AXELSCHE 2Ë COURANT De balans van de le Februari „Met raad en daad" Het a. s. Zaamslagse Bonds- Muziekconcours WEK DE GAL IN UW LEVER OP Schade nog hoger dan aanvankelijk geraamd werd NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 9 MEI 1953 67e JAARGANG No. 62 N Abonnements prijs Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé il. Buitenland fl. I Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeeltngen 20 cent per m.m. kleine Adverteutiën tlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. We herinneren ons ongetwijfeld nog wel de dra matische zitting van de Staten-Generaal waarin minister-president Drees, een paar dagen na de stormramp, het eerste verslag uitbracht van de ramp, die ons land op de le Februari van dit jaar trof. Deze zitting, die ten dele door de radio nerd uitgezonden, maakte gewag van naast het verlies aan mensenlevens een enorme schade die zeker wel een milliard gulden zou bedragen. Deze oorspronkelijke raming is met de helft over schreden. Hoewel nog steeds niet precies in cij,- fers de schade is uit te drukken, staat het vol gens de laatste ramingen wel vast, dat de totale 6(hade van de ramp zeker rond 11/2 milliard gulden bedraajgt. Dit is een enorm bedrag en de positie van onze staatshuishouding is dusdanig, dat deze schade uit gesmeerd zal moeten worden over vele jaren. Met andere woorden dit zal niet in korte tijd ver goed kunnen worden. Dat is absoluut onmogelijk. F.r is geen verzekeringsmaatschappij ter wereld, die b.v, een land tegen eventuele storm- of water schade zou willen verzekeren. We moeten deze last dus allemaal, zonder enige uitzondering dragen. HOE MOET DIT VERGOED WORDEN Momenteel beschikt het Nationaal Rampenfonds over een bedrag van ruim 110 millioen gulden. Rekent men eeu dagrente van een 1/2 Pct-> ^an komt er dagelijks ruim 1500 gulden alleen aan rente bij., aangenomen, dat het kapitaal nog on aangebroken is. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft op dit ogenblik de beschikking over goe deren uit vele landen tot een totale waarde van 70 millioen gulden. Voeg "hierbij, nog de giften, die op korte termijn redelijkerwijs verwacht kunnen worden, dan zal er dus van niet-officiële zij.de voor een bedrag van circa 200 millioen gulden beschik baar zijn om de slachtoffers van de ramp Ite helpen. Dat is dus ruim 13o/o. Waar moet de overige 87 0/0 vandaan komen Daarover hangt thans, drie maanden na de ramp nog een groot vraagteken. Binnen enkele dagen kan men een wetsontwerp Rampschadevergoeding ver. wachten, dat bij de Tweede Kamer wordt inge diend. Op het betrokken ministerie wordt sr thans de laatste hand aan gelegd. Het staat dus vast, dat het Rijk voor het leeuwenaandeel zal moeten zorgdragen. Er zijn overigens nog tal van moeilijkheden, die niet met één handomdraai opgelost kunnen worden. Daar is b.v. de schade-taxatie. In totaal 'zij,n er ongeveer x22.000 aangiften voor rarapschade ge daan. Daarvan is thans reeds ruim de helft ge- - taxeerd en de schatters zullen nog wel drie maan den werk hebben om de overige aangiften te kun nen taxeren, temeer als men bedenkt, dat ,er nog steeds gebieden zijn b.v. op Schouwen cn Duiveland, welke dag en nacht onder wate stacu zodat een enigszins nauwkeurige taxatie onder deze omstandigheden ten enenmale onmogelijk is, NOG 20.000 MENSEN BEVINDEN ZICÏI BUITEN HUN WOONPLAATS. Hoewel tal van vluchtelingen weer naar hun woonsteden teruggekeerd zijn. bevonden zich per 1 Mei, volgens opgave van de Kringbureaux van het Rode Kruis, nog ruim 20.000 mensen buiten hun woonplaats. Noord-Brabant en Utrecht her bergen momenteel ca. 20.000 evacué's ongeveer 1000 bevinden zich in andere provincies meest bij kennissen of familie. In Limburg zijn geen evacué's üit de noodgebieden. Het juiste aantal slachtoffers is officieel nog niet bekend zodat we ons van een cijfer ont houden. Wel is officieel reeds bekend dat ten gevolge van de ramp 18 kinderen wees geworden zijn en 165 