Het Muziekconcours HET WAPEN van Breeck Pluvius was spelbreker UIT ONZE OMGEVING. A X E L feuilleton. tanden Wit j adem Fris n DE PLATTELANDSVROUW EN DE HUIDVERZORGING. Dinsdag vergaderde de afdeling Axel vau de Bond van Plattelandsvrouwen in „Het Centrum Als speciaal agendapunt viel te vermelden een causerie over huidverzorging die in samenwer king met de heer J. v. d. Hout alhier was voor bereid. De deskundige spreekster, mevr. van Laere uit Utrecht begon met te vertellen dat er vele en zeer uteeiulopende huidsoorten zijp, z.g. „vette en „droge", terwijl ook de wisseling der seizoe nen een grote invloed op de huid heeft. erreweg de meeste vrouwen menen, dat de enige zorg die de huid vereist is. zich 's morgens zowel als 's avonds met zeep wassen. Niets is minder waar en nodig. Spr. schetste uitvoerig de betekenis van de huid die als bekledend weefsel ons gehele lichaam beschermt en daarom zo goed mogelijk dient verzorgd te worden. Achtereenvolgens wer den behandeld de verzorging en behandeling der verschillende huidsoorten. Verschillende crème's en allerlei andere schoonheidsmiddelen werden be sproken, bekeken en aanbevolen. Nader viel van deze vergadering nog te ver melden dat thans ook vaststaat gezien de grote jiiervoor bestaande belangstelling dat een twee tal avondcursussen zullen worden gegeven voor de fijne keuken, onder leiding van de directrice der Landbouwhuishoudschool alhier, mej. Zweedijk. Ten slotte zijp thans van hieruit de laatste pak jes verzonden aan slachtoffers van de ramp te RillaPd-Bath. PREDIKBEURTEN. Zondag 1? Mei 1953. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Vicaris Wisse, 2.8Q uur Ds. P. J. Penning8. Ds. D. J. Couvée (H. Avondmaal), 3 uur Ds. A. Thielen, van Maasland (H. Avondmaal en Dank zegging). Geref. Kerkj 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GESLIPT. Een van de talrijke Belgische automob'listen die op Hemelvaartsdag onze streek bezochten, heeft weer als slachtoffer gefungeerd op de gevreesde blauwe steentjes. Toen hij met zijn nog nieuwe Ford-Zephyr o pde provinciale weg reed ongeveer teyr hoogte van Stoppeldijk-veer kwam dé wagen plotseling te slippen, met als gevolg dat hij, over de kop ging en met de wielen naar boven (in de wegberm kwam te liggen. De drie inzittenden kwamen dit avontuur met de schrik te boven, doch de auto werd deerlijk gehavend. Wij kunnen ons slechts blijven afvragen wan neer nu eindelijk eens afdoende maatregelen worde" getroffen tegen deze beruchte bestrating die voor elke vreemde automobilist levensgevaarlijk is. Juist nu men besloten heeft om door bespuiting met asfalt het gevaar te verminderen laat men dit weggedeelte dat wel het gevaarlijkste van alle is, mede door zijp ronde ligging nog weer onveranderd liggen, zonder dat aan de glibberige steentjes of aan de glooiende zijkanten iets is gedaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderportemonnaie, Buitenweg 14 een lipssleutel, Oudewijk 55 een gouden ringetje, Doorndijk A 2 een grijze kinderwant, Koe straat 20 s een zakdoek en enig geld, Buthdijk iO 69 een bedrag aan geld, Haak, Sassing door T. LODEWIJKS. 