Een wandeling in Oud-Stamboel AXELSCHE COURANT „Met raad en daad" VI presteert méér verkwikkende MIGI& sportenspel doordek10" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM ra Icauwg0* de echte t HOOFDPUNT BRIEF UIT TURKIJE» Frankering bij Abonncm Abonnements prij». Lotae nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen tn Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland tl. Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. "»ne Adverteutlén iu. - Umum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Ie b i- ig Intussen zijn we aangekomen op het Hypo- drome-plein, waar de overblijfselen staan van drie machtige zuilen uit een tijd van ver voor onze jaartelling. De Egyptische obelisk van Theodosius„ de slangenzuil van Delphi en de kolysses. Ieder met een eigen belangrijke geschiedenis, die voor dit artikel te lang zijn, maar misschien later nog eens aan de beurt komen. Hecht tegenover de Ahmet-inoskee staat, aan Oud-Stamboel is als de rommelzolder van on bet-overgroctmoeder maar dan in overtreffen trap zowel wat grootte als jaren betreft. Wat kui.nen kleine en grote kinderen genoeg lijk rondsnuffelen in die ouwe bullen, boeke euio-jaq uee edo-jsq uba uavauq 'uatuajd 'su: in hoofse stijl met krullige letters van brui aelitige inkt op gorig-geel papier. Maar oneinc vee 1 interessanter dan de bet-overgrootmoederlij inboedel voor een kind kan zij,n, zijn de grijze overblijfselen \an het oud; Stamboel. Zodra men een van de grot; bruggen over de Gouden Hoorn, de Galata-brug of de Ata-Turk- brug over is, verdwijnt de West-Europese, haast Italiaanse sfeer. Meteen staat men voor de mach tige grote Yeni-moskee (Yeni is Nieuw). Grote, brede trappen leiden naar de ingangen. Op het kolossale bordes krioelt het van duiven die uit de hand komen eten en statig rijzen de ranke minaretten in de heldere lucht. Nog een aardig plantsoentje en dan daarachter b;giut ook opeens de oude rommelzolder Nu kan men allerhande nauwe straatjes in duiken met een plaveisel van „kalasieën" die ,de naam „kinderkopjes" (sommige zelfs «punt hoofden) alle eer aandoen. Ook een kronkeltje meer of minder is hier g;en bezwaar geweest. En Houw- en Woningtoezicht moet in het Stamboels een "onbekend begrip zijn. Het ene huisje is al wormstekiger als het andere. Als een rij, dronken soldaten staan ze tegen elkaar geleund. Scheef en verwrongen met daken die niet meer passen en ramen en deuren waar Ali-Baba en z'n veertig rovers danig hebben huisgehouwen. Op verscheidene plaatsen ziet men fragmenten van zeer oude muren of machtige gebouwen vat. misschien duizend en meer jaren oud, waariu en waarop de latere Turken een privé woninkje heb ben ingericht. Hier en daar zijn duidelijk de vor men van moskeeën en tempeltjes nog te herkennen. Iets zeer merkwaardigs zijn de vele „totem palen" die men hier ziet. Zomaar plompverloren terzijde van de weg, in een nauw gangetje, op een paar vierkante meters open grond, soms zelfs binnen een vervallen moskee, waarvan oud-Stam boel er tientallen telt, staan deze anderhalve meter hoge palen. Het blijken een soort Mohammedaanse grafzerken te zijn en alle vertonen bovenop een model van een hoofddeksel, dat betrekking heeft op de overledene die daar begraven is. Geestelijken- hoeden, tulbanden in allerlei vormen en afmetingen, hier en daar een fez, enz Achter een zestal wan ordelijk geplaatste grafpalen van eerbiedwaardige ouderdom, staat een minuscuul etsnswinkeltje, waar een paar zwaarlijvige Turken staan te smullen van zoete koek, die ze nog eens extra vet in de dunne honing soppen of van de kostelij,ke pilav, be staande uit kip met suiker en kaneel. Nog een paar kronkels verder staat men opeens voor een grote monumentale poort, waarachter het wriemelt van mensen. „Dr Bazar' Duidelijk is nog le zien dat men hier t; doen heeft met een op non-actief gestelde moskee met haar talrijke bijgebouwen. Door het overkoepelen van de tussen- gelegen straatjes en steegjes is als het ware éen gebouw ontstaan dat een oppervlakte beslaat van -vele vierkante meters. In Axel overgebracht zou het gedeelte omsloten door de Noordstraat, Wal- straat, Buitenweg en Nieuwstraat, gemakkelijk bin nen haar