halfwees. SCHADE VEESTAPEL. Het staat thans wel vast, dat alle cadavers zijn opgeruimd. De destructiebedrijven hebben 1330 runderen, 2900 kalveren, 5900 varkens, 1500 paar den, 1600 schapen en geiten en 500 katten gn honden verwerkt. Het aantal omgekomen pluim vee wordt op 100.000 geschat. Het verlies aan de veestapel is evenwel nog hoger, aangezien aan genomen kan worden dat heel wat cadavers door de stroom afgevoerd zijn naar zee. HET VERKEEK De schade aan de verkeerswegen en ds spoor- en trambanen liet zich aanvankelijk ernstig aan zien, doch in de practijk is het tamelijk mee gevallen. De Spoorwegen hadden de grootste schade •«■assen Dordrecht en de Zevenbergse Hoek. Verder was er vrij aanzienlijke schade nabij Rilland-Bath. Momenteel is het gedeelte tussen Krabbendijke en Goes nog niet per trein berijdbaar. Dit ge deelte wordt per autobus afgelegd. De R.T.M. had op vrijwel alle baanvakken veel schade. Het ergst eis de toestand uiteraard op Schouwen en Duiveland, waar alle tramverkeer nog stil ligt. Op Goeree en Overflakkee is de schade ten dele hersteld. Op Voorne, Putten en Oud-Beiierland geheel. Hier is het tramverkeer weer normaal. Het wegverkeer is op alle belangrijke routes weer mogelijk. Uiteraard is nog niet ieder gebied voor het publiek bereikbaar. Zo is Schouwen en Duiveland geheel verboden voor onbevoegden. Ook het grootste deel van Goeree en Overflakkee is nog niet voor het publiek toegankelijk) terwijl juist dezer dagen het grootste deel van Oud-Betjerlaml weer is vrijgegeven. Tholen en St. Philipsland is eveneens nog verboden gebied. ER WAS KLEDING GENOEG Het Nederlandsche Roode Kruis is opgehouden met de sortering van de goederen, die voor de slachtoffers van de ramp waren ingezameld. Er zijn ongeveer 500.000 kledingstukken verdeeld over de provinciale opbouworganen. Zeeland krijgt hier van de helft. Om tegemoet te komen aan het tekort aan werkkleding voor de arbeidende be volking van de getroffen gebieden, zullen uit de tweede keus nog tienduizend en voor Zuid-Hol land nog 3000 stuks worden gereserveerd. Het overschot zal ter beschikking gesteld worden van sociale en charitatieve verenigingen, welke tijdig de wens daartoe te kennen gegeven hebben. INDIRECTE SCHADE. In het begin van d't overzicht noteerden we als globale schade volgens de jongste schatting :andeVhalf milliard gulden. De indirecte schade is echter ook zeer hoog. We denken b.v. aan de vele Verzamelingen antiek, oud-porcelein, postze gels, munten e.d., die door de vloed verloren ziin gegaan. In de noodgebieden bevonden zich b.\. enkele grote postzegelverzamelaar® en in siders schatten het verlies aan waarde dezer ver zamelingen alleen reeds op ca. 20 millioen gulden. Verder de waardevermindering van machines, die dor het water geleden hebben. Deze waardever mindering is nog niet bij benadering te becijferen, doch moet eveneens zeer hoog zijn. N. N. Kan een bedrag van f 10.000 op ge zegeld papier worden gesteld V Welke zegelrechten zijn verschuldigd en verdient het aanbeveling om handtekeningen van getuigen er bii, te plaatsen V Antwoord Het zegelrecht voor bedragen boven f 100 is egn zegelrecht van f 1 verschuldigd. Vermelding van getuigen is onnodig indien men de kwijting laat registreren Abcnné. Heeft een huis met tuin gehuurd mag men mij met Mei opzeggen Antwoord Men kan u de huur zo maar niet opzeggen als daar geen geldige reden voor 'sis. Krijgt u de aanzegging dat u het huis moet ont ruimen, dan zegt u maar dat u nog geen andere woning hebt en dus niet vertrekt. Uiteindelij,k zal de kantonrechter moeten beslissen, op ver zoek van de vethuurdpr. K. de J. In Juni van het vorig jaar kreeg ik een betrekking als vertegenwoordiger. Ik kreeg een paar maanden opleiding. Daarna kwam ik met een auto op de weg. Per 1 November werd ik ontslagen. Nu geniet ik een werkloosheidsuitkering doch het blijkt dat het door mij genoten loon beneden de minimum-regeling voor handelsreizi gers lag. De