AXELSCHE1® COURANT GEEN GENADESLAG!! „Met raad en daad WEK DE GAL IN UW LEVER OP HOEST? NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeelster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953. 67e JAARGANG No 41 Abonnement!- prl)«. Loaie nummen - Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indie 11. Buitenland 11. 1 Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiën Umum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. WAARSCHUWING. LUCIFER-ACTIE TEN BATE VAN HET Wij zijn nog niet in het stadium van het defini- tf en tot in bijzonderheden uitgewerkt overzicht ntrent de watersnood die Nederland getroffen eft Maar de regering heeft spoedig en kloek jt de Kamer en via de radio, ook tot ons allen sproken. Een nota heeft zij in het licht ge- iaden. wnariVi zij ons van haar onderzoek reken- ihap geeft en met haar plannen bekend maakt. 'ij hebben de indruk gekregen, in het bijzonder it de rede van de minister-president, dat er tcgen- iver de schaduw, die deze ramp over ons vaderland leeft geworpen, ook nog een lichtzijde is. Twee jpmerkingen uit de ministeriele rede hebben ons [etroffen. Aanzienlijk", zo zei de minister, „is Je materiële schade voor de getroffenen, maar q kan worden hersteld. Een verheu- leitde mededeling daarnaast is deze, dat de pro- lirtieeapaeiteit van de industrie als zodanig on aangetast js gebleven. Juist nu de landbouwcxport door het ten dele uRvallen van de landbouwpro- iuctie in dit vruchtbare gebied in zuidwest Ne derland mogelijk enigszins zal verminderen is het van belang, dat de rol van ons land als leve- nnrier van industriële producten door deze ramp tiet is aangetast. Wij kregen de indruk uit deze regeringsver klaring, dat wanneer men de gevolgen van de ramp over het gehele land omslaat, de nationale economie niet dermate is aangetast als had kunnen gevreesd worden. De minister sprak voor het bui tenland zeer duidelijke woorden welke de alge mene situatie van ons land in het juiste licht stelden Er is geen sprake van, dat men Neder land als toeristenland moet mijden. Deze verheugende uitsprakeu nemen het leed niet weg, dat is geleden en zij geven ons onze be treurde doden niet terug. Maar omdat thans de periode van herbouw begonnen is, schenken zij wel een gevo.-l van bemoediging. Dit is een ramp, waarvan ons land zich kan herstellen. Het is geen genadeslag. De critiek, die in en buiten de kamer tot uiting kwam was het kind der ontsteltenis, die ons allen heeft aangegrepen. De vraag of er wel alles D._„an was om de ramp te voorkomen of tot klei- aer afmetingen te brengen, lag voor de hand. De critici werden bewogen door bezorgdheid, liet is ook de plicht van regering en volk, zo spoedig als mogelijk is, niet alleen d; getroffen gebieden herstellen, maar ook met verhoogde waakzaam heid een herhaling te voorkomen en de door de e bedreigde gewesten nog beter te beveiligen. Wij geloven niet, dat de waterstand het gevolg van grove nalatigheid. Van zeer deskundige zijde deelde men ens mede, dat bij de watersnood- ram pvan 1953 de eens per duizend jaar voor- kemende stormvloed is opgetreden. De volgens juiste beginselen ontworpen en uitgevoerde dijken met als grendslag voor de kruinshoogte-berekening het ééns in de 330 jaar voorkomende stormvloedstype hebben de opgetreden stormvloed van eens in de 1000 jaar goed doorstaan. De natuur heeft ons overvallen, Hoezeer men reeds actief was, blijkt u't de u't_ spraak van prof. ir. Thijsse, de bijzonder deskundige die uit Amerika terugkwam om de regering te ad viseren „Over ongeveer vijftien jaar zouden wij onkwetsbaar geweest zijn voor overstromingen I Indien de natuur ons nog vijftien jaar de tijd gegeven had, zouden wij, klaar zijn geweest. Men kan dè waterslaatsautcritnten niet beschul digen van principiële onachtzaamheid. Open