AXELSCHE ffill COURANT VREDE? „Met raad en daad Puistjes D.D.D. IVOROL smaaM beier nadeqeiowie WEK DE GAL IN UW LEVER OP verfrissende miGLE-l I VWi No\qende s\qare1 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM SPROETEN^-m koop tijdig SPRUTOL Onbetwist de beste tandpasta UIT ONZE OMGEVING. AXEL Onrustig, gejaagd* M^htekau^gorr' Frankering bq Abonnement Axel. ZATERDAG 11 APRIL 1953 67e JAARGANG No. 54 Abonnements prijs Losse nummert- Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiè Buitenland fl. I' Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeeltngen 20 cent per m.m. KleKe Adverteutlên - \lmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel tneer 12 cent extra. Een reeks van vredesduiven klapte omstreeks Pasen omhoog. De nieuwe Russische regering was schier onuitputtelijk in haar toenaderingspogingen. Onze eerste weerslag op deze wonderlijke gebeur tenissen was, dat er een adem van verlichting in ons opging. Zou dit Paasfeest een begin zijn van Je verrijzenis der mensheid uit haar ellende V Het probleem van de koude oorlog is even een voudig als verschrikkelijk. Indien de verwijdering tussen het oosten en het westen kon worden weg genomen, indien beiden in principiële goede ver standhouding naast elkaar konden bestaan, dan zou een nieuwe en gelukkige wereld geschapen zijn, dan zouden wij weer kunnen terugkeren naar welvaart en cultuur, dan zouden onze harten weer blij.de kloppen en onze ogen weer licht zien aan de horizont. Het westen heeft op de oostelijke vredesvoor stellen het enig mogelijke antwoord gegeven. Het is tot onderhandelen bereid maar het blijft voor zichtig. Het stelt het voorbehoud, dat de ernst van het oostelijk initiatief zal moeten blijken, dat deze vredesboodschap iets anders moet zijn dan een 1 iefelij.ke omhulling van politieke bedoelingen. Zulke politieke bedoelingen zijn. te gissen. Het is geenszins ondenkbaar dat de Russische rege ring die tot dusver tegenover het westen een beleid volgde van veto's en speldeprikken. thans de koers wil varen van rechtstreekse discussie over de grondproblemen, die beide machten ge scheiden houden. Zou het daarbij tot een (ge vaarlijke botsing komen dan heeft het oosten de ontzaglijke prestige-winst van het eerst de hand te hebben toegestoken Dat de tegenstellingen groot zullen zij.n. wan neer de discussie over bijkomstigheden tot een goed einde ziin gekomen en het debat over de grcndvraagstukken begint weet ieder die de ont wikkeling der laatste jaren heeft gevolgd Met name het Duitse probleem heeft het aanschijn der onoplosbaarheid West-Duitsland is de meest on ontbeerlijke schakel in de West-Europese ver dediging Een geneutraliseerd herenigd Duitsland, de wens van het Oosten, betekent een verzwakking, mis schien een verlamming van de westelijke macht En achter de door de neutralisering van Duits land gewonnen versterkte positie van Rusland rijst het spookbeeld ener nieuwe Russische agressie. Het westen kan alleen een vrede aanvaarden op de grondslag ener militaire economische en poli tieke gelijkwaardigheid. Er moeten dus twee mach ten naast elkaar blijven leven die elkander eer biedigen en onverlet laten wil de waarborg voor een bestendige vrede gevestigd zijn. De Russische vredesvoorstellen kwamen op het ogenblik waarin Adenauer op weg was naar de Verenigde Staten. De Duitsers weten, dat de Rus sen de mogelijkheid bieden van hun wedervereni- ging. dat is van de vervulling van een droom, die in iedere Duitser leeft. Terwijl Audenauer met de Amerikanen onderhandelt over Duitslands deel neming aan de Europese defensie en aan het At lantisch Pact, laten de Russen door de mazen van hun paaspakket de glanzende appel gluren van - n hersteld groot Duitsland. Het moment had psy chologisch niet juister kunnen ziin gekozen. Toch zien wij in de Russische actie een verschijn sel dat onze argwaan tempert. Het beleid van <k- nieuwe Sovjet-regering kenmerkt zich door een algemene vermildering van het straffe regiem. Het lijkt wel of de nieuwe heersers