AXELSCHE COURANT Benelux-Duel „Met raad en daad u*mondentee\ D.D.D. lu'wer 1 verfrissende weide RUTRANEX helpt! Ook Spierpijn NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hocfdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V Aft deechtek^0,n c* Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel Transpirerende voeten? Frankering bij Abonnement Axel, ZATERDAG 16 MEI 1953 67e JAARGANG No. 64 N Abonnement»- priji: Losie Qummeri Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlè il. Buitenland il. - 4" Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Adverteutiên Vmu-cimum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra Wij, zijn met de Benelux op het ogenblik in een moeilijk stadium. Er worden over en weer ver wijten gedaan en de voormannen der Belgische en der Nederlandse superheid voeren een duel, waar zelfs de Nederlandse minister van Financiën aan deel neemt. Er is alle reden voor, om ons over het Benelux-probleem te bezinnen. De gedachte van een economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg ligt aau de Bene lux ten grondslag. Welke stadia moeten er worden doorlopen, alvorens een volkomen douane-unie kan worden bereikt Er is nodig uniformering der tarieven, opheffing van de contingenteringen, waar door een toestand geboren wordt, zo, dat slechts aan de uiterste grenzen van het gehele douane gebied voor producten uit derde landen tarieven tvorden geheven, die tussen de ieden van de douane unie worden verdeeld. Voorwaarde om tot de complete douane-unie te komen is een gemeenschappelijke handelspolitiek. Het gevolg van zulk een politiek is een dusdanige aanpassing van de economieën aan elkaar en een dusdanige synchronisatie en coördinatie van de interne economische en financiële maatregelen, dat het totale gebied van de douane-unie als één economisch geheel naar buiten optreedt. Dan is de situatie geschapen, waarin wij, van een econo mische unie kunnen spreken. Dit eindpunt is in het Benelux-verband nog niet bereikt. Weliswaar zijp de tarieven geüni formeerd en zijp voor het grootste gedeelte de onderlinge tarieven afgeschaft, evenals een be langrijk gedeelte der onderlinge contingenteringen hetgeen ook geldt ten opzichte van eSh ge deelte der accijpzen maar men heeft nog geen gemeenschappelijke handelspolitiek bereikt, noch de schepping van één douane-gebied. Waarop strandt nu de volkomen douane-unie Vroeger, kort na de oorlog, vormde Nederland een belangrijke belemmering van wege de precaire Nederlandse betalingssituatie. Thans wordt de be lemmering gevormd door de angst van de Belgen dat de Belgische industrie en landbouw door de na het herstel van de Nederlandse onder gunstige voorwaarden werkende Nederlandse industrie en landbouw, grotendeels de eigenBelgische markt zou verliezen, met de sociale gevolgen daarvan (sluiting van Belgische industrieën en werkloos heid.) Van de zij.de van het Belgisch bedrijfsleven wijst meu voornamelijk op de naar Belgische mening kunstmatig laag gehouden Nederlandse lonen, waar door het Nederlandse bedrijfsleven in een gun stiger positie verkeert dan de Belgische industrie. In België toch worden de lonen vastgesteld naar een systeem dat de situatie van de vrije economie meer nabij komt dan bij de loonpolitiek die in Nederland wordt gevolgd, het geval is. In hoeverre zijp de Belgische klachten tegen het Nederlandse dirigisme gerechtvaardigd Inderdaad is onze loonpolitiek dirigistischer dan de Belgische. Daartegenover staat, dat het Bel gische systeem evenmin in de vrije markt tot stand komt. Het komt tot stand volgens het index cijfer, waarbij de lonen gekoppeld worden aan de prijzen, zodat als de prijs stijgt, ook het loon stijgt. Wij moeten echter wel de vraag stellen of, in dien het prijspeil in