HET WAPEN v«n Hreeck ZAAMSLAG. feuilleton. KOEWACHT BURGERLIJKE STAND KOEWACHT BOEKBESPREKING Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - fit en vief vrij van pijn. INGEZONDEN STUKKEN VEE-AUTO KANTELDE VAN DE DIJK. Toen de Axelse veehandelaar G. Dinsdagnamiddag van de Markt te Hulst huiswaarts keerde, ge raakte zijn vee-auto bij het passeren van een wiel rijder in de berm van de Rijksweg aan de Kanaal kade ter hoogte van de Criipssenstraat en reed de auto van de glooiing af het weiland in. Toen de heer G. trachtte zijn wagen langs de glooiing weer op de rijweg te brengen kantelde de wagen om. Een en ander liep nog goed af en persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, terwijl ook de ver voerde varkens met de schrik vrij, kwamen. „BLEIJE HAGHE" TREKT TOERISTEN NAAR AXEL. Zoals bekend waren tijdens de Paasweek een 65- tal Engelsen te gast in de Axelse jeugdherberg. Nauwelijks nog zijn deze vertrokken of de jeugd herberg is alweer een gastvrij onderdak voor de schooljeugd, die haar Paasvoetbalcompetitie speelt op het V.V Z.F.-terrein. En dit weekeind komen er weer een flink aantal Belgische trekkers in „Bleije Haghe" overnachten om daarna een wandel tocht te maken naar Philippine oml de beroemde Zeeuwse mossels te gaan proeven. Voor volgende week is de jeugdherberg ook weer haast volgeboekt want Woensdag komt weer een school, ditmaal uit Londen, die 70 bedden zal bezetten. In de eerstvolgende weken staan verder genoteerd het "logies voor gymnasium-leerlingen uit Utrecht, een tweetal scholen uit Arnhem en een school uit Haarlem. Al met al heeft „Bleije Haghe" het eerste kwar taal van dit jaar al meer gasten ontvangen dan in het gehele seizoen 1952. Een woord van waardering aan de jeugdherberg- ouders, de heer en mevr. v. d. Ree, mag dan ook niet achterblijven, want het is toch wel een bijzon dere prestatie om een honderdtal jongelui te her bergen en te amuseren op zodanige wijze dat zij Bleije Haghe tot een der prettigste jeugdherbergen rekenen. En dat zij dit doen moge o.a. blijken uit het feit dat de groep Engelsen bij, hun afscheid eed geschenk aanbood aan het echtpaar v. d. Ree en bovendien een afscheidsavond aan burgemeester en mevr. van Oeveren, voor wien zij volksdansen en liederen uit Engeland, Ierland en Wales uitvoerden. Ook de Axelse jongelui die lid zij,n van de N t H.C., hebben zich verdienstelijk gemaakt voor ijze waarop zij zich tijdens hun vacantie over isten in de jeugdherberg hebben ontfermd en r en Moeder v. d. Ree hebben geholpen. KOMT ER EEN NIEUW HOTEL? Door het architectenbureau M. J. v. d. Bsrg, alhier zal volgende week worden aanbesteed de bouw van een hotel met woning op de hoek Zee straat Ka naalkade Het laat zich dus aanzien dat Axel binucn af zienbare tijd een nieuw hotel rijker zal worden, maar daartegenover dc royale entree met de park- aanleg op deze hoek zal moeten gaan missen. PREDIKBEURTEN. Zondag 12 April 1953. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Vicaris Wisse, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur ten 3 uur Ds. S. Doornbos, van Amsterdam Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. HET BONDSMUZIEKCONCOURS. Aan het op Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) te Zaamslag te organiseren jaarlijks Bondsconcours uitgeschreven door de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden deelgenomen door de navolgende harmonie- en fanfarekorpsen door T. LODEWIJKS. 