AXELSCHE ÏK COURANT Ondermijning der Rusland's Geheime Politie LOEBJANKASTRAAT 22 ZATERDAG 7 MAART 1953 67e JAARGANG No. 45 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM in. Frankering bij Abonnement Axel. N Abonnements prijs' Losse nummers - Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned Tndlè II. Buitenland tl. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. r >?r>e Adverteutlèn amum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Tot de actuele verschijnselen, waarover men met tegenzin de pen opneemt, behoren de dingen di^op liet ogenblik in België bezig zijn te gebeuren. Er is in België een koningskwestie geweest. Men moge over de beschuldigingen tegen ex-koning Leo pold oordelen zoals men wil het staat vast, dat politieke invloeden aan de oplossing niet vreemd zijn geweest en dat de beslissing maar door een deel van de Belgische bevolking werd gewaardeerd. Er kwam een jong en sympathiek koning aan liet bewind. Een ernstige en plichtsgetrouwe fi guur, die de genegenheid van zijn volk wist te verkrijgen. Het rechtschapen karakter van de vorst deed zich gelden in zijn nauwkeurige behartiging van de plichten van het koningsschap, maar mag men zich daarover verwonderen ook in de gehechtheid aan zijn familie, in de eerbied en liefde voor zijn vader. De politiek grijpt in, in het persoonlijk leven des konings. Men breit een staart aan de beruchte koningskwestie. Er gebeuren nog erger dingen. Lie koning wordt prijs gegeven aan een infame pers. Discrete zaken worden op de openbare markt ge bracht. Men treedt de koning zonder tact tege moet. Men beduimelt de koninklijke familie, men spreekt beschuldigingen uit, zonder bewijs, ten aan zien van de omgeving van de koning en van zijn familieleden. Alleen een uiterste van voorzichtig beleid, had de moeilijkheden waaronder de Belgische dynastie gebukt gaat kunnen afwenden. Maar men wenst vraagstukken, welker behandeling kiesheid en be scheidenheid vereist, op straat. Waar ligt de oorzaak van de ondermijning der monarchie, die wij op het ogenblik in België aan schouwen V België is een ingewikkeld land. Het vertoont scherpe levensbeschouwelijke en nationale tegenstellingen. De religieuze gezindheden staan er feller tegenover elkaar dan bijvoorbeeld bij ons. Hier te lande is het christelijk element in alle grote politieke partijen vertegenwoordigd. In Bel gië bestaat er een duidelijke tegenstelling tussen wat men daar clericale en anti-clericale groepen noemt. Die tegenstelling is niet alleen een tegen stelling in overtuiging, maar ook een strij,d om de macht. Men heeft reeds in de dagen die over het lot van ex-koning Leopold hebben beslist, het euvelste aller middelen gebruikt om de strij,d te beslechten. Men heeft de kroon gebracht binnen de partijstrijd en daarmee het wezen aangetast van de constitutionele monarchie. Thans wordt de ko ningskwestie in nieuwe vorm opgerakeld en men bedient zich van loze beschuldiging tegen het voor beeldige gedrag van de vorst. Ondanks een ern stige ziekte snelt de jonge koning terug uit het warmere klimaat, dat hem door zijn artsen was voorgeschreven, om zich te begeven onder zijp volk, dat evenals wij, door watersnood was getroffen en men dicht politieke bedoelingen toe aan een tijde lijke afwezigheid, die medische oorzaken had. Men verwijt de koning, dat hij zich van een rouwbe zoek aan Engeland onthield. Een vriendschappelijke verstandhouding met Engeland is voor België een levensbelang, maar men vergat dat generlei poli tiek motiet de koning leidde tot zijn