Axel I - Middelburg I Campagne comité collecte Nederlandsche Roode Kruis. Lijst 1 V Democratie LIJST 7. Kiezers P. Tollenaar. f U wilt eens lachen met een boek MAANDAG 2e Pinksterdag Het Roode Kruis heeft dringend financiële steun nodig. OPENING op Zaterdag 23 Mei a s. S G. Partij. Overal in Nederland Zeeuwse Reisgids N. S. Reisgids Fa J. C. VINK ZWARTE BONENLUIS OLKSPARTIJ RIJHEID BEKENDMAKINGEN. ;iê. comst Voetbalwedstrijden om 2,30 uur Om 12 30 uur Axel 3 - Middelburg 3 en Axel junioren - Corn Boys junioren Entree 60 cent, Kinderen 25 cent. Seizoen en Ledenkaarten tonen aan de contröle. Bergplaats voor rijwielen nabij het terrein. De watersnood heeft de geldmiddelen zodanig doen verminderen, dat de paraatheid van het Roode Kruis in groot gevaar is. Deze toestand mag niet langer duren 1 De jaarlijkse collecte wordt dit jaar gehouden van 1 t/m 6 Juni as STEUN HET ROODE KRUIS ook door U aan te melden als collectant(e) bij de heren P. A. Wondergem en H. J. Legrand. Axelse Bad- en Zweminrichting. om half twee. Het bad zal vanaf dit tijdstip als volgt worden open gesteld Op werkdagen van 8-12 en van 1.30-8 uur Op Zon en Feestdagen van 1,30—6 uur. Van Maandag t/m Vrijdag is het bad van 9.30- 11 uur alleen geopend voor dames en kinderen tot 14 jaar. De tarieven zijn als volgt Losse baden f 0,30, kinderen tot 14 jaar f 0,20 Kaarten voor 6 baden f 1.50, kinderen f 1 Abonnementen alleen toegang op werkdagen f5, kinderen tot 14 jaar f 4.—. Abonnementen ook geldig op Zon- en Feest dagen f 6, kinderen tot 14 jaar f5,— Tweede en volgende abonnement in één gezin f 1.— reductie. Abonnementen kunnen vanaf heden worden aangevraagd aan het bad en bij de penning meester de Heer H. Goossen. Kanaalkade 99, Stemt op Woensdag 27 Mei a.s. op de heer Het Bestuur der Kiesver. Voor al Uw Tomaten- en Koolplanten naar J. Hollebek Noordpolder O 83, Tel. 204 Axel. Voorhanden de nieuwe f 0.40 f 0,60 Markt 12 Axel PHIIIPS-ROXANS VOOR EN Kiezers en Kiezeressen die gebruik willen maken van een auto om hun stem uit te brengen kunnen zich opgeven aan onderstaande adressen Garage Esselbrugge, Prins Hendrikstraat dhr de Regt, Sassing P 8. aelst van ►e et Jaert, Zuid G. J an J nngt Vis», uipei QUI icnsl raal Drogli :es. coord nder- uiten u da g of leder- ie de over- ïchter uder- Er zij." mensen, die best wit meer zouden willen lezen idan ze doen. Maar ze komen er niet toe. Ze geloven niet. dat er boeken bestaan waar ze plezier aan kunnen beleven. Ze zouden zo graag eens willen lachen met een boek Ze lezen de krant en merten, dat ze dan hun portie leesstof wel gehad hebben. Trek in meer heelt de krant hun niet gegeven Iedereen weet het kranten bieden geen opbeurende lectuur. Ze vertellen van koude oorlog, van Mossadecq en zijn moeilijkheden, van Naguib en zijn moeilijk heden, lurhtincidenten hier en spanningen daar. Nee, de krant vrolijkt de lezer niet op. Als die lezer dan al eens naar een boek grijpt, beslaat de kans dat hij vurige kolen op zijn hoofd stapelt - alle zorgelijkheden vindt hij erin op een hoop gedreven. De schrijver, en het kan een heel goede schrijver zijn, heeft zich tot taak gesteld de wereld een spiegel voor te houden. In die spie- ge lziet de lezer zijp eigen, bezorgde gezicht terug, ziin groeven en rimpels. Al die dingen, die hij nu juist niet wou zien. Er kan geen lachje af. Een heleboel mensen hebbjn daardoor het idee gekregen, dat er geen luchtige, opbeurende boe ken, dat er geen boeken Waar een beetje humor en zon doorheen speelt, meer bestaan. Onzin Wel degelijk bestaan ze. Alleen, mettertijd zijn ze veranderd. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de onlangs overleden schrijver, A. H. van der Feen, onder de schuilnaam F. de Sinclair elk jaar een dikke, hu moristische roman in het licht gaf. Misschien her innert U zich nog boeken als„De griffier van Peewijk" of „l>e bridgeclub van Oom Sorry". Die dikke lachpillen zijp uit de mode geraakt. Omdat niemand ze meer schrijven kon Omdat niemand ze meer lezen wilde In elk geval, we kregen er een andere, minder langademige en directer aansprekende humor voor in de plaats. En merkwaardig genoeg komt deze voor een goed deel uit de pen van schrijvers, die dagelijks, wekelijks en maandelijks met succes proberen de drukkende ernst van de dagbladen en tijdschriften wat beter verteerbaar te maken. Ze ontkennen de Krui- i» watei inget trein zal baau iiciëk een Wal- i-stee, ovei 8«' imno- reedi alen- ook Daar agom alle iiding al de r van vader t. De Diner- loups- ouden hei zich- Kor- het reinig rschil ter- kwam Sar- om. n op p tol ech- Sd) omringende werkelijkheid niet. Maar ze peuren er de honing van de humor uit. En bereiden er de medicijp van de glimlach mee. Als ik u een lijntje mag voorleggen van schrijf sters en schrijvers, die in deze tijd ijverig bezig zijp middels hun geschriften duidelijk te maken dat er heus nog wel te lachen valt, dan komt het er aldus uit te zien E. Asser, Ina van den Beu gel, Godfried Bomans, Simon Cariniggelt, Harriet Freezer, Henriëtte van Eyk, Ferdinand Langen, Annie Schmidt, Jac. van der Ster, Willem Witt- kampf. Hier hebt u er tien. i In alfabetische volgorde. Ik weet niet wie van die tien het eerst begonnen is. Ik weet wel, dat ik al lang geleden erg gelachen heb om Henriëtte van Eyk's „Kleine Parade". Ik weet niet wie de jongste van het tiental is. Dat zal gaan tussen Willem Wittkampff (van het hupse „Heibel") en Eli Asser, die over Vaselientje schreef en die straks met een ouderwets - dikke, humoristische roman komt. Achter het pseudoniem Harriet Freezer verschuilt zich een jeugdige schrijfster, die tussefl de bedrijvig heid van een huishouden met vier kinderen door, achter haar schrijfmachine springt en zo'n heer lijk vrolijk boek schrijft als „Luchtkasteel op poten". Simon Carmiggelt en Annie Schmidt heb ben zich in de na-oorlogse jaren opgewerkt tot wijze, goede humoristen. Maar het kan natuurlijk best, dat u toevallig niets van hen gelezen hebt. Dan wordt het tijd 1 En kent u „Erik" -van Godfried Bomans niet, de jongen, die door het schilderij boven zijn bed het rijk van het kleine gedierte instapte. En bent u onbekend met het bestaan van de onweerstaanbare Pa Pinkelman en zijn verrukkelijke echtgenote Tante Pollewop Weet u vau al deze boeken en schrijvers niets af, dan hebt u ook niet het recht vast te stellen dat er in Nederland geen boeken .geschreven worden, goed voor een lach in vele afmetingen. Het enige wat u te doen staat is een boek winkel binnen te lopen en de verkoper of ver koopster te vragen in wélke hoek u kijken moet Han G. Hoekstra. ONTHEFFING SLUITINGSUUR. De burgemeester van Axel verleent algemene ontheffing van het verbod in artikel 51 van de Algemene Politieverordening om een inrichting als bedoeld in de Drankwet geopend te houden op 25 en 26 Mei a.s. tot 24 uur. Alle vergunnings- en verlofslokaliteiten mogen op