vragen blijven of de vertraagde, vernietiging der Duitse bunkers in de duinen niet een verzuim is geweest, zonder hetwelk de ramp waarsohij,nlijk geringer e afmetingen zou hebben gehad en of de financiële moeilijkheden, waaronder ons land in de jaren na oorlog gebukt ging niet enige invloed heeft ge had op de vertraging in afweer van het grote natuurgevaar, dat ons land immer bedreigt. Terwijl wij voorstanders zijn van een behoor lijke sociale wetgeving en sociale verzorging, is toch de gedachte bij ons opgekomen, of niet een wijziging der opvattingen omtrent de verdeling der gelden door de ratnp noodzakelijk zijn geworden. Men kan zich niet wagen aan tot het uiterste door gezette sociale politiek, wanneer de eerste nood, het leven zelf, voorzieningen eist. te zetten op de weg naar Rijksbeheer. Reeds thans duchten de waterschappen een aantasting van hun autonomie. Het zou verstandig zijn indien men de historische constructie handhaafde en de op lossing zocht in de subsidiëring der waterschappen. Het linanciële vraagstuk is het urgente. Er wordt gesproken van een schade van 700 a 800 millioeu. En beven de schade zal de nieuwe verdediging tegen het water millioenen verslinden. Het is waar schijnlijk, ook al zou het buitenland een deel van de kosten verstrekken (men rekent op bij dragen uit de tegenwaarde-rekening) dat ons volk ten ge volge van deze ramp door hoge lasten zal wor den gedrukt. Maar ditmaal zal de wil tot offeren aanwezig zijn. Men offert voor het eigen volk en voor het eigen gebied en wij zouden ons zeer vergissen, als Ne derland de geestdrift waarmee het te hulp snelde, niet zou bestendigen De mededeling van de mi nister-president, dat ondanks alle leed dat is ge leden en meegeleden, deze slag te herstellen is, vervult ons met moed om de schouders te zetten onder de taak, die ons is opgelegd. Dr P. H. Ritter. De Directeur van de Keuringsdienst van Waren te Goes raadt met klem aan los verkochte melk slechts te gebruiken na koken. Deze voor zorgsmaatregel in normale tijden is nu meer dan ooit geboden en geldt evenzeer voor de melkvee houders zelf. Melkveehouders en raelkverkopers dienen hun materiaal melkgereedschap, bussen, enz. met heet sodawater goed schoon te maken en daarna met een oplossing van 2 eetlepels bleekwater op een emmer water (e behandelen. Het melkgerei moet zo mogelijk gedurende ten minste 5 minuten met deze oplossing gevuld blijven staan of daarin geheel worden ondergedompeld. Daarna laten uit lekken en niet naspoelen of afdrogen met een doek. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal In uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPILLiETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlij ke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletje* fi uc regering is paraat gebleken. Zij is bezig een noodwet te ontwerpen, waarin een onmiddellijk her van de dijken wordt geregeld. Het rijk treedt tussenbeide, omdat de waterschappen de enor me sommen, die benodigd zijn, niet kunnen be kostigen. Men is hier gedwongen de eerste stappen De stel kier me V. O. V. Is het juist, dat op mijp pensioen een (genoemd) bedrag gekort werd Antwoord U geniet een pensioen plus een toe slag daarop Deze toeslag werd destijds geheel onverplicht door de N.S. toegekend, gezien het lage bedrag van uw pensioen. Uitgangspunt voor deze toekenning is geweest dat deze maatschappij u een bepaald inkomen heeft willen garanderen. Toen u 65 jaar werd en in aanmerking kwam voor een ouderdomsrente krachlens Ie Invaliditeitswet ad f 156 per jaar werd dit bedrag dan ook op de loeslag in mindering gebracht. De vraag door wie de premie ingevolge de Invaliditeitswet werd voldaan, kan hierbij geheel buiten beschouwing worden gelaten Uitsluitend het inkomen naast het pensioen is beslissend ten aanzien van de