onthouding men was blind voor de gevoelens van de zoon, die aan zijp vader getrouw wilde zijn. Deze kwestie had anders behandeld kunnen worden men had de gevoelens van de koning kunnen sparen en tóch een blijk kunnen geven van het meeleven van Bel gië met de rouw van het Engelse volk. Maar men heeft alles verzuimd om de juiste weg te vinden. Men heeft er een rel van gemaakt tegen de dy nastie. Men heeft het de jonge koning, die zich in een uiterst netelige positie bevindt tussen de trouw aan zijn koningsplicht en de trouw aan zijn huis, zo moeilijk gemaakt als het maar enigszins kon. Niet alleen de levensbeschouwelijke maar ook de nationale tegenstelling is voor België een probleem. Twee volken, een Frans-talig en een Nederlands talig bevinden zich onder éen scepter. Het con flict is alleen afdoend op te lossen door een be stuurlijke scheiding, welke aan beide volksdelen hun autonomie verleent. De koning heeft, nu de constitutie het land nog altijd de vorm geeft van een kunstmatige eenheidsstaat, niettemin de aard van de beide volken te eerbiedigen. Ten aanzien van de Vlaamse gewesten, die daarin achterstand hadden te boeken, heeft de koning er voor gewaakt dat aan de landstaal dier gewesten, het Nederlands, de hand gehouden werd. Hij zal daarbij, in Wal lonië optredend, de landstaal der Walen niet heb ben miskend. De Vlamingen hebben zich duidelijk trouwe aan hangers getoond van de dynastie, die zich in de laatste koningen heeft verzet tegen het euvel der verfransing van een Nederlands sprekend volk. Wij vrezen, dat aan de actie tegen de dynastie Waalse en Franscillonnistische invloeden niet vreemd zijn. Wanneer de koning in een vraaggesprek zou ge zegd hebben hetgeen wordt betwijfeld dat een aanslag op de monarchie betekent een aanslag op België zelf. dan zou hij daarin gelijk hebben ge had. Meer nog door in een nationale eenheidsstaat als de onze, waar gemeenschappelijke taal en af komst en de natuurlijke verwevenheid van dynastie en volk, waarborgen vormen voor het besef van Scaamhorigheid is het in een internationale staat als België de functie van de dynastie, het verbin dingspunt te zijn tussen de ongelijksoortige vol ken. Men vernietigt de binding door de monarchie te belagen. Men vernietigt de binding, wanneer zoals bij de koningskwestie het geval is geweest, een kleine meerderheid haar wal oplegt door mid del van straatgevechten. Dat dc politiek en een politiek van dwang de hoge positie van de kroon heeft bezoedeld, dat is het zeer ernstige in de dingen, die er op het ogenblik in België gebeuren. Het verschil in ge talsterkte tussen de koningsgezinden en de aan tast ers der dynastie is zo gering, dat men bijna van een in tweeën gesplitst België kan spreken. Dat het kabinet-van llouttc toen het om een votum van vertrouwen vroeg, een kleine meerderheid be haalde in de Kamer, toont wel aan, dat de slinger van de balans der volksgezondheid om de evenaar wentelt. Wij hebben in de Belgische koningskwes tie in haar tweeledige gedaante niet te doen met de uitspraak van een volksovertuiging, maar met een kleine meerderheid die haar wil poogt op te leggen. En zij treedt daarbij in de persoonlijke rechten des konings. Het is in een constitutionele monarchie noodzakelijk en gebruikelijk, dat de openbare uitin gen van het hoofd van de staat worden gedekt door de ministeriële verantwoordelijkheid. Maar het is een gemis van e>rbied voor de kroon, indien men de kroondrager wil maken tot een politieke ge vangene. De ver-strekkende voorstellen die zijn gedaan om de koning