HET WAPEN van feuilleton. Ooit last van Zuurbranden? Gaen glas, geen water, geen nare siaaak. Simpelweg één of twee Kennies laten smelten op de tong. SLUISKIL. BOUW VAN SCHOOL AANBESTEED. TERNEUZEN. Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. De hieruit voortgekomen geest van werkzaamheid, hulpvaardigheid en naastenliefde, werd benu* om aan te tonen wat deze eigenschappen betekenen voor de samenleving en dat het ook juist deze vorm van onderwijs is die al deze kwaliteiten, mitsgaders verdraagzaamheid en arbeidzaamheid in zo rijke mate aanleert. De aardige, meest op populaire wijsjes vervaar digde liedjes, alsmede de verdere inhoud oogstte met het opgewekte, na de pauze nog herhaalde lied op de Landbouwhuishoudschool en de slot-apo theose grote bijval en daarna verklapte de direc trice dat de auteur zich in de zaal bevond en werd aan de heer A. Th 't Gilde, als schrijver van deze revue een aardige attentie aangeboden, die deze in dank aanvaardde. Na de pauze werd - nadat men zich de rondge diende thee en gebak goed had doen smaken nog een alleraardigst tableau (met zang) opgevoerd onder de titel „De vier jaargetijden". Ook hier bij kwamen naast tal van leuke toneeltjes weer treffende en toepasselijke liedjes voor die met veel geestdrift en bravour werden gezongen en eveneens door de heer C. Koster aan de piano werden begeleid. Ook deze laatste, die met de heer 't Gilde belangeloos aan deze avond zijp medewer king verleende werd met een aardige surprise be dacht. Aan het einde bracht mej. Zweedijk naast allen voor de zeer intensieve voorbereiding van dit alles; ook in het bijzonder hulde aan de heer Huitema want zonder hem had de directrice zich niet voor kunnen stellen dat deze avond zou zijn geslaagd Door mej le Feber werd nog een causerie ge houden over babyverzorging, terwijl de heer Hui tema op bondige wijze de aard van het Alg Vor mend Onderwijs uiteenzette. Nadat ten slotte in het dankwoord ook aan het echtpaar v. d. Ree-'t Gilde nog een heerlijke cake was geoffreerd voor de vele door hen zich getrooste moeite werd deze prachtige avond met een op wekkend woord gesloten en keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. RINGVERGADERING O. Z.-VL. VAN DE HERV. VROUWENGROEP C. J. V-V- Bovenstaande drukbezochte bijeenkomst, waarop tal van afdelingen vertegenwoordigd waren, vond plaats in het z.g. torenlokaal van de Ned. Her vormde Kerk alhier. Zij, stond onder leiding van mevr. J. ten Haaft-v. d. Nat uit Hoek, die de tal rijk opgekomen leden van de diverse afdelingen har- telijk verwelkomde. Deze ringvergaderiug heeft slechts eens per jaar plaats en bevorderd in sterke in ate de saamhorigheid. Hierna volgde de openingsliturgie. Verder werd door een Hongaars spreker voor de pauze een voordracht gehouden getiteld ,,De ont heemden." Na de pauze werd door leden van de afdeling Sas van Gent een lekenspel opgevoerd genaamd Nieuwe Horizon", hetwelk op veel succes mocht bogen en waaraan heel wat zorg besteed was. Natuurlijk werden ter afwisseling ook „Ons eigen lied", het Federatielied en audere toepasselijke 4>salm- en gezangverzen gezongen, zodat het een zeer geslaagde en sfeervolle namiddag werd in het Axelse torenlokaal, waaromtrent ook de wens werd uitgesproken, dat zij zou bijdragen tot groter ac tiviteit onder de vrouwen voor de urgente aan gelegenheden die momenteel in het brandpunt der belangstelling staan. In het laatste gedeelte van deze mooie namid dag, die van opgewekt verenigingsleven getuigde, werden ook gemeenschappelijk de meegebrachte boterhammen genuttigd en thee rondgediend. door T. LODEWIJKS. 