AXELSCHE Ift COURANT Bemoedigende Klanken VALDA IVOROL HET WAPEN v_ WEK DE GAL IN UW LEVER OP aWfpMOGENE eeuilleton. <S O E D, O O ED!, NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM BIJ KEELPIJN UIT ONZE OMGEVING. AXEL Onbetwist de beste tandpasta RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. TWEEDE BLAD. N Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland on Ned. Indié il. Buitenland il. - ZATERDAG 21 MAART 1953 67e JAARGANG No. 49 Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiên ^uiuilmum 8 regels) 1 - S regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Wat De Bilt is voor de weerkunde is de Jaar beurs min of meer voor d; economie. De Jaar beurs is niet alleen een instituut voor handels bemiddeling, maar ook een economisch laboratD- rium. Weinig instellingen beschikken over zoveel gegevens aangaande de beweging van handel en industrie Het is daarom met gespannenheid dat wij de rede hebben aangehoord, die mr. Milius, de directeur van de jaarbeurs aan de vooravond van de zestigste beurs heeft gehouden voor de vertegen woordigers der Nederlandse pers. Deze rede gaf ons woorden van bemoediging ten aanzien van de economische toestand van ons land, die weldadig aandeden in de sfeer van versombering, die velen ,nog omvangt. In de periode tussen 1948 en 1953, zo verklaarde de heer Milius, zijn ten opzichte van de beroeps bevolking, werkzaam in de industrie, zeer gun stige resultaten verkregen. Daar staat tegenover dat de vooruitzichten ten opzichte van de investeringen minder gunstig zijn. Niet onbevredigend is echter de ontwikkeling van het productie-volume. De op voering van de arbeidsproductiviteit heeft zich in de laatste jaren in stijgende lijn ontwikkeld, mede door de rationalisering van het bedrijfsproces Doch, zo voegde mr. Milius daaraan toe, noch de personeelssterkte noch de productie kunnen in een land dat zo sterk op de internationale handel is afgestemd als het onze voldoende zekerheid bieden Adïen niet kan worden geproduceerd Jegen wereld marktprijzen en een aanzienlijk deel van de pro ductie kan worden geëxporteerd, ter compensatie van de kosten van de invoer van grondstoffen, halffabrikaten en eindproducten. Vandaar dat de industrialisatie-politiek steeds moet worden ge projecteerd tegen de achtergrond van onze inter nationale handelspositie. Belangwekkend was de rede van mr. Milius ten aanzien van het zich wij,zigende economische beeld van ons land. De industriële uitvoer van ons land is bezig het te winnen van de agrarische. Wil men cijfers in de jaren 1946 tot 1950 maakte de agrarische uitvoer ongeveer 48o/o uit van het to taal, tegen 52o/0 van de industrie. Bij bestudering van de ontwikkeling der export- hoeveelheden blijkt dat de industriële uitvoer van 1949 tot 1951 met ongeveer 80»/o steeg, de agra rische export daarentegen met 40 'Vo toenam. De industriële uitvoer zal, naar men ons verzekert, ruim 550/0 bedragen van de totale uitvoer over 1952, waaruit kan blijken, dat de verhoudingen zich voortzetten. Mr. Milius herinnerde aan de rampzalige situatie waarin wij onmiddellijk na de bevrijding verkeer den onbruikbare havenbekkens, leeggeroofde in dustrie-complexen, een gedesorganiseerd verkeers- apparaat. een gehavende zeevloot en een weinig ge ordende, zo niet ongeordende arbeidsmarkt. Uit dit moeras van moeilijkheden heeft Nederland zich door T. LODEW1JKS 13) Op dat ogenblik ging Harm Verdonck een licht op. En de vrolijkheid verdween van zijn. gezicht. O, wat was hij in een vervelende positie geraakt 1 Daar was nu een meisje, dat hij één keer ont moet had. Ze had, daj gaf hij, zichzelf toe een diepe indruk op hem gemaakt. Hoewel hij op zijp vingers kon natellen dat hij bijna geen kans had haar ooit te ontmoeten dat het zoeken was naar een naald in een hooiberg had hij de hoop toch nooit helemaal opgegeven, haar weer te zien. En nu had hij één ogenblik gedacht dat het geluk werkelijk op een ongekende manier met hem was. Nu was ze hier, nu woonde ze hier'en >iu bleek ze de dochter te zijn van een man die zeer zeker de bewoners van .,Dc Gouden Leeuw geen goed hart toedroeg. Nu stond hij, Harm Verdonck, daar als concurrent 1 Nu begreep hij plotseling haar houding. Hij smoorde een verwensing je moest ook maar pech hebben. En toch, zo besloot hij, terwijl hij doelloos rond dwaalde tussen stellingen en schragen, liet nij. zich niet op zijp kop zitten. Hij had dit meisje opnieuw ontmoet. Hij was heel blij geweest toen hij haar weer zag, zo blij dat hij meteen begrepen had, wat ze voor hem be tekende. 