uitkering is nu ook lager. Deze kan verhoogd worden, mits ik het te weinig ont vangen loon eerst ontvang. Wat moet ik doen Antwoord Het komt ons inderdaad voor dat u als volwaardig handelsreiziger tewerk was ge- stelü. Dan hebt u ook recht op het minimum loon. Indien u georganiseerd bent, wendt u dan tot uw organisatie. Zo niet, leg uw geval dan eens voor aan het bureau van het College voor Rijksbemiddelaars, Emmaplein 4-6 te Den Haag. H. V. Mijn zwager is in 1945 overleden. Enige maanden na dit overlijden kreeg mijn zuster een baby. Omdat zij geen inkomsten had wendde zij zieli tot de afdeling Sociale Zaken in de plaats van inwoning. Men liet haar afstand doen vgn de nalatenschap en gaf haar uitkering. Mocht nu het aan het kind toekomende deel wel aan mijn zuster worden gegeven, Jerwijl men wist dat er een erfgenaam was Antwoord Ja, dat mocht wel. Uw zuster ver keerde in behoeftige omstandigheden en moest bovendien nog voor haar minderjarig kind zor gen. Zij heeft dus ook recht op de bezittingen van het kind om het daarmee op te voeden. De afstand is juist. B. B. Onze kraan van de waterleiding, waarvan het draadwerk was versleten, is vervangen door een nieuwe. Voor wie zij,11 de kosten Antwoord Kleine reparaties komen voor reke ning van de huurder, tenzij anders overeengekomen is. Indien slijtage de oorzaak is, moet de ver huurder betalen. W. A. W. Tn militaire dienst werd ik gewond en hiervoor genoot ik twee jaar lang een inva liditeitspensioen. Nu krijg ik een levenslang dienst tijdspensioen, daar dit hoger ligt, dan het invalidi teitspensioen. Zal dit diensttijdpensioen nu gedeel telijk ingehouden worden wanneer mijn burger inkomen boven een bepaald niveau uitkomt V Antwoord De bijzonderheden van het diensttijd pensioen zijp ons niet bekend. De aard van het pensioen is echter zo, dat u voor de vermin derde validiteit een pensioen wordt toegekend voor uw leven. Het komt ons voor dat dit wordt uitgekeerd ongeacht uw burgerinkomen. U dient echter de rechten en verplichtingen aan uw pen sioen verbonden te kennen. Deze zullen bekend zij.n bij de sociale dienst van het ministerie van oorlog. Wendt u tot deze instantie. Dan hebt u Re officiële toestemming om er al dan niet wat bij te verdienen. De desbetreffende wettelijke rege ling is helaas niet in ons bezit. Een positief antwoord kunt u zeker van het ministerie van oorlog krijgen. Weetniets. Wanneer men zijp verplichtingen ten aanzien van de voogdijraad niet nakomt, is daar dan gijzeling op toegelaten Antwrord Dat is inderdaad het geval. In 1947 is n.l. een nieuwe afdeling aan het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering toegevoegd, waar door het mogelijk is om ook ter nakoming van onderhoudsverplichtingen lijfsdwang te doen plaats hebben. J)e lijfsdwang waarvan hier sprake is is niet mogelijk indien de schuldenaar nog geen twee maanden nalatig is of indien executie op goederen voldoende uitkomst zou brengen. Wordt zij in dit geval toegepast, dan kan zij niet langer dan drie maanden duren. II. K Wij gebruiken nog al veel alcalivrij was middel is dat nalatig voor de gezondheid Antwoord Sommige gebruikers krijgen wat ruwe handen, maar slecht voor de gezondheid, neen daar hoeft u niet bang voor te zijn. Winkelier. Door het spuiten met een tuinslang op de ramen, is de verf daarvan afgegaan. Heeft dit spuiten invloed op de verf De kosten van de schade moeten n.l. door de huurder worden \ergoed. Antwoord i De kracht van de straal is te groot geweest. Verder af gaan staan of niet meer spui ten maar wassen. A. M. F Mijn man heeft korte tijd geleden een ongeval gehad. Nu was de laatste tijd zijn in komen vrij hoog. Wordt nu de uitkering be rekend naar de laatste week voor het ongeval of gaat dit over het laatste kwartaal. Speelt over werk ook nog een rol 'i Antwoord i De premie voor de ongevallenwet wordt berekend over het jaar voorafgaand aan de dag van hel ongeval, wanneer uw man steeds bij dezelfde werkgever is