te dwingen een wijziging in zijn omgeving en in de verhouding tot zijn huis te gedogen, ziin verwerpelijk. Men moet ver trouwen hebben in het overleg met het het kabi net en in het inzicht des konings in het belang van België. Ook protocollaire problemen kunnen worden opgelost, zonder de koning te kwetsen. De politieke achtergrond van de gebeurtenissen geeft reden tot vrees, dat de eenheid van België in gevaar kan worden gebracht. Wij Nederlanders kien met verontrusting de ontwikkeling der gebeur tenissen aan Hetgeen wij, ten zeerste zouden be treuren is, dat een naburige staat, waarmee wij bondgenootschappelijk samenwerken, door een hoger oplaaien der innerlijke verdeeldheid zou worde* aangetast. Dr P. H. Ritter. LAWRENTYJ BERIA. In 1939, vlak voor Wereldoorlog II in volle hevigheid uitbarst, wordt de dan 40-jarige Law- rentyj Beria benoemd tot Volkscommissaris voor Binnenlandse Zaken en daarmede tot Hoofd van de M.V.D., de Russische Veiligheidsdienst, voorheen bekend als Tsjeka, Gpoe en N..KV.D. Beria maakt de M.V.D. tot een staat in de staat 1 De grote zwiveringsperiod» is afgelopen. Vooraan staande politieke leiders (Zinovjev, Boekhariu, Ha- dek) en legeraanvoerders (Toechatsjewski) zijn ge vallen. Stalins scherpste opponent, Trotzky, is in Mexico vermoord. Jesjov, de nattige chef van de N.K.V.D., verdwijnt in de vergetelheid en zijn plaats wordt ingenomen door een man uit de laag ste rangen, Lawrentyj Beria, die het inmiddels reeds tot lid van het Politburo heeft gebracht. Nog een onbetekenend ambtenaar, vestigt Beria de aandacht van Stalin op zich door een boek over de organisatie van de Sovjets in de Kaukasus een boek, waarin hij op buitengewoon handige wijze zijp landgenoot (ook Beria is een Georgiër) vleit en vooral telkens weer de nadruk legt op de sterke verbondenheid, die bestond tussen Lenin en Stalin: juist het zo heftig omstreden punt I Daarmee ia Beria's toekomst gemaakt. Onontkoombaar zien de Russische leiders de ca tastrophe naderen oorlog met Duitsland is onver mijdelijk. Daartoe is het nodig, dat de binnenlandse veiligheid gewaarborgd is en de man die daarvoor moet zorgen is Beria. De nieuwe chef van de M.V.D. heeft zich het in hem gestelde vertrouwen waardig getoond. Met koude efficiëncy heeft hij zijn werk gedaan Volks verschuivingen op grote schaal, spionnage en contra- spionnage. Een speciaal corps staat te zijner be schikking en de donkerblauwe petten van 'de M.V.D. worden allerwegen gevreesd. Tijdens de oorlog rijst de ster van Stalin, de vader des vaderlands tot ongekende hoogte en de satel liet Beria rijgt mee. Maar Stalin wordt ouder. De kwestie van de erfopvolging wordt actueel. Namen worden genoemdhet staat vrijwel vast, dat Zjdanov, Stalins rechterhand, als „kroonprins" op treedt. In 1948 sterft Zjdanov. Een hartkwaal. Met grote praal wordt hij begraven, Stalin en Beria behoren tot de slippendragers. De nieuwe grote man in het Kremlin wordt Malenkov en Moskou volgt met een een andere politieke koers. Beria heeft weinig vrienden. De meesten mijden hem. Het heet. dat hij met Malenkov intiem is. Is die vriendschap echt Of houden beiden elkaar in de gaten Maar dan zijn er plotseling stormsignalen. Want dee oorzaak van de dood van Zjdanov is ontdekt. Joodse artsen zouden een complot hebben gesmeed om hem en andere leiders van het leven te be roven. En tegelijk wordt ernstige critiek op de veiligheidsdienst vernomen, die de „misdadigers" hun gang had laten gaan Voor een buitenstaander mogen deze aanklachten ongelooflijk klinken. Maar wie kennis genomen heeft van wat zich tijdens het regime van Jagoda. een van Beria's voorgangers, heeft afgespeeld, be grijpt meteen de volle betekenis van deze aanklacht. Jagoda is veroordeeld als aanstichter van het com. plot dat met behulp van enkele artsen Mendjinsky, de chef van de Gpoe, Koebisjev, lid van het Polit buro en Ruslands grootste schrijver Maxim Gorki uit dee weg zou hebben geruimd. Jagoda heeft als misdadiger terecht gestaan en met hem verscheidene andere leidende figuren verdacht van samenzwering tegen Stalin en zijn aanhangers Met de herinnering aan dit proces voor ogen, krijgen de beschuldigingen betreffende het geval- Zjdanov een buitengewoon sinistere en voor Beria litermate gevaarlijke betekenis. Zal hij, vroeg of laat, Jagoda achterna gaan 'i Beria is een machtig man geworden. Hij heeft de M.V.D. uitgebouwd tot een staat in de staat. Want Beria is de man van de grote concentratie kampen, waarin volgens de geruchten vele millioenen dwangarbeid verrichten. Die dwangarbeid is van grote economische be tekenis. Er worden spoorwegen aangelegd, kanalen gegraven, mijnen ontgonnen. Gigantische bedrijven zijn uit de grond opgeschoten, zoals de „Dalstrov nabij Magadan aan de Zee van Ochotsk, waar de bodemschatten van Siberië worden ontgonnen, waar tientallen goudmijnen in bedrijf zijn, waar honder den concentratiekampen liggen en reusachtige ge heime vliegvelden zijn aangelegd. En dit alles valt onder Beria's bestuur. Hii. is hier heer over leven en dood. Hij heeft in tal van pannetjes een vinger. Hij, is van allen, die Ruslands geheime politie bestuurd hebben, veruit de machtigste. Het kan niet anders of een man van zulk een importantie speelt een grote rol in het duistere spel rondom de opvolging vau Stalin. Niemand weet van zijn ambities. Wanneer nu openlijk critiek wordt uitgeoefend op de werking van Beria's departement, betekent dit, dat machtige invloeden zich tegen Beria op maken. Men kan hier slechts gissen. Weten, doet men niets in een politiestaat. Maar wel wordt duidelijke, èn uit het verleden èn uit het heden, dat de indrukwekkende eenheid- naar-buiteen gepaard gaat met een strijd op leven en dood tussen de machtigen aan de top. Wel wordt duidelijk, dat men niets ontziet om zichzelf aan die top te handhaven. Maar hetzij Beria blijft, hetzij hij valtde vrees zal Sovjet-Rusland blijven beheersen en de M.V.D. zal blijven bestaan. (Nadruk verboden). Lk. "EEN VOORBESCHOUWING OVER NEDERLAND—DENEMARKEN. Er zit in de geschiedenis van het Nederlands voetbal de laatste jaren een behoorlijk stukje tra giek. We hebben dit de laatste tij.d allemaal in uitvoerige beschouwingen en sensationele artikelen kunnen lezen Het onderling wantrouwen en de strijd achter de schermen b ij.de techuische leiding van de KNVB namen zulke vormen aan, dat het bondsbestuur zich tenslotte genoodzaakt voelde in te grijpen. De vroegere Keuze-Cominissie werd aan de dijk gezet en vervangen. Ook aan de trainer zal daarbij zijn medegedeeld, dat meer souplesse zou dienen te wor den betracht en dat niet hij, maar de K.C., de ver antwoordelijkheid draagt -voor de samenstelling en de 1 eiding van het Nederlands elftal. Zo hoort het ook en daarmede zijp wij ook teruggekeerd tot de gang van zaken zoals die vroeger bestond Het was mij niet onbekend, dat er in de technische leiding heel a eel wrong en dat er grote verdeeld heid bestond. Gebrek aan onderling vertrouwen was noodlottig voor de geest, 'van het elftal. Er zat in menige wedstrijd de afgelopen jaren geen leven in we misten dc