AXELSCHE IK COURANT Reis per -boek „Met raad en daad" uitmonden keel ymGiei rntf te 1 a**»*-*"" q«ondc Een arme huid weer RIJK door PUROL T.V1WW verfrissende WEK DE GAL IN UW LEVER OP s NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie T. C, VINK-van VESSEM HOOFDPIJN! Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 4 APRIL 1953 6?e JAARGANG No. 53 Abonnements- prij»! Losse nummers- Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé il. Buitenland il. - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Ki-'ne AdverteUlên Jru^rlmuDi 8 regels) 1 5 regels 60 cent. tedere regel meer 12 cent extra. Een van de kenmerkendste eigenschappen van deze tijd is zijn verwevenheid met het lijden. Wij leven in een droevige wereld, een wereld, die ons geen uitkomst meer schijnt te bieden. Wij tasten dikwijls naar de zin van het be staan te midden van een mensengemeenschap, die bezig is, zich voor te bereiden op zelf vernietiging. Onlangs hadden wij nog gelegen- neid ons op de wrede wijpe van het leven te bezinnen. De natuurramp, die ons vaderland trof, deed een ongekende kracht van naasten liefde ontbloeien, maar plotseling werden wij in ons diepste wezen geschokt, toen wij be dachten, dat dezelfde mensheid, die toen de broederhand reikte, er op zint, om met atoom bommen de broeders te vernietigen. In Korea vloeit nog steeds het bloed en als wij door de radio de nieuwsberichten aanhoren, dan bonst ons hart, omdat wij ieder ogenblik tijdingen kunnen vernemen die ons met angst voor een nieuwe wereldoorlog vervullen. Het is niet alleen de noodtoestand, waarin de samenleving verkeert, die ons verslagen maakt. Vele persoonlijke levens zijn geknakt of ontmoedigd. Er is materiële nood in ette lijke gezinnen. Er is geestelijke nood, er is weinig geluk meer in de menselijke ziel. In deze toestand van levensellende en ver worpenheid komt Pasen tot ons met een bij zondere boodschap. Deze boodschap is, dat wij niet aan het lijden moeten bezwijken, maar dat het lijden moet voeren tot herrijzenis. Wie het Paasfeest begrijpt weet dat het inhoudt het toetsen van ons kleine verdriet aan het grootste leed. dat ooit geleden is, het leed aan het kruis. Zonder Goede Vrijdag geen Pasen, zonder diepe inkeer geen lichtende ver troosting in de Opstanding. Alleen de louter- verstaiwlelijke mens kan spreken over zin loos leed. De gelovige mens die de achtergrond van de dingen weet te zien, beseft dat het lijden een diepe betekenis heeft voor elk leven. Hij weet, dat er aan het kruis voor de mensheid geleden is. Nietig is ons verdriet, vergeleken bij het kruis-offer. Pasen noopt ons tot het doorgronden der smart. Alleen wie de beker tot de bodem ge dronken heeft, kan de achtergrond zien der verlossing, is in staat tot de wetenschap, dat er een herrijzenis komt, dat deze aardse dingen voorbij gaan en dat hij dan in een hoger leven, in een thans niet aanschouwde heerlijk heid, zal worden opgenomen. Er is een Pascha voor de wanhopige mens. Hij kan zich verheffen uit zijn ellende, in dien hij zijn leed weet te aanvaarden, indien hij het neerlegt aan de voeten van Hem, jlie het zwaarste geleden heeft. Is er ook een Pascha voor de wereld die aan ons verschijnt met haar gruwelijk verminkt gelaat Eén van de kenmerken van het geloof is dat men nooit geloven kan ten dele. Als 1 wij geloven aan een Pascha van de mens, dan kunnen wij geloven in een Pascha der mens heid. Het christendom geeft een onmiskenbare belofte. Uit haar lijden moet de mensheid haar opstanding bereiken. Ja, dit gaat alles voorbij Wij worden verbijsterd door wat wij om ons aanschouwen, maar wij hebben ons af te wen den van deze verbijstering. Wij hebben onze blik gevestigd te houden op het eeuwig Licht. Onze twijfel moeten wij van ons afschudden. Oefening in geloofskracht moet ons antwoord wezen op