26) Ze keek hem verbaasd en een beetje geschrok ken aan. Haar gezicht vertrok. Dan trachtte ze zich een vrolijke air te geven en zei met een ge maakt lachje „Wel nee jongen, wat zou er zijp Je haalt je muizenissen in je hoofd 1" „Nee", kaatste hij terug, „j ijhebt muizenissen in je hoofdik hoop ten minste dat het mui zenissen zijn. En je moet het mij vertellen, Ma rian. Ik maak me ongerust over je. Ik maak me ongerust over ons tweeën Ze legde haar hand op de zijne en keek hem aan. Als je tenminste bedoelt of ik me zorg over jou „Of niet meer van me houdt" vulde hij aan. „Dan zou ik het je zeggen, Harm. Geloof me. Jij bent de enige die ik heb, die ik vertrouw „Behalve je vader.". Onbewust had hij daarmee precies in de roos geschoten. Hij zag haar ineenkrimpen, alle vro lijkheid week van haar gezicht. Het was haar aan te zien dat ze een inwendige strijd streed en de jongen tegenover haar had tact genoeg om te zwijgen en te wachten. Eindelijk overwon Marian zichzelf. „Harm" zei ze bijpa fluisterend, „het is allemaal om vader. Het gaat niet goed met hem. Hij gaat er onder dóóru t „Wat bedoel je.... financieel?" Donderdag was voor muzieklievend Zeeuwsch- Vlaanderen weer de grote jaarlijkse „bondsdag" aangebroken waarop weer de kamp om de hoogste eer in edele wedijver zou worden gestreden. In vorige nummers meldden wij, reeds dat Zaam- slag zijp beste beentje zou voorzetten om de zusterverenigingen uit Oost en West en uit het „Watervlietse" een waardige ontvangst te bieden. En de drang om gehoor te geven aan de vriende lijke invitatie was zo groot dat tegen half twaalf de ganse raadszaal gevuld was met leden van het gemeente- en bondsbestuur, het ere-comité en vele bestuurders en directeuren van alle deelnemende verenigingen. Het werd zodoende een staande receptie, toen burgemeester Trimpe het woord nam. Spr. zeide dat het voor het gemeentebestuur van Zaamslag een eer en een genoegen was de bonds- bestuurders, bestuursleden en directeuren der ver enigingen in het gemeentehuis te mogen ont vangen, inzonderheid wat betreft de Belgische gasten uit Watervliet. Uitvoerig schetste burgemeester Trimpe dat het leven zonder muziek ondenkbaar is, waarbij vele sfacetten van het muzikale leven de revue pas seerden. Welhaast iedereen kan hierin blijdschap en bevrediging vinden. De muziek is al heel oud maar toch blijft zij nog steeds jong, want de kunst is levend en st.aat nimmer stil. Met een dronk gewijd aan de „Volharding" besloot burgemeester Trimpe zijn welkomstwoord. Hierop sprak de heer II. J. van de Veke de aanwezigen toe als voorzitter der harmonie „Da Volharding". Hij deed dit met vreugde in het hart omdat de langgekoesterde wensdroom in vervulling was gegaan om ook eens in Zaamslag een concours te mogen geven. Thans is deze dag gekomen en spr. hoopte dat het weer zodanig zal zijp dat zeer 'velen dit mooie muzikale feest hier mee zullen willen maken. Hij bracht allereerst hulde aan het wakkere bondsbestuur voor zijp vele en goede zorgen en ook inzonderheid aan de burgemeester en het gemeentebestuur, mitsgaders de gehele bur gerij, van Zaamslag die zijn muziekvereniging zulk een warm hart toedraagt en metterdaad door haar steun op de goede weg heeft geholpen. Hii verwelkomde de jury evenals de Belgische vrienden en bracht ten slotte dank aan de heer Klerk, voor de beschikbaarstelling van zijp weide. De heer P. A. Ocké vertolkte de gevoelens van net bondsbestuur en vond aanknoping in de woor den van de burgemeester wien hij dank toebracht voor de sympathieke en loffelij,ke medewerking. Hij, onderstreepte diens woorden en citeerde de woorden van een Engelsman die (vertaald) luid den „De kunst zal nooit sterven I" Spr. doet dit zinspelend op het bedanken van enkele ver enigingen en zegt dat de Bond zich desondanks krachtig voelt en op dezelfde wij,ze voort zal gaan op de ingeslagen weg, daarmede de dilettantenkunst dienende en omhoog brengend. De heren Johan Pinkse en Meindert Boekei komen hierna ter vergadering en de voorzitter richt zich thans tot dezen met een 6peciaal woord van welkom. Hij hoopt dat zij." als musici