plotseling door een goede geest zijn gegrepen. Niet alleen tegen over het buitenland, maar ook binnen de perken van het Sovjet-gebied en van de satelliet-staten dalen de zegeningen neer. Er worden amnestieën gegeven, gevangenen worden bevrijd en straffen verminderd, er wórden vrijspraken gedaan, waar men vervolgingen had verwacht. Er rijzen allerlei vragen is het systeem in Rusland zich aan het matigen, zijn er wijzigingen in de binnenlandse situatie in hoeverre is men van de satellietstaten gewis V Rusland is en blijft een raadsel. Maar ondanks de voorzichtigheid, waarmee het Westen de Rus sische voorstellen ter hand neemt er blijven deze verheugende element;n in de Russische toe nadering dat er een weg van vredelievends onder handeling kan worden geopend en dat er, zeker voor het heden, een giftige atmosfeer is verdwenen uit de internationale verhoudingen. Dr. P. H. Riltcr. Mevr. A. 1. Wat betekent ,,moscowa" 2. Wat is thermiek" Antwoord i 1. Wilt u ons s.v.p. berichten of u een soort gebak op het oog hebt V De naam lij.kt ook verdacht veel op de naam van het zij,riviertje vau de Wolga, waar in 1812 Napoleon de Russen versloeg. 2. Thermiek is een stroom van opstij gende warme lucht, S. J. H. Mijp dochter is in betrekking voor dag en nacht en heeft een salaris van f 75 per inaaud. Deze mensen hopen enige weken van huis te gaan en dan komt mij.n dochter die tijd thuis. Wat bedraagt nu de kostvergoeding die zij per dag moet ontvangen Antwoord Dat komt op f 2 per dag. Plaatselijk verschilt dit wel eens, zodat u er verstandig aan doet even naar het gewestelijk arbeidskantoor te gaan. C. O. Hoe stuurt men een foto telegrafisch door V Antwoord s Bij het telegrafisch overbrengen van toto's (facsimile-overdracht) wordt het beeld door een lichtvlekje in naast elkaar liggende smalle en evenwijdige lijnen afgetast. Naar gelang de zwar- U zult 's morgens „kiplekker Elke dag moet uw"lever eenhter gal in me^het St TrZïi vtSrS hmnevuig Neem de nlantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spij.svertenng en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ken plant- aardig zacht middelt onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. ningen gemeenschappelijk bezit is. Dit kan zon der meer niet worden beoordeeld. Maar ook dan heeft de buurman niet het recht, de muur door afhakken van een halve steen te verzwakken. Dit afhakken zou zeker een verzwakking betekenen. W. te A. Indien een huis op eerste stand in delen gemeubileerd of gestoffeerd verhuurd wordt, is men dan gerechtigd zelf de huur vast te stellen 2. Zo niet, wat zijn dan de normen voor zes grote kamers 3. Door wie wordt gas, electra en water betaald V Antwoord Wij nemen aan dat u geen beroeps kamerverhuurbedrijf heeft. De huur wordt be rekend naar rato van de huur der gehele woning (zonder stoffering of meubilering). 2. Bent u tot overeenstemming gekomen, hieromtrent, dan be rekent u de waarde van de stoffering en/of het meubilair. De bedoelde huurprijs mag dan ver hoogd worden met 20°/o der sub. 2 bedoelde waarde per jaar. Daarenboven 20°/o voor ongerief van het bedrag sub. 1 bedoeld. 3. Gas, water, electra, naar rato van billijkheid (hierop mag niet ver diend worden). Eventuele vastrechttarieven om slaan naar rato van het verhuurde gedeelte. Voor heide partijen is het aan te bevelen de huuradvies commissie al deze bedragen te laten vaststellen. U kuilt voor gas en electra afzonderlijke meters zien te krijgen, dit is altijd afdoende en zo be taalt ieder naar hetgeen hij verbruikt, anders is de hoofdbewoner meestal de dupe (gebruik van straalkacheltjes e.d.). Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. 