan in vorige jaren en ook met meer nadruk, doet het Nederlandsche Roode Kruis in de komende weken een beroep op ons volk voor een bijdrage in de jaarlijkse in- zamelingscampagne. Met meer vrijmoedigheid, om- dathet ltode Kruis de belofte, dat het tot hulp uteeds bereid zal zij;), in de nacht van de waters noodramp en in de weken, die daarna volgden, heeft ingelost. Reeds enkele uren na de over stromingsramp stonden honderden mannen van de Rode Kruis-iolonnes in het water, richtten Rode Ivruishelpsters posten en 23 noodhospitalen in en werden kleding, dekking en voedsel verstrekt uit een twintigtal rampendepots in en bij, het getroffen gebied. Maar ook met groter nadruk dan voorheen vraagt het Rode Kruis thans de steun van alle Nederlanders. Want de hulp, die in de getroffen gebieden werd geboden, heeft het Rode Kruis veel geld gekost. De twee railiioen gulden, die jiet Roode Kruis uit het Rampenfonds ontving, werden tot op de laatste cent gebruikt voor directe hulp verlening. En ook de bij,dragen geschonken door de buitenlandse Rode Kruisverenigingen gingen rechtstreeks naar de slachtoffers en hebben het Nederlandsche Roode Kruis niet rijker gemaakt. Integendeel het deed wat het kon en gaf zelfs meer dan het eigenlijk kou, omdat de nood tzo hoog was. v llijker werd het Rode Kruis slechts in een op zicht, u.l. aan ervaringen en lessen. En de be langrijkste les, die de watersnoodramp heeft opge leverd is wel deze, dat het van ontzaglijk groot belang is, dat ons volk in het Roode Kruis over een organisatie beschikt, die hulp kan bieden als zich rampen voordoeu onverschillig van welke aard de ramp is of de plaats waar die zich voor doet. Jarenlang reeds werkt het Rode Kruis daar toe iu staat gesteld door de steun van het Neder landse volk, aan de vervolmaking van zijp rampen- organisatie. Ieder jaar opnieuw worden schema's opgesteld van hoeveelheden materiaal die beschik baar moeten komen voor de verschillende Rode Kruisdiensten. De ervaringen tijdens de Februari- ramp opgedaan hebben de noodzaak van allerlei aanschaffingen nog eens extra onderstreept Van de rampendepots, waaruit in de eerste uren na de ramp kon worden geput om de slachtoffers van het allernoodzakelijkste te voorzien zijn er 53 over het gehele land verspreid. Daar moeten er nog minstens 90 bij komen wil het Rode Kruis werkelijk op alles zijn voorbereid. Daarvoor alleen al is een bedrag van bijna twee millioen gulden nodig. Het zal van de opbrengst van de inzame lingscampagne afhangen hoeveel nieuwe rampen depots zullen kunnen worden ingericht. Nog vele andere wensen hoopt het Nederlandsche Roode Kruis te kunnen verwezenlijken. Er zijn b.v. meer lectuurhuisjes nodig, waarin boeken en tijdschriften kunnen worden verzameld. Het aan tal Welfarewerksters van het Rode Kruis, dat 83 bedraagt, moet met 20 worden uitgebreid. Ook het Rode Kruiskorps zelf, dat thans 12.074 man nen en vrouwen telt, zal moeten uitgroeien tot een aantal van ongeveer 15.000. De opleiding van die vrijwilligsters en vrijwilligers en hun uit rusting kost veel geld. Langs de Nederlandse we gen bevinden zich 840 Rode Kruishulpposten. die ongeveer 3500 maal per jaar goede diensten be wijzen bij ongevallen. Er zullen nog ongeveer 1200 van die hulpposten meer moeten worden inge richt, wil deze vorm van Rode Kruishulp doe' trelfend zijp. En zo zijn er nog andere onderdelen van de Roode Kruistaak, die geld vragen, meer geld dan tot nu toe. Vol vertrouwen legt het Nederlandsche Roode Kruis ziip lijst met wenseu aan het Nederlandse volk voor. Het verwacht van iedere Nederlander, dat hij het zijne zal bijdragen aan een organisatie, die metterdaad bewezen heeft, dat zij haar ge lofte van hulp in nood nakomt. Het Rode Kruis vraagt geen subsidies van de Overheid, omdat het, getrouw aan zijp doelstellingen, onafhankelijk moet blijven. Het is dus geheel aangewezen op de steun van het Nederlandse volk Alleen die steun kan het Nederlandsche Roode Kruis in staat stellen, zijp prachtige werk vóór het Nederlandse volk voort te zetten en, waar nodig, uit te breiden. (Nadruk verboden.) En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust zonder vrees voor die bran dende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is I (Ingezonden mededeling) alisten over de gehele linie gewonnen hebben. Alleen in het rode bolwerk Zaandam bleef ,de stand gelijk, hetgeen veroorzaakt is door de katho lieke oproep tot eenheid, al leverde dit overigens geen verschil op, want hier bleef de stand voor alle partijen gelijk. Tenslotte nog de dissidente groepen. We noem den al het G.P.V. en de Kath. Nat. Partij. Deze partijen deden de grote partijen afbreuk, zonder in het algemeen zelf veel te bereikne. Ditzelfde geldt voor andere groepen, die individueel in De- paalde plaatsen met een eigen lijst uitkwamen en in \ele gevallen stemmen kregen, maar geen zetels en daardoor bereikten dat bepaalde partijen een verlies boekten. Intussen hebben we in alle plaatsen weer onze gemeenteraden gekozen. We zien met belangstelling hun activiteit tegemoet en spreken de wens uit, dat alle gekozenen, ongeacht de partij die zij ver tegenwoordigen, het algemeen belang van hun ge meente zullen behartigen, met voorbij,zien van de partijbelangen, die ook en vooral in de gemeente op de tweede plaats moeten komen. In de lijn van de algehele ontwikkeling zoals radio en pers ons deze deden zien, vormt onze ei gen streek wel een uitzondering. Immers hier zijp op vele plaatsen meerdere vrije lijsten geweest, waardoor men inzake de ver houding tusseu de grote nationale partijen een vertrokken beeld krijgt. Soms waren zelfs in het geheel geen landelijke partijen vertegenwoordigd en kwamen alleen persoonlijke lijsten voor zo als bijvoorbeeld te Zuiddorpe en Koewacht. tegenwoordigd is met de C.H.U. en de combinatie A.R. - S.G.P.. Deze derde zetel is evenwel op het nippertje, want zowel een samengaan van de lijgt Misseghers met de K.V.P. als een dertigtal stem men meer op het G.P.V.dan wel minder op de P. v. d. A. had deze derde zetel aan andere groepen doen toekomen. De A.R.-partij kan stellig met het behaalde re sultaat na de splitsing met het G.P.V. tevreden' zijn en uiteindelijk blijft het bezette aantal zetels door deze uiterst rechtse fractie in totaal gelijk zoals trouwens ook aan de linkerzijde weinig ver andering is ingetreden. Wel komen enkele nieuwe gezichten in de nu gekozen gemeenteraad en zal voor de eerste maal ook da vrouw aan het ge meentebeleid in Axel deelnemen. Hieronder vermelden wij even de namen van de voltallige gemeenteraad zoals deze er thans gaat uitzien C. de Putter, J. Pijpelink, P. Tollenaar, P. J. van Bendegem, W. de Feijter, P. A. Won- dergem, A. J. M. Kesbeke, E. A. Maas, C. van Bendegem, K. Hamelink, mevr. H. Folkersma- Staal, D. J. Oggel Jz., F. Gerrits. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. 1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Overigens voldoet ook in Axel, waar behalve de lijst Misseghers, wel uitsluitend de grote par tijen aan de verkiezing deelnamen, de uitslag uiet aan het landelijke beeld. De genoemde teruggang van de C.H.U. bleek hier allerminst eu deze groep mocht zich in een flinke groei verheugen, zich daarmede opwer kend to dc grootste partij. Weliswaar komt dit feit bij, de zetelverdeling niet tot uiting. De groei van de P.v.d.A. bleef in Axel beneden verwachting ook al slaagde deze groep er thans voor de eerste zetels te behalen, waarmede zij, nu gelijkelijk ver- Hieronder laten wij het aantal stemmen volgen dat op iedere candidaat is uitgebracht. Lijst 1. C. de Putter 625, J. Pijpelink 62, P. Tollenaar 66, M. van Doeselaar 5, A. de Waard 20, Iz. de Feijter 25, F. van Langevelde 4, W van Oosten 5, W. J. de Hullu 3, P. Dieleman 2. Lijst 2. P. J. van Bendegem 847, W. de Feijter 28, P. A. Wondergem 24, J. Hollebek 10, P. C. Mangold 7, L. de Feij,ter Pz. 2, H. Smies 1, J. P. Dieleman 2, L. G. Deij 2. Lijst 3. A. J. M. Kesbeke 398, E. A. Maas 188, E. J. Bre;poel 12, C. N. Michielsen 11, P. do Wolf 1, C. J. van den Bos 8, Ph. do Neve 5, P. J. van Deursen 4. Lijst 4. C. van Bendegem 738, K. Hamelink 22, H. Folkertsma-Staal 10, A. J. Roose 4, P. Maas- Dieleman 1, J. A. Roose 5, C. 