18) ,,'t Lijkt wel een Amerikaan, die vader van jou" zei Marian tegen Harm „Hij, doet wel graag waf Amerikaans, de oude heer" glimlachte de zoon, „maar wat zakendoen betreft hoeven de Amerikanen hem niet veel meer te leren." „Ik vind het tenminste nog al een onderneming, hier in Breeck zo iets op te zetten" meende Marian. „Ja kij,k es", antwoordde Harm vertrouwelijk, „eigenlijk is de oorzaak een andere. Moeder moet in een andere omgeving, daar in Rotterdam kwijnde ze weg. Daarom is vader hierheen getrokken. En nu maakt hij, er ook wat van. En ik geloof dat hij, het redt ook I" „Hij ziet er naar uit" peinsde Marian. Ze keek naar de moderne, smaakvolle inrichting van het nieuwe restaurant, naar de kegelbaan waar de burgemeester al een pracht van een poedel be werkstelligde, ze bewonderde de grote zaal met het fraaie toneel en alle snufjes, die Harm haar trots liet zien, de eenvoudige, maar keurig inge richte hotelkamers met warm en koud water, en ze aacht aan de wassteïlen thuisals vader Ere-AIdeling. Harmonie „Oefening kweekt Kunst" Schoon- .dijke Fanfare „Harmonie", Oostburg. Afdeling Uitmuntendheid. Fanfar „Eendracht maakt macht", Groede Kon. fanfare „Veronica", Zuidzande. Eerste Afdeling. Harmonie „De Volharding", Zaamslag Har monie Terneuzen", Terneuzen Fanfare „Uit het Volk-Voor het Volk", Breskens Kon. Fanfare „Eendragt maekt magt", Watervliet (B.). Tweede Afdeling. Harmonie „Concordia", Axel Harmonie „St. Cecilia", Kloosterzande Kon. fanfare „Aarden- burgse Fanfaren", Aardenburg Fanfare „Nut en Genoegen", Nieuwvliet Door dc Kon. Muziekvereniging „Harmonie" te Biervliet, die op de beide voorgaande concoursen beslag wist te leggen op de wisselbeker, die van bondswege als hoogste trophee telkenjare wordt uitgeloofd voor de edelste vertolking, zal ditmaal wegens onvolledige bezetting niet worden deel genomen, zodat het vast staat dat de beker dit maal van eigenaar zal verwisselen. Behalve deze wisselbeker zullen wederom de be kende ere-onderscheidingeu van H.M. de Koningin en de Commissaris der Koningin worden beschik baar gesteld, benevens nog andere prijzen. Daar alzo te Zaamslag het puikje der Zeeuwsch- Vlaamse dilettantenverenigingen haar beste beentje zal voorzetten, onder beoordeling ener hoogst be kwame jury, verheugt al wat de dilettantenkunst een warm hart toedraagt, zich reeds bij voorbaat op deze komende mooie muzikale dag op dit schone dorp in het land van Axel. SMOKKELAAR DOOD OP HET LAND GEVONDEN. Een landbouwer onder de gemeente Koewacht he;ft Zondag op zij,n bouwland het lijk van ea* ongeveer 45-jarige Belg gevonden, die in de nacht van Zaterdag op Zondag bii het smokkelen van vee door de douane was betrapt. De smokkelaar was in gezelschap van anderen toen hij werd getrappeerd en op de vlucht sloeg. De douaniers losten schoten en deze schijnen de man zulk een schrik te hebben bezorgd, dat hij ter plaatse aan een hartverlamming overleed. Op zijn lijk is bij het medisch onderzoek geen teken van geweld aangetroffen. De overige smok kelaars wisten te ontkomen. Twee stuks vee zijn achterhaald en in beslag genomen. TECHNISCH NIEUWS NIEUW TYPE SPROEI-APPARAAT. De Axelse weekmarkt toont regelmat'g nieuwig heden op velerlei gebied en zeker op het ter rein van de landbouw. Vorige week troffen wij tussen de machines, auto's enz. een nieuw type sproeier aan, van een afwijkende constructie, waar mede straks de firma Hollebek Hamelink de landbouwers gaat bedienen. De sproeier is ditmaal voorop de tractor een Lanz-Bulldog geplaatst en heeft de respecta bele breedte van 12 meter. Door deze montage voor op de machine bereikt men dat de gewassen worden bespoten