geweest. Men deelt dit door het aantal dagen waarop hij werkte, doch niet meer dan door 345. Overwerk zal daarbij niet geteld worden, wanneer dit niet geregeld vookomt. U zult 's morgeus „kiplekker" uit bed springen. •Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPiLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Het muziekfestijn te Zaamslag nadert Alles wat voor ,,de Volharding" voelt en dat zijn er heel velen op dit mooie naburige dorp is intens meelevend, dan wel koortsachtig in de weer om deze jaarlijkse Bondsdag tot een hoogtijdag te maken voor de Zeeuwsch-Vlaam3e muziekliefhebbers 1 Alle jagen der bevolking staan gesloten achter hun bloeiend muziekkorps, hetwelk pas het vorig jaar dor velerj milde giften en steun werd in staat gesteld een kleine f 13.000 te besteden aan de algehele vernieuwing der instrumentale bezetting. Dit was een prestatie die voor een dorp uniek en zonder weerga is. Dank zij deze sterke morele steun, inaar vooral ook dank zij de voorbeeldige ijver en ambitie die dirigent en werkende leden sedertdien aan de dag leggen, is Zaamslags harmonie op weg zich tot een keurkorps te ontwikkelen. Zo is nu Zaamslag I Vanouds had het vele goede reputaties I Repu taties, die als het ware verankerd liggen in de gemoeds- en geestesgesteldheid dezer wakkere Z.- Vlamen, deze „ras-echte" land-vau-Axelaars I Denk maar aan hun vurige soms bij,11a fanatieke „Oranjeliefde". Hun vasthoudendheid en hun „volharding" I Een halve eeuw terug was het kwaad „kersen eten" wanneer men het op een „hoog"-dag met een Zaainslagenaar aan de stok kreeg 1 De „zol der" van de „oude Jane" nu het Wapen van Zeeland) zou er van kunnen getuigen. Menige vete )werd daar vaak met de vuisten en soms nog erger beslecht I Een eeuw en veel langer terug gold het ook nu nog in de volksmond voortlevende „Zaamslag en Biervliet, daar geven ze om de duvel niet I", Dit sloeg op die Zaamslagse onverschrokken heid, die tegenwoordig niet meer nodig is gelukkig om in hardvuistige knokpartijen het pleit ite beslechten. Ten goede, of meestal ten kwade. Op dit stuk althans is speciaal de jeugd heel wat wijper geworden. Zij doet het nu op sportiever wijzie als er plaatselijke rivaliteit in het spel is. Maar die oude geest blij,kt ook nu toch nog leven dig en wakker te zijji in de Zaamslagmaars 1 Thans,, nu de jaarlijkse muzikale wedstrijd der Zeeuwsch-Vlaamse dilettantencorpsen staat om bin nen enige dagen beslecht te worden is deze weer volop vaardig geworden. En zo betoont Zaam slag zich weer de allerwaardigste gastvrouw. Gul en hartelijk zal de ontvangst zijn, die men de zusterverenigingen uit onze streek en uit Water vliet zal bereiden. Groot is het aantal ere-prij,zen en tropheeën door Zaamslags burgerij uitgeloofd. En toen het Bondsbestuur voor een schier on oplosbaar schij,nend probleem gesteld werd om een ruimere concoursmuziektent daar te stellen, toen besliste men te Zaamslag „Die tent koint er Die bouwen wij zelf 1" Kijk, dat was weer die onverschrokken geest van doorzetten, een daad stellen, van volharden I Daarom moet en zal ook het Zaamslagse con cours slagen en worden wat het sinds jaren was het muzikale evenement op de Hemelvaartsdag. Zo ziet ook alles wat liefde bezit voor de mu zikale dilettantenkunst weer met spanning uit naar de komende strij.d om het zilveren kleinood, die op de historische ,,Torenberg"-ridderhofstede zal worden beslecht Deze zevende jaarlijkse strijd om de hoogste eer moge er weer zijn om te bewijzen dat Zeeuwsch- Vlaanderen behalve taai en vasthoudend, ook in hart en nieren kunstzinnig is 1 Als we ons op de Hemelvaartsdag boven alles weer verheugen mogen in een heerlijk schijnende zon, zal er eens te meer vreugde en voldoening zijn in de harten van al dc leden van de Bond van „meester Ocké I" Zo zij het 1 En daarom zal Zaamslag ook Donderdag de vlaggen wijduit ontplooien I A Th. 't Gilde, Bondssecretaris.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1