met een naam die klank in de muziekwereld heeft de prestaties „federatief' zullen beoordelen, d.w.z. zoals dit geschiedt bij de Ned. Federatie van Muziekver enigingen. Mocht door omstandigheden ooit onze bond ten onder gaan. zegt spr. dan kunnen de ernstig willenden altijd nog daar terecht en zul- „Was het dat maar alleen, hoewel ik me daar al zorg genoeg om maak. Maar dat is het ergst» niet. Vader veroudert met de dag, hij heeft ver driet, zorg, narigheid, veel meer narigheid dan ik weet En hij wil het mij niet zeggen. Hij snauwt me af. Hij behandelt me als een klein ondeugend kind. En „Ga door" moedigde hij aan. „Nee" aarzelde ze, „dat kan ik niet zeggen. Niet tegen jou. Dit gaat over de zaak." „Vergeet een ogenblik dat ik in „De Gouden Leeuw" zit" pleitte hij,. „Ikzelf vergeet dat iedere keer als ik tegenover je zit. O, Marian, als die zaken zich maar niet tussen ons schoven. Ik kan zo blij, zijn soms als ik zie dat het vader goed gaat. Maar nooit heb ik echt plezier 'in de zaak want ik weet iedere klant meer bij, ons is een klant bij jou minder. En ikik kan daar ook met niemand over praten." „Ook niet met je moeder „Met moeder hoef ik niet te praten, die begrijpt zulke dingen vanzelf. Maar wat kan ze doen „Ja" zei Marian zacht, „wat kan ze doen Hoe komt het Harm" vroeg ze opeens, blij, met de afleiding, „dat je moeder zo is. Heeft ze een ongeluk gehad „Daar kan ik nu weer niet over praten" zei hij, somber. „Waarom niet Met mij niet Waarom vraag je mij vertrouwen en vertrouw je mij niet 't „Het is geen kwestie van vertrouwen. Je zoudt de dingen verkeerd begrijpen. Je zou een ver keerd beeld krijgen van Jen zij daarin bevrediging van hun muzikale lief hebberij, vinden. De geografische ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen is oorzaak dat wij ons regionaal karakter vooralsnog niet prijs kunnen geven, maar wij voelen ons één met overig Nederland en zo verheugt het, voor de zoveelste maal hier ook Watervliet te mogen verwelkomen. Door notaris Bekaart van Watervliet werd daar op dank gebracht voor de hier evenals overal elders ten opzichte van zijp vereniging gebleken gastvrijheid. Hij hoopt dat de dag nog eens zal mogen komen dat allen hier aanwezig nog eens naar Watervliet zullen komen om aldaar ge zamenlijk een concours te beleven. Nadat nogmaals een dronk was uitgebracht op de vriendschap en saamhorigheid ging het met de drie opgestelde muziekkorpsen van Zaamslag, Kloosterzande en Hoofdplaat aan het hoofd naar het concoursterrein, nadat eerst nog een korte muzikale rondwandeling door het dorp had plaats gehad. Het feestelijk bevlagde terrein vertoonde weer het traditionele aspect en weldra was het eerste korps gereed om met goed debuut het concours te openen. Jammer echter dat onder dit alles de lucht zich steeds meer versomberd had. Grauwe wolkenvelden kwamen steeds dreigender opzetten en zo viel spoe dig nadat de eerste korpsen gestart de eerste regen en was „Pluvius" wee^Btear om de slechte reputatie van de Hemelvaartsdag weer eens te meer te bevestigen. Het spreekt vanzelf, dat dit danig van invloed zou worden op het concoursbezoek. Want of schoon de weerberichten slechts tegen de avond onweers- of regenbuien hadden voorspeld., nu be gon net direct na de middag te regenen en de or ganisatoren trokken sombere gezichten, volkomen in overeenstemming met het weer. Aldus verliep op overigens vlotte wijze het eerste deel van dit concours, dat later bleek velen te hebben weerhouden Zaamslag te bezoeken. De echte muziekliefhebbers echter lieten zich nog door regen, noch door iets anders mismoe- digen, doch trokken de „impermeabel" aan om zo het optreden der diverse korpsen te blijven volgen. Later in de middag verbeterde weliswaar het weer, maar de weersgesteldheid was en bleef buiïg en zo verliep ook dit concours weer volgens de onzalige traditie en was het de penningmeester van de Bond, die een „strop" te incasseren kreeg. Het concours zelf verliep bijpa minutieus vol gens het tijdschema van het programma en werd in dit opzicht volgens verwachting beëindigd. Jury en secretariaat konden hun werk op de allervlotste manier vervullen, zodat het laatst optredende korps onder een climax van aandach tig luisterende honderdtallen de nummers ten ge hore bracht die voor de zoveelste maal, doch dit maal met welsprekend applaus werden bezegeld. Muzikaal en organisatorisch was ook dit con cours een grandioos succes geworden en besloten werd daarop eerst de grote verloting te houden, die door „De Volharding" ter stijving harer kas middelen was georganiseerd, nadat men zich had beijverd nog honderden loten tussendoor het op treden der korpsen aan de man te brengen. Toen onder grote spanning deze verloting, met als hoofdprijs een bromfiets, had plaats gehad en tal van de aanwezigen gelukkige bezitters van een fraaie prijs in de vorm van huishoudelijke voor werpen of anderszins waren geworden was het „Van wie „Van mijn vader." „Wat heeft je vader hier mee te maken „Nu was het de beurt van Harm om te vechten met zijp neiging hierover te zwijgen. Hij keek haar aan, zoals ze daar zat. Eens zal ik het haar toch moeten vertellen, dacht hij,. „Luister" begon hij op zachte toon. „Vroeger hadden we een zaak in Rotterdam. Vader heeft •vroeger gevaren, hij heeft trouwens van alles gedaan, overal gezworven. En vader was een prima zakc-nman, maar hij had eeen gebrek. Hij dronk." Hij, zweeg na deze onthulling, Marian keek hem aan en in haar ogen las hij, dat hij door moest gaan. „Moeder had daar veel verdriet van" 'ver telde de jongen op doffe toon „en telkens weer smeekte ze vader er mee op te houden. Een keertoen kwam vader weer zozo raar thuis en moeder stond boven aan de trap. Ik weet niet precies wat er gebeurd is, of ze ruzie hadden moeder maakte nooit ruzie maar va der kou soms erg kort aangebonden zijp maar moederis van de trap gevallen. En daar- dor is ze nu zo." Marian's ogen werden donker. Ze zag voor zich die grote sterke, wilskrachtige man, ,die lieve, tere, levenslang gebrekkige vrouw, die ze zo impulsief had omhelsd en die haar zo wonder lijk had aangekeken „Ja" ging Harm voort „nu zie ik het al aan je gezicht Je ziet mijp vader als een bruut een schoft Nu, dan zie je hem net zo als ik hem ogenblik daar om over te gaan tot de bekend making der prijjten. Zoals gebruikelijk geschiedde deze uitreiking na een toepasselijke met geestige kwinkslagen ge kruide toespraak tot de verzamelde menigte door de burgemeester. Wij laten deze resultaten hieronder met de ver melding daarachter van de verworven toegekende prijs aan elk der deelnemende korpsen, volgen De uitslag luidde Derde Afdeling. Fanfare „Oefening baart Kunst", Hoofdplaat, 56 p., Ie prijs en medaille van de heer Jac. Dieleman Jz. Tweede Afdeling. Fanfare „Kon. Aardenburgse fanfare", Aarden- burg, 42l/2 p., 3e prijs en medaille van mevr, Herrebout-Rouw. ,^s ut en Genoegen", Nieuwvliet, 62 p., Ie prijs, fraaie beker van de Heinekens Brouwerijen en zilveren lauwertak van de ver eniging „Semper Avanti". Harmonie „Concordia", Axel, 42 p., 3e prijs en medaille van de vishandel I. van Fraaijenhove. „St. Cecilia", Kloosterzande, 42 p., 3e prijs en medaille van schoenhandel van Fraaijenhove. Eerste Afdeling. Fanfare Kon. fanfare „Eendragt inaekt magt". Watervliet (B.), 116 p., Ie prij,s en medaille vat de heer J. de Visser. Harmenie Harmonie Terneuzen", Terneuzen. 