die dagen tot 24 uur geopend zijp. Axel, 21 Mei 1953. De burgemeester vau Axel, Van Oeveren. UITOEFENING KIESRECHT DOOR PERSONEN DIE IN DIENSTBETREKKING ZIJN. De burgemeester van Axel herinnert alle werk gevers er aan dat zij, volgens art. I 10 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hen in d ienstbetrekkiug is en bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende minstens twee achter eenvolgende uren tussen des voormiddags acht uur en des namiddags vijl uur daartoe gelegepheid vindt deze verplichting geldt niet ten aanzien van werknemers, die uit hoofde van hun dienst betrekking op de dag der stemming tussen de ge noemde tijdstippen niet gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in een gemeente, waar zij bevoegd zijn aan de stemming deel te nemen, of in een aangrenzende gemeente dat zij., voor zover zij door personen van drie en twintig jaren en ouder arbeid doen verrichten in fabrieken en werkplaatsen, volgens art I 11 der Kieswet verplicht zijp te zorgen, dat in elk arb.èidslokaal gedurende ten minste twee werkdagen vóór, en op de dag dar stemming op zichtbare wijze is opgehangen een door of namens de betreffende werkgever ondertekende üj.st, de bovenbedoelde achtereenvolgende uren, vermeldende voor elk alzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. X 10 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werk plaatsen, als in art. 1 11 bedoeld, zijp ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Axel, 20 Mei 1953. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. STEMMING VOOR DE GEMEENTERAAD. De burgemeester van Axel brengt ter openbare keunis, dat op WOENSDAG :27 Mei a.s., van des morgens acht uur tot des namiddags v ij f uur (Ie stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal plaats hebben. De aandacht wordt gevestigd op artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar Herinnnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel I 9 der Kieswet, dat hij, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stern- district. De kiezer die aan deze verplichting niet vol doet, wordt, tenzij van een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met een geldboete van ten hoogste vij,f gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijp verlopen sedert een vroe gere veroordeling van de schuldige wegens ge lijke overtreding onherroepelijk is geworden wordt geldboete van ten hoogste vijftien gulden op gelegd. Axel. 20 Mei 1953. De burgemeester van Axel, Van Oeveren WEESP DE VECHT in bet stille dorp aan de stroom of io de drukte der grote stad de verkwikking wordt er gevormd dóór zo'n pittig, heerlijk geurend kopje Douwe Egberts Koffle I WAARDEVOLLE ARTIKELEN zijn weer verkrijgbaar op de punten, verpakt bij Douwe Egberts Thee en Koffie. Raad pleeg onze fraaie toe- giftlijst. die wij U hebben toegezonden! Ziekten en plagen die Lie oogst belagen Zij brengt niet alleen leven de jongen ter wereld, maar de wijfjes die uit het eerste geslacht zijn ontstaan, plan ten zicb zonder bevruchting voort (parthenogenetische voortplanting). De zwarte bo- nenlnis heeft een lange dunne zuigsnuit. Hiermede onttrekt zij sappen aan de plant, zo dat deze in haar groei wordt belemmerd. BESTRIJDING: DUPHAR Parathion m-a 23*/. (tot 4 weken vóór de oogst) of DVPUAR TEPP 30>/„ UV.MÜ»WOXANf BMARHACiUTlSCH-01MHSCHB NDUS1UB JUPIMT «MMMMM-OSI-Wfi»

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3