voordat zij door de machine worden platgedrukt, terwijl bovendien de bestuur der een betere controle heeft op zijn werk. Een verdere bijzonderheid is nog dat de spoor breedte verstelbaar is van 1,25 tot 1,92 meter, wat bij in rijen gezaaide gewassen van (Veel waarde is. Ook deze machine leert ons weer dat de mecha nisatie nog steeds voortgaat en verdere perfectie nog altijd mogelijk is maar ook dat de Axelse bedrijven ook in deze branche niet stilzitten om hün afnemers zo goed mogelijk met de modernste middelen te bedienen. maar niet zo stijfkoppig wasen toen zei Harm „Nu wou ik ie nog iets laten zien." „Wat dan „Ga maar mee." Ze gingen een trap af en kwamen terecht op een corridor, waar het rumoer vanuit de zalen slechts vaag doordrong. Hij tikte tegen een deur. Van binnen klonk een zacht geluid. Enkele ogenblikken later stond Marian in een kamer, rustig en met smaak gemeubileerd, heel licht en zonnig. En bij het raam zat een vrouw met reeds geheel grijp haar maar een nog wonder lijk jong gezicht, in een makkelijke stoel. „Moeder" zei Harm met onvaste stem, „ik zou erg graag willen dat u even kennis maakte met juffrouw Van Vueren, onze overbuurvrouw." Mevrouw Verdonck glimlachte en haar ogen kregen een ondeugende schittering. „Ik kan niet opstaan" zei ze verontschuldigend, toen Marian naar haar toekwam.'Ze greep de hand van het meisje en trok haar zachtjes naar een stoeltje dat vlak bij haar leunstoel stond. „Ga even zitten, juffrouw Van Vueren of mag ik Marian zeggen Marian kleurde tot onder haar haarwortels en toen ze naar Harm keek, bemerkte ze dat die er niet veel beter aan toe was. Plotseling begreep ze, dat deze vrouw wist. Dan moest Harm het haar verteld hebben. Een ogenblik was ze in tweestrijd of ze boos op hem moest zijn of niet. Maar dan begreep ze Gedurende de maand Maart 1953. Gehuwd. Carolus Rollier, 62 j. en Magdalena Verstraeten, 51 j. Geboren. Honny z. van A. de Kerf-de Paepe. Maria, d. van N. Oudejans-Martens. Ivo, z. van P. Dierick-de Waele. Mariëtte, d. van J. Elegeert- Cossaer. Overleden. Augustus van Bastelaer, 76 j., echtg, van Mathilde van Himste. WATERSNOOD-NUMMER ZEEUWS TIJDSCHRIFT. Het Zeeuws Tijdschrift twee-maandelijks blad, dat zich speciaal wijdt aan de verbreiding van kennis omtrent Zeeland en zijn bewoners is dezer dagen met een dubbel nummer verschenen, dat speciaal de vele problemen en facetten die aan de waters nood van 1 Februari voor onze provincie vast zitten, bespreekt. Een aantal deskundigen op verschillend terrein geven elk een overzicht, waarbij het nu niet gaat om een ooggetuige-verslag, zoals wij dat al vele malen in kranten en weekbladen hebben kunnen lezen, maar om gedocumenteerde verslagen en rapporten. De heer L. de Bree vertelt ons van een Noord westerstorm die op 5 November 1530 onze pro vincie teisterde en welk droef relaas weinig af wijkt van de ramp die ons thans trof. Zo ooit dan is hier het „L'histoire se répète" wel ten volle van toepassing. Van de hand van Drs. M. C. Verburg vinden wij een uitvoerig relaas over de ontwrichting van het economische leven in onze provincie. Van de heer J. van Tuinen een bespreking over de gevolgen van de ramp voor de financiële zelf standigheid van de publiekrechtelijke lichamen in Zeeland, waarbij inzonderheid die der poiders ter sprake komt. De heer H. Pieters geeft een overzicht van Zeeland vanaf het begin onzer jaartelling, waarin hoe kan het anders het water van begin tot eind een overheersende rol speelt' Ir. J. Post schreef over landbouwkundige en cultuurtechnische