AXELSCHE ifS COURANT De economische schade JEUK D.D.D. ademlrïs M land® verkwikkende ktg/siey Er zijn ruim 200.000 vrijwilligers nodig f NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Toegebracht aan het landbouwproductie-apparaat kau^9ont UIT ONZE OMGEVING. AXEL Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetijHamea-Gelei Frankering bij Abonnement Axel ZATERDAG 28 MAART 1953 67e JAARGANG No. 51 Abonnementi- priji, Lone nummeri Kwartaal- abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatten ln Nederland en Ned. Indlé fl. Buitenland fl. - Advertentieprijs 7 cent per ra.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiên (oé^idmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Van alle bedrijfstakken is in het rampgebied de landbouw wel het zwaarst getroffen. Een groot deel der slachtoffers behoort tot onze boeren- en landarbeidcrsbevolking. En achter de golf van leed en ellende, die over het bevolkingsdeel is gebracht, vindt toen het diepe dal van het economisch verlies. GETROFFEN GEBIED Volgens de gegevens, waarover wij thans beschik ken, is 133.000 ha. cultuurgrond geïnundeerd of ge ïnundeerd geweest. Hiervan is 83.000 ha. bouwland, 41.000 ha. grasland en 9000 ha. tuinland. Hoeveel boerderijen er precies bij deze overstromingsramp zijn betrokken is nog niet bekend. Een voorlopige berekening leert ons, dat de gemiddelde bedrijfs- grootte in de getroffen gebieden ongeveer 13 ha. is. Aan de hand hiervan ramen we het aantal boer derijen, dat bij de ramp direct of indirect is be-, trokken op 10.000. Het aantal landarbeiders, dat bij, de ramp is betrokken bedraagt volgens een ruwe schatting 16.000. Om een indruk te krijgen van wat dit voor het landbouwproductie-apparaat betekent moge worden vermeld dat 5,7 o/0 van de Nederlandse cultuurgrond te lijden had en heeft van het grotendeels zoute water, dat 5<>/o van de boerderijen die Nederland telt meer of minder beschadigd is en dat 8o/o van onze landarbeidersbevolking de gevolgen van de overstromingsramp heeft te dragen. Het persoonlijk leed is niet in een nuchter cijfer uit te drukken. Over de economische schade zijn nog geen definitieve berekeningen bekend. SCHATTING. Wanneer we ons aan een voorlopige schatting wagen geschiedt dit vanzelfsprekend onder het no dige voorbehoud. Voor het bouwland berekende het Landbouw Economisch Instituut bij benadering een waarde voor de dode inventaris (dat zijn landbouwmachines, werktuigen en gereedschappen) en aanwezige voor raden landbouwproducten, kunstmest e.d. van f 98(1 per h.a. Dat betekent voor het getroffen gebied ruim f 81 millioen. Voor de weidestreken heeft men aan dode inventaris en voorraden in deze ge bieden f 595 per ha of in totaal f 24 millioen. Rekent men voor de tuinbouw in deze streken f 1000 per ha aan dode inventaris en voorraden, in totaal dus f 9 millioen, dan is de totale waarde van de dode inventaris en voorraden in de land bouw in de getroffen gebieden f 114 millioen. Rekent men, dat hiervan één-zesde deel als ver loren kan worden beschouwd terwijl het overige tot 750/0 van de waarde op het tijdstip van de overstroming is gereduceerd, dan volgt hieruit een verlies van ruim f 40 millioen. Dit is dan het be drag op basis van de vervangingswaarde. SCHADE AAN VEE. Voor een berekening van de schade toegebracht aan de levende inventaris, dus vee, heeft men enig houvast aan de schattingen die thans bekend zijn. Het aantal runderen dat verdronken is, wordt geraamd op 25.000 of I60/0 van de in het direct getroffen gebied aanwezige rundveestapel. Rekent men, dattwee-vijfde deel hiervan melk- en kalf- koeien waren en de rest jong vee, dan is het directe verlies aan de rundveestapel f 13 millioen. Het verlies aan varkens bedraagt naar schatting 15.000 a 20.000 stuks of circa een kwart van hei totaal aantal varkens in het direct getroffen ge bied. Het economisch verlies bedraagt hier onge veer f 240.000. De 2 a 3000 schapen die ver dronken zijn vormen ongeveer één-zesde van het totaal aantal schapen in het direct getroffen ge bied. Dit zal ongeveer neerkomen op een verlies van f 200.000. Het verlies van 1500 paarden (één- dertiende van het totaal in het direct