deze onheilspellende tijd. Alleen ge loofskracht kan de wereld veranderen. Zij door dringt het menselijk leven in al zijn geledingen. Zij moet de grondslag zijn van al onze plan nen, van al onze levensdaden. Zij leidt ons tot het goede leven tot het verzaken van wat verkeerd in ons is. Wie het Paasfeest aldus begrijpt als een heerlijkheid, die zich aan het lijden ontworsteld, hij zal de uitroep begrijpen, waarmee men in het oosteu elkander begroette Waarlijk ja waarlijk, Christus is opgestaan 1 Dr P. H. Hitter. Waarom, mevrouw, zou U eigenlijk niet „per boek" reizen Het is avontuurlijk en tegelijk comfortabel, het brengt V ver. vgn huis en het is toch goedkoop. Misschien kunt U maar bij uitzondering per trein, per boot, per vliegtuig, met een auto op reis gaan Misschien kunt U helemaal niet op re:s gaan Maar toch wel per boek Daar hebt U immers alleen maar een plekje om te zitten of te liggen voor nodig en één enkel boek. Moet U Uw dagelijks werk verrichten binnen de vier muren van liw huis Natuurlijk overkomt het U dan ook, dat U plotseling een intense be- hoelre voelt er eens helemaal uit te zijn. Het is als heimwee nietwaar V Een schrijnend verlangen naar een wijdere of misschien alleen maar een andere wereld. Zou U naar Parij,s willen of naar Schiermonnik oog Zou U de zon van een zuidelijk land op Uw winters bleke huis willen voelen Zou U op ski's door een landschap van wit en blauw om laag willen suizen V Wilt U naar Nieuw-Zeeland, omdat Uw dochter daarheen is getrokken Of naar de Egyptische pyramiden 'i Wat let U Heis per boek 1 Waarheen Uw ver langen ook uitgaat, een boek kan er U brengen. En niet alleen naar vreemde landen. Een bock kan U ook in contact brengen met mensen, die U in Uw dagelijkse omgeving nooit of te nimmer ontmoet. Zou U een dichter willen leren kennen, een ont dekkingsreiziger, een Chinese vrouw, een moorde naar misschien, op voorwaarde natuurlijk, dat hij u niet vermoordt Alweer, wat let U Ontmoet hen „per boek." Misschien weet U niet zo precies de weg in die wereld van het boek. Misschien stellen de boeken, die U zo toevallig wel eens in handen krijgt, U altijd weer teleur Wel, als U per boot, per trein of per vliegtuig op reis gaat naar vreemde streken, doet U dat toch ook niet helemaal op goed geluk U laat zich dan immers eerst voorlichten door een reis bureau, bijvoorbeeld 'i Ook in de wereld van het boekzijn reisbureaux. Men noemt ze daar boek handels. Ga er eens naar toe 1 Vertel waar Uw veflangen naar uitgaat. Stellig zal de boekver koper het boek voor U weten te vinden, dat U brengt naar die bergtoppen, die dichters, .die blauwe zeeën. En wie weet, misschien brengt het U ten slotte terug tot U zelf. Want ook jezelf kun je in een boek ontmoeten en heter leren begrijpen. Op reis gaan is heerlijk, maar het is misschien even heerlijk weer thuis te komen. Hoe genoeg lijk kan het zijn je, na allerlei avonturen, behaag lijk te nestelen binnen de vier muren van het eigen vertrouwde huis. Dan concentreren Uw ge dachten zich op dat huis. nietwaar, dat ze eerst wilden ontvluchten U wilt in de vreugde om het blij,de weerzien iets bijzonders doen om het huis nóg gezelliger, mooier, aantrekkelijker te maken een taart bakken bijvoorbeeld of de divankussens nieuw overtrekken of misschien alleen maar de vitrage wassen. Mocht Uw fantasie te kort schieten, cr zijn evengoed boeken, die Uw gids kunnen zijn in de wereld van het eigen huis als in de wereld daar buiten. Wat U ook zoekt een kookboek, een boek over woninginrichting, een boek met hand werkpatronen, een boek over bloemenschikken of over slank worden, zelfs hele encyclopedieën voor de vrouw, U kunt het vinden in een goede boek handel. Als kind dacht ik altijd „Ik wou dat ik een oom had, die boekhandelaar was." En nog komt zo'n boekhandel me als een schatkamer