AXELSCHE jfö COURANT De hulpverlening op een klerenhanger? D.D.D. Vergadering Kring Axel der Z. L. M. WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Een hartekreet namens de Z. L M Snelle en afdoende hulp en geen ambtelijke sleur. ftOPlïO F Frankering bij Abonnement Axel, ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 67e JAARGANG No. 43 Abonnement!- pri)«* Losie nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom ii Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland fl. C - Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kiefne Advertentlën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. k. Wij hebben aan het Roode Kruis bij de leniging der noden in de getroffen gebieden veel te danken. Wij, vergeten niet. "hoer er door roode-kruisko- lonne8 dag en nacht gewerkt is, met ijver en zelfcpoflering. Maar dit mag ons niet verhinderen bij onze lezers aandacht te vragen voor klachten over bedenkelijke leemten in de organisatie. Er kwamen berichten tot ons omtrent verwaar lozing en achteloze behandeling van goederen van betekenis, die de vraag doen stellen of het Roode Kruis niet voor een gedeelte aan zijn overstel pende taak bezweken is. De eerste stroom van klachten kwam uit Zuid- Limburg. ,,De Zuidlimburger' gewaagt van waar devol gced, dat met edele vrijgevigheid door de gulle Kerkradense bevolking was geschonken en door honderden werkzame handen in keurige pak ketten was gesorteerd d'e naar Den Haag ver- voeerd werden en daar gestort moesten worden >n enkele morsige schuiten, die reeds gedeeltelijk ge vuld waren met een onbeschrijfelijke rommel. Op voorbeeldige wijze was de kostbare inhoud der wagens geregistreerd des nachts om 1 uur was aan de omvangrijke administratie de laatste hand gelegd. De ontvangst van de goederen was chaotisch en eerst na het protest van de Kerkrade naars, wisten zij gedaan te krijgen, dat althans de dekens en de levensmiddelen in de Houtrust- hallen konden worden opgeslagen. De overige kostbare goederen, die een waarde van vele tien duizenden guldens vertegenwoordigde en samen gebracht waren door rijk en arm, werden in de schuiten geworpen. Het Roode Kruis heeft zich tegen de opgerichte aanval verdedigd. Het heeft zich beroepen op ruimte-tekort en meegedeeld dat deskundigen van het Rotterdamse veem hebben toegezien op de juiste wijze van laden van de lichters. Verder heefl het gewezen op de overstelpende toevloed van goederen, die men niet altij,d snel genoeg kon verwerken. Het heeft toen de aanvoer in Den Haag niet meer kon worden verder gestuurd, verzocht om de ingezamelde goederen vast te houden. Het heeft uitgeroepen, dat het Roode Kruis in de Neder landse gulheid dreigde te verdrinken. Ten slotte heeft het herinnerd aan de duizend vrijwilligers en drie honderd vrijwilligsters, die bij het sorteer- centrum zijn ingedeeld en op het nauwkeurig onderzoek, dat ieder ingezonden stuk ondergaat. Maar er hebben ons nog andere klachten be reikt. Op Schouwen en Duiveland werken mensen die al drie weken niet uit de kleren geweest zijn en die in noodonderkomens moeten slapen'^ in hun natte plunje. Mensen, dis hun eigen huis ver loren en geen droge draad meer bezitten sinds 1 Februari. Daar worden, zo deelde men ons mede, geen kleren heengezonden. Het geldt hier mensen die niet geëvacueerd zij,n omdat hun hulp voor het dichten der dijken en voor andere herstelwerkzaamheden dringend noodzakelij.k is. Het komt voor, dat op clande stiene wijze dus buiten het Roode Kruis om deze mensen geholpen worden aan de droge kleren, die zij zo zeer behoeven. Hoe kan het gerijmd worden, zo vraagt men, dat het Roode Kruis bezendingen klerenhangers vraagt, teneinde de klsren in het Blauwhoeden veem te laten