AXELSCHE SS COURANT De B. B. heeft U nodig Met raad en daad' VAL DA WEK DE GAL IN UW LEVER OP vo0e0rz°ae^ valdamild NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. 0m dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. «f Siïi.st vaas nemnvtnT DAMPO keert en weert eïke verkoudheid en pijn in spier en gewricht BIJ GRIEP PASTI I—L_E S m U Frankering bij Abonnement Axel, ZATERDAG 14 MAART 1953 67e JAARGANG N,o. 47 Abonnements prijs Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indté il. Buitenland il. 1 - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeel'ngen 20 cent per m.m. eine Adverteutlên tuiw.ümum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Onlangs werd in een ziekenhuis te Liverpool een pngetje binnengebracht, dat bij het spelen een flinke ijzersplinter in zijn duim had gekregen. Drie uur later was het joch zijn blindedarm kwijt. De splinter zat nog in zijn duim de dokter had hem \erwisseld met een ander patientje. Een dergelijk bericht lezen velen met meer be langstelling dan de verslagen van UNO-vergade- ringen of van andere politieke conferenties op niveau. Begrijpelijk. Al die veto's en nota wisselingen is men al zeven jaar gewend en meer Jan zat. Maar belangstelling of geen belangstel ling, het bericht van dat jochie met de splinter zijn duim wordt na een glimlach weer vergeten, terwijl dat trieste getwist tussen de vertegeuwoor- rs van Oost en West het onbehagelijke gevoel achterlaat, dat er bij het kruitvat van een nieuwe oorlog met vuur wordt gespeeld. De bezorgdheid hierover laat zie huiet afschudden. Iedere week of maand worden wij door onze loonbelasting er aaa herinnerd, dat er op het ogenblik 1500 mil- lioeu per jaar betaald wordt voor de opbouw van een strijdmacht, die met de strijdkrachten van onze bondgenoten aan een eventuele vijand de lust tot Je aanval moeten ontnemen. Een defensie strijd macht, hoe noodzakelijk ook, is echter geen won dermiddel tegen alle kwade gevolgen van een oor log. Als er toch oorlog zou komen, kunnen zij niet geheel verhinderen, dat er vijandelijke vlieg tuigen boven ons laud komen. De afweer tegen een totale oorlog moet derhalve, naast een leger ter beveiliging van de grenzen, bestaan uit een organisatie ter bescherming van de bevolking van het achterland. Deze organisatie is er. Wij, kennen haar als de .B., de „Bescherming Bevolking". In de afgelopen jaren is veel voorbereidend werk verricht de organisatie is opgezet, er is voor ruim 61 mil lioen aan materieel aangekocht en de instructeurs die straks de ruim 200.000 vrijwilligers zullen gaan oefenen, zijn aanwezig. Toen men zich ging be zinnen op de grondgedachte, die als basis zou moeten denen voor de B.B., hoefde men niet lang te zoeken. Die basis is de drang naar zelfbehoud. Is het immers niet zo, dat ieder van ons in de eerste plaats denkt aan hetgeen in geval van oor- met ons eigen gezin gebeuren kan Houdt dat ons niet meer bezig dan de gevaren, die onze buren of de inwoners van andere steden kunnen bedreigenV Iedereen denkt voor alles aan de bescherming van zichzelf en de zijnen. Daarom is de zelfbe scherming de peiler van de B.B. De zelfbescher ming is in de eerste plaats onder te verdelen in de zelfbescherming in de huizen en in de blok ken en wijken. Kort gezegd komt die zelfbescher ming hier op neer, dat iedere Nederlander in staat moet zijn zijn eigeu huis te beschermen tegen het begin van brand e.d. De ervaring van de Engelsen in de afgelopen oorlog heeft geleerd, dat leze zelfbescherming mogelijk is met eenvoudige mid delen en snel is geleerd. Ook de bedrijven zullen zelfbeschermingsmaatregeleu moeten nemen. Ge- Jukkig hebben reeds vele ondernemers begrepen dat de voorzieningen, die zij overigens uit eigen zak moeten betalen, in deze sombere tij.den even nood- zekelijk zijn als een brandverzekering. Moeilijker is de voorbereiding van de georganiseerde buren hulp, de zelfbescherming in de blokken en wijken. Be moeilijkheid zit niet in een tekort aan gemeen schapsgevoel. Het is vanzelfsprekend, dat men el kaar bij rampen als goede buren zal willen helpen. De moeilijkheid zit in het feit, dat degene, die ia geval van oorlog zijn medemensen zou willen helpen en wie wil dat niet er van over