5iou hij zich dit, dit geluk, af laten ne men door toevallige omstandigheden Mochten zakelijke belangen komen tussen hem en haar weten omhoog te werken. Van de uiterst bedenke lijke grondslag, waaro ponze wankele economie rustte, heeft het een stevig fundament weten te vormen, waarop de volkswelvaart voor jaren kan worden gebaseerd en uit chaotische toestanden een organisatie gemaakt, die niet slechts in eigen land doch ook in het buitenland zich doet gelden. Van een voornamelijk handeldrijvende en zee varende natie is Nederland geworden tot een ge bied, waar de industrie een goede voedingsbodem vindt van een nagenoeg uitsluitend commercieel volk tot een volk, waarin de belangstelling voor technische vooruitgang met de dag groeit. Door deze ontwikkeling, gepaard gaande met een aan merkelijke verbetering van onze betalings- en handelsbalans genieten wij een toenemend vertrou wen in het buitenland en kunnen wij hopen op een nieuwe toekomst voor land en volk. Wat wij ter vergroting van onze export-activiteit voor de wereldmarkt kunnen aanbieden, heeft ver scheidenheid genoeg en is naar prij,s en hoedanig heid ongetwijfeld zo dat wij in de wereldconcur- rentie kunnen meedoen. Ons exportpakket is reeds lang niet meer zo zwak en eenzijdig als men dit wil doen voorkomen. Zowel in de consumptie-goe derensector als in die der kapitaalgoederen, is ons aanbod van waardevolle betekenis. Behalve op zijn productie op industriëel en agra risch gebied, kan Nederland wijden op zijn be langrijkheid tot het leveren van diensten voor de zich ontwikkelende industrie in jonge landen. AI met al staat ons land er met zijp beschikbaar po- tentiëel aan mensen en goederen niet slecht voor. Deze bemoedigende klanken verdienen uitgestrooid te worden over ons gehele volk en de pers Zou Jiaar taak miskennen indien zij ze niet verspreidde. De Jaarbeurs doet wal zij kan om tot kennnis van het Nederlandse product aan te sporen en de ex port te bevorderen. Zo heeft zij,, op dit ogen blik van het kerend getij, nieuwe samenwerking ge vonden met de organisaties van de Nederlandse aannemerswereld en tezamen met deze organisaties overkoepeld door de Raad van Bestuur van de Bouw bedrijven, de eerste stoot gegeven tot twee belang rijke gebeurtenissen. Er zal in de nieuwe jaar beurshal een gezamenlijke stand zijn ingericht waar een overzicht wordt gegeven van de verachtingen van de Nederlandse aannemers in binnen- en bui tenland. Ook zal een aantal autoriteiten worden uitgenodigd, uit de landen van het nabije Oosten om een bezoek aan Nederland te brengen en ken nis te nemen van wat onze aannemers presteren. Een ander plan, dat in bewerking is, is de actie Uitbesteding en Toelevering''. De Neder landse metaalindustrie, de basis-industrie van onze volkswelvaart, wil komen tot groter samenwerking en tot verlaging van de kostprijs per eenheid van gereed product. Door de genoemde actie zal de aandacht worden gevestigd op de talrijke kansen, welke de Nederlandse industrie biedt voor uitbe steding en toelevering. Een product samengesteld uit onderdelen, die gedeeltelijk in eigen beheer, gedeeltelijk in de vorm van uitbesteding elders zijn vervaardigd, behoeft niet onder te doen voor ar tikelen, die in hun geheel in één fabriek tot stand komen. Bovendien wekt de actie op tot een streven naar volledige bezetting van thans dik wijls slechts gedeeltelijk benutte productie-capa Jfciicit. De prijs per eenheid zal daardoor kunnen dalen hetgeen onze coneurrentie-politiek aanzien