ophangen, terwijl er op sommige plaatsen zulk- een dringende behoefte aan kleding bestaat Wij willen het Roode Kruis niet veroordelen op incidentele gevallen, hoezeer wij ons de veront waardiging der Kerkradenaars kunnen begrijpen. Wij nemen aan, dat in het algemeen de voorzorgen, om behoorlijk gebleken goed zo spoedig mogelijk op zijn bestemming te krijgen, aanwezig is en wij zijn er van overtuigd, dat door de menigten van goederen die binnenkwamen het apparaat van het Roode Kruis zo overbelast werd, dat fouten niet konden uitblij,ven. Toch blijft de aanwezigheid van klachten een schaduw werpen op onze diepe bevrediging over de zeldzame hulpvaardigheid van ons volk. Niet alleen de waterstaatkundigen werden over rompeld door het buiten-normale van deze ramp, maar ook de hulpverleningsdiensten, die bij de ramp waren betrokken. Hun organisatie moge vol komen paraat zijn om aan regelmatig voorkomende noodtoestanden het hoofd te bieden, tegen een zo uitzonderlijke gebeurtenis waren zij niet geheel opgewassen. Als de autoriteiten zich bezig houden met een krachtiger afweer van de waterwolf, met .hoger en steviger dijken en afsluiting van zee boezems, dan moeten zij daarnaast even ernstig de apparatuur der hulpverlening in studie nemen. Het mag niet voorkomen dat het Roode Kruis ook gebrek aan ruimte heeft. En laat het Roode Kruis nu alles doen wat in zijp vermogen is, om zo snel als het maar enigszins kan, de gereed lig gende goederen naar de plaatsen te zenden, waar men om droge kleren schreeuwt. Met klerenhangers bestrijdt men geen koude I Dr P. H. Ritter. BRIEVEN VOOR HET BUITENLAND. Met ingang van 2 Maart a.s. zullen de bijzondere bepahngen betreffende de ter post bezorging van brieven, bestemd voor het buitenland, worden ge wijzigd. De voornaamste wijziging bestaat hierin, dat voortaan alle gewone brieven, dus ook die bo ven een gewicht van 20 gram, welke geen deviezen zen bevatten, gesloten mogen worden ter post be zorgd. Voor aangetekende brieven echter en voor brie ven met aangegeven waarde blijven de bestaande bepalingen van kracht, d.w.z., dat deze brieven boven 20 gram, open ter verzending aan de post- inrichtingen moeten worden aangeboden. ITITU Niet krabben. De helder vloei- ll I I I l\ bare D-D-D. kalmeert de jeuk vf JU U J.in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Bij de aanvang van de jaarlijkse algemene ver gadering van de Kring Axel der Z L.M. Donderdag namiddag onder grote belangstelling van de leden uit de vier daaronder ressorterende afdelingen de foyer van „Het Centrum" gehouden, onder lei ding van de heer Abr Haak Cz. uit Zaamslag, sprak deze dcnavolgende rede uit Mijne Heren. Mag ik met u gedenken de slacht offers van de watersnoodramp van 1 Februari 1.1. Mag ik u verzoeken van uw zitplaats op te staan. Vrienden wij hebben zo pas door de radio kun nen vernemen dat ongeveer 1500 mensen het leven verloren hebben Het zijn die mensen, die wij willen gedenken, die hebben het grootste offer gebracht, zij zijn op verschrikkelijke wijze uit het leven weggerukt, zij hebben de dood gevonden in de golven van het water. Het water kwam als een briesende leeuw af, zoekende wat het zou kunnen verslinden en heeft ook verslonden. God heeft hier weer zijn almacht getoond en laten zien hoe klein en nietig wij zijn. Wij willen God bidden dat Hij hunne zielen genadig zij. Mag ik dan een ogenblik stilte vragen Ik dank u Wij willen ook van deze plaats onze deelneming betuigen aan de nabestaanden en verder aan allen die van h<Hs en haard verdreven zijn en nu bij anderen een enderdak hebben gevonden. Het zijn die mensen, die treuren over verliezen in hun familie of over have en goed. Ik wil de wens uitspreken dat God hun de moed en de