voor. Het prettige is dat ieder 'van die schat zijn deel mee naar huis mag nemen voor een zeer civiele prijjS. U ook," Mevrouw. Dus gaat U vooral eens kijken 1 Clare Lennart. J. M. V. De buiseigenaar heeft mij de huur op gezegd, met een maand. Volkshuisvesting heeft geen woning voor mij Wat moet ik doen Antwoord U kunt voorlopig rustig blijven zitten. De eigenaar heeft geen recht u de huur op 'te zeggen, als daarvoor geen reden is. U doet er goed aan de huishuur voor de maand Maart ge woon op tijd te betalen. Ontvangt de huiseigenaar deze huur niet, dan bericht u hem maar de terug ontvangst en deelt u hem mede, dat de huur steeds te zijner beschikking blijft liggen. U zult er goed aan doen de huur per postwissel op te zenden als u deze niet op de gewone wijze kunt kwijtraken (wij weten n.l. niet of de huur door u gebracht wordt of dat de huiseigenaar er op ander wijze over beschikt). Eén ding is zeker u zorgt dat u ten allen tijde over bewijzen kunt beschikken, dat u moeite gedaan heeft de huur te voldoen. Bewaar de postwisselbewijsjes dus zorgvuldig. Uw huis baas is niet gerechtigd stroom, gas en water af te sluiten. U kunt hem dit heel gauw duidefijk maken door een vonnuis van de kantonrechter, die met dergelijke huurgrappen helemaal niet speelt. V. Wij zijn verhuisd en onze geraniums willen in het nieuwe huis waar gas is, niet bloeien, ter wijl zij in het oude huis zonder gas altijd volop bloeiden. Hoe komt dat en wat moeten we doen V Antwoord Dat de aanwezigheid van gas in uw keuken, terwijl uw planten in de kamer staan, in vloed heeft o phet bloeien van uw geraniums ge loven wij niet. Een geranium vraagt een licht en zonunig plekje en een niet al te hoge temperatuur Dus steeds in de felle zon is niet goed. In de zomer heeft de plant vrij veel water nodig, maar zij mag nimmer besproeid worden aangezien zs ge makkelijk rot en de bloemen daardoor licht smetten. Tijdens de groei- en bloeitijd eens in de veertien dagen kunstmest, maar is de rusttijd aangebroken dan geen kunstmest meer en matig gieten. In \uw geval is het mogelijk dat de grond rain of meer verzuurd is, geef de planten dus eens nieuwe aarde (2 delen bladgrond en een deel zand). Denkt u er om niet te kleine potten te nemen. H. H B. Wat is nu eigenlijk het grote voordeel van een zeeploos wasmiddel 'i Men leest tegen woordig zoveel reclame, dat ik werkelijk niet meer weet, waaraan ik me te houden heb Antwoord Een van de meest sprekende en doel treffende „geheimen" van een zeeploos wasmiddel is wel het feit, dat e:n dergelijk wasmiddel in hard water niets van zijn kracht verliest, in tegenstel ling met gewone zeep, waarvan bij het maken van sop altijd een gedeelte verloren gaat, dat nodig is om het water te ontharden. Zceploze wasmiddelen hebben o.i. dat voordeel dat ieder korreltje actief deelneemt aan het wasproces U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humen en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVEKP1LLETJE.:- om die liter gal op te wekken en uw spij vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. T. H. Heeft bruine vlekken in een marmeren plaat. Hoe moet ik daarmee aan Antwoord s Dit zullen wel roestvlekken zijn. Pro beert u eerst met zuringzout (vergiftig). Bereikt u hiermede geen resultaat, dan kunt u de vlekken behandelen met een wolblekend middel. Gebruikt u hierbij wat kokend water. Verder willen deze vlekken wel eens verdwijnen met behulp van poets poeder vermengd met citroensap. E. V. Wij hebben voor een klant reparatiewerk verricht, dat door deze niet wordt afgehaald. Mogen wij het gerepareerde dan aan een ander verkopen voor de reparatieprijs Er bestaat geen enkele kwestie over het herstelde artikel, doch de klant blijkt er geen prijs op te stellen, het terug te ontvangen Antwoord Indien het werkelijk zo is, dan