AXELSCHE15 COURANT Aderverkalking? CHR. HIST. UKIE op No. 1 van lijst 2 Stemt juist nu C. H.U. naderde „Met raad en daad" \W< ^o\qende s\qaret stnaaW beter en S02. WRIGLBI Stemt op 27 Mei a.s. 1 P. J. van Bendegem 2 W. de Feijter 3 P. A. Wondergem 4 J. Hollebek 5 P. C. Mangold 6 L. de Feijter 7 H. Smies 8 J. P. Dieleman 9 J. de Feijter 10 L. C. Deij verfrissende NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Alle Kiezers en Kiezeressen, die evenals vorige malen weer gebruik wensen te maken van een auto om hun stem uit te brengen, gelieven zich vóór 27 Mei a.s op te geven bij één der onderstaande adressen Joz. Dieleman, Kijkuit (Kanaal) H. Dieleman, Sassing P. Mangold, Sassing J. de Feijter-Scheele. Kijkuit L 5 P. de Jonge, Steenovens M 16 J. Hollebek. Spui O 8 P. J. van Bendegem, Julianastraat 68 P. A. Wondergem. Nieuwstraat 5 Scheele. Koestraat 36 A. van Asperen. Bankertstraat 36 Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. fleem Kruschen Salts. L& deechtekau^om Effgsg Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 23 MEI 1953 67e JAARGANG No. 66 Abonnement» prt)«« Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fi Alle andere plaatsen In Nederland Ned. Indiê tl. Buitenland tl. •n Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. K!elne Adverteutlèn luiv- Umum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra Kan men zeggen, dat het Nederlandse volk de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen met grote be langstelling tegemoet treedt Alles behalve. Men kan eerder spreken van politieke aderverkalking. Er is geen medeleven, het politieke bloed stroomt traag Dit gold al voor de Kamerverkiezingen, nog sterker geldt het voor de verkiezingen van de gemeenteraad. Dit is ten aanzien van de verwezenlijking der democratie een bedenkelijk verschijnsel. De vraag is gewettigd of de schuld uitsluitend te vinden is bij, de onlust der bevolking dan wel dat de poli tieke onverschilligheid op de rekening geschreven moet worden van het geldend verkiezingssysteem. Er wordt gestemd op lijsten, waarvan de be zetting door de politieke partijen, dat wil in feite zeggen door de kiesverenigingen, word» uit gemaakt. Een groot deel van onze bevolking is uiet bij de kiesverenigingen aangesloten. Het is het bevolkingsdeel, dat zich niet met de finesses van de politiek inlaat, maar waaronder zich mensen bevinden met sociale zin en zakelijk in zicht. Het krijgt een biljet in handen dat de namen bevat van een aantal personen die een al gemene richting vertegenwoordigen maar omtrent wier individuele bekwaamheid en hun standpunt ten aanzien van concrete vraagstukken men wei nig weet. De rest van de kiezers bevindt zich dichter bij het politieke leven, maar zij wordt ge noodzaakt op een politieke partij te stemmen die, ofschoon zij van een bepaalde geestersrichting uit gaat, verschillende standpunten overspant. Door op „de partij" te stemmen geeft men vaak 'aan de candidaten met aan de onze tegengestelde eco nomische opvattingen hun kans en haalt men volks vertegenwoordigers binnen de openbare colleges, die men niet begeert. Wat blijft er over van het persoonlijk oordeel van de kiezer, van zij,u invloed op het leven der gemeenschap, indien de verkiezing volgens poli tieke schema's blijft ingedeeld, indien de stem ming niets anders betekent dan een keuze uit de door de kiesverenigingen opgemaakte lijsten In hoeverre is een kiezersuitspraak inderdaad een volksuitspraak Ër zijp minderheden, zo zal men ons tegen werpen, die ook hunne lijsten kunnen indienen, zodat daardoor een grotere vrijheid aan de kiezer ten dienste staat. Maar zij halen zelden de kies deler en dan komen de stemmen, die men op haar uitbrengt, ten bate van de grote politieke mach ten, welker toename de minderheidsgroepen nu juist niet wensen. Het standpunt van de meeste kiezers is dan ook '„dan maar op de partij stemmen, die aan mijn inzichten het dichtste nabij komt, al heb ik ern stige grieven tegen het door haar gevoerde be leid." Het bezwaar tegen de oppermacht der politieke partijen in het verkiezingsbeleid is hierin gelegen, dat zij niet meer de richtsnoeren zijn waaraan men de volksovertuiging kan meten. De indeling in