kracht zal schenken om deze zware beproeving te boven te komen. Om meer in eigen streek te blijven wil ik na mens ons bestuur aan alle autoriteiten, burgers en arbeiders, onze welgemeende Jank betuigen voor de spontane hulp en verleende medewerking. Dit heeft nog veel onheil voorkomen. Onze hartelijke dank daarvoor 1 Mijne heren, ik wil ook nog een blik werpen in het achter ons liggende jaar 1952. Het was een jaar van veel regen, daardoor stagnatie in het werk en zware arbeid voor mens en dier. Het was in de tijd van zaaien zó nat, dat er weinig tarwe uitgezaaid is Het wark is, zij het wat later dan anders, toch weer klaar gekomen En de opbrengsten waren van d'en aard, dat wij dankbaar en tevreden kunnen zijp. Mijpe heren, 1953 is voor velen een droevig be- h gin geweest, maar ik wil di wens uitspreken, dat dit jaar voor u allen een goed jaar zal zijp en dat God ons voor verdere rampen zal willen be waren. Hiermee verklaar ik deze vergadering voor geopend. Door de secr.-penningmeester de heer M. Boo- gerd uit Zaamslag werd hierna een uitvoerig iasr verslag voorgelezen omtrent de toestand van de Kring Axel in het jaar 1952. Het ledental ging iu dit in alle opzichten zo U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'aLeverplUetjea gunstige jaar nog in stijgende lijn en de herkiezing van de kringvoorzitter werd allereerst gememo reerd. Vervolgens werd gewezen op de toenemende belangstelling voor hei verzekeringswezen in het agrarisch bedrijf over de gehele linie. Ook voor de maïscultuur, een nog steeds in betekenis win nende nieuwe cultuur voor onze streek, bestaat een steeds intensievere beiangslelling. Door het Kring- bestuur was voldoende aandacht besteedt aan het sterke hinder ondervindende verkeer langs het kinaal TerneuzenSas van Gent in de tijd van de bietencampagne bij de inlading van bieten in de schepen op de diverse losplaatsen. Ook is het be stuur diligent ten opzichte van het plaatsen van de kreken op de lijst van natuurgebieden en werd stelling genomen tegen de voortgaande verkoop van gronden aan Belgen, teneinde dit euvel zoveel mogelijk tegen te gaan. De landbouwdagen en de tentoonstelling te Axel werden als hoogtepunt ge releveerd als te'zijn bekroond, zoals spr. het kern achtig uitdrukte met uitbundig succes. Door de inschakeling van handel, industrie, voorlichting, zomede tal van verwante fokverenigingen als paar den, rundvee, pluimvee, gevogelte, etc. werd het een enorm succes en was het aantal inzendingen geweldig groot. De Kring Axel der Z.L.M. mag alzo terugzien op een serie hoogtijdagen voor de landbouw als onze historie op dit gebied nog nooit heeft gekend. Nadat door de financiële commissie rapport was uitgebracht werd eveneens door de heer Boogerd als penningmeester het financieel beleid bondig uit eengezet. Dit gaf aan baten (met inbegrip van een goed slot van het vorige jaar) een bedrag aan van )f 36.365,08 en aan uitgaven van f 27.170,27, zo dat er een goed slot was van f 9195,91. De voorzitter roemde dit zeer terecht als een prachtig resultaat en stelde daarop voor, gehoord het rapport der financiële commissie de secr.-pen- ningmeester voor zijp punctueel beleid te dechar- Igeren. Daaraan werd onder instemming voldaan. De voorzitter deelde mede dat door het hoofd bestuur der Z.L.M. inmiddels naar bekend is de door de ramp in de noodgebiedeu getroffen leden voor het jaar 1953 van contributie worden vrijge steld. Zulks betekent voor de Z.L.M. een inkomsten derving van f 40.000. Uit hoofde daarvan vond het bestuur van de kring Axel dan ook de vrijr moedigheid de vergadering voor te stellen voor de algemene kas een bedrag van f 1000 beschik baar te stellen met als voorwaarde hiervan een gedeelte aan te wenden