lijk zfd kunnen verstevigeu. Wij namen slechts enkele grepen uit de -ijkdom van daden en plannen waarmee de Jaarbeurs bezig is. Vermelden wij ten slotte de middenstands dag op 17 Maart, waartoe een honderdtal jonge middenstanders zijn uitgenodigd. Aan het noen maal heeft prins Bernhard het woord gevoerd en na hem vooraanstaande figuren uit jaarbeursbe- stuur en middenstandswezen. Het was voor ons moeilijk de verleiding te weer staan, nu de zestigste jaarbeurs het uitgangspunt was voor onze beschouwingen, onze lezers een kijkje te geven in de noeste bedrijvigheid welke te Utrecht heerst. Maar onze hoofdzakelijke bedoeling was, de lichte aspecten te laten zien, die onze tijd zo nodig heeft. Dr P. H. Ritter. DE°ZA>CHTE VALDAMILD eens zien MIDDELBURG KRIJGT FILIAAL DIERGAARDE. Naar de „Volkskrant" bericht zal Middelburg tijdens de zomermaanden een filiaal krijgen van de Rotterdamse diergaard: Blij,dorp. Het gemeentebestuur heeft hiervoor een terrein gereed gemaakt, waar de dieren een ouderdak zul len vinden en verzorgd zullen worden door een gepensionneerd oppasser van de Rotterdamse dier gaarde. De Rotterdamse diergaarde staat de dieren voor de zomermaanden gratis af. BEVOLKING VAN KRABBENUIJKE MAG TERUGKEREN. Gemeentebestuur adviseert echter tot 15 April te wachten. Naar aanleiding van de vele verzoeken is aan de geëvacueerde bevolking van Krabbendijjce toe gestaan per Zaterdag 21 Maart a.s. op eigen risico terug te keren. Het gemeentebestuur blijft echter vooralsnog van mening dat alle gevaar niet geweken is, zodat vrou wen, ouden van dagen en kinderen wordt aange raden tot 15 April te wachten, wanneer hun terug komst niet beslist noodzakelijk ia- Neen, zo beloofde Harm Verdonck zichzelf, hij zou het er niet bij laten zitten. Liefst was hij meteen naar „Het Wapen van Breeck" gestapt en had naar haar gevraagd. Maar hij besefte dat hy dit niet kon doen. En naar wie moest hii vragen Hij had haar zijn naam genoemd, maar zij niet de hare. Blijkbaar was ze op verdere toenadering niet besteld. Enfin, dat was te begrijpen Maar dat kan veranderen besloot Harm Ver donck en het zal veranderen. We zullentweï Hoofdstuk VI. VERKLARING Harm Verdonck liet het er niet bij zitten. Zij,n vader vroeg zich af, of er nu werkelijk zo veel bijzonders te doen was in Breeck, dat de jongen daar bijna dag op dag zat. In werkelijkheid spiedde Harm voortdurend met één oog door de opening in de schutting of Marian van Vueren (hij was haar volle naam door handig uithoren van de werklui te weten gekomen) de vaderlijke woning soms verliet. Hij was vastbe sloten, van die gelegenheid gebruik te maken. Een van de werklui, Gij.s Nieuwland, was een rare vent. Hij, had heel de wereld omgezworven, als koloniaal in Indië, als stoker op een tramp in de Stille Oceaan, als sjouwc» in Canada. Hij, kende de wereld en de mensen. Hij. had plezier in het leven. En hij had al direct door dat de jonge heer Verdonck „sjenieïgheid" had in het meisje van Van Vueren. Met de vrijmoedigheid hem eigen zei hij dat Harm op zekere dag ronduit in 't gezicht. Die weifelde een ogenblik, of hij de onbeschaamde tim merman z'n vrijpostigheid kwalijk zou nemen, dan wel lachend toestemmen Hij had het laatste al ge- LEDENVERGADERING K. A. B. Dinsdagavond vergaderde alhier in het gebouw van de R.K. Naaischool de afdeling Axel van de K.A.B. Er bestond grote belangstelling voor deze vergadering niet minder dan een 100-tal leden waren aanwezig. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer Eug. Maas een uiteenzetting omtrent het enigste agenda-punt voor deze bijeenkomst, n.l. het vast stellen van een candidatenlijgt voor de K.A.B.