is het artikel uw eigendom geworden. U doet er evenwel goed aan het regu of het bewij,s van in reparatiegeving van de klant terug te vragen of in elk geval een schriftelijk bewijs van het door u beweerde, zodat hij er niet meer op terug kan komen. U moogt dan doen wat u wilt, volgens de regel, dal het bezit geldt als eigendom, zolang met het tegendeel (door de ware rechthebbende) wordt bewezen. S. S. Wil iets weten over zendvergunningen (radio-amateur). Antwoord Voor het aanvragen van een zend- vergunnning dient men zich te wenden tot het hoofdbestuur der P.T.T. te Den Haag. Deze wordt echter pas uitgereikt na het met goed gevolg af leggen van een daartoe ingesteld examen. Eén der eisen is inderdaad het kunnen seinen en opnemen van morseschrift, echter met slechts 12 woorden per minuut (groepen van vijf letters). Verder wordt over radió-zend- en ontvangtechniek ondervraagd. Hiervoor bestaan diverse cursusen. Het beste doet u zich aan te sluiten bij de radio-amateursvereni- gmg (V.E R.O.N.), secr. Van Loostraat 105, Den Maag en contact op te nemen met een amateur in uw omgeving. Daar kunt u tevens uitvoerige in lichtingen ontvangen. De kosten van een zendver gunning bedragen f 15 per jaar. A. II. Vraagt of een vereniging, die voor een bepaald aantal jaren bestaat en nu per 1 Januari 1954 word opgeheven, kan blij,ven voortbestaan als de meerderheid der leden dit besluit. Antwoord Indien een vereniging wil blijven voortbestaan, moeten hierover vóór de verval datum nieuwe statuten worden gemaakt, die op hun beurt weer een koninklijke goedkeuring be hoeven. Dit zal een bedrag vanf 100 aan kosten met zich meebrengen. )bonné. Is het een moeder geoorloofd reeds tijdens leven haar bezittingen weg te schenken aan kinderen uit haar tweede huwelijk, zonder haar kinderen uit het eerste huwelijk daarin te kennen V Kunnen deze nog aanspraken doen gel den op een eventueel kinderlijk erfdeel" Antwoord U zou dit alhoewel dit haar andere kinderen misschien zou kunnen benadelen in hun rechten op een evenredig deel van de erfenis, niet kunnen beletten. Een ieder is immers vrij te doen met zijn eigendommen wat hij iverkiest. Wanneer uw moede- echter gestorven is, hebt u het recht om met behulp van een notaris de boedel te verdelen. De bevoorrechte kinderen zijn dan tot inbreng of verrekening van het genotene ver plicht, zodat dan een eerlijke verdeling tot stand kan komen. Hier zijn uiteraard belangrijke kosten aan verbonden, die eveneens uit de erfenis be taald moeten worden. Het is dan maar de vraag of het gezien het saldo verantwoord is tot deze boedelscheiding over te gaan. W eetgraag. Wil weten hoe het zit met de schen king van 1 millioen uit het Zuivelfonds voor de wttersnood. Antwoord Het bestuur van het bedrijfschap voor zuivel heeft een zuivelfonds gevormd over het melkprijsjaar 1951—'53. Van dit fonds heeft fonds III een batig saldo van 17 millioen gulden daar van is een bedrag van 1 millioen gulden ge schonken voor de watersnood. Overigens wijzen ^e u er op, dat in dit bestuur ook boeren zit ting hebben, die mede een stem hebben in de te nemen beslissingen. J. M. Heeft een loden waterleidingspijp door de kamer lopen. Deze pijp wordt steeds nat, waardoor het behang bederft. Wat moet ik hier tegen doen Antwoord i Dit is condenswater. Als er niet meer gestookt wordt heeft u er geen 'last meer van. Nu kunt u het iets of wat verhelpen door het behang achter de pijp weg te snijden en daarvoor in de plaats een reep hardboard te maken. Een reep rond gebogen blik of zink kan ook, maar dit roest inog al gauw, tenzij u er een kwastje verf op strijkt. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 80 ct. In verband met Pasen verschijnt het eerstvol gend nummer van dit blad op Zaterdag 11 April.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1