politieke partijen berust nog altijd op historische tegenstellingen en houdt met de actuele verschil punten geen rekening. De historische tegenstel lingen zijn bezig in deze tijd haar gelding te ver liezen. De vraagstukken die op hel ogenblik dringende werkelijkheid vertonen, als het al dan niet voe ren van dirigistisch beleid of de eenzij,dige be lastingdruk op bepaalde klassen der bevolking, worden door de oude politieke indeling niet op gevangen. De strij,d over de urgente problemen wordt binnen de boezem der partij,en uitgevochten, zij, die geen partijvergaderingen bezoeken zulk bezoek kost tijd, waarover bij voorbeeld ingespan nen zakenlieden weinig beschikken kunnen er in het geheel geen invloed op oefenen. De genezing onzer democratie van haar ader verkalking kan naar ons inzicht alleen door een algehele partijenvernieuwing geschieden. Volks overtuiging en stembevoegdheid behoren met el kander in overeenstemming te worden gebracht. Met verouderde partijschema's bereikt men geen doelmatige democratie. Men werkt er aan de en- zijde de partijdictatuur mee in de hand, aan de gudere kant de stijgende onverschilligheid hij het kiezersvolk. Wil ons betoog nu propaganda maken voor bepaalde minderheidsgroepen V Niets ligt verder van ons dan dit te bedoelen. Wij geven onze be schouwing los van enige politieke richting. Wij menen dat ieder moet stemmen volgens de richting die hem het naast ligt. Wij staan in dienst van geen enkele groep. En wij zouden, gegeven de situatie zoals die nu ligt de oppositie in de par tijen willen aanraden, zich in hun eigen partij te doen gelden. Maar het probleem dat wij aanroe ren is van nationaal belang en daarom zijn wij allen de bestaande partijen inbegrepen, ge houden ons over dat probleem te bezinnen. Nog een enkel woord over de kwestie van de gemeenteraad. Het is uitermate te betreuren, dat de belangstelling voor de raadsverkiezingen het geringste is. De gemeente vormt een belangrijk onderdeel van de nationale gemeenschap. De ge meente is vlakbij, zij is de eerste instantie van onze nationale beleving. En de macht der ge meente wordt omlaag gedrukt. Wij leven helaas in een periode van toe nemende bestuurscentralisatie. Maar de gemeente is de eerste plaats, waarin de halsstarrige ge hechtheid aan de partijpolitiek moet worden prijs gegeven. Er is een Noord-Hollandse gemeente, die het partijwezen heeft afgeschaft. Men heeft daar onderling, met elkander overleg gepleegd en de gemeentelijke bevolking heeft broederlijk één lijst samengesteld, waarop de meest bekwame deskundigen voorkomen. Wij laten in het midden of er niet een enkele maal in de gemeenteraad De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wek ken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Ingezonden mededeling) een kwestie opduikt, die principiële belichting vergt. Maar het streven van die Noord-Hollandse gemeente geeft toch een aanduiding van de rich ting, waarin de gemeentelijke politiek moet wor den gevoerd. De gemeenteraad is het college bij uitstek waar zakelijke politiek moet worden bedreven. Zowel breedvoerige beginseluiteenzettingen als demagogie zijn in de gemeenteraad uit den boze, zij ver kwisten zijp kostbare tijd. Dr P. H. Ritter. B. de J. In het officieel orgaan der K.N.M.V. „Motor" d.d. 22 Februari 1952 staat het volgende In ons land zijn aanhangwagentjes voor motor fietsen verboden, bij bromfietsen (als ze als fiets beschouwd worden) en bij zijspanmachines echter toegestaan enz. Ondanks dit schrijven maakt de politie proces-verbaal op als een aanhangwagentje achter een fiets met hulpmotor wordt meegevoerd. Wat is nu waar Antwoord Zolang nog geen definitieve be slissing gevallen is wat nu eigenlijk wel en wat geen bromfiets is kan de politie ter zake proces verbaal opmaken. De kantonrechter kan nu zijn oordeel geven. H. B. H. Is het verboden als men met een rijwiel naast een fiets met hulpmotor rijdt, deze berijder vast te houden Niet mee laten trekken doch gewoon doortrappen. Antwoord „Het is verboden zioh op de fiets door een ander voertuig te laten voorttrekken" zegt de wet. Inderdaad als u iemand gewoon vast houdt is dit ogenschijnlijk geen „voorttrekken". Maar u zult ons moeten