1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ZlCiVieMCIIlCH WUIUC11 ting ter plaatse van het lichtvlekje wordt meer of minder licht gereflecteerd. Dit licht wordt door middel van een fotocel omgezet in daarmede cor responderende electrische stroompjes. Deze wor den na versterking per draad of draadloos naar de ontvanger gezonden, waar deze variërende stroom een lichtbron beïnvloedt, welke een even groot lichtvlekje als bij, de zender op lichtgevoelig pa pier (of film) werpt. Dit lichtvlekje beweegt zich op overeenkomstige wijze als dat hij de zender svnehroon over het papier, waardoor het oor spronkelijke beeld dus weer als het ware op het papier uitgestippeld wordt op naast elkaar en aansluitende lijnen, zodat weer een geheel ontstaat. komen vroeg in t voorjaar P. H. Mijn buurman gaat zijn woning verbouwen, die daar maar een halfsteens muur heeft. Dit moet een steensmuur worden. Mag die buurman nu een halfsteensmuur 'van mijn woning weg kappen om zelf een steensinuur te krijgen Hij bouwt dan toch eigenlijk op mijn muur. Antwoord Twee legen elkaar gelegen woningen, de eme van P. H. en de andere van de buurmau Elke woning heeft een eigen muur die van de buurman is slechts een halve steen dik. Nu de buurman zijn woning gaat verbouwen en *een steensmuur moet hebben, kan hij zijn eigen muur afbreken en een nieuwe bouwen, geheel op zijp eigen grond. Hij, heeft niet het recht, de muur van de buurman P. H. te veranderen. De mogelijk heid bestaat, dat de muur tussed de beide wo- „August" Mijp onderhuurder „zit" op de duiten: doet alles maar zo hij zelf wil en is over ;het algemeen helemaal niet te spreken over de in woning als zodanig. Ook over de verdeling der woonruimte is hij niet te spreken. Antwoord Ja, waarde heer, inwoning is nu een maal erg onplezierig. De verdeling der woonruimte moet naar billijkheid geschieden door B. en W. Dat de een ontglipt en de ander zuur is, staat vast. Heeft men eenmaal een gezin in huis ge haald, dan houdt men dit gezin (als ze uit zich zelf niet weggaan ten minste) maar dan krijgt u meestal toch weer eena nder gezin er voor in de plaats. Daar is niet veel aan te doeu. Of u de onderhuurder kunt dwingen de boel om Je week schoon te houden is hier niet de vraag. Fatsoenlijk is het natuurlijk wel van de onderhuurder, maar veel er aan doen als ze er niet voor voelen om de hoofdbewoner te helpen, kunt u niet. Immers bij de vaststelling van de huurprijs is de volgende norm genomen. Waarde (huur) der lege vertrek ken, dit naar rato van het geheel. Daarboven op 20"/o voor ongerief en vervolgens 20o/q van de waarde van meubilair en/of stoffering per jaar. Dat wil dus zeggen, dat slijtage van lopers en der gelijke die de onderhuurders ook gebruiken, be rekend wordt op 5 jaar afschrijving. Dat is niet de waarde, de prijs, die er voor betaald is, maar de taxatiewaarde van meubilair en stoffering, zoals die ter ligt bij de aanvang der huur. De asbak hoeft u niet aan hen af te staan. Die moeten ze zelf maar kopen. Hebben ze deze weggeven, dan moe ten ze maar zien hoe ze de vuilnis wegkrijgen. Wij zouden als wij in uw plaats waren de vuilnis emmer in uw keuken of bijkeuken zetten. Lichaams krachten e.d. zouden wij maar liever buiten be schouwing laten het komt ons voor, dat de kan tonrechter uw onderhuurder het wel zal afleren om gebruik te maken van deze kracht, die blijk baar niet in evenredigheid is met de uwe. Het zou wellicht aanleiding kunnen zijp een ontruimings bevel te vragen door tussenkomst van een deur waarder, omdat u dit kunt beschouwen als „ver oorzaken van last". Ten slotte geeft u aan het huisvestingsbureau eens op waar ruimte beschik baar is. Ze zullen u er willicht dankbaar voor ziin, maar u heeft er zelf geen cent voordeel van en bezorgt anderen wellicht dezelfde lasten die u nu heeft en u weet immers wel, „wat gij niet wiltenz." Voor het gebruik van gas en electra doet u goed afzonderlijke tussenmeters te vrager Abonné Iemand ligt in het sanatorium en heeft heimwee. Hij trekt ziekengeld. Mag hij naar huis gaan om daar verder te kuren Hij is negatief. Antwoord Daar kunnen wij niet over oordelen. Dat zult u in orde moeten maken met de genees heer-directeur en met de instelling die het zieken geld uitbetaalt. Wettelijk bent u verplicht alles te doen om uw genezing te bevorderen. AANRIJDING. Op de Buthdijk werd Zaterdagavond een