muren kunnen worden opgenomen. Een bezoek aan deze enorme zaak, eigenlijk be staande uit honderden aaneengeregen kleinere en grotere winkeltjes, soms hoog tussen opgaande zuilen, soms laag en donker, nu eens over mooi plaveisel van een soort asphalt, dan door mod derig stof, is zó interessant en het winkelen is er zó gezellig en van een bijzondere bekoring, dat het een aparte beschrijving overwaard is. Gaande door en langs de meest fantastische uitstallingen komt men aan de andere kant door een der tal loze uitgangen ergens op Beyazit. In onze taal wil dit zeggen „witte stad". Dit stadsdeel bevatte in lang vervlogen eeuwen niets anders dan pa leizen en tempels in blinkend wit marmer, waar van nu slechts schamele resten over zij,n. Maar daarachter verheft zich de trots van Stamboel de Sultan Ahmet-moskee of ook wel de Blauwe Moskee genoemd. De mooiste en voor de Turken en Mohammedanen, belangrijkste tempel van ge heel Turkije. Een machtig grote koepel en prach tige hoge slanke minaretten (gebedstorens). Deze )m(oskee werd gebouwd door Mehmet Aga, de zelfde die ook de grote moskee bij, de Kaaba in Mekka gebouwd heeft. Ook de Sultan Ahmet- moskee werd gebouwd door Mehmet Aga, de- lijk alleen die in Mekka mag hebben. Ook naar 'dez eplaats komen talrijke pelgrims uit geheel Turkne hun gebeden zeggen. het At Meidanplein de oude wereldberoemde Aya- Sophia. Op het eerste gezicht misschien minder mooi dan d" overbuur, maar voor ons veel in drukwekkender en met een veelbewogen geschie denis. Deze moskee werd aanvankelijk gebouwd als Christelijke key-k, waarvan nog getuigen de wondermooie mozaïeken ;n muurschilderingen van de Heilige Familie, o.a. boven de hoofdingang en de madonna's en andere heiligen. Toen het Christendom verdreven was en de Islam zijn intocht hield werden alle afbeeldingen van mens en dier met zwarte verf bedekt, want in een Mohammedaanse tempel mogen, volgens de koran, geen levende dingen worden afgebeeld Hiervoor worden de decoratieve Arabische let ters kunstig verwerkt en het is werkelijk fantas tisch wat een schitterende effecten die oude mos lems daarmee wisten te bereiken. Nu het oude gebouw tot museum is ingericht is de oude verf laag verwijderd en ziet men de Christelijk moza- ieken en de Mohammedaanse versieringen broeder lijk naast elkaar. Reusachtige Arabische spreuken in fraaie grillige vormen, naast de devote heili gen, hoog boven de tweede zuilengalerij, en gaaf bewaard. De vloer waaro pmen loopt is niet de originele. Door een gat waar een hek omheen Staat, zien we tussen steenbrokken een fragment van de eerste fraai getekende mozaïekvloer. Sinds de grote keizer Constantijn hier zijn gebeden bad, is het gebouw al een keer of vier voor een groot deel verwoest. Natuurlijk hebben we ook een gids, die ons werd toegewezen toen we onze piasters aan het loketje hadden betaald. Een wonderlijk uitziende Turk met een hoofd als een modern eierdopje, glad en kaal en van boven zuiver plat. Eén on ophoudelijke grijns. Hij begon met zijn kennis te demonstreren, door in 17 talen te rccpeu „ik heb je lief", waar hij gelukkig niets van meemv? Hij, toonde ons verschillende dingen die men anders niet zou vinden. Sommige zeer frappant, andere min of meer toevallig zoals een wandversiering van hakenkruizen en een zuil waarvan de aderen de atoomontploffing van Bikini te zien gaven. Onopgemerkt bracht hij ons tussen de zuilengalerij en wijst ons op een uitgeholde wand van rood achtig en grijs geaderd marmer onmiddellijk grijnst ons in die aderen een wrede duivelskop tegen. De omhooglopende spleetogen, de scherpe kin en de puntige kop worden geheel gevormd door de natuurlijke lijnen in het marmer. Wanneet- de niets vermoedende bezoeker zich met schrik afwendt, ziet hij op de nu naar hem toegekeerde wand e;n precies gelijkende ko pvoor zich. En of dit nog niet genoeg is, eer men drie stappen verder is, ziet hij, voor zich omhoog, scherp af getekend, de afdruk van een grote zwarte hand. Hiervan wordt verteld dat deze hand verschenen is toen keizer Constantijn tijdens een pest-epidemie bad voor zijn volk, waarna de pest inderdaad op gehouden was. Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar die oude Christenen, die hier gebeden en geleden hebben en geroepen hebben tot diezelfde God. die toen reeds en nu nog zijn zon liet opgaan over bozen en goeden en liet regenen over reehl- Aaardigen en onrechtvaardigen. Hoevelen hebben in hun ijver voor diezelfde God aan de opbouw en aan de verwoesting gewerkt. Minstens vier keer is er plechtig gedankt bij de inwijding van een prachtig gebouw in dienst van God en onge veer even dikw:Jls is onder de woeste kreet God- wil-het het Godshuis geplunderd. Er zij,n in deze Aya-Sophia van al deze tijden nog restanten over, zuilen en mozaïeken Tientallen geslachten voor ons hebben hier gestaan en ons treft de ge- da. hte dat God, die leeft die alle heeft gezieji en aanschouwd. Die steenhouwer van 1500 jaar geleden en die plathoofdige Turk van 1953. Inderdaad, de Aya-Sophia is oud, misschien het tegenwoordige gebouw zelf nog niet zo geweldig, maar de naam, het begrip en de sfeer is van eeuwen en eeuwen terug. Phia. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct, Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koket 80 ct. J. K. U maakt natuurlijk een goede beurt als u een diploma hebt. maar er zijn velen dis geen diploma hebben. Goed bespraakt zijn en kennnis hebben van de artikelen die u verkopen wilt, is natuurlijk aan te bevelen, maar een diploma heeft u niet nodig. K. B. Heeft moeilijkheden met de onderhuurder die zich niet wenst te houden aan een gemaakte afspraak Antwoord U heeft uw onderhuurder vroeg ge noeg gewaarschuwd en bent voorkomend geweest in alle opzichten. Uw onderhuurder dient de helft van de tuin ter uwer beschikking te stellen. Tuinen vallen niet onder de „woonruimtewet", zodat het gebruik van zo'n tuin onderling geregeld dient te worden. H. te l'. Een kennis heeft een huis gekocht voor zelfbewoning. De vorige eigenaar heeft de huur ders reeds de huur opgezegd. Is dat voldoende Antwoord Neen, dat moet uw kennis opnieuw doen. Als de huurder er niet 'uitgaat zult u via een deurwaarder een ontruimingsbevel van de kan tonrechter moeten zien te krijgen. Wijst de kanton rechter het verzoek tot ontruiming toe, dan wordt tegelijkertijd de datum vastgesteld. Wendt u der halve tot een deurwaarder. Er zullen vermoede lijk nog wel maanden mee gemoeid zijn, voordat uw kennis in zijp huis kan. G. J. B. Kunt u mij ook mededelen, hoe wij hard geworden gips uit een emmer kunnen verwijderen Antwoord Dat is een moeilij.k werkje. Men wil wel eens wat succes hebben met azijn. Probeert u dit maar eens. Anders moet de beitel er aan te pas komeu. Weetgraag. I. Hae verwijder ik een advocaat- vlek 2. Hoe houd ik het chroomwerk van een kinderwagen goed V Antwoord s 1. Met wat zuivere alcohol. Is de vlek hierna niet geheel verdwenen dan me' tetra of benzine nabehandelen. 2. Met een warm alcali- vrij, wasmiddel. Hierna opwrijven met een wollen of flanellen doek. J. R. Mag de huiseigenaar de huur f 0,25 per week verhogen voor de aanleg van de riolering en moet ik ook meebetalen aan de rioleringsbelasting V Antwoord Ja, -dat mag. Gedurende 10 jaar raag hij de huur verhogen met dien verstande dat de verhoging per jaar niet meer mag bedragen dan een tiende gedeelte van het werkelij.k uitgegeven bedrag, nodig voor de aanleg van deze riolering en belasting. J. W. Z. 1 Hoeveel witte muizen worden er in Nederland per jaar voor wetenschappelijke proe ven gebruikt! 2. Hoe wordt er in deze behoefte aan witte muizen voldaan 3. Worden deze proef dieren allen in Nederland gekweekt, of expor teert Nederland nog een kwantum V Antwoord Het totale aantal witte muizen, dat jaarlijks in Nederland aan wetenschappelijke proef nemingen ten slachtoffer vallen is bij benadering niet te schatten. Alleen de Van Leeuwenhoek stichting b.v. gebruikt jaarlijks al een 40.000 proefdieren, terwijl daarnaast nog talrijke andere mistellingen, zoals Organon in Oss en diverse laboratoria en particulieren experimenteren. De»> dieren worden betrokken van dierenhandelaren, of worden zelf gekweekt. Het is ons niet bekend, dat er geregeld van deze dieren worden geëxpor teerd x soms importeert men wel uit België. T. M. Vraagt waar en waarvan zilverpapier gemaakt wordt. Antwoord Vroeger verstond men onder zilver papier dun bladzilver. Tegenwoordig wordt het echter overwegend gemaakt uit een tin-zink- legcring (90«/o tin en 10°/o zink) door middel van een walsproces. In Nederland vervaardigt de N.V. „Industrie" te Vaassen zilverpapier Uitvoerige gegevens over de fabricage in Duitsland treft men aan in de volgende B I.O.S.