getroffen gebied) komt overeen met ongeveer f 1.350.000. De iüO.000 hoenders (een kwart van de aanwezige pluimveestapel) die verloren zijn gegaan, vertegen woordigen een waarde van f 350.000. Aan directe verliezen bij de levende inventaris komt men aldus tot een bedrag van plm. f 15 mil lioen. Ook het geredde en geëvacueerde vee zal vermoe delijk in productie-waarde zijn achteruit gegaan. De totale schade zal voor de levende inventaris! dan ook niet ver van de f 20 a 25 millioen af zijn. SCHADE AAN GEWASSEN. Wat de landbouwgewassen betreft is het waar schijnlijk een gelukkige omstandigheid, dat de natte herfst van vorig jaar heeft verhinderd dat alle wintergranen in het getroffen gebied zijp ingezaaid. In de direct getroffen streken verbouwde men on geveer een-zesde van de totale oppervlakte aan wintertarwe, wintergerst en koolzaad in Nederland Aangenomen, dat dit zaaizaad naar men mag aan nemen, verloren is gegaan, komt dit op een ver lies van f 300.000. In het direct getroffen gebied vindt men onge veer 5500 ha. boomgaarden. Wanueer deze boom gaarden voor gemiddeld 300/0 verloren zijp gegaan of beschadigd kan men dit verlies op basis van vervangingswaarde ongeveer stellen op 15 mil lioen guldeu. De schade aan het grasland toegebracht is even zeer moeilijk te ramen. In de meeste gevallen zal men wel, ook al heeft de grasmat slechts tij delijk onder het zoute water gestaan, moeten over gaan tot opnieuw inzaaien. In de typische weide- streken zoals de Alblasserwaard en de Krimpener- waard is het weiland door zoet of brak water ge- inundeerd, zodat daar de schade wel mee zal vallen. Deze schade moet gesteld worden op plm. 2j mil lioen gulden. SCHADE AAN GEBOUWEN. De schade, toegebracht aan de gebouwen is zeer moeilijk te taxeren. We berekenden in het voor gaande. dat bij de ramp ongeveer 10.039 boerde rijen zijn betrokken. Op de zwaar getroffen eilan den Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland be vinden zich 4500 boerderijen. Wanneer we het aan tal te herbouwen boerderijen stellen op een-zesde van het direct bij de ramp betrokken aantal en dat de rest een schade van gemiddeld 2l)o/o van de waarde heeft geleden dan komen we voor wat de gebouwen betreft op basis van vervangingswaarde op een schade van f 80 millioen. De totale directe schade toegebracht aan de landbouwsector, met uitzondering van de schade aan de landbouwgronden, kan op deze wij^e be rekend, worden getaxeerd op globaal f 160 millioen. De indirecte schade die is toegebracht, bestaat uit de opbrengstderving die de landbouw in deze streken moet dragen hetzij door het feit, dat som mige streken dit jaar niet meer ingezaaid kunnen worden, hetzij door de opbrengstvermindering van de nog in te zaaien gewassen als gevolg van de schelde, toegebracht aan de bodem door het zoute water. Wanneer we aannemen, dat 50.000 ha. dit jaar geen oogst meer zal opleveren en dat de overige 83.000 ha. een opbrengstderving van gemiddeld 30 0/0 te zien zullen geven, dan betekent dit een netto-inkomstenderving voor de betrokken boeren van f 32 millioen. DERVING INKOMSTEN. Daarnaast derven de gezinsarbeidskrachten en loonarbeiders hun loon. Dit verlies is in de ge bieden, die dit jaar geen oogst meer zullen leveren, te taxeren op f 30 millioen per jaar. Voorzover deze arbeidskrachten uit de landbouw in andere bedrijfstakken productief werkzaam zullen zijn, be tekent dit wel een directe verliespost voor de landbouwsector, maar niet voor het totale natio nale inkomen. Voorzover deze arbeidskrachten wor den ingeschakeld bij de herstelwerkzaamheden, wat voor het overgrote deel het geval zal zijn, moet het loon, dat zij daarbij verdienen, bij de totale schade worden geteld. Deze kosten komen dan in mindering van de totale kosten der herstelwerk zaamheden aan dijken, landerijen, enz. De ge zinsarbeidskrachten en de loonarbeiders, die op de landbouwgronden werkzaam zullen zijp, waar dit jaar nog wel een oogst valt te verwachten, zullen zeker voor 50 0/0 hun werkkracht aan het herstel van de schade moeten wijden. Deze schade, die dus eveneens in mindering moet worden gébracht van de herstelkosten aan dijken, landerijen en water lopen. zal plm. f 