105 p., 2e prijs en lauwertak van Transportbedrijf A. Mechielsen. „De Volharding", Zaamslag, 112 p, le prijs en fraaie medaille van de korfbalclub „Scampolo". Afdeling Uitmuntendheid. Fanfare „Eendracht maakt macht", Groede, 1061/2 p., 2e prijs en medaille van het gemeente bestuur van Zaamslag. Kon. Muziekvereniging „Veronica", Zuidzande, 114l/2 p., le prijs en fraaie medaille van de heer R. J. van de Veke Ere-Afdeling. Fanfare „Harmonie", Oostburg, 1031/2 p.. 2e prijs en lauwertak va de v.v. „Zaamslag". „Oefening kweekt kunst", Schoondijke, 128 p, le prijs. Deze vereniging verwierf ditmaal d( Bonds-wisselbeker met de ere-medaille van H. M, de Koningin en daarnevens eveneens een fraait beker uitgeloofd door de Heinekens Brouwerijen. Zoals te begrijpen werd dit laatste prachtige re sultaat met donderend applaus begroet. De Schoon- dijkenaren zelf waren door deze moedgevende uit slag na een paar maanden van ambitievolle studie verkregen, overgelukkig en speciaal de eminente en altijd bescheiden en bekwame dirigent, de heet Adr. Luteijp was zichtbaar getroffen door deze hoge, maar ten volle verdiende onderscheiding. Met een pittige mars en later op de avond door een welverzorgd concert werd deze glorieuze dag besloten. „Pluvius" had het Zaamslagse muziekfestijn op wrede wijze verstoord. Maar de feestvierende con- coursgangers hielden ook na het door Oefening kweekt kunst" gegeven avondconcert, tot aan ^niddernachtelijk uur levendig en opgewekt vu in muzikaal opzicht althans werd het een welge slaagd concours, waaraan voor deelnemers en or ganisatoren de allerprettigste herinneringen zul len zijn verbonden. Ook, al was de regen een factor die in financieel opzicht althans de verwachtingei had teleurgesteld. Het muzikaal succes van deze dag zal echter het Bondsbestuur en de deelnemende verncigingeA prikkelen tot steeds intensiever inspanning om het muzikale gehalte op te voeren en daarmedl cultureel werkzaam te blijven in eendracht „volharding". zag) jaren geleden Natuurlijk hoorde ik wel hoi het gekomen was, dat moeder naar het ziekenhui: moest, dat ze daar maanden moest liggen, dat toen ze thuis kwam, invalide was E11 ik haatte ïuiin vader ja, ik haatte hem." „Dat kan ik me begrijpen" zei Marian zacht „Het was moeilijk voor me" ging Harm voort met een verlegen glimlach, „het was m >eilijk voor me om hem te haten, te blijven hatjn. Want hij was van toen af dezelfde niet meer. Allereerst raakte hij geen drank meer aan. Geen druppel Hij. ging door het huis, of er een dode was. Hf had zijn hele zelfbewustzijn verloren. Hij com mandeerde niet, hij liet mij ook mijn gang g hij verbood me niets, vond alles goed. En hj deed alles voor moeder, letterlijk alles. Maar it haatte hem, ik meende dat ik hem moest hatet, Ik zei niet meer tegen hem dan nodig was. We gingen ais vreemden aan elkaar voorbij, En als moeder er met me over wilde praten, liep ik deur uit. Ik kon me toch niet begrijpen dat na dit alles zozo gewoon tegen hem deed. Marian zat met haar gezicht tussen haar elle bogen, die rustten op het tafelblad. Ze had oog van Harm af. „En toen op een avond" vervolgde Harm zijn moeilijk verhaal, „toen hoorde ik, in moedert kamer stemmen. Het was vader, dat hoorde ik aan het geluid. Niet aan zijn stem. Want die was zo veranderd. Marian het was k verschrik- kelij.k. Heb je wel eens een man horen huilen kermen, snikken Zo'n grote man als mijp vader. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2