herstelmaatregelen als gevolg van de overstromingsramp, ulr. J. L. Nieuwenhuis over de ontwrichting van het verkeer en vervoer in onze provincie, ir. A. G. Wiersma over de betekenis van onze duinen en ten slotte drs. Verburg over scha(devergoedingen in 1906, 1911 en 1953. Ieder die zich voor onze provincie interesseert zal bij deze onderwerpen stellig zaken vünden die hem direct aantrekken zo hij er al geen direct belang bij, heeft. En wanneer de plaatsruimte zulks toeliet zouden wij gaarne de diverse artikelen nog aan een meer uitvoerige bespreking onderwerpen. Dit watersnood-nummer dat een uitvoerig beeid geeft van deze derde ramp die onze provincie in dertien jaar tij.ds trof, beantwoord stellig ten volle aan de doelstelling van de stichting Het verbreiden van kennis over Zeeland en zijn be woners. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheuma- tiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. hoe goed het was, dat hij zijn moeder in vertrouwen genomen had. Dat pleitte voor hemen dat pleitte voor zijn moeder. In haar kwam opeens een wonderlijke blijdschap nu waren er twéé mensen die zich om haar bekommerden, want de hartelijkheid waarmee mevrouw Verdonck haar tegenlachte, maakte haar duidelijk dat ze hier welkom was. „Ik was zó verschrikkelijk nieuwsgierig" be kende ze aan Marian, die nog niet helemaal op haar gemak was, „hoe je er uit zou zien. Harm had me wel van alles verteld en ik verwachtte iets dat het midden hield tussen de Venus van Milo en Dorothy Lainour. Die jongens zijp altijd zo overdreven. Harm, jongen, wil jij even een kopje thee inschenken voor Marian „U ook moeder „Ja voor de gezelligheid." Marian dronk zwijgend haar thee en nam, voor zover dat mogelijk was zonder vrijpostig te zijn, de moeder van Harm op. Ze was klein, dat kon je wel zien zelfs als ze zat. Ze had mooie handen een teer gezicht, alsof ze veel geleden had. Maar haar ogen waren vrolijk en daaromheen zag Marian de kraaiepootjes, kenmerk van opgeruimde mensen. Je moest toch wel moed hebben, dacht ze, om zo je leven lang aan de stoel gekluisterd te zijn en toch zo blij door 't leven te gaan. Ze zei een paar alledaagse dingen, want ze wist met haar houding niet recht raad. En toen pakte mevrouw Verdonck opeens resoluut de zaak aan. Geachte Redactie. In Uw blad van 28 Februari heeft Dr. P. H Ritter Jr. gemediteerd over „de hulpverlening op een klerenhanger". Hij geeft voor die meditatie inspiratie geput uit een reportage in de „Zuid- Limburger", waarin sprake is van verwaarlozing en achteloze behandeling van „waardevol goed, dat met edele vrijgevigheid door de gulle Kerk- radense bevolking was geschonken en door hon derden werkzame handen in keurige paketten wai gesorteerd" om in Den Haag „gestort te worden in enkele morsige schuiten, die reeds gedeeltelijk gevuld waren met een onbeschrijfelijke rommel." Het is jammer, dat dr. Ritter niet in even bloem rijke taal het antwoord van de Perschef van hel Nederlandsche Roode Kruis heeft overgenomen, dat in verschillende Limburgse bladen verscheen el waarboven de redacties koppen plaatsten als „Bran dende kwestie opgelost", „Kerkrade kan gerust zijn" en „Goederen voor rampgebied kregen bre vet van uitmuntendheid". De „Gazet van Lim burg" besloot deze uiteenzetting van de feiten aldus „De werkelijke gang van zaken neemt in tussen deze teleurstellingen niet alleen weg maar getuigt nog weer eens van de gerechtvaardigde trots der Kerkradense ingezetenen." Waartoe dient het een opgeloste brandende kwes tie weer uit de windselen te halen