15) „Ik ben een idioot" schold Marian in zichze'f. „Ik moet hem op een afstand houden, hem op zijn plaats zetten. Ik moet hem laten voelen dat ik niets van hem hebben moet en van die hele Gou den Leeuwtroep niet. En inplaats daarvan laat ik hem nu, de allereerste keer, al merken hoe ik wérkelijk over hem denk." Maar ze was weerloos tegenover haar gevoelens. Juist in deze tijd had ze zulk een 'behoefte aan steun. Haar vader werd met de dag meer gesloten. Met wie moest ze praten Maar kón ze praten met deze jongen, die ver toefde in het kamp van de vijand Kon ze met hèm vertrouwelijk zijn Zou dat geen verraad zijn tegenover de zaak, tegenover haar vader Ze kreunde zachtjes. Waarom was het allemaal zo moeilijk Hij strekte zijn hand uit en greep de hare. „Marian, ik weet ook nog niet hoe het izou moeten gaan. Ik zie moeilijkheden als bergen. Al leen één ding je inoet weten, dat je ,mij, kunt vertrouwen. Of jij nu in „Het Wapen" zit en ik in „De Gouden Leeuw", wij horen bij elkaar. Wij samen." Ze merkte hoe hij dat woord herhaalde, dat woord dat ook voor haar, eenzaam zo vaak, een wonderlijke bekoring had. „Marian", zijn stem was bijna bezwerend, „als we dat van elkaar weten JAARLIJKSE BONTE AVOND „G. O. A." Als telkenjare gaf ook ditmaal de Axelse visclub „Geduld Overwint Alles" haar vrolijke bonte avond voor haar honderden leden, zodat de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Welvaren" voor een groot deel bezet was toen voorzitter J. S. J. Wijpa de ope nings-speech uitsprak. Inzonderheid richtte hij zich tot de Belgische sportvrienden die in de zaal aanwezig waren, doch ook de aanwezigheid van het hoofdbestuurslid de heer J. Heijens uit Qinge bleek op prijs te worden gesteld, temeer omdat de grote behoefte aan een goed viswater met betere mogelijkheden in Axel met de dag sterker wordt gevoeld. Hierna begon men aan het zeer gevarieerde pro gramma dat bestond uit een keur van sketches, moppen en typische liedjes die alle kennelijk geïn* spireerd waren door de dichterlijke geest van bakker de Ridder, die op dit gebied als een specialiteit geldt in ons stedeke. Voor de verbindende tekst zorgde de heer A van Riel Jr., die ook over auteurskwaliteiten bleek te beschikken, want het na de pauze opgevoerde nummer in twee acten onder de titel „De vis wedstrijd van 1952" was een geestesproduct van deze conferencier, die in plat Axels dialect enige onvervalste typen uit het Axelse visesrsmilieu ten tonele voerde. Hun taal was geen visserslatijp, maar klonk goed Zeeuws en rond. De beide tonelen speelden zich af in de vanouds bekende herberg „De Witte Leeuw", het clublokaal van „G.O.A.'' Nog meer Axelse sterren traden op deze vrolijke avond op de voorgrond en wij noemen de muzikale visboer Dolf Schoot, die behalve in zijn bekende viswinkel en zijn kraam op de diverse markten, ook nog een virtuoos bleek op de accordeon. Hij liet de hele zaal meedeinen op de refreintjes van de dichterlijke bakker uit zijn buurt, zowel als op de vertolking van zijn potpourri's. Zo gaf G.O.A. weer een echte Axelse avond met xeen speciaal cachet een vrolijke en feestelijke bijeenkomst van sportvrienden met vrouwen en verloofden. Het onafscheidelijke bal (met de tombola) vul den het programma verder aan tot in de kleine uur tjes en het was al „baars", „snoek" en „karper' wat de klok sloeg 1 En men liet de vis 'ook zwemmen VERGADERING VOOR DE GROSLIJST DER A.