tuigd moet worden, dat hij die hulp niet kan geven, tenzij hij zich thans reeds opgeeft voor de tlokploegen. Reddingswerk, Eerste Hulp bij, On gelukken en brandbestrijding kan men niet over laten aan improviserende amateurs. Het optreden vau ongeoefende blokploegen heeft er o.m. in Duitsland toe geleid, dat hele stadswijken onuodig verloren zijn gegaan. Iedere Nederlander zal wen sen, dat onze mooie steden voor zo een ramp be spaard tnogen blijven. Iedere Nederlander zal echter ook met zij,n eigen geweten dienen uit te maken, of hij met deze wens kan volstaan, of dat hij ver plicht is van één van de 109.000 nnodwachters te worden die nodig zijn voor de blokploegen. Misschien zijp er mensen die menen dat de zelf bescherming een taak is voor het rijk ea <Ie 8e" meenten. Hun standpunt „de overheid moet voo* allen zorgen" klinkt niet onaardig maar is zelfs in vredestijd dus laat staan in oorlogstijd niet te verwezenlijken. Immers, wie zou, als zijn Kerstboom vlam vatte, volstaan met de brandweer op te bellen en verder met zijn armen over elkaar blijven zitten Een dergelijke passiviteit zou ten gevolge hebben, dat de brand in de tij,d, die de brandweer nodig heeft om ter plaatse te komen, zo een omvang zou hebben aangenomen, dat er aan blussen niet meer te denken valt. Het gezonde verstand zegt dus, dat de zelfbeschermingsmaatrege len, die alleen dieneu om de dikwijls beslissende tijdsruimte te overbruggen, tussen het begin van een ramp en het verschijnen van de officiële hulp diensten, een noodzakelijke aanvulling vormen op de overheidsorganisaties van de B.B. Deze organi saties zijn gemeentelijk georganiseerd. Zij bestaan uit de brandweer, de politie, de geneeskundige dienst, opruim- en reddingsdienst en de dienst So ciale Verzorging, verbinding en verkenning. Voor de brandweer zijn in totaal 20.000 vrijwilligers nodig, voor de geneeskundige diensten 15.000, voor de opruim, en reddingsdiensten 23.000 en voor de dienst sociale verzorging ongeveer 27.000. De groot te van de gemeentelijke organisaties is afhankelijk van de betekenis en de ligging der gemeenten. Aan de hand v an berekeningen van militaire deskundi gen heeft men namelijk nagegaan welke steden bij een gewapend conflict zodanige doelen hebben, dat z ii.met bombardementen rekening moeten houden. De steden met belangrijke doelen worden A.- gemeenten genoemd, dc steden met minder belang rijke doelen B.-gemeenten. Zowel de A,- als de B - gemeenten kunnen niet zo volledig worden uitge rust, dat zij aan alle rampen het hoofd kunnen bieden. Het gevaar, dat hierin verscholen ligt, wordt opgevangen door een systeem van onderlinge hulpverlening tussen de steden, een systeem dat in Vredestijd b ijgrote branden reeds door de brand weer wordt toegepast. Deze onderlinge hulpver lening wordt versterkt door Rijks Mobiele Colonne die overal ingezet kunnen worden. De B.B. ressorteert in de steden onder de burge meesters. Boven de burgemeesters staan dc Com missarissen der Koningin en daar weer boven als centrale instantie de minister van binnenlandse zaken. Bij de voorbereiding van de B.B. wordt de overheid terzijde gestaan door de Stichting Be vordering Bescherming Bevolking, een particuliere stichting waarin alle geledingen van ons volk ver tegenwoordigd zijn. Deze stichting waakt zo goed mogelijk voor de belangen van de burgerij. Al haar goede bedoelingen zijn echter tot mislukking gedoemd, indien de burgerij niet zelf voor haar belangen opkomt, d.w.z. wanneer zij niet voor ruim 200.000 vrijwilligers zou kunnen zorgen. Dit aantal, zeker geen onmogelijk zware eis aan een volk van ruim 10 millioen mensen, moet reeds in de komende maanden bereikt worden, niet om dat de toestand plotseling ernstiger geworden is. maar omdat wij in deze onzekere tijden op alles voorbereid moeten zijn. Als er ooit oorlog komen zou, dan zou met ruim 200.000 goed geoefende eil uitgeruste vrijwilligers ons land beschikken over een B.B.