België zakt en daarmee het indexcijfer, de vakbeweging aldaar met een even redige verlaging van de lonen accoord zou gaan. Indien de Belgische vakbeweging hiermee jniet accoord zou gaan, zou men bij onze Zuiderburen even starre loonsverhoudingen kennen als op het ogenblik van Belgische kant aan Nederland wor den verweten. Is de Belgische vrees voor een overstroming van de markt met Nederlandse producten gerecht vaardigd V Men kan er op wijden, dat in jde afgelopen jaren de Belgische export naar Neder land onze uitvoer naar België verre heeft over troffen. Dat nu plotseling het omgekeerde zou geschieden lijkt niet wel denkbaar. Zijp er nog andere factoren, die de gunstiger voorwaarden van de Nederlandse industrie, ver geleken met de Belgische, hebben veroorzaakt V Het zijp niet alleen de lonen, maar tevens de moderniseringen, welke een rol spelen. Het is bekend, dat de Belgische industrie niet in alle opzichten aan de moderne eisen is aangepast. Dit bleek o.a. bij het tot stand komen van de kolen- en staalgemeenschap, waarbij vooral de Belgische mijnen een probleem vormden. Tevens moet de Nederlandse monetaire ^n financiële poli tiek op het verschil in concurréntie-positie tussen de Nederlandse en Belgische industrie invloed heb ben uitgeoefend. In 1949 is d eNederlandse gulden aanzienlijker gedevalueerd dan de Belgische franc, hetgeen in eerste instantie het gevolg moet hebben gehad, dat de Nederlandse export sterker is gestimuleerd dan de Belgische, terwij,1 het interne financieel en economisch beleid de prijsstijging in Nederland heeft afgeremd. In België, dat een meer libe rale financiële en monetaire politiek voerde, heeft die rem ontbroken. Of een oplossing voor de huidige impasse kan worden gevonden, dat zal grotendeels afhangen van de overweging der voordelen op lange termijn, welke aan de economische unie verbonden zijp tegenover de naden op korte termijn. Een van de nadelen is ongftalijfeld, dat de zwakke bedrij ven, die niet dan door zware protectie kunnen bestaan, bij een volkomen douane-unie niet levens vatbaar zouden zijn. Een ander nadeel, eveneens van tijdelijke aard, zou gevormd kunnen worden door de opwaartse druk op het loon- en prijspeil. die in het land met de laagste lonen en de laagste prijzen van een volkomen douane-unie het gevolg zou wezen. Kunnen de in wezen niet-levensvatbare bedrijven ondanks welke overheidsbescherming dan ook, staande worden gehouden? Kan een prijs- en loonpeil, dat op kunstmatige wij,ze beneden het internationaal niveau gehouden wordt op de lange duur door overheidsmaatregelen de opwaartse druk weerstaan Men dient niet te vergeten, dat een vrije uit wisseling van goederen, diensten en arbeidskrach ten op lange termijp het grootste economisch ren dement moet afwerpen. Men komt tot ds juiste arbeidsverdeling, hetgeen betekent dat de bedrij,- ven, welke onder de gunstigste productievoor- waarden werken, de grootste kans tot ontplooiing krijgen, waardoor ïde productiekosten voor het gehele g ebied (en daarmee de prijzen) zo laag mogelijk zijn en de arbeid daar wordt aangewend, waar hij het meeste nut sticht. De positie van een dergelijk douane-gebied als waarover wij, spraken, als geheel genomen, moet noodzakelijk sterker zijn dan de som van geheel op eigen krachten drijvende en van elkaar afge sloten gehelen. Het is daarom het welbegrepen eigenbelang van" beide Benelux-deelgenoten, dat zij tot hernieuwd overleg komen. Dr P. H. Hitter. 