wilskracht en de begeeste ring, welke voorheen tevoren verloren gewaande ontmoetingen tot successen wisten om te toveren. Geloof in de eigen zaak ontbrak bij de leiders en geloof in eigen kracht was zoek bij (le speler!». De nieuwe K.C. heeft het roer radicaal omge gooid. Haar taak is niet eenvoudig, want ons inter nationale voetbal is wel naar de diepte gezonken. We hebben ons iaten verblinden door een opge legde systematiek en we hebben al te weinig aan dacht geschonken aan de natuurlijke gaven, waar mede een goed speler zich, over een systeem heen, kan aanpassen aan de behoeften van het ogenblik. En öm het geval voor de nieuwe K.C. nog wat moeilijker te maken, hebben de natuur-elementen ook nog een duit in het zakje gedaan, waardoor er de laatste tijd zeer weinig gelegenheid is ge weest om de spelers te beoordelen. We verloren de laatste wedstrijd tegen Dene marken in Kopenhagen met 32, hoewel we met 20 de leiding gehad hadden. Na deze voorsprong viel onze oranje-vertegenwoordiging weer terug in een slappe latentie, het initiatief kwam aan de Denen en de wedstrijd giug verloren. De nieuwe Keuze-commissie schijnt uit deze onder vinding een wijze les getrokken te hebben. Zij zocht het hij de samenstelling van het nieuwe elf tal in verjonging en jeugdig enthousiasme. Niet minder dan zeven plaatsen zijp gewijzigd, vergeleken bij de ploeg, die in Huil tegen de Engelse ama teurs gelijk speelde. Vooral in de voorhoede zijn dc wijzigingen frappant. Een snelle aanvalslijn werd gecreëerd met een tacticus als de teruggekeerde Abe Lenstra o pde linksbinnenplaats. Abe is boven dien aangewezen als aanvoerder en het komt mij voor. dat de K.C. daarmede in tactisch opzicht een uiterst goede greep heeft gedaan. Deze Oranje-aanval bevat vele elementen om er wat van te verwachten, in ieder geval kan men geloven, dat hij elke kans zal aangrijpen om de bal tenminste voor en hopelijk ook in het vijandelijk doel te krijgen. De vervanging van Wiertz in het midden door de jonge V.V.V.-speler Klaassens is overeenkomstig de in Gent gewekte verwachtingen. Deze Zwalu wen-wedstrijd tegen de Rode Duivels was overi gens veel minder slecht dan de Nederlandse re porters in het algemem hebben gesuggereerd. De Belgen zelf hebben toegegeven, dat zij, in deze ont moeting een uiterst sterk elftal hadden opgesteld, dat waarlijk het olficiéle Belgische elftal naar de kroon stak. Klaassens was in deze wedstrijd een uitblinker en we zien in hem een speler, van wie het Nederlands elftal nog heel veel plezier zal hebben Merkwaardig overigens, zo slecht als we zitten in goede backs die toch vroeger een sterk punt vormden Is het misschien zó, dat goede backs uit onze elftallen door de clubs naar de spil- plaats worden gedirigeerd Indien deze vfaag be vestigend moet worden beantwoord, dan is dit stel lig cok een nadeel van het systeem. Ik heb wel vertrouwen in dit Nederlands elftal, wanneer het mentaal op zijp taak kan -worden ge bonden. Die taak lijkt inij vrij eenvoudig te om schrijven, n.l. deze wedstrijd winnen. Dat be tekent aanvallen en nog eens aanvallen. Dat be tekent ook het initiatief nemen en het houden. Weten de debutanten uit de ploeg zich vrij, te houden van plankenkoorts, dan neem ik aan, dat het moreel in deze wedstrij.d ten gunste van Neder land de doorslag zal geven en voorspel ik gaarne een tot de nok gevuld Rotterdams stadion en vele tienduizenden hoorders aan de radio een genoege- lijke Zaterdagmiddag. (Nadruk verboden). H. W. H. Herberts.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1