20 millioen bedragen. HERSTELKOSTEN. De kosten, die verbonden zijp aan het weer bouw rijp maken van de grond, behoren ook onder de sector landbouw. Deze kosten vallen grotendeels uiteen in arbeidskosten voor egaliseren, schoon maken van waterlopen, wegenherstel e.d. en in de kosten van de ontzilting. Naar schatting zal voor dit laatste f 10 millioen nodig zijp voor aankoop van gips, het ontziltingsmiddel bij uitstek, zoals de ervaring tijdens het herstel van de oorlogs inundaties heeft geleerd. De overige kosten voor het weer bouwrijp maken van de grond liggen in de buurt van de f 50 mil lioen. Hiervan is 800/0 arbeidsloon. Deze f 40 mil lioen zullen grotendeels besteed worden aan de arbeidskrachten, die anders in de landbouw zon den werken, zodat deze loonpost reeds bij de totale schade is geteld. SCHADE IN DE TOEKOMST. De schade blijft overigens niet beperkt tot één jaar. Indien we aannemen, dat in het oogstjaar 1954 het gehele getroffen gebied een gemiddelde oogstvermindering van 250/0 te zien zal geven, dan betekent zulks alleen al voor het inkomen van de boeren een schade van totaal rond f 250 millioen. Alles tesamen komen we aldus tot een globale raming van de schade van f 170 millioen aan ver mogensschade voor de landbouw en f 82 millioen aan inkomstenderving, of van totaal f 250 millioen. Inclusief het herstel van de landbouwgronden dus exclusief het dijkherstel en de iukomsten- vermindering in 1954 zal dit cijfer zich rond de 300 millioen gulden bewegen. Ir. H. Vredeling Een organisatie als de B.B. zal alleen dan de uitwerking van het oorlogsgeweld tot een minimum kunnen beperken, als zij bestaat uit een korps van ruim 200.000 goed geoefende en goed uitgeruste vrijwilligers en iedere man en iedere vrouw met de zelfbeschermingsmaatregelen op de hoogte is. De vrijwilligers blijven te allen tijde burgers. Zij kunnen nooit als militairen worden beschouwd. De brandweer heeft ongeveer 20.000 man nodig de geneeskundige diensten 15.000, de opruimings- en reddingsgroepen 23.000 de sociale dienst ongeveer 27.000, de verkennings- en verbindingsdienst plm. 10.000 en de blokploegen en wijkposten 109.000. De noodwachters ontvangen van het rijk een uni form de mannnen krijgen een blauwe overall, een helm en een pet. Vrouwen zullen een voor hen passende kleding ontvangen in dezelfde kleur. Een baret en een helm completeren ook hun uitrusting. De vrijwilligers tekenen een vrijwillige verbinte nis. In hun verbintenis die de rechtspositie van de vrijwilligers garandeert wordt vastgelegd, welke taak zij bij de B.B. zullen verrichten. Zij kunnen zich verbinden als vaste uoodwachter, als blok en als Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huldporien. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN t diep in de huldporien, noodwachter al of niet met toerbeurttaak oproep-noodwachter. Vaste noodwachter, dat zijp er ongeveer 40.000 zijn degenen, die bij mobilisitie (duss niet eerder) doorlopend dienst zullen doen bloknoodwachters, ongeveer 10.000, zijp die vrijwilligers, die bij Ie afkondiging van een mobilisatie voor het meren deel bij toerbeurt, oml de 6 a 12 dagen opkomen. Alle andere vrijwilligers treden pas werkelijk in dienst als zij daartoe een oproep hebben ontvangen. De vaste noodwachters ontvangen een weekloon tot een maximum van f 77. Wanneer er sprake is van loonderving kunnen zij aanspraak maken op extra toeslag van f 1,50 per dag. De overige nood wachters ontvangen een vergoeding van maximaal f 10 per dag. i Iedere Nederlander man of vrouw, die door drongen is van de bittere noodzaak van de B.B. in deze onrustige tijd en welk nuchter en rede- lij, kdenkend mens is dat niet zal zich moeten afvragen of hij of zij niet geroepen is de schou ders onder het werk te zetten. Wij mogen het niet bij woorden laten en de daad aan onze buurman overlaten. Het zal niet prettig zijp een kaart- avondje of een bioscoopje te offeren aan een cur sus in de B.B. Het opgeven van dit verzetje kan echter tot gevolg hebben dat huis en haard in een oorlog gespaard blijven De keus kan niet moeilijk zijp. TENTOONSTELLING EN OUDERAVOND LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Zowel voor de meisjesleerlingen als inzonderheid voor hun moeders, was de Donderdagnamiddag alhier georganiseerde tentoonstelling met de hier op aansluitende feestelijke ouderavond in ,Bleije Haghe" een waar evenement. Twee leslokalen van de Landbouwhuishoudschool waren gevuld met al wal door deze meisjes (die pas de lagere school verli.