15 f« Abanné. Wanneer is het bekende Harry Lime Theme" voor het eerst in ons land ten gehore gebracht Antwoord In de tweede week van de maand Maart 1951 met een optreden te Rotterdam. J. Hoe kan ik de vacht van mijn Angorapoes in goede conditie houden, zodat zich geen harde en vaste plekken vormen in de dikke wollen haardos Antwoord Regelmatig borstelen met niet te zachte borstel. Wed. A. V. Heeft moeilijkheden met de uitkering als slachtoffer van de watersnood. Antwourd Zover wij weten is uw vergoeding vastgesteld op de voet van de regeling Hulpver lening oorlogsslachtoffers, In geval van inkwar tiering zoals dus het geval is met u zou de uitkering aan uw kwartiergever f 2,50 per dag bedragen. Dit bedrag is vermoedelijk niet voldoende zodat dan een andere regeling plaats vindt bij, u op het gemeentehuis wel bekend. Het zakgeld voor een alleenstaande persoon boven 18 jaar bedraagt f 3 per week. In totaal zou de uitkering voor en aan u derhalve bedragen f 20,50. Uw pensioen bedraagt f 14,40 per week. De ge meente legt er bij f 6 in totaal dus f 20,40. Uw zakgeld gaat derhalve op aan hetgeen u bij moet leggen voor kostgeld. Laat de inkwartieringsdienst uw kostgeld regelen, dat is de beste raad die wij, u geven kunnen. Valt er aan het kostgeld niet te tornen, laat bovengenoemde dienst u dan onder dak brengen. I'. P Hoe komt het dat bij het strijken van een trubenijsboord altijd blaasjes te zien blijven 't Antwourd Vochtig strijken is niet voldoende. Deze boorden dient men nat te strijken. K.L.M. Een schilderij gekocht in 1947 wordt helemaal donker. Wat is hieraan te doen Antwoord Dat schilderstuk heeft vermoedelijk op een te donkere plaats gehangen. Lijst (in iets mindere mate) en schilderstuk zullen weer lichter worden door het schilderij aan wat meer licht bloot te stellen. U moogt het af en toe ook even in het zonlicht hangen, maar niet te lang P. v. d. L. Ik ben in het bezit van het midden standsdiploma, wil graag een vergunning voor Pluimveehouder, waartoe moet ik mij dan wenden Antwoord U moet ook nog een vakdiploma hebben Is dat alles voor elkaar dan gaat u maar naar de Kamer van Koophandel in uw district en zal men u wel verder helpen. A. A. Moet koperwerk schoonmaken. Antwoord Opkoken, zoals u schrijft, is ons onbekend. Wel kunt u het koperwerk er af schroeven, flink afborstelen met zeepsop en daarna poetsen met gebruik van een borstel. Als het dan mooi glimt kunt u het vernissen, dan blijft het lang mooi. T. Hoe krijg ik roestvlekken uit twisted-matten Antwoord Bestrooi de vlek eens met zout, in laten trekken en daarna uitborstelen. Ten slotte uitwissen met zeepsop. HUÏfl* Krabben en peuteren maakt da kwaal steeds erger. De helder UltSmCJ vloeihare D.D.D. dringt diep ln i poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Bennies. Deze smakelijke tabletten wer ken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak hij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch ver pakt, één voor één zo practisch. En onopvallend in te nemen zonder water of wat ook. (Ingezonden mededeling) in aanmerking voor ziekte-uitkering Antwoord U had van de arbeidsongeschiktheid binnen 24 uur kennis moeten geven aan de be drijfsvereniging waarbij de werkgever van uw zoon is aangesloten of aan de Raad van Arbeid ter plaatse. Wij raden u aan dit alsnog te doen. J. B. Kunt u mij helpen aan het adres van een school, waar ik het verkoopkundig certificaat kan behalen Antwoord Wij zouden toch wel gaarne willen weten wat u verkopen wilt. Verder welke diploma's u reeds bezit. B. te W. Ik heb verleden jaar zilveruitjes in gemaakt, welke na een poosje verkleurden. Kunt u mij, een recept geven waarbij ze blank blijven Ik had ze ingemaakt met azijn, laurierblad, peper bolletjes, Spaanse peper, mosterdzaad en aluin. Antwoord Uw recept is wel goed, miar u moet aluin weglaten. No. 13. Ik ben in het bezit van een vijvertje, waar het water donker en vuil van geworden is. Het vuil bestaat uit groene glibberige draden die zich aan de planten vasthechten. Weet u misschien ook een geschikte ondergrond voor de