ter compensatie van de contributie-derving, danwel andere doeleinden daar mede verband houdende. Spr. meende voorts dat met het oog op de „proefboerderii," in de Braak man, in een snel naderend verschiet men paraat inoel ziin om ten opzichte van de daarvoor be nodigde kapitalen het onze te doen. Ook de C.B.T.B. en N.C.B. zullen een dergelijk offer van plm. f 4000 aanvankelijk en f 12.000 in totaal moeten investeren daarin. Mocht er verder nog iets bijzonders ge vorderd worden van het bestuur dan hoopt men dit nog altijd gunstig te bekijken, maar spr. zegt toe dat men met dit bedrag zuinig hoopt om te springen met het oog op de toekomst die ons nog voor zware eisen zal stellen. Hierna had de bestuursverkiezing plaats en werd bij eerste stemming de heer M. Boogerd met 49 van de 52 uitgebrachte geldige stemmen herkozen. Als leden van het hoofdbestuur werden daarop her kozen de heren A. Haak Cz en W. Koster Jz. uib Axel, met resp. 47 en 46 stemmen, terwijl als plaatsvervangende hoofdbestuursleden werden her kozen de heren J. de Regt-Dekker te Terneuzen en F. de Kubber te Zaamslag. Alsnu was het woord aan de algemeen secretaris der Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann. Deze be gon met te verwijzne naar de pas gehouden, aller- wege in de pers gepubliceerde rede van de Com missaris der Koningin in de Provinciale Staten. Spr. schetste de ernstige door hem van zeer dichtbij bekeken toestand van het eiland Schouwen. Alleen het dichten van het geweldige gat bij de z.g. Schelphoek, zal een arbeid van vele maanden vorderen met het oog op de daar nodige ringdijk die eerst moet worden gelegd en omdat niet alleen de kruin van de dijk, doch ook de voet verdween en het water dit gat steeds verder uitschuurt. Ook de beide dijken die de haven van Zierikzee beschermden zijn er erg aan toe en daardoor dreigt de gehele haven van dit stadje te verzanden. De palastrophe is vooral wat de mensenlevens be tref! in Nieuwerkerk verschrikkelijk. Vele, ganse families staan daar nog op de lijst der ver misten. Spr. noemde da namen van tal van voor mannen op landbouwgebied in de Z.L.M., die ern stig in hun gezin werden getroffen, o.a. ook nog een voorzitster van een plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen. Spr. beschreef dechaos der eerste dagen toen men radicaal het hoofd kwijt scheen en drie, vier ministerie'» de meest tegenstrijdige orders gaven en men met een zee die zwart van de schepen was, nog niet bleek te weten wat te moeten doen. Zo was het ook met de evacuatie van het vee, waarvan ten slotte nog 5500 van de 10.000 stuks bleken te zijn gered, die ten dele naar Rotterdam en Goes zijn geredigeerd, vanuit welke laatste plaats ook een zeer groot aantal over Zeeuwsch-Vlaan- deren is verdeeld. (Vervolg op pagina 2). Met het m.s. „Wester- dam" van de Holland Amerika Lijn is dezer da gen de eerste scheepsla ding Amerikaanse goede ren ter leniging van de watersnood in Nederland te Rotterdam gearriveerd Bij de aankomst waren er vertegenwoordigers van het Nederlandschc Roode Kruis, van het ministerie van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse con sulaat te Rotterdam en de ambassade in Den Haag aanwezig. De zending van dertig ton in hoofdzaak bestaan de uit kleding, omvatte ook een ambulance-wagen die spontaan is aangebo den door de Willys- Overland Corporation". Op de foto hiernaast van links naar rechts Ir. F. C. C. Baron van Tuyl van Serooskerken van Zuvlen, voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis Nathaniel Lancaster Jr., de Amerikaanse consul tc Rotterdam en de kapitein van het m.s. „Westerdam", de heer R. Brands, bij de geschonken ambulance-wagen.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1