en op te dienen om te bewijzen, dat het Rode Kruis gewogen en tr licht bevonden is Dr. Ritter heeft meer pijlen op zijn boog. „Et hebben ons nog andere klachten bereikt. Op Schouwen en Duiveland werken mensen, die al drie weken niet uit de kleren zij,n .geweest Ien die in noodonderkomens moeten slapen in hun natte plunje Daar werden, zo deelde men ons mede, geen kleren heengezonden." De Kringcommissaris van de Kring Zeeland van het Nederlandsche Roode Kruis tekende hierbij o.a. aan „Schouwen en Duiveland hebben van inij, ge kregen, wat ze vroegen, voor zover aanwezig. Zie- rikzec heeft momenteel veel te veel kleren 1" Als het Rode Kruis uit zijn grote voorraad tr Middelburg de aangevraagde kleren heeft toegi zonden, dan heeft het zijn taak vervuld. Als de mensen dan toch nog in hun natte plunje moes ten slapen, dan heeft er bij de uitdeling iets ge haperd. En daar was het Rode Kruis niet bij j andere instanties droegen daarvoor de verantwoor delijkheid. Het Rode Kruis heeft nooit ontkend, dat er fouten gemaakt zijn. Maar dikwijls werd en wordt het Rode Kruis aangesproken voor fouten, die h niet begaan kon hebben omdat het niet tot zijn competentie behoorde die dingen te doen. Het is jammer, dat een bekwame journalist als Dr. Rit ter aan deze lukrake wijze van beschuldigingen lan ceren, meedeed. A. Lepoutre. Afdeling Perszaken van het Nederlandsche Roode Kruis. NASCHRIFT Het is begrijpelijk, dat „Het Roode Kruis" zich verdedigt, ik acht bovenstaand ingezonden stuk echter misplaatst. Want hoewel het de plicht van den journalist is, in belangrijks aangelegenheden als de hulpverlening bij de over stromingsramp kritiek te leveren wanneer er fou ten zijp gemaakt, er was een zo sprekende achter grond van waardering voor het Roode Kruiswerk in mijn artikel, dat het Roode Kruis zich aller minst gekwetst kan gevoelen. Overigens heb ik mij, niet bezondigd aan lukrake wijze van be schuldigingen. Ik heb mijn artikel gebaseerd op vaste gegevens die tot mijii beschikking stonden en die ik kan verantwoorden. Dr P. H. Ritter. TWEI R.A.C. Terneuzi DERD Meto- Zeeuwen BoysR VIER1 IJzenc P.S.K. RES. Terne Midde ONE RES. Axel delburg ZATE TWEI A.Z.V afgelast Net zo resoluut als Harm dat kon doen, erkende ze plots. Ze had eerst gedacht dat hij dat van zijn vader had nu zag ze dat hij op zijn moeder leek, al was de flinke gestalte die van de vader. „Ja kind" zei mevrouw Verdonck, „ik heb zo het een en ander van Harm gehoord en nu ik je zie, kan ik het allemaal zo best begrijpen. Het is niet makkelijk voor jullie,m aar als je het aandurft moet je het ook tot een eind brengen en je niet door de omstandigheden laten terneerslaan." „U vindt het dus goed Het klonk nogal onbekclpen, vond Marian. „Wat moet ik goed vinden Het is een zaak tussen jullie tweeën. Als ik geloofde dat Harm zich in 't verderf stortte (haar ogen glansden humoristisch) wanneer hij zich met jou bemoeide, zou ik hem moeten waarschuwen, maar verder staal hij op eigen benen. Trouwens, ouders kunnen niet beter doen om de liefde in de hand te werken dan verbieden. Maar ik ben blij dat Harm iemand vindt als jij,, en misschien zul jij eens bli zijn met Harm „Ga me nou niet zitten aanprijgen, moeder I" lachte de jongen „O m'n zoon, over je ondeugden en onhebbelijk heden praten wij wel eens onder vier ogen, wat Marian Maar ik begrijp wel hoe moeilijk het is. Jouw vader zal het slecht kunnen verkroppen, wanneer zij,n enige dochter juist de zoon van zijn grootste concurrent opzoekt (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2