-rapporten no's 374, 882 en 1100 en verder in F.I.A.T. 1011. C. G. Kunt u mij mededelen wat de naam en nationaliteit is van de uitvinder van de stalen steiger, welke in het bouwbedrijf wordt gebruikt. Antwoord De toepassing der stalen steigers is ongeveer een 30 jaar oud en voor zover ons be kend het eerst in Engeland gebruikt. Wie nu precies o pde gedachte is gekomen om dit soort steigers te gebruiken en in welk jaar dat precies is geweest, weten wij helaas niet. N. tc IJ. Wat is men wettelijk Verplicht een dienstmeisje, dat twee dagen per week bij iemand werkt, gedurende ziekte uit te betalen Antwoord Dit is een lastige zaak. Zoals wij reeds eerder schreven, is de werkgeefster van een dienstmeisje, dat uitsluitend huishoudelijk werk verricht, dus b.v. geen slagerij schoonmaakt of iets dergelijks, verplicht dit meisje te laten in schrijven b ijde bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten, Maliebaan 34 te Utrecht, als dit meisje gedurende vijf van de zeven dagen Iper week een uur per dag of langer werkt. Wellicht werkt zij gedurende de andere dagen bij een ander, zodat de week toch bezet is Dan is het aan te bevelen, dat b.v. de werkgeefster bij wie zij o) Maandag werkt, haar bij genoemde bedrijfsver eniging opgeeft en alles nauwkeurig omschrijft, dus ook de adressen waar het meisje d; overige dagen per week werkt Op deze wijze kan uit kering van ziektegeld normaal plaats hebben. Werkt dat meisje maar twee dagen per week, dan zouden wij zeggen dan geeft die werkgeefster toch in ieder geval gedurende enige tijd 80o/u( van het verdiende loon. dat komt ons billij.k voor. Wat uw tweede vraag betreft vacantieregeling voor huishoudelijk personeel bestaat niet. Der gelijke zaken dienen geregeld te worden bij de ijldienstneming van het personeel. Dat is voor beid epartij,en het beste. In de meeste gevallen is het tegenwoordig wel zo, dat een dienstmeisje kan rekenen op een week vacantie met behoud 'van loon. Maar alles dient vooraf afgesproken te worden. B. A. H. Hoe verwijdert men ketelsteen V Antwoord De ketel vullen met azijn een hand vol zout bijvoegen Dit aan de kook brengen en laten afkoelen. Goed naspoelen en met water naborstelen (indien mogelijk)- TffTf Tf 7" Niet krabben. De helder vloel- I H bare D.D.D. kalmeert de jeuk U Xj U XV in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN A M M HUIDAANDOENINGEN A. L. De eigenaar heeft de winkelruit van het door mij gehuurde winkelpand verzekerd en wil nu hebben dat ik de premie betaal. Ben ik dat verplicht V Antwoord Verplicht bent u dat niet, hoewel het in veel gevallen wel voorkomt, dat de huur der de premie betaalt Voor een dergelijke ver zekering, vooral als het pand gelegen is aan een drukke winkelstraat, is wel veel te zeggen B. van E. 1. Wie komt de titel "mevrouw" toe en wie „juffrouw" als beide gehuwd zijn 2. Wat is de oorsprong van het gezegde „krijg de beres" V 1 Antwoord 1. Tegenwoordig spreekt men een getrouwde dame steeds aan met „mevrouw' 2. Dat is niet te zeggen. Het is een uitdrukking van meer plaatselijke aard en zal zijn oorsprong wel vinden in het feit dat men wel wist, dat ,ije berrie-berrie dit wordt bedoeld met beres een vreselijk onaangename ziekte is en dat men dus met het gezegde te kennen wide geven, dat men de ander iets zeer onaangenaams toewenst. Een andere verklaring voor deze uitdrukking is ons niet bekend. B. van G. Ik heb last van kippen, ganzen en kalkoenen van mijn buurman. Mag ik deze dieren idoden V Antwoord Wij zouden het u niet aanraden. Volgens het Wetboek van Strafrecht is het doden, beschadigen, onbruikbaar maken of wegmaken van dieren toebehorende aan een ander strafbaar. De eigenaar zou bovendien wel eens een eis jtot schadevergoeding kunnen indienen. Wij raden u aan u te wenden tot de plaatselijke politie.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1