Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij geopend RANG <De HET WAPEN van Breeck Natuurfrisse adem met PEPKA feuilleton. 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht da bevrijding. Maar anders... Chlorophyll tandpasta UIT ONZE OMGEVING. AXEL Vrijdagmiddag 12 uur werd de Eer9te Zeeuwse Vlasspinnerij. tot welker vestiging in Axel enkele jaren geleden werd besloten, officieel geopend. Het officieel gebeuren werd op bescheiden wijze gevierd in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders der gemeente Axel, comissarissen en directie van het nieuwe bedrijf, de diverse aan nemers die voor de bouw en installatie hebben gezorgd, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van de Dienst der In voerrechten en Accijnzen en enkele andere ge nodigden. Nadat de gasten zich in het ruime fabrieks gebouw hadden verzameld en door de directeur, de heer G. J. Schroder waren verwelkomd^ voerde als eerste de architect de heer Groosman, he woord hierbij het ontstaan en het verloop van de bouw memorerend en er op wijzend van welke grote betekenis de industrialisatie voor Nederland is. Spr. droeg het gebouw mede namen».'aan nemers over aan commissarissen en directie van de E.Z.V. t Vervolgens sprak de hoofduitvoerder van dit bouwwerk de heer Hoebé namens de. „Mabuwat" en wenste de E.Z.V. een voorspoedige toekomst toe. Tot slot sprak namens het gemeentebestuur van Axel burgemeester van Oeveren die eveneens de directie complimenteerde met het gereed komen van het bedrijf en dit ook een voorspoedige ont wikkeling toewenste. Hierna dankt e de heer Schroder voor de ge lukwensen, waarna in het kantoorgebouw ver versingen werden rondgediend en omstreeks 1 uur een rondgang door de nu in bedrijf zijnde fabriek werd gemaakt. v Wij willen van deze gelegenheid gebruik maken om gelijktijdig nog een9 enkele bijzonderheden te vermelden over dit nieuwe bedrijf, dat de eerste grotere industrie is die zich na de oorlog in Axel heeft gevestigd en dia aan een voor onze gemeente niet onbelangrijk aantal krachtan werk verschaft. Wat wordt geproduceerd De Eerste Zeeuwse Vlasspinnnerij vervaardigt droog- gesponnen vlasgarens, waarbij als grondstof ge bruik wordt gemaakt van vlasafvallen, zoals vlas lint, lokken en breekvlas. Hieruit worden dus de garens gesponnen die dan al dan niet via een blekerij, worden afgeleverd aan de weverijen. Per maand wordt een hoeveelheid van circa 60.000 kg. vlasafvallen verwerkt, waaruit men dan een 40,000 kg aan garens produceert. Waarom vestiging in Axel Er zal wel geen enkele Zeeuw zij,n die niet weet dat Zeeuwsch-Vlaanderen een der belangrijkste vlas- gebieden van ons land is en in dit verband ge zien behoeft het dan ook geen verwondering te wekken dat men zich voor de vestiging van dit bedrijf aangetrokken voelde tot dit gebied, waar men bij wijze van spreken de grondstoffen maat voor het oprapen zou hebben. Anderzijds waren er ook nadelen de bevolking speciaal de meisjes is hier nog betrekkelijk weinig ingesteld op het werk in de fabriek en men moest zich derhalve vrij. veel moeite 'ge- door T. LODEW1JKS. Bij Hij zag haar verwonderd aan. „Later kun je toch doen wat je wilt „Als er dan nog wat tï doen valt" ze had zich omgedraaid en was weggegaan. Ze beet op haar onderlip om niet te huilen, wanneer je zo'n prach tige, oude zaak als „Het Wapen" langzaam maar zeker ten onder zag gaan. Alles trok naar „De Gouden Leeuw". Des zomers zaten er toeristen op het terras. Een enkele lief hebber kwam naar het oude café om daar rustig wat te zitten. De oude klantjes bleven de zaak trouw, die vonden het te rommelig en te modern in „De Gouden Leeuw". De jongelui kwamen al lang niet