wande lend paartje onverwachts van achteren aangereden door een passerende bromfietser. De klap kwam tamelijk hard aan en al kwam van de wandelaars de jongeman er af met een vrijwel geheel vernielde regenjas, de bromfietser zelf, R. D. uit Sas van Geilt, bekwam een bloe dende hoofdwonde, die hem noodzaakte zich direct onder doktersbehandeling te steilten. BENOEMD. Onze stadgenoot, de heer Ph. A. Knieriem, ip gelijke betrekking thans werkzaam bij de P.Z.E.M., werd tegen medio April benoemd als bouwkundig opzichter bij het Gelderse Waterleidingbedrijf met vermoedelijke toekomstige standplaats Doetinchem. OPTREDEN VAN ROSA SPIER EN W. BERKHEMER. Dank zij het op wijde schaal bekend gemaakte optreden van beide bovenstaande kunstenaars op j.l. Woensdagavond in de Ned. Hervormde Kerk alhier mocht deze avond zich in grote belang stelling verheugen van honderden van alle ge zindten en uit vrijwel alle aangrenzende gemeenten. Met recht mag men,dan ook van een kunstavond spreken en dit aan doel en opzet zo volkomen be antwoordende welslagen de batige opbrengsten zullen n.l. ten goede komen aan de slachtoffers van de watersnood was voor ds. Pennings aan leiding bij d eopening zijn dank te vertolken aan de heer J. v. d. Plasse en mevr. van Hilten-Oost- dijk, voor de bijzondere activiteit die door hen was ontplooid bij het uitzetten der toegangskaarten en de verdere voorbereiding van deze avond. Met een bondig welkomstwoord tot de circa 600 aanwezigen en speciaal tot de beide optredende kunstenaars, was daarna voor het verdere deel van de avond de aandacht en belangstelling gecon centreerd op het speciaal in „de tuin" aangebrachte podium waarop zij hadden plaats genomen. Het imposante instrument kwam hierdoor in volle luister tot zijn recht. Slechts weinigen onder het gehoor zullen vóór deze avond zich een juist denkbeeld hebben ge vormd van dit op tal van plaatsen in de H. Schrift .genoemde duizenden jaren oude instrument. Wel wijkt de prachtige en zeer kostbare door tnevr. Spier ook in het Concertgebouworkest van Amster dam bespeelde harp hemelsbreed af van de instru menten aan het hof van de koningen David en Salomo bespeeld, maar hun vorm en klauk zal ongetwijfeld grote verwantschap daarmede hebbeu, al zullen door de eeuwen heen uiteraard oneindig veel verschillen zijp ontstaan met de primitiefste vorm. Na de inleidendje compositie van mevr. Spier 'ving de heer Bcrkhemer zijn voordracht aan, be ginnende bij het 11c hoofdstuk van het Johannes- evangelie tot aan het einde daarvan. De behandelde stof mogen wij voldoende bekend achten en ieder kan deze materie doorwerken. Zij begint bij de opwekking van Lazarus en het ver richten van tekenen door Jezus, wiens werkzaam heid in dit evangelie uitvoerig word^t belicht, mede door dje vele en vaak lange redevoeringen die Hem door de schrijver in de mond worden ge legd. Deze werden op pakkendye wij,ze beklem toond. 1 De manier waarop de heer Berkhemer zijp voor dracht ten beste gaf, zijp bijzondere dictie en het simpele, maar veelzeggende eenvoudige gebaar, bo venal echter de hevige en ontroerende uitdruk kingen van het stemgeluid bij de meest dramatische hoogtepunten, maakten het beluisteren van dit bij het Paasfeest, weer in het middelpunt staande Evan geliewoord, tot een intense belevenis. Het ganse auditorium hing dan ook in een soort van devote aandacht aan de lippen van deze kun stenaar en geen kerkdienst kan met groter eer bied en stilte gevolgd wordlen dan deze twee uur lang boeiende voordracht, die enige malen door harpspel werd afgewisseld. Twee van de door mevr. Spier ten gehore ge brachte composities, waaronder het slot, waren van Joh. Seb. Bach. Deze zeldzame en zeer unieke omlijsting door een zo begaafde kunstenares gaven het geheel een zeer sfeervol cachet. De organisatoren van deze avond kunnen op een zeer bijzondere en goed geslaagde avond terug zien. Het batig slot, dat aan het Rampenfonds kan worden afgedragen, bedraagt f 100. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1