-tenQ onder bekwame lei ding eigenhandig vervaardigd wordt. Honderden werkstukken en even zovele andere bewijzen van de door hen betoonde vaardigheid en de gemaakte vorderingen bewezen, dat hier met vrucht op de allernuttigste wijze wordt gewerkt aan de basis die de leerlingen straks vormen moet tot degelijke en waardige huismoeders. Een der leslokalen was ingericht als demonstratie zaal van ,,wat de kok schaft De kijklustige moe ders en talrijke verdere belangstellenden water tandden van de hier geëxposeerde toebereide spe ciale schotels, die een verscheidenheid te zien ga ven, die de meest verwende lekkerbek en de aller beste hotelkok belust, resp. jaloers zou hebbel, gemaakt. Heerlijke puddingen, allerlei menu's soe pen en delicatessen waren, gereed voor onmidde- lijke opdiening op keurig versierde tafels tentoon gesteld. Dit alles gaf reeds blijk van het grote nut van deze tak van onderwijs Immers, nog altijd geldt dat er enige waarheid schuilt in het gezegde dat de liefde van de man voor een goed deel ook door1 de maag loopt. Een ander leslokaal bood een kijkje o pwat de meisjes nog meer van de practijk van de huishou ding leren. Vooral wat de vakken van naai- en handwerken betreft viel hier een massa te zien van zelfvervaardigde kleding etc. Ook de verzorging van de baby stond hier in het middelpunt der belangstelling, terwijl ook voor het Alg. Vormend Onderwijs (A.V.O.) een ruime plaats was gereserveerd. Alle resultaten van hetgeen de meisjes in de vorm van uitgebreid lager onderwijs als Ned. taal, rekenen, lezen, aardrijkskunde enz. nog opsteken, was hier aanschouwelijk uit de schriftelijke bewij zen van hun vorderingen te controleren. Ook wat de aan hen opgedragen taken betreft over zelf- industrie, P.T.T., mijnbouw, enz. viel hier alles te zien of van de directrice mej. Zweedijk en haar verdere leerkrachten te horen. Deze tentoonstelling slaagde alzo weer prachtig en zeer velen gaven van hun intense belangstelling blijk. In „Bleije Haghe". De feestelijke bijeenkomst die daarop in de Axelse Jeugdherberg werd gehouden, werd een grandioos succes. Mej. Zweedijk opende dit drukbezochte samenzijn de grote conversatiezaal was geheel bezet met meest vrouwelijke genodigden met een hartelijk woord van welkom, inzonderheid aan de dames van de Commissie van Toezicht. Daarna gaf zij, een op de tentoonstelling aansluitend overzicht met een bondige uiteenzetting van wat het L.H.O. de meis jes biedt aan perspectief voor hun verdere leven. Vooral echter -waren het nuttige wenken die zij, de moeders gaf ten aanzien van hun kinderen die hier aan haar hoede werden toevertrouwd. Ten slotte vertelde zij nog het een en ander over de voor a.s. zomer op het programma staande schollreizen. Voor de eerste klasse wordt het een attractievolle tocht van één dag in de eigen provincie, doch de tweede klasse zal een vierdaagse trip maken in de richting Brussel-Dinant en omgeving en zal men drie nachten gebruik maken van logies in Bel gische jeugdherbergen. Daarop gaf zij de leiding van het verdere gtdeelte van deze avond over aan de heer Huitema, leraar aan deze school die voor het grootste gedeelte zichzelf had ingezet om deze avond te doen slagen. Een uiterst attractievol en zeer afwisselend pro gramma was samengesteld, hetwelk bestond uit rei en volksdansen, die werden uitgevoerd door de leerlingen der eerste klasse. Deze aardige dans jes verwierven om hun zeer afwisselend karaktel veel bijval. Verder werd een aardige één-acter opgevoerd ge titeld „Mevrouw vraagt een dienstbode". Dit stukje oogstte zeer veel applaus. De clou van de avond volgde ten slotte in de opvoering van de revue „Luctor et Emorgo die een recent beeld bracht van wat in de vorm van de ramp, die vooral ook onze provincie trof, nog vers in aller geheugen ligt.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1