bodemlaag Antwoord Voorzichtig schoonmaken, liefst het water eerst verwijderen, daarna een laag grind onder in de vijver plaatsen. R. R. Een kostganger wordt op de 25e der maand op «taande voet de deur uitgezet moet hij, dan voor de volle maand betalen Antwoord Als die kostganger vooruit betaald heeft, zouden wij hem alleen dat gedeelte terug geven hetwelk betrekking heeft op de „kost", welke hij niet heeft genoten. Voor dat gedeelte hetwelk betrekking heeft op de kamer hoeft men niets terug te geven, tenzij de kostganger niet de schuldige is. Men dient het kostgeld dus te splitsen in „kost, bediening etc." en „kamer huur". De kamerhuur is gelijk aan d waarde der kamer in vergelijking tot het gehele pand, verhoogd met 206jü van de waarde van het meu bilair en 20o/o voor ongerief. A. S. Mijn zoon is lijdende aan verbeeldings ziekte en is daarom in een sanatorium opgenomen. Hij had sinds kort een werkgever. Komt hij nog en rheumatische pijnen wrijft U weg met H. K. Ik verhuur een beneden- en bovenwoning. In November 1952 is daar riolering aangelegd. De kosten bedroegen hiervan f 206. Kan ik nu van beide bewoners de huur verhogen met 10o/<> Anfwoord In totaal moogt u de genoemde som terugvorderen door gedurende 10 jaar ieder jaar een>-tiende van deze som bij de huur op te zetten. Dus niet de huur verhogen met lOo/o, maar ge durende 10 jaar ieder jaar ieder jaar lOo/o van f 206 of wel f 20,60 per jaar voor beide bewoners. Dat had u kunnen doen vanaf de datum van in gebruikname. J. G. K. Door wie moeten de kosten worden betaald voor het vernieuwen van een tapkraan van de waterleiding. De huurder of verhuurder 2. Werkzaamheden door de huurder laten ver richten zonder de eigenaar daarmede in kennis te stellen, wie moet dat betalen Antwoord Kleine reparaties moeten betaald worden door de huurder tenzij slijtage de oorzaak is. Tegenwoordig draait de huurder er meestal voor op. 2. Deze werkzaamheden zijp voor reke ning van degene, die daartoe de opdracht heeft gegeven, tenzij de verhuurder de kosten eigener beweging wil vergoeden. C. G. Uw vraag over het ontruimen van pfe dienstwoning. Antw oord U schrijft er niet «bij of die dienst woning gekoppeld is aan de boerderij, zoals b.v. de woning van een concierge meestal is gekop peld aan een bank of andere instelling. Boven dien hebt u een stuk getekend en is u de inhoud van dit stuk niet bekend. Verder spelen plaatse lijke toestanden hier ook een grote rol, zodat wij niet beter kunnen doen dan u de raad geven u te wenden tot het huisvestingsbureau. Het wil ons voorkomen dat u geen recht kunt doen gelden op deze dienstwoning na uw ontslag. No. 13. Kunt u mij ook zeggen waar de post zegel vandaan komt, waarop gedrukt is 3 Chahis 3 Postes Persanes Antwoord Deze postzegel is uitgegeven door Iran (het vroegere Perzië). Prijs I 2,25. Vraagt Uw Drogist VOORLICHTING AAN HUISVROUWEN IN HET GETROFFEN GEBIED. Dezer dagen ontvingen wij, van de stichting Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande oen tweetal vouwbladen met practische wenken voor de huis vrouw in het getroffen gebied. Men vindt er.tal van practische wenken in voor dé aanschaf van nieuwe meubelen en verdere woninginrichting, met vermelding van de gemid delde kosten in het ene vouwblad, terwijl het andere een aantal practische wenken geeft voor de behandeling van huishoudelijke apparaten en meubilair dat door het water is aangetast, maar nog niet geheel verloren ia.' i De betreffende aanwijzingen zijn volkomen ver antwoord en bijeengebracht met medewerking van verscheidene deskundige instanties. Belangstellenden kunnen de vouwbladen koste loos verkrijgen door aanvrage bij de genoemde stichting Koninginnegracht 42 te Den Haag.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1