Gemeenteraad van Axel Puistjes D.D.D. u\n janden verkwikkende ademfnsen w&IGl&L RUTRANEX geneest Zen ii wr nst. Hoor de krachtig UIT ONZE OMGEVING. AXEL Maak Uw üiaea sniver met Fruscbea Salts. Sn voorkom zo Rheumatische Pijneu. MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN transpirerende voeten. Prijs f 2,25 TONEELUITVOERING „K. T. C Het voor deze toneelvereniging ongewone feit deed zich voor dat de zaal van ,,Het Centrum ditmaal tijdens de tweede winteruitvoering van „K.T.C." op de avond van de Nationale Feestdag, helaas niet tot de laatste plaats bezet was, zoals wij dat van haar voorgaande uitvoeringen ge wend zijn. Dit vond waarschijnlijk de grootste oorzaak in het reeds vergevorderde seizoen, dat zich dan niet meer zo leent voor een dergelijke avond. Wij schrijven helaas, want het vertoonde spel was over het geheel van goed gehalte, en zeker niet in het minst dat van een paar debutanten die zo'n toewijding en overgave in hun spel legden, dat dit een goede belofte inhield voor de toe komst en voor deze avond een zo groot inogelijka belangstelling had verdiend. Misschien dus voor K.T.C. een enigszins teleur stellend besluit van het dilettantentoneel-seizoen, toch kon het bekwame clubje dames en heren onder regie van de heer P. de Rij.cke aan het slot opgetogen zijn voor de wijze waarop hun ver dienstelijke typeringen door het publieK werden gewaardeerd. Gespeeld werd het toneelspel in drie bedrijven „De Rattenval" van de auteurs E. J. M. Terlingen en K. Spierings. De dialoog die soms doortrild was van haat en ingehouden woede en ook door trokken was met een ontroerende intimiteit gaf enerszijds de dilettanten volop gelegenheid tot spelen en anderzijds was dit stuk volksleven zc opgebouwd dat het voortdurend de aandacht var. de aanwezigen bezig hield. De intense stilte waar mee dit toneelwerk werd gevolgd en het klaterend applaus na elk bedrijf bewees dat aan ieders smaak was voldaan. Het slotwoord van de heer van Riel kou dan ook meer opgewekter klanken doen horen dan waartoe de voorzitter zich in zijn openingswoord genoopt gevoelde door de aanblik die de onbe zette plaatsen hem boden. In de pauze was er dan natuurlijk de traditionele verloting ter tegemoetkoming in de onkosten en na afloop volgde het ook al even onafscheidelijke bal dat de vele danslustigen nog geruimen tijd bij,een hield. De K.T.C. mag dan waarschijnlijk rooskleuriger jaren hebben gekend, waarmee wij de tijd bedoelen dat hetzelfde stuk tweemaal ten tonele moest worden gebracht om alle belangstellenden tevreden te stellen, de werkende leden hebben toch steeds weer na hun dagtaak de toewij,ding weten op te brengen om een stuk in te studeren en op ge slaagde wijze voor het voetlicht te brengen. Dit stuk maakte hierop geen uitzondering en daarom is het te hopen dat vooral nu men weer de beschikking heeft over enkele veelbe lovende jonge krachten, de weg kan worden ge vonden om het teruggelopen aantal donateurs weer op peil te brengen, want vele Axelaars zouden niet gaarne de gezellige ontspanningsavonden die „de Koestraat" elk jaar biedt willen missen. VERGADERING C. J. B. T. O. Vrijdagavond 1 Mei hield de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersorganisatie van de afdeling Axel in de Chr. Landbouwschool een speciale vergadering tot bekendmaking der prijgen en bespreking van de stalwedstrijd die in de afgelopen winter is ge houden. De voorzitter, de heer A. de Feij,ter opende de vergadering op gebruikelijke wijze met schrift lezing en gebed, waarna hij een korte uiteenzetting gaf hoe deze wedstrijd is verlopen. De wedstrijd was enkel over het stallen van rundvee. De stallen werden door een jury drie maal bezocht, waarbij dan gelet werd op reinheid en onderhoud der dieren en stal, de conditie van de dieren en de voederrantsoenen. Deze jury be stend uit de heren C. A. Dees Sr. te Zaamslag, C. van Beest, hoofdassistent bij, de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst te Axel, en de voorzitter der vereniging de heer de Feijter. De heer C. A. Dees gaf hierna een korte be schouwing over de afzonderlijke stallen, waarna de vice-voorzitter der C.B.T.B., de heer M. de Regt, de prijzen bekend maakte en de medailles uitreikte. De heer K. Verplanke te Axel had het hoogste aantal punten behaald, zodat