meer in „Het Wapen". Korstiaan van Vueren kreeg nog andere bezoe kers dan meneer Van Houtigehage en dokter Rade makers. Op een goede morgen kwam meneer Van Meche- len binnenlopen Meneer Van Mechelen was het hoofd van de firma die reeds tientallen jaren aan Korstiaan van Vueren leverde. Die relatie stond zo vast als een huis, reizigers van andere firma's kregen zelfs geen kans. Iedere week ging Marian voor haar vader naar Vierhouten om te bestellen. Aan het eind van iedere maand kwam de kwitantie loper, die prompt met acht dagen zijn geld kreeg. Zo was het jaren en jaren gegaan. Wanneet meneer Van Mechelen al eens aankwam, was dat om de oude vriendschap weer eens op te halen Met uitgestrekte hand kwam hij op Korstiaan toe. troosten om uit onervaren krachten diegenen te zoeken die bleken geschikt te zij,n voor dit werk om deze daarna op te leiden De opleiding. Ook nu is deze nog in volle gang, al mag ,4nen zeggen dat de meisjes al veel hebben geleerd en gezien de tijd die zij gehad hebben om zich in dit vak in te werken, stellig geen slechte beurt maken. fn Maart 1952 is men begonnen om enkele meis jes op te leiden in de „Filatures Mariakerke" te Gent, een zusteronderneming, waarvan de thans in de E.Z.V, opgestelde apparatuur ten dele af komstig is aangevuld en uitgebreid met een mo derne verwarmings-, afzuig- en conditionneer-in- st.-illatie. De meisjes konden daar dus op de nu in Axel staande machines leren werken en later hier behulpzaam zijn bij het inwerken van het nieuwe personeel. Deze opleiding en de montage der machines gin gen vanaf September 1952 tegelijkertijd voort. Enkele machine swaren toen gemonteerd en daarop kon men beginnen met het inwerken van het personeel. Geleidelijk aan konden meer machines in gebruik worden genomen en daarmede ook weer meer meisjes in dienst worden genomen, zodat nu in totaal een kleine 59 meisjes werk zaam zijn, met een kleiner aantal mannelijke werk krachten voor montage en onderhoudswerk, ex peditie e.d. Een goed begin. Zoals reeds gezegd is men over de prestatie's van het personeel niet ontevreden al zal dit in de toekomst nog aan hogere eisen moeten kunnen voldoen. Men heeft het geluk gehad in dan be ginne gunstige orders voor deze inloop-periode te kunnen boeken, waarbij, grove garens moesten worden vervaardigd, waarvan overigens, zoals ons aan de hand van monsters werd getoond, pog fraaie en sterke stoffen worden vervaardigd. Ook de afzet is voor een nieuw bedrijf dat nog in de kinderschoenen staat niet onbevredigend te noemen. Al met al is dus het begin niet slecht en /lean men dus slechts hopen voor dit bedrijf zowel als voor onze gemeente dat de „Eerste Zeeuwse Vlas spinnerij," zich ook in de toekomst gunstig zal blijven ontwikkelen, waaraan de bekwame directie en bedrijfsleiding stellig hun volle energie zullen geven. Er zijn talloze gevallen ook onder Uw be kenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. De aansporende wer king van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. (Ingezonden mededeling) „Sjonge, Kors, blij je weer eens te zien man. Ik moest hier in Breeck zijn en ik dacht laat ik es kijken hoe die ouwe Kors het maakt. Hoe is het met je dochter Ah, dat hoef ik niet eens te vragen, de schoonste maagd van heel Breeck I" Marian fronste hel voorhoofd bij die luidruchtige begroeting. De hartelijkheid van meneer Van Me chelen, dat voelde ze intuïtief aan, had iets ge maakts. "Zorg vervulde haar hart. Ze wist precies hoe de zaken stonden. Zou Van Mechelen Er werd heen en weer gepraat (geen woord over „De Gouden Leeuw") en na allerlei koetjes en kalfjes dc revue te hebben laten passeren zei me neer Van Mechelen opeens „Kors, ik