-R. PARTIJ. Met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezing werd door de anti-revolutionnaire kiesvereniging in een huishoudelijke vergadering de voorlopige groslijst besproken. Tot een definitieve caudidaat- stelling kwam het nog niet, maar wel kunnen wij mededelen dat een samengaan met de Staatk, Geref. Partij alhier bij de raadsverkiezingen ver zekerd werd, teneinde daardoor de bestaande zetel verhouding in de Raad te consolideren. VERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Andermaal kwam onze grote activiteit ontwikke lende afdeling in vergadering bijeen onder presi dium van mevr. de Feijter-de Regt. Het was dit maal tot het beluisteren van alleraantrekkelijkste causeriën die werden gehouden door de journaliste mej. Caty Verbeek uit Den Haag. Voor de pauze gaf deze bekende journaliste een interessante uiteenzetting van haar verblij,f te Pa rijs, speciaal met het doel de beroemde mode-shows bij te wonen. Deze worden periodiek regelmatig gehouden en wel omstreeks Februari voor de zomer- en in Augustus voor de wintermode*. laten we dan vertrouwen op elkaar en op de toe komst. Er zal, er moet ,een weg voor ons zij,u, al weet ik nog niet hoe." „Maar hoe wóu je dat dan, Harm if" De vertrouwelijkheid in haar stem, het noemeu van zijn naam, ontroerde hem. Steviger greep hij haar hand, de andere streelde er zachtjes over heen. „Wel", vermande hij zich „laten we dit eens za kelijk bekijken. Daar hou jij óók nogal van, is het niet, Marian Zijn ogen lachten haar tegen en ze lachte, een beetje witjes nog, terug. „Natuurlijk hoef je bij je vader niet aan te komen met de boodschap, dat je vriendjes bent met Harm Ver- donck uit „De Gouden Leeuw". Mij,n vader zou waarschijnlijk ondersteboven vallen. Alleen m'n moe der die zou het begrijpen. Aan die durf ik het wel vertellen. Luister Marian, we doen gewoon alsof onze neus bloedt. We groeten elkaar, dat is alles. Wanneer we elkaar willen en moeten spreken, vinden we daar al tij,d wel een kans voor. Daar over maak ik me wel de minste zorg. De liefdb kan alles nietwaar V En dan wachten we rustig af hoe de dingen zich ontwikkelen. Als we maar van elkaar weten, dat we elkaar vertrouwen kunnen dat we bij elkaar horen dat wevan elkaar houden. Is dat zo. Marian V' Het meisje aarzelde. Ze stond zo plotseling voor een geweldige beslissing. Geen ogenblik had ze dit vermoed, toen ze vanmorgen, naar gewoonte, met de bus naar Vierhouten ging om haar vaders zaken te regelen met zij.n leveranciers. „Je mo'et me tijd geven, Harm. Het is denk ik allemaal veel moeilijker dan jij het ziet. Je bent zo enthousiast, zo roekeloos. Het gaat niet altijd van een leien dakje. Het is méér gebeurd dat twee mensen van elkaar hielden en elkaar niet kregen.'" Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apo theker of drogist. Mej. Verbeek ontpopte zich hierbij als een zeer deskundig experte op dit gebied, zodat door de manier waarop zij alles vertelde, a.h.w. aanschouwe lijk gemaakt werd hoe het op deze befaamde mode- demonstratie's toegaat en welke creatie's men er te bewonderen krijgt. Gemiddeld bezocht mej. Ver beek tijdens haar verblijf te Parijs een vijftal shows waaronder die van de vermaarde huizen Dior sn Fath. Zeer interessant waren ook de cij,fers die zij gaf omtrent de op speciale vrouwenbladen ge abonneerde dames in diverse landen. Hierbij staat Nederland aan de spits en telt procentsgewijs de meeste lezeressen. Er blijkt hoe men door het be nutten van brei- en andere patronen voor doeltref fend en persoonlijk gebruik men thans alles