deze de eerste prijs verkreeg in de vorm van een prachtige medaille. Verder was de uitslag als volgt 2e. F. de Jonge, Hoek 3e. Iz. de Hullu, Axel 4e. W. van De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijn- verwekkende onzuiverheden, die zich anders vast zetten in spieren en gewrichten dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Hoeve, Terneuzen 5e. P. Dieleman, Axel 6e. Gebr. de Ruijter, Sluiskil 7e. Brandes, Axel Be. S. van Hoeve, Terneuzen 9e. P. van Hoeve,' Terneuzen 10e. A. G. Dees, Axel lie. H. Dieleman, Zaamslag. Na de prijsuitreiking voerde ir. P. R. Bouman het woord die de jongens geluk wenste en sprak over het nut van deze wedstrijd en de wenselijk heid om het niet bij deze ene te laten, maar op de ingeslagen weg voort te gaan. Ga zo door, al dus zeide spr., in samenwerking met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdiennst, opdat wij samen de vee houderij in Zeeuwsch-Vlaanderen omhoog kunnen brengen. Tenslotte besprak de heer van Beest de voeder middelen, die op de verschillende bedrijven ge voederd worden en verder de voederrantsoenen waarbij, zeer grote verschillen aan het licht treden, zowel in gewicht als in prijs, zo zelfs tot een verschil van ongeveer f 2 per dag per dier. Verder gaf hij nog vijf door hem samengestelde voederplannen voor de verschillende leeftijden der dieren. Na de uitvoerige discussie die hierop volgde sloot de vice-voorzitter der C.J.B.T.O., de heer C. A. Dees Jr. de vergadering met dankgebed. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en anciitaevoel worden verdreven door Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer mosdig en rustig. GEVONDEN VOORWERPEN. Een vulpen en een oorknop, Polenstraat 14. Wegens gebrek aan plaatsruimte moeten enige berichten alsmede de feuilleton blijven liggen. PREDIKBEURTEN Zondag 10 Mei 1953. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Penninm 2.30 uur Vicaris Wisse. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Cand. Meilof, Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uui üs. Couvée (voorber. H. Avondmaal) 2.30 uur?| Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdicnst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat). 6.30 uur n.m. Ds. H. van Leeuwen. PINKSTERDRIE EN BAANKOERS. Der traditiegetrouw geeft de W.S.C. Axel op 3e Pinksterdag weer een wielerwedstrijd, ditmaal weer voor amateurs. Dit kunnen wij mededelen in tegenstelling tot lopende geruchten als zou deze koers geen doorgang vinden. Overtuigd van het belang voor onze gemeente van dit wielersportevenement heeft de „w.s.c. Axel" de problemen rondom de organisatie hier van weten op te lossen en is men inmiddels reeds druk bezig aan de voorbereidende actie. Zeer binnenkort zullen dan dus wel nadere ge gevens omtrent deze hoogtij,dag voor wielersport- minnendi Axel kunnen worden medegedeeld. JAARVERGADERING V.V.Z.F. Op de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" had Donderdagmiddag de jaarlijkse algemene ledenver gadering plaats dezer vereniging, onder presidium van burgemeester M. A. B. Puijjaert uit Zuid- dorpe. Een 32-tal leden waren aanwezig. De heer Iz. de Feijter verrichtte de eerst voor de hand liggende plichtplegingen, die geen op- of aanmerkingen uitlokten. Hierna passeerden vlot tal van ingekomen stuk keu de hamer, waaronder een mededeling dat de L.R. „De Oranjeruiters" voor dit jaar door om standigheden af moeten zien van de huur van het V.V.Z.F.-terrein. Door de financiële commissie werd rapport uit gebracht, waarna de secr.-penningmeester het fi nancieel overzicht nog in details belichtte. De ontvangsten bedroegen f 3820,45 en de uitgaven f 1828,73, zodat het goed slot luidde f 1991,72. De hVer Iz. de Feij,ter Wz. werd voor zijn gun stig beleid en beheer gedechargeerd. Op de begroting van 1953 kwam één post voor die in veler oog geen genade kon vinden, n.l. f 250 geraamd als ontvangsten voor „bezit" van bomen. In werkelijkheid wordt hiervan geen cent ontvangen en ontmoette de uiteenzetting die de voorzitter hieromtrent gaf kritiek, ook van de bestuurstafel. Men zal dit punt thans nog nader onder de loupe nemen. Bii de periodieke bestuursverkiezing werden de aftredende heren Eug. Verhelst, J. C. den Hamer en P. Dieleman met nagenoeg algemene stemmen herkozen. Als