toegeven, dat men in dit geval heel gauw de benen stil zal houden, vooral als er geen agent in zicht is. Het is voor alle weggebruikers (ook voor u) beter dat men zich maar houdt aan dit voorschrift, te meer datr nog steeds uitgemaakt moet worden, wat fnu eigenlijk wel een bromfiets is. M. Wie is de dichter van „De lotgevallen van Pieter Spa" Antwoord Dat is een lang gedicht in 2 delen van de letterkundige wijjen de heer W. J. van Zeggelen, de vader van mevr. M. C. Kooy- ge boren van Zeggelen. Eén gedeelte gaat over Pie ter Spa naar Amsterdam en in het andere ge deelte gaat Pieter Spa naar Londen tijdens de kroningsfeesten van koningin Victoria. Het is de moeite waard om dit te lAen J. H. E. Wil een markies waterdicht maken. Gaat dat Antwoord In de handel zijp verkrijgbaar mid deltjes om regenjassen waterdicht te maken. U kunt natuurlijk een gebruikte markies niet goed uit elkaar nemeii om dezelfde werkwijze te volgen als gebruikelijk voor een regenjas, doch wel licht hebt u gelegenheid uw markies in elkaar ergens te plaatsen en dan met het gekochte en opgeloste preparaat te bestrijken. J. D. Op een brief uit Nieuw-Zeeland ons toe gezonden, werd door de P.T.T. in Nederland een zegel voor strafport geplakt. Wanneer een brief te laag gefrankeerd is, wordt dan in het land van herkomst geen strafport geheven Antwoord Dit is natuurlijk een brief, die er bij, de P.T.T. in Nieuw-Zeeland tussendoor geglipt is. Het is bij de P.T.T. veelal gebruikelijk bij verzending naar het buitenland de te weinig be taalde port in de plaats van afzending alsnog in te vorderen, er op vertrouwende dat de P.T.T. hiermede de afzender een dienst bewijst. Glipt er bij toeval een te laag gefrankeerde brief door dan plakt de P.T.T. in het land van bestemming een strafportzegel ten bedrage van het dubbele van de te min betaalde porti (in Nederlandse munt herleidde waarde). K. K. Mag ik met een grote visacte (A) visswj in ae Oosterschelde met een kruisnet Antwoord Indien een water dus ook de Oosterschelde in directe verbinding staat met de Noordzee, dan is een consent nodig vanaf de zeekant tot de eerstkomende sluis, afdamming of ander obstakel, de zee werend. Vandaar af meer landwaats in, wordt het binnenwater en is ver gunning nodig van de rechthebbende op het vis recht plus akte om met netten en/of hengel te bevissen. Zekerheidshalve is het thans, na de ramp die mede Zeeland heeft getroffen beslist nodig eerst ter plaatse nader te informeren, hoe ver nog gesproken mag worden over buitenwater. Ook ons is daarvan nog niets bekend. Uw tweede vraag Indien iemand eigenaar is van een vis water en daarin wil gaan vissen met netteD, die gedekt zijp door de nodige akte en eigendoms recht, pachtovereenkomst of andere rechten, dan is het voorschrift, wil men in zo'n water gaan vissen, de kortst mogelijke weg daarvoor te nemen. Is de kortst mogelijke weg in niet goede staat en een betere weg die enkele kilometers omrijden vraagt, aanwezig dan zal geen enkele opsporings ambtenaar daarop bemerking maken. Tevens moet er rekening mede worden gehouden, dat eigen domsrecht, pachtovereenkomst of vergunning tot vissen, ter erkenning moet worden opgezonden aan het Departement van Visserijen in Den Haag, assenaarseweg 18. W. S. In mijp zwarte moiré cocktail]urü zitten vlekken (oorzaak onbekend) die er met was benzine en vlekkenwater niet uit willen gaan. Antwoord i Toch is benzine, trichloor of spiri tus fortis het aangewezen middel om de vlek er uit te krijgen en de vlam er in te houden. Laat u het gedeelte waar de vlek zit eens een kwar tier in een van de bovengenoemde middelen staan. Er is ook waterechte moiré verkrijgbaar in de handel, wij weten echter niet of uw jurk van deze soort moiré gemaakt is. A. W. Hoe kan men groen geworden stukjes marmer van een graf weer schoonmaken Antwoord t Wast u deze stukjes eens in een alcali-vrij wasmiddel, waaraan wat citroensap is toegevoegd. Goed naspoelen. Abonnné. Hoe kan men een slaolie-vlek uit een eikenhouten bureau verwijderen Antwoord Goed wrijven met tetra, daarna af schuren, weer wrijven en ten slotte bijbeitsen in dezelfde kleur. Het is een geduldwerkje.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1