wou es even vertrouwelijke met je praten. Kunnen we even in de kamer gaan „Natuurlijk", zei Van Vueren. „Marian, hou jij de zaak in 't oog Binnen viel de opgewekte hartelijkheid als een kleed van dc bezoeker af. Zijn gezicht stond zor gelijk, hij wreef zich onophoudelijk in de handen en staarde voor zich uit als wist hij niet waar over te beginnen. En opeens viel hij, zoals meer gebeurt met goed hartige mensen, die zich van een onaangename taak moeten kwijten, met de deur irf huis. ,,'t Gaat niet zo best de laatste tijd. Kors Van Vueren keek hem aan met dieonper9oonIij,ke afwerende blik, die hij steeds vaker aanncm en vroeg koeltjes „Hoezo „O, ik dacht maar zo. Ik dacht eigenlijk non ja, met zo'n concurrent aan de overkant, dat gaat je toch niet in je kouwe kleren zitten, wat ,,Je moet leven en laten l;ven" vond Korstiaau. „Als je er zelf 't leven maar niet bij inschiet,, haha I" lachte Van Mechelen, maar zijp lach klonk niet van harte. Hij staarde door het raam, wreef VOOR DE GEREPATRÏEERDEN Alhier werd van gemeentewege aan de gerep»- trieerden een kennisgeving gezonden, dat voor hen op schriftelijke aanvraag kleding kan worden verstrekt naar blijkende behoefte. J Een opgaaf van de gewenste soort kleding, als mede de benodigde maten kan daartoe op de af deling sociale zaken ten gemeentehuize worden in gediend. Deze kleding blijkt afkomstig te zijn van voor de watersnoodslachtoffers bestemde voor raden. Nu deze in ruime mate voorzien werden, zullen deze goederen zodoende een nuttige be stemming vinden. CURSUS KRAAMVERZORGSTER Gaarne verwijzen wij naar de advertentie in dit blad waarbij, de aanvang van een cursus ,voor kraamverzorgster wordt bekend gemaakt. Het beroep van kraamverzorgster is een echt vrouwelijk beroep dat algehele voldoening geeft. Moeders, bespreek deze mogelijkheid eens met uw dochters, ook met uw verloofde dochters en adviseer hen dit mooie sociale beroep te kiezen. RUITERHUWELIJK. Onder meer dan gewone belangstelling had al hier Woensdagnamiddag de echtverbintenis plaats van mej. Wilh. de Feijter ld. en de heer Jac. de Feijter Jz., twee in de kringen der ruitersport hier ter plcatse zeer populaire figuren. De heer de Feijter was vanaf de oprichting één der stuw krachten van de ruiterve-eniging en zij,n verloofde gai altijd haar talenten ten beste op de ruiter- avonden. In meerdere stukken speelde zij zeer verdienstelijk de hoofdrollen Het was daarom niet te verwonderen dat onze plaatselijke L.R. „De Oranjeruiters" bij dit heu gelijke feit acte de presence gaven. Fier en stram vormden zij samen (ook een amazone merkten wij daartussen op) een ere-cordon ter weerszijden van de ingang tot het stadhuis. Op martiale (wijze werden Bruid en Bruidegom, alsmede Ie lange bruidsstoet gesalueerd en toen zij, het bordes van het stadhuis afstegen na de voltrekking van het huwelijk klikten vele op hen gerichte fototoestellen. Ook het vaandel met ons fraaie stadswapen ver leende aan het geheel het nodige cachet. De belangstelling voor de kerkelijke inzegening van dit huwelijk in de Gereformeerde Kerk was niet minder groot. AUTO BOTSTE TEGEN BOOM. Toen Donderdagochtend de 20-jarige P. E. al hier vanuit de Prins Hendrikstraat met een Stude- haker van garag' „Cito" de Buthdijk opreed, ge raakte hij door nog onopgehelderde oorzaak de macht over h-t stuur kwijt met het gevolg dat de auto met een behoorlijke snelheid tegen een der aan de rechterzijde van de weg staande bomen opbotste. De auto werd bij deze botsing deerlijk gehavend en ook dc bestuurder bekwam enkele verwondingen, welke echter niet va ernstige aard waren. j De politie stelt een nader onderzoek in naar Ae oorzaak van hel ongeval. VERHELST