lid der financiële commissie benoemde de voorzitter de heer P. de Jonge te Terneuzen. De bestuursvoorstellen tot het houden van een veulenkeuring en een keuring voor 18-maanders werden zonder discussie aanvaard. Het belangrijkste punt van de agenda handelde over de samenvoeging van keuringen. Van verschillende zijden betoonde men instem ming met dit streven tot centralisatie, doch ander zijds werden aan de praktijk ontleende bezwaren geopperd. In het algemeen bleek de verwachting wel te leven dat Axel de aangewezen plaats is voor deze keuringen en dat dit gevoelen ten slotte wel algemeen zal gaan domineren. Naar de voorzitter mededeelde zullen dan ook de stamboek-, premie- en veulenkeuringen op een dag plaats moeten hebben en dit omstreeks de tijd na 21 Juni. Ten slotte kon de vergadering zich verenigen met het bestuursvoorstel om zo mogelijk op Don derdag 25 Juni te Axel een premie -en veulen keuring te houden. Bij de rondvraag werden door een tweetal leden nog opmerkingen gemaakt van huishoudelijk3 aard, waarop burgemeester Puijjaert de vlot verlopen vergadering sloot. Vraagt Uw Drogiit Zitting tan Donderdag 7 Mei 1953. Donderdagavond kwam de gemeenteraad bijeen voor de behandeling van een vrij, omvangrijke 16 punten omvattende agenda, die evenwel in een snel tempo werd afgehandeld, zodat de om 7 uur begonnen zitting omstreeks kwart over 8 reed s door de voorzitter kon worden gesloten. Afwezig waren de heren Hamelink en Wondergem. Na de opening op de gebruikelijke wijze werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Een aanta lingekomen stukken houdende goed keuringen van genoemde raadsbesluiten en ver slagen en rapporten betreffende diverse diensten werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Centrale van Kath. Militaire Tehuizen om een subsidie voor 1953, wordt af gewezen omdat de begroting reeds is vastgesteld en de gemeente-financiën zulks ook niet toelaten. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Axel van de Alg. bond van ouden van dagen om aan die inwoners van de gemeente, die in het ge not gesteld zijn van een uitkering krachtens de noodwet Drees of daarmede financieel gelijk te stellen zijn, vrijstelling te verlenen van het betalen van reinigingsrechten, delen B. en W. mede dat de Grondwet op het gebied van vrijstelling van belasiingen geen uitzondering toelaat, waardooi dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is wes halve wordt besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken. De antwoorden die B. en W. gaven op door de leden eerder gestelde vragen vermeldden wij reeds in ons vorig nummer. De heer Misseghers dringt hierbij nogmaals aan op een snelle verwijdering van de nog in de Evevt- senstraat staande barakken die tot een kweek plaats voor ratten worden. De voorzitter deelt mede dat de aannnemer is aangeschreven een en ander voor half Mei op te ruimen. De heer Pijpelink uit zijn waardering voor de getroffen maatregelen bij de vuilnisbelt op Ronde Putten, doch verzoekt toezicht te willen blij,ven houden, opdat de huidige toestand gehandhaafd blijft. genezende en regenererende werking van P u r o 1, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. Op verzoek van de heer A. Deij wordt besloten om zijn beloning op het maximum te plaatsen in verband met zijn vroegere losse diensttijd als fitter, terwijl de heer P. Mechielsen wordt aan gesteld tot fitter gajsfabriek. De Interrimregeling ziektekosten ambtenaren 1952 wordt verlengd voor het jaar 1953, met dien ver stande dat het percentage van 1,9 wordt ge bracht op 2o/o. Vastgesteld wordt de Uitveringsbesehikking van de uitkeringsverordening voor het personeel der gemeente. Bij de P.T.T. bestaat het voornemen dit jaar met de automatisering yan de telefoondienst in deze gemeente een telefooncel met muntapparaat op de Markt in de hoek voor het gemeentehuis te plaatsen, weshalve wordt besloten de daarvoor benodigde gemeentegrond af te staan mits ter bescherming van het eigendomsrecht van de ge meente f 1 per jaar wordt betaald. B. en W. stellen voor van de polder Beoosten- blij, Benoorden in eigendom en onderhoud over te nemen het wegdek van de Oudeweg vanaf de provinciale weg tot aan de Beoostenblij.se straat. Tevens te trachten over te nemen een gedeelte van het terrein van