op dit gebied door een geheel andere bril gaat zien en beter naar waarde leert schatten. Door mevr. van Ooveren-Julius werd op deze vergadering ter sprake gesteld de in het middelpunt der belangstelling staande Bescherming Bevolking Zij wekte de Axelse vrouwen op steeds grotere mo biliteit ten aanzien van de verlening van directe hulp en steun aan oud-verpleegsters en speciaal ook de ontheemden te ontwikkelen. Voor een te organiseren avond-cursus voor de fijne keuken gaven zich tal van dames op. Ook werd reeds veel animo betoond voor de op 18 April a.s. te ondernemen trip naar de Keuken hof en Flora. mej. Verbeek nog meermalen naar Axel zal wor den uitgenodigd door de Boni van Plattelands vrouwen. Als afgevaardigde naar de alg. districtsverga dering werd aangewezen mevr. v. d. Lee-van Trigt. Na de pauze hield mej. Verbeek een causerie over bruiloften in Hongarij,e en in Marocco, die nogal sterk met elkaar bleken te contrasteren, ook wat de nationale aard en de folkloristische inslag betrof. Ook in deze voordracht bleek de grote vertel kunst en boeiende uitbeelding van een en ander op ondubbelzinnige wiize. Het staat wel vastl dat EERSTE CURSUSJAAR VAN DE AXELSE ARBEIDERSA VONDSCHOOL TEN EINDE. De arbeidersavondschool van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling elhier heeft de wintercursus afgesloten. Dinsdagavond was liet de laatste les en hiermee was dan het eerste cursusjaar beëindigd. Dat er op de school altijd een prettige sfeer is geweest bleek wel toen de cursist J. Bolleman na men alle leerlingen de leraar, de heer A. Brevet, als blijk van waardering de Camera Obscura van Hildebrand en een paar manchetknopen aanbood De heer Brevet dankte voor deze geste en ook voor de prettige wijze waarop gedurende het afge lopen cursusjaar is gewerkt. De heer C. van Bendegem hield namens de Partp van de Arbeid en de moderne vakbeweging een toespraak, waarin hij wees op het grot? belang van „Nou ja, in romans", smaalde hij, „wij moderne mensen denken daar anders over. We worden niet geleefd, we leven zelf „Harm, de bus 1" ontdekte het meisje opeens. „Ik moet weg, anders loop ik d bus mis." „Over een uur gaat er wéér een 1" ontdekte hij blijmoedig. „Ja, wat zou je lachen 1 Als je maar weet dat ik werk te doen heb 1" Het werd henr plotseling zo warm om 't hart toen hij er zich van bewust werd, hoe vertrouwe lijk zij tweeën reeds met elkaar praatten. Hij was zo blij om dit alles, om dit verloop van de zaak. Hoe had hij kunnen vermoeden, dat die ongenaak bare Marian toch ook werkelijk iets voor hem Voelde Hoe had hij kunnen denken dat zij nu reeds als vrienden met elkaar praatten Hij zou haar graag hebben omhelsd en haar alles gezegd wat hij van haar dacht Maar zijn nuchter inzicht won het. Hij moest niets overhaasten. Marian had gelijk- „Ik zal maar met de volgende bus gaan" stelde hij voor. "Ja" meende ze „dat lijkt mij het beste." „Zou je het gezelliger vinden als „Jij zou te veel verbeelding krijgen als ik ja zei" kaatste ze terug en opeens brak haar oude, vrolijke lach weer door. Zoals ze daar stond vond •hij haar onweerstaanbaar. Snel namen ze afscheid de bus ronkte reeds de hoek om. Toen Marian in de bijna lege bus naar huis reed schudde ze bestraffend het hoofd over zichzelf. Ze had dit helemaal verkeerd aangepakt. Erger, ze had het niet eens aangepakt. Ze had het over zich laten komen, hem het initiatief gelaten. Niets van alles wat ze zich voorgenomen had hem te de cursus en tevens de hoop uitsprak, dat de deel nemers door het cursuswerk een nog groter b«- hoefte aan studie zouden krijgen. BENOEMD. Als lid van de Prov. Diaconale Commissie werd benoemd in een te Goes gehouden Prov. Kerk vergadering van de Ned. Hervormde Kerk onze stadgenoot de heer I. Provoost. RAMPENFONDS. Bora Goossen en haar vriendinnetje Mieke Deij, beiden 8 jaar oud, hebben deze week met een kijjt- doosje een bedrag van f 15,51 opgehaald, bestemd voor „Beurzen open, dijken dicht." Zeker een mooi resultaat. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Maart. Ned. Herv. Kerk: 18 uur Ds. P. J. Penning! (bev. nieuwe leden), 2.30 uur Vicaris Wisse. Geref. Kerk,- 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur 2.30 uur en 6.30 uui Ds. Aangeenburg van Terneuzen (Om 10 uur bed. H. Avondmaal en 2.30 uur bed. H. Doop). GEVONDEN VOORWERPEN. Een bruine portemonnaie, Julianastraat 32. Door architect W. Voogt te Terneuzen werd tt Sluiskil aanbesteed de bouw van een dricklassigt Christelijke lagere school aldaar. Ingeschreven werd als volgt R. A. van Wiemeersch te Axel f 50.200 R. Gif- seis te Westdorpe f 52.000 L. W. Hamelink te Zaamslag f 50.500 Fa. Gebr. v. d. Poel te Ter neuzen f 50.100 Fa. de Theije te Terhole f 49.000; P. van Hoeve te Axel f 48.500 J. v. d. Branden te Hulst f 46.270 P. Hamelink te Hoek f 51.000; Gebr. Krieckaert te Hengstdijk f 49.300 F. Lea sen te Axel f 48.950 A. Vermeulen te Sluiskil f 45.068. STIER VE.RWONDDE MARKTBEZOEKER. Op de z.g. Boerenmarkt in de Nieuwstraat te Terneuzen werd Woensdagmiddag een zekere P. C. M., die deze markt bezocht, plotseling aange vallen door een aldaar tentoongestelde stier, die zich had weten los te rukken. I De man werd tegen de straatstenen geworpen en op medisch advies moest hij per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende wer king van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie, Als U die weer goed op gang brengt met uk kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiver heden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. zeggen als ze hem weer zou ontmoeten, had ze ge uit. De eerste de beste keer dat deze jongen haai zei dat hij haar aardig vond, had ze hem laten merken dat ook zij hem wel mocht. Dat was hele maal niet je dat. Marian, ging ze verder met haar zelfbeschuldiging. Je moet zulke jongens aan het lij.ntje houden, tussen hopen en vrezen. Je moet je zelf op waarde houden, niet maar meteen toegeven Maar dan bedacht ze, hoe het toch al moeilijk genoeg zou zijn. Haar pad zou zeker niet over rozen gaan. Moest zc dan daarenboven nog gaan comedie-spelen Als er nu iemand was, die eerlijk van haar hield, die met haar samen hoe won derlijk klonk dat die met haar samen de toe komst inwou en indurfde ondanks alle moeilijk heden, moest je je dan aanstellen alsof het je niets schelen kon Was dat nodig voor een jongen als Harm Verdonck Maar wat wist ze van Harm Verdonck Zo goed als niets. Was hij te vertrouwen Marian besloot af te gaan op haar intuïtie. Reeds in de trein had hij een goede indruk op haar ge maakt. En die goede indruk was bevestigd. Ze besloot hem te vertrouwen. Ze besloot alle zorgen van zich af te zetten Zich alleen maar te verheugen om het feit, dat er nu voortaan iemand was die om haar gaf En al het andereiu een vlaag van zorgeloosheid dacht ze alles sal reg kom; Neuriënd liep zc van de bus naar huis en zelfs het gezicht van het forse nieuwe gebouw aan de overkant kon haar goede humeur niet bederven Want dat was het huis van Harm I (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2