NAAR WEST-DUITSLAND. Van 24 tot 30 Mei wordt in West-Duitsland een grote ctappenwedstrijd voor amateur-wielrenners ge organiseerd door de Duitse Wieier Bond. De startplaats is WiesDaden. Door de Kon. Ned. Wielren Unie is een Neder landse ploeg ingeschreven, welke bestaat uit de renners Rien Verhelst en C. Verstraeteu en J. konings uit Breda. Napier bijzonderheden over de start- en finish- zich weer in de handen verwenste inwendig Kor stiaan om zijp weinig toeschietelijke houding en sneed toen het netelige onderwerp aan. „Kijk es, Kors, wij doen nou al heel lang zaken, niet Zelfs «al toen je vader hier in zat, leverden wij, aan hem. Ik hoop, altijd naar genoegen." „Altijd naar genoegen" bevestigde Korstiaan. „En wij, van onze kant, hadden ook nooit te klagen" ging Van Mechelen voort, „geen chicanes, altijd prompt op tijd betalen hij zweeg en ging verzitten. Korstiaan staarde, onbewogen als altijd- „En dat is nou juist waar ik voor kom, Kors." „Ik dacht al, dat je een boodschap had" stelde Van Vueren vast. „Nou ja laten we geen spijkers op laag water zoeken", Van Mechelen maakte zich een beetje kwaad, had een beetje meer tegemoetkomend heid verwacht. „Je weet zelf opperbest hoe de zaken staan, Kors. Altijd prompt op tijd kregen •we onze wissel gehonoreerd. Daar kon je zo te zeggen de klok op gelijk zetten. En dat is eh de laatste tijd wel een beetje ehveranderd, Kors." Van Mechelen vond het ellendig, hier over deze dingen te praten. Hij, zelf had ook wel gemerkt dat bij, Van Vueren alles niet liep zoals vroeger. Hij had het van zich afgeschoven, gedacht dat het wel los zou lopen. Méar onlangs met zijn procuratie houder het crediteuren-lijstje doornemend, had die met zijn potlood getikt op het bedrag dat achter de naam van Van Vueren stond. „Met uw verlofdéar mag u wel eens op letten, meneer. Vroeger werd er met de maand betaald, nu staat het er al van drie maanden." „Och, Van Vueren" had hij, met een afwerend gebaar gezegd „die is er altijd goed voor." „Geweest, bedoelt u" vulde de procuratiehouder beleefd maar scherp aan. „Juist omdat hij vroe ger zo goed was, valt het nu zo op dat „Nou ja, wat zijn drie maanden Ik wou dat we niet één klant hadden die langer dan drie maanden bij ons in 't krijt stond I" had hij quasi- onverschillig gezegd. „Zo hoog is het bedrag toch niet I" „Dat is 't em juist, meneer. De bedragen lopen regelmatig terug. Hij heeft de vorige maand iets meer dan de helft afgenomen van dezelfde maand van vorig jaar." „Goed, ik za Ier op letten" had Van Mechelen gezegd en toen de procuratiehouder verdwenen was, zat hij, nog lang voor zich uit te staren. Naar Kors van Vueren gaan, hem manen.... nee, dat lag hem niet. En toch hij, was van de cijfers geschrokken. Inderdaad juist omdat Van Vueren altijd zo'n prima klant was de procuratiehouder had dat scherp genoeg opgemerkt. Maar wat wist zo'n rekenmachine van de band die er ontstond wanneer je dertig jaar lang iemand geleverd had, iemand di eje nooit een cent tekort gedaan had En dan nu. omdat de rekening drie maanden Maar hij besloot er toch heen te gaan. Hij moest uit Van Vueren's eigen mond horen, dat het zo'n vaart niet liep, dat het maar een toevalligheid was. En nu zat hij hier. Eu Kors deed vrijwel geen mond open. Zat maar te kijken. Alsof het hem koud liet. Hij,, Van Mechelen, voelde gich als was hij, een deurwaarder die de boel op kwam schrijven, dank zij de afwerende houding van Van Vueren. „Kijk es Kors" ging Van Mechelen verder „we kennen elkaar langer dan vandaag. Er staat voor drie maanden bij ons open. Je kent me genoeg om te weten dat ik je daar niet voor kom manen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2