de Mij,. MechelenTerneuzen tot het recht maken van de bocht daar ter plaatse en evenzo van de heer C. den Hamer, teneinde de bocht zoveel mogelijk te verflauwen. In verband met de verbetering van verschil lende wegen in de polder Beoostenblij, Benoorden is van de zijde van dit polderbestuur het verzoek ingekomen om het gedeelte Oudeweg van de pro vinciale weg (barrière) tot de Beoostenbliise straat in eigendom en onderhoud over te nemen. Het polderbestuur is genegen om gedurende 20 jaar hiervoor een bedrag van f 100 te betalen. Verder stellen B. en W. voor het wegdek daar der plaatse te verbeteren met dubbele klinken en de oude daarin liggende keien tegen het gedant aantrekkelijke aanbod te verkopen, waarvoor C, en W thans machtiging vragen. Alvorens tot nieuwe bestrating over te gaan uil het college trachten met de Mij,. Mechelen—Ter neuzen overeenstemming te verkrijgen om vatul de hoek van de spoorwegovergang naar de ooste lijke richting wat grond aan de gemeente te ver- kopen teneinde in de verkeersweg zo min moge lijk bocht te verkrijgen. Eenzelfde wens bestaat ook om bij de woning van de heer C. den Hamer deze bocht zoveel mogelijk te verflauwen. Dit gaat over slechts enkele meters. B. en W. vragen machtiging daarover verder onderhandelingen te plegen met de betrokken eigenaars. Voor de uitvoering van verbetering van deze ovtr te neynen weg worden de kosten geraamd f 14.120 en voor de aankoop van de grond f 1380, terwijl de onkosten van overneming geraamd wor den op f 500, zodat de totale kosten worden ge- raamd op f 16.000. Daartegenover komt de op brengst verkoop oude materialen a f 5000. B. en W. stellen voor hiervoor een geldlening aan te gaan groot f 11.000 tegen een rente van hoogstens 4e/o, aflos in 20 jaar. Rente en aflos te voldoen uit de gewone dienst. Zonder discussie wordt dit voorstel aanvaardt. Van de Waterleiding Mij. is bericht ingekomen dat de drinkwatervoorziening van het buurtschap Schapenbout tot uitvoering kan worden gebracht, nadat met de gemeente overeenstemming is bt reikt ter zake van nader te stellen voorwaarden Tot de uitvoering van het betreffende werk zal eerst worden overgegaan als voor ten minste 750/o van de aansluitbare woningen een onder tekende aanvraag tot aansluiting is ontvangen. De gemeente moet een jaarlijkse opbrengst aat vastrechttarief van de verplicht aansluitbare wo ningen garanderen van tenminste 95o/0 van hel totale vastrecht bij IOO0/0 aansluiting. Het op grond van deze garantiebepaling even tueel door de gemeente verschuldigde zal worden voldaan uiterlijk 30 dagen nadat door de water leidingmaatschappij een daartoe strekkende reke ning is ingediend. Gezien een schrijven van de directie zal deze garantiestelling geen hoge kosten vragen wes halve wordt besloten tot het garanderen van de jaarlijkse opbrengst aan vastrechttarief van de verplicht aansluitbare percelen. De heer Pijpelink vraagt nog of het reeds be kend is, hoevelen zich vrijwillig bereid hebben verklaard aan te sluiten, waarop de heer dt Feijter als gedelegeerde bij de Waterleiding Mij, mededeelt, dat de gehouden enquete is gestaakl wegens andere werkzaamheden, doch dat men hiet over gunstige verwachtingen heeft. V erder verzoekt de heer Pijpelink nog bij de uitvoering van dit project op spoed aan te dringen, opdat een en ander nog dit jaar kan worden ge realiseerd. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, f öe ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. 1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ziektekiemen worden Blijkens een advies van de waarnemend directeur van het gasbedrij.f is het niet langer verantwoord ora voor de levering van kachelgas een afzon derlijke meter te plaatsen. De kosten van aankoop bedragen f 60 per meter, daarvan 8o/0 afschrijvingskosten en 40jfe intrest is f 7,20 per jaar. Voor onderhoudskosten moet op f 1,50 per jaar worden gerekend. Tegenover die kosten staat een ontvangst van f 3 per jaar. Op die grond wordt geadviseerd om de meters, waarover hst kachel- gas wordt geleverd bij de verbruikers weg t« halen en de gaskachels aan te sluiten op de meters waarover het gas voor kookdoeleinden wordt ge leverd. Het in rekening te brengen tarief wordt als volgt vastgesteld

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2