-korps, dat de gevolgen van de oorlog voov de burgerbevolking tot minder daii de helft zal kunnen terugbrengen. En als er geen oorlog komt De le Februari heeft ons geleerd dat ook dan doelmatige hulp op grote schaal onverwachts nodig kan zijp 1 Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. V. H. Heeft witte vlekjes op de door haar ge maakte druivenwijn. Antwoord Deze vlekjes worden veroorzaakt door gisting van de vloeistof een proces dat bij wijnbereiding gewenst is. U kunt dit gewoon door laten gaan. Lijken de vlekjes meer op schimrael- vliesjes, dan dient u deze meteen te verwijderen en kunt u de vloeistof het best meteen gebruiken of in flesjes doen, deze kurken en het sap pas teuriseren (bij 70 gr. C. gedurende een half uur). De flessen dienen .daarna luchtdicht afgesloten te worden b.v. met lak. H. v. d. M. 1. Welke is de oudste, nog be staande luchtvaartmaatschappij ter wereld. 2. Welke snelheid heeft een vliegtuig nodig om door de geluidsrauur te breken Antwoord 1. De K.L.M. is de oudste nog be staande luchtvaartmaatschappij. Ze is tevens de enige maatschappij,, die 33 jaar onder dezelfde lei ding werkt. 2. Deze snelheid bedraagt 1340 km. per uur. J. H. Heeft eens in de krant gelezen, dat een mensenkind, door gazellen opgevoed, werd gevan gen en in de menselijke samenleving teruggebracht. Hij vraagt nu hoe het er mes staat. Antwoord Het door u bedoelde bericht hebben wij reeds jaren geleden gelezen, waarbij tevens mel ding werd gemaakt van goede vorderingen. We kunnen gevoegelijk aannemen, dat de jongeman ge leidelijk aan weer mens is geworden. Kent u het boek „Tarzan en de apen" van Edgar Rice Bur roughs Zo uieet. lees dit dan eens en u zult zich een beeld kunnen vormen, hoe dit „opnieuw mensworden" in zijn werk kan gaan. Mijnhardt's Zenuwtabletteo helpen U er overheen, c W. K. Mag een huurder zonder voorkennis van de eigenaar de door hem gehuurde woning ruilen met een andere Antwoord Ruilen is wel toegestaan maar beide eigenaren moeten hun toestemming verlenen en ten slotte moet het huisvestingsbureau het ook nog goedkeuren. In de regel beginnen de huurders con tact te leggen voor een eventuele ruiling, slagen zij, dan is het natuurlijk logisch dat zij zich in verbinding stellen met de eigenaar der woning. Deze moet zijn of haar goedkeuring hechten aan -de nieuwe bewoner. N. N Men zegt wel eens dat de slaap vóór 12 uur m'ddernacht het gezondst is. Waarop berust «Tt gezegde Heeft de gemiddelde persoon aan 8 uur slaap genoeg V Antwoord Of de slaap voor middernacht het gezondst is hangt af van het „slaaptype" en dat is niet bij alle mensen eender. Wie vóór 12 uur het diepst slaapt, heeft van het eerste stuk van de nacht het meeste profij,t. Wie juist aan het einde van de nacht het diepst slaapt heeft minder aan die eerste slaapuren. Nu is het gezegde „de uren voor 12 urn- tellen dubbel" al ontstaan voordat men iets over „slaaptypen" wist, dat geldt ook voor de uitdrukking „beauty sleep". Wij, vermoeden dat men deze zegswijzen gelanceerd heeft om de meeste mensen een beetje vroeger naar bed te krijgen, want daar ontbreekt het nog wel eens aan, want het te late naar bed gaan (zonder te kunnen uit slapen) is al een oude kwaal. Het gemiddelde acht uren slaap is nog al willekeurig gekozen, al heeft iedereen er de mond over vol. Het aantal uren dat iemand moet slapen is eigenlijk niet bekend. Ieder doet er goed aan het zo in te richten dat hij, pas op hoeft te staan als hij vanzelf wakker wordt. J. S. De huuradviescommissie heeft de huur vastgesteld met terugwerkende kracht en de huur der wil deze achterstan 1 niet betalen. Hoe moet ik er mee aan Antwoord Huuradviescommissies brengen advies uit, maar hebben geen bemoeienissen met de inning van het achterstallige. Dit is de taak van de kantonrechter. U maakt van het advies van de huuradviescommissie een afschrift in tweevoud en zendt dit met een daartoe strekkend verzoek van u eveneens in tweevhud aan de griffie van het desbetreffende kantongerecht. U betaalt op deze griffie de somma wii, menen van f 11 en de zaak wordt dan door de -kantonrechter be handeld. Geeft u in ieder geval zoveel mogelijk de juiste adressen op, dat bespoedigt de zaak. Een duidelijke uiteenzetting is gewenst. Abonné. Is de Koningin stemgerechtigd Antwoord Ja zeker. A. S. Is er in Luxemburg ook tuinbouw Zo ja, welke gewassen Antwoord In Luxemburg wordt zeer weinig tuin bouw bedreven, wat te verklaren is door de