- vertegenwoordiging in de nieuwe gemeenteraad, daar het momenteel voor deze beweging zitting heb- 'bende raadslid, de heer R. v. d. Berg voor de komende gemeenteraadsverkiezing niet op de gros lijst wenst te worden geplaatst. Verder gaf de voorzitter een overzicht over de situatie in katholieke kringen ten opzichte van deze verkiezing en wees er op dat de afdeling streeft naar de verwerkelijking van een katholieke een heid in de gemeente Axel. De grote weerklank, hetwelk dit uitvoerig en gloedvol betoog van de voorzitter vond, bewees wel dat de aanwezigen hiermee ten volle instemden. Nadat nog enkele punten waren behandeld, o.m. omtrent de propaganda-voering, met het oog op de a.s. verkiezing werd overgegaan tot het vast stellen van de candidatenlijst. De uitslag hier van was 1. Eug. A Maas 2. E. P. Brespoel 3. C. v. d Bos 4. P. van Deursen. Tot slot wekte de voorzitter in verband met de besproken plannen ds aanwezigen nogmaals op om zich eendrachtig achter het actieve bestuur te scharen en dankte voor de overgrote belangstelling waarna deze vlot afgehandelde en in de beste stem ming verlopen vergadering werd gesloten. daar praten we niet meer over: GESLAAGD. Donderdag slaagde te 's-Gravenhage onze stad genoot de heer J. K. Wij.na voor het examen 3e stuurman Grote Handelsvaart. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen omde gal te doen stromen. Eist Carter'aLe verpilletjes daan voor hij er zich van bewust was, want Gijs Nieuwland had zo z'u manier om de mensen wat te zeggen en aan te kijken. Harm besefte opeens dat er een mogelijke bondgenoot voor hem stond. „Nou ja, Gijs," bevestigde hij nog wat aarzelend, „ik moet eerlijk zeggen zo lopen er geen twee. „Dat heb je goed gezien, meneer," stemde Gijs toe. „Het is een reuzemeid. Flink en knap er. niks geen flauwe fratsen Die haar krijgt mag z'n handen dichtknijpen dat zeg ik." En ter be vestiging van deze verklaring spuwde hij een flinke straal tabakssap over de rauwe betonnen vloer. Harm keek nadenkend voor zich uit, maar de lofprijzing deed hem goed. Hij had zich dus niet in Marian vergist. ,,'t Zit natuurlijk niet makkelijk," ging Gijs vrij moedig verder, die aan praten verre de voorkeur gaf boven timmeren, „zij in „Het Wapen" en u in „De Gouden Leeuw", dat zit glad verkeerd." „Ja, dat is 't em juist," stemde Harm toe. „Je kan d'r zo maar uiet binnenstappen...." „Vanzelf niet." „Maar je ken d'r wel es zo bij, ongeluk tegen 't lijf lopen." „Ja, ja," glimlachte Harm, „jij kent het klap pen van de zweep. Maar 't is gek, Gij,s, als je dat wilt. dan krijg je de kans niet." „Je moet 't geluk een handje helpen," filosofeerde Gijs. „Als die juffrouw Marian Vrijdagsmorgens met de bus naar Vierhouten gaat, wat ze iedere Vrijdag doet, naar de ennevé Van Mechelen en Zoon, de bottelarij en wijnhandel, zo met de bus van tien uur en u zou ,daar net in Vierhouten zijn in de buurt van die zaak en u zou dan „Da's geen gek idee." Harm lachte nu voluit. ,,'k Snap al z'n leven niet dat jij vrijgezel ge bleven bent, Gij?." „Ik ken ze te goed," sprak Gijs somber. „Au mijn lijf geen polonaise. Vrijheid, blijheid, zeg ik maar." En zo vertrok Harm op een Maartse Vrijdagmor gen met de bus naar Vierhouten, lummelde daar wat door het stadje, zag vanuit het raam van „De Dubbele Sleutels" hoe Marian een uur later uit de bus wipte en begaf zich omzichtig maar doelbewust naar het kantoor van de N.V. Van Mechelen en Zoon, Wijnhandel en Bierbottelarij, dat voortdurend in het oog houdend. Het duurde lang, heel lang, waarschijnlijk langer dan het was, want Harms ongeduld speelde hem parten. Maar eindelijk ging de deur weer open en zag hij Marian's vlotte figuurtje op de stoep verschijnen. Hij rekende snel ze moest nog minstens een half uur wachten, tot ze met de bus terug kou. Hij, manoeuvreerde handig zo, dat hij precies op de hoek van de straat oog in oog met haar stond. „Dat is driemaal," constateerde hij met een beetje gedwongen jovialiteit, „nu moet ik trac- teren I" Het meisje was een ogenblik sprakeloos. Hij zag aan haar gezicht dat de ontmoeting haar alles be halve welgevallig was. Harm vergat alle voorzich tigheid. toen hij haar daar zag staan. Hij wist alleen nog dat ze voor hem het liefste en aardig ste meisje was dat ter wereld maar bestond en dat hij haar dat moest zeggen. Wat er dan verder van kwam nou ja. i (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3