'Hamelink 1, 'J.' van de Velde 3, Iz. de Jonge 1, C. Verpoorte- van Tatenhove 2. Lijst 5. D J. Oggel 412, L. Scheele 15, F. Gooooen 8, K Riemen» 4, P. J. Simons 3, J. J, van Langevelde 2. Lijst 6. E. K. Misseghers 182, J. G Kerck- haert 8, J. van Damme 5. Lijst 7. F. Gerrits 202, R. H. 'de Ridder ,22, L. de Regt 9, D. J. Freekenhorst 5, A. P. Essel- brugge 22. Optimisten en pessimisten hebben voor wat be treft de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen iu ons land geen gelijk gekregen; er waren geen verrassingen, althans niet globaal, over het ge hele land genomen. Reeds vroeg in de avond van de verkiezingsdag bleek, dat de socialisten hun winst, verkregen iu 1952 bij de Kamerverkiezingen, hebben gecon solideerd en verder vertoont het beeld van 19o3 vele zelfde trekken als dat van vorig jaar. De protestant-christelijke partijen zijn iets achteruit gegaan, waarbij de anti-revolutionnairen wel di meeste zetels verloren; de katholieke volkspartij verloor over het geheel genomen ook zetels zij, het dan met dit verschil, dat de k. v.p. ditj aar een beter percentage behaalde dan een jaar geleden, en dat was eigenlijk wel ie verwachten, na de radiorede van de Kardinaal, uitgesproken ter gele- geuheid van het eeuwfeest der kerkelijke hiër archie, waarin de Kardinaal opwekte de eenheid op alle terrein te bewaren of te herstellen.. De P. v, d. A. heeft hierdoor wel een klein verlies geleden omdat in verschillende plaatsen, o.a. in Zaandam, de Katholieke werkgemeenschap in de socialistische partij, de rode gelederen heeft verlaten en terugge keerd is naar de K.V.P. Ook de K.N.P. van de heer Weiter heeft deze terugslag moeten incasseren, en hoewel haar verlies niet zo groot is, beteken de de boodschap van de Kardinaal voor haar een terugslag aangezien geen winst kon worden behaald zoals in 1952. Geheel in de lijn der verwachtingen verloren ook de communisten zeel», hoewel de tteraggang ditmaal niet zo groot was als in 1952. De moge lijkheid bestaat, dat de partij van Moskou nu min of of meer op een vlak niveau terecht gekomen is en de uiterst radicale socialisten zullen toch wel altijd in de communistische partij blijven. Tot de winnende partijen behoort ook de V.V.D., 'hcewel de winst van deze partij vrij gering is. Slechts iu enkele plaatsen behaalden de liberalen een zetel winst; in de meeste plaatsen ileven zij, gelijk. De protestants-christelijke partijen (waarmede wij dan de C.H.U. en de A.R. bedoelen) hebben ook ditmaal weer vrij veel zetels verloren. Evenals verleden jaar moet deze teruggang in de eerste plaats toegeschreven worden aan de actie van het Gereformeerd Politiek Verbond. In tal van plaat sen, waar deze groep met een eigen lij,st uitkwam, kouden zij. niet voldoende stemmen behalen voor een zetel, maar veroorzaakten wel dat de A.-R. een zetel verloor. Ook de C.H.U. boekte een klein ver lies. Daar waar de S.G.P. aan de verkiezingen deelnam, handhaafde deze partij zich vrijwel geheel. Zoals gezegd, de grote winst is voor de oscialis- teu, en dit is van grote betekenis voor het gemeen tebeleid in de komende jaren. Als we bijv. nagaan, dat Amsterdam en Hilversum voor de P.v.d.A. 3 zetels winst opleverden en tal van andere plaat sen twee (Enschedé, Opsterland, Almelo, Smallin- gerland, Hengelo) dan kan men zeggen, dat dc soci- li zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden stromen. Eist Carter s LeverpiUetje». Stemdistricten 1. A.R. - S.G.P. 2. Chr. Hist. Unie 3- K.V.P. 4. P. v. d. A. 5. G.P.V. (i. Lij.st Misseghers 7. V.V.D. Lijst Scheele Kath. Nat. Partij Diverse lijsten Geldige stemmen Blanco Onwaarde Totale opkomst Aantabl stemgerechtigden gemeenteraad 4408 1 2 3 4 5 Totaal Raad 1949 Kamer 1952 Raadszetel» oud nieuw A.R. 896 732 3 S.G.P 219 180 1 98 198 125 257 139 817 1115 912 4 3 155 228 203 193 144 923 887 772 3 3 107 112 234 63 111 627 427 712 2 2 180 189 127 104 187 787 601 919 2 3 68 98 45 185 48 444 472 1 79 27 41 30 18 195 315 1 84 58 22 26 70 260 249 1 212 1 30 32 771 910 797 858 717 4053 3557 4098 13 13 12 10 9 6 14 51 36 39 13 19 22 20 6 80 61 55 796 939 828 884 737 4184 3654 4192 De kiesdeler is 311 10/13

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1