ge- U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPIL.LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistC&rter'sLeverpilletjes steldheid van de bodem bergachtig en veel iu- dustrie. Alleen in de omgeving van Eisenach vind» men nog wat tuinbouw, hoofdzakelijk bestemd voor binnenlands gebruik, dus geen export. Vooral de druiventeclt voert er de boventoon en verder wat groenteteelt. R. B. Bij onze terugkeer in Nederland na de capitulatie werden ons aau de grens alle in ons bezit zijnde Reichsmarken afgenomen. Wij zouden t.z.t. vergoeding krijgen van de Nederlandse re gering. Tot heden toe ontvingen wij echter geen cent. Hoe zit dat V Antwoord De aangelegenheid is geregeld bij Kon. Besluit d.d 16 September 1944 (Staatsblad Lno. E 90). Bij de atkopdigiug van dit Kon. Besluit weerd de in- en uitvoer van rijksmarken verboden. Uit de aard der zaak kon na de capitulatie van Duitsland vrijwel geen waarde worden toegekend aan papieren rijksmarken. Ingevolge bovengenoemd staatsblad wordt dan ook in Nederland voor de ingeleverde riiksmarken geen tegenwaarde in Neder lands wettig betaalmiddel uitbetaald. Een uitzon dering is gehaakt ten opzichte van de categorie van personen die door de Duitse dwangmaatregelen naar daar werden gezonden voor verplichte werk zaamheden. De gezinnen van deze personen bleven hier te lande achter onder onzekere omstandig heden. Waar de economische belangen van deze personen derhalve in Nederland bleven en door 'Me staking in September 1944 in het geheel geen gelden meer konden worden overgemaakt, heeft de regering alleen voor deze personen een uitzondering gemaakt. Deze vergoeding moet dan ook gezien worden als een vergoeding van rijkswege, welke geheel los staat van de waarde van de rijksmark. Om voor deze vergoeding in aanmerking te komen moet voldaan worden aan de volgende voorwaarden 1. De riiksmarken moeten afkomstig zijn uit be sparingen van arbeidsloon 2. de bezitters moeten politiek betrouwbaar zijn. 3. zij moeten voor 1 April 1946 in Nederland zijn terug gekeerd. Degene van deze gedwongen tewerkgestelde!!, die pas nu 1 April 1946 in Nederland is terug gekeerd zal moeten kunnen aantonen, dat deze te late terug keer buiten zijn wil is geweest. In dit laatste ga- val zal voor rijksmarken, die na 15 Juli 1946 werden of worden ingeleverd een koers worden be rekend van 261/2 cent per R.M. Belanghebbenden die reeds voor 1940 in Duitsland werkzaam waren, vallen natuurlijk niet onder deze regeling. Ten slotte wijzen wij er op, dat de aan de Jjrens ingeleverde marken het eigendom blijven van de inleveraars. Zodra met de Duitse regering een regel g tei zake is getroffen betreffende die oude R.M. zal hieraan voldoende bekendheid gegeven worden. E. L. V. Kimt u mij zeggen of de diploma's van de ambachtsschool en het voorlopig diploma van de machinistensehcol voldoende zijp om te worden toegelaten voor een opleiding tot beroeps officier van de Marine Stoomvaartdienst Welke leeftijdsgrenzen zijn er aau verbonden en waar is deze opleiding V Antwoord Voor toelating tot de opleiding Adel borst wordt vereist het einddiploma 5-jarige H.B.S. B of Gymnasium B. voor de dienstvakken Zeedienst, Technische Dienst, Electro-technische Dienst en Marinier, terwijl voor opleiding tot Adelborst van Administratie eventueel volstaan kan worden met einddiploma 5-jarige H.B.S. A. of Gymnasium A. Voor jongelui met vooropleiding Maehiiiistenschool zijn geen passende perspectieven bij de Koninklijke Marine daar de door hen ge noten opleiding zuiver afgestemd is op de Koop vaardij, Jongens met diploma Ambachtsschool als machinebankwerker, electriciën, instrumentmaker, e.d. komen echter in grote getale bij, de Marine in een der vele technische dienstvakken. Dit is een vrijwillige verbintenis beneden de rang van officier. Hieromtrent kunt u alle gewenste in lichtingen bekomen bij het afdelingsbureau van de Marine-werving. J. van L. Ik heb een spaniel, die geheel gezond is. Het beest verhaart erg. Is daar iets aan te doen Antwoord Indien de verharing bij, uw spaniel niet op een ziekelijke afwijking berust, dan kunt u proberen het verharen te beperken door het dier zo af en toe eens te wassen met water waaraan wat zeepspiritus is toegevoegd.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1