grootte van de toeslag A. D. Bij de aanvrage van een Rijvergunning werd ik automatisch lid van de Eigen Vervoers Organisatie (E V.O.) waarvoor ik per jaar f 20 contributie moest betalen. Per aangetekend schrij ven heb ik in 1950 bedankt als lid van de E V .O. Ben ik nu nog verplicht die contributie te betalen Antwoord Ja, u bent (voorlopig althans) nog verplicht te betalen S. te E. Iemand is naar Canada vertrokken hij was dienstplichtig, maar kreeg vrijstelling Later heeft hij geen vrijstelling meer aangevraagd Hij is nu 5 jaar weg. als hij nu eens overkomt, heeft hij dan moeilijkheden met autoriteiten te vrezen ne met welke gevolgen eventueel Antwoord Tot de leeftijd van 35 jaar blijft u dienstplichtig U kunt echter een request in dienen bij. de minister van oorlog, waarin u oiv. verdere vrijstelling vraagt, onder opgave van ds redenen die u daarvoor heeft I. van W. Heeft een vonnis, waarbij is bepaald, dat een huis op 3 Mei 1952 ontruimd moest zijn Als antwoord daarop heeft de gemeente het be wuste huis gevorderd met het gevolg dat het pand nog niet leeg is Antwoord Het ligt er maar aan, wanneer het vonnis betekend is De ontruiming moet plaats heb ben een half jaar (180 dagen) na de betekenis van het vonnis Als nu zo'n vonnis b.v. in Decem ber betekend is, gaat de ontruiming eerst een half jaar later in Informeert u daar eens naar. W. S. Kunt u mij ook zeggen, wie 's ivonds bij „Negen heit de klok", „Jantje' is V Antwoord i De figuur „Jantje" in „Negen heit de klok" is noch een sprekende pop noch een meisje „Jantje" wordt gespeeld door een „jon getje" van 38 jaar J. W. Hoe moet ik zware kleigrond behandelen V Antwoord Allereerst de vraag of deze zware kleigrond behoefte heeft aan kalk Uit kan alleen door een grondonderzoek uitgemaakt worden Het verschil tussen landbouwkalk en kluitkalk is, be halve een verschil in procenten kalk, dat in land bouwkalk de kalk in gebluste vorm, in kluitkalk in ongebluste vorm voorkomt De werking is vrij wel hetzelfde, alleen heeft landbouwkalk het voor deel van gemakkelijke toediening Kluitkalk moet eerst nog geblust worden en kan dan pas uitge strooid worden Andere middelen ter verbetering van de grond zijn verteerde stalmest, compost en turfmolm Stalmest verteert spoedig, van compost blijven de organische stoffen langer in de grond, terwijl turfmolm de grond blijvende organische be standdelen toevoegt Zware grond wordt door toe voeging van organische stoffen losser, dus niet zo stopverfaihtig meer. Belangrijk voor deze grond is ook de ontwatering. Zorg dus, dat het overtol lige water goed kan wegzakken naar sloot of grep pel en dat de afvoersloten goed schoon zijn en blijven, W.. N. Heeft een huis, dat thans niet bewoond is. Nu is door de woningcommissic dat huis gevorderd, doch de eigenaar heeft de sleutel nog in zijn bezit. Heeft de eigenaar nu het recht, om die woning te verkopen V Kan de nieuwe eigenaar dan die wo- ning betrekken Antwoord Verkopen kan men dat huis natuur lijk wel, maar de woningcommissie moet beslissen of de koper er direct in kan. B. en W. zijn be last met de verdeling van de beschikbare woon ruimte. C. W. Is af en toe werkzaam als werknemer, terwijl hij een zelfstandig bedrijf uitoefent. Hij ont vangt van de werkgever, waarbij hij af en toe werkt ziekencouponnetjes die voor hem waardeloos zijn, omdat hij particulier verzekerd is. Hij betaalt de ziekenfondspremie dus voor de „lol schrij,ft hij Antwoord U doet verstandig uw vraag eens voor te leggen aan een algemeen ziekenfonds. Men zal u daar wel zeggen, als u alles haarfijn hebt uit gelegd, of u verplicht verzekerd moet worden, ja of neen. De volgende categorie arbeiders is niet verzekerd volgens de ziektewet. (4). Zij, die ar beid verrichten van korte duur en niet als be roep, enz. Men zal dus daar wel uitmaken of tl in de ziektewet kunt worden opgenomen, omdat in het ziekentondsenbesluit is opgenomen de be paling, dat krachtens dit besluit verzekerd zullen zijn zij, die verzekerd zijn krachtens de ziektewet. H. J. Hoe houd ik het vachtje van een geprepa reerde eekhoorn goed Antwoord Daar is heiaas niet veel aan te doen. Deze diertjes hebben toch al een tere huid. Niet te veel borstelen, doch zacht kloppen op de achter zijde en deze zijde inwrijven met was. Een lichte D.D.T. bestuiving af toe is eveneens gewenst Abunné. Ik heb een Bromelia in bloei, doch nu vertonen de bladeren geelbruine vlekken. Gaarne zou ik van u willen vernemen, wat de oorzaak hiei- van kan zijn en hoe 'k verde rde plant moet be handelen. Antwoord De bloei van een Bromelia kan maan den duren, maar is zij, afgelopen, dan is de plant waardeloos Zij sterft dan af Aan de voet van de plant hebben zich dan al jonge scheuten ge vormd, die als zij de halve hoogte hebben van de moederplant, opgepot moeten worden in een meng sel van 3 delen bladgrond, een deel varenwortel en een deel gehakt mos Behalve de „Cryptantus die wel goed zon kan verdragen, kunnen de andere vier soorten ggen zon verdragen, maar wel een temperatuur van plm 65 gr. F. Water moet ge geven worden in het hart van de plant en ook op de aarde Te weinig water zal wel de oorzaak zij,n van de geelbruine vlekken op de bladeren van uw plant J. L. Er is een doffe rand in mij,n kristallen NATIONAAL RAMPENFONDS. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding prijst zich gelukkig in staat te zijn ook een steentje tot leniging van de nood te kunnen bijdragen, niet uit eigen kasmiddelen, doch door een luci ler-actie. Zoals bekend brengt het Koningin Wilhelmina Fonds K.W.F.-lucifers op de markt met een toe slag van 5 cent per pak van 10 doosjes, welke toeslag aan de kankerbestrijding ten goede komt. Dr L. G. Kortenhorst heeft reeds via de radio medegedeeld, dat het bestuur besloten heeft deze K.W.F.-lucifers voorlopig en onder speciaal etiket als Kamplucifers uit te brengen. Dezelfde toeslag (van 5 cent per pak komt dan aan het Rampenfonds ten goede. Op 7 Februari werden de eerste Ramplucifers reeds afgeleverd. Dit was mogelijk, doordat alle arbeiders van de fabrieken te Eindhoven en Breda belangeloos overwerkten. Het loon en overwerk- geld voor 8 uur arbeid werden aan het Rampen fonds afgestaan De Directie van d; N.V. Verenigde Hollandse Lucifersfabrieken verdubbelde niet alleen dit be drag, doch nam tevens in samenwerking met haar Verkoopkantoor de Lucifers-Handel Mij, voorheen J. W. Attema Co het besluit de genoemde toe slag van 5 cent per pak met 10<yo ten bate van het Rampenfonds te verhogen. Deze K.W.F.-lueifers werden door de grossiers en winkeliers met grote sympathie ontvangen. Reeds thans werden 8 millioeu doosjes besteld. Als eerste bijdrage uit- de lucifer-actie heeft de directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds, de heer A v. d. Velde, tijdens de radio-uitzending „Beurzen ópen, dijken dicht" j.l. Zaterdag aan Johan Bodegraven een cheque ten bedrage van f 40.000 overhandigd. ONBRUIKBARE GESCHONKEN KLEREN WORDEN VERKOCHT. Van de door het Rode Kruis ontvangen kleren is een bepaald percentage in dusdanige staat, dat het niet voor uitreiking in aanmerking komt. Deze artikelen worden te gelde gemaakt en de opbrengst zal ten goede komen aan slachtoffers van de watersnood Bovendien worden hiermee de opslagkosten, die voor deze goederen bepaald niet verantwoord zijn, vermeden Het Nederlandse Rode Kruis heeft de controle op de verkoop van deze onbruikbare goederen geregeld en heeft daarbij de bijstand verkregen van de afdeling domeinen van het ministerie van Financiën vaas Hoe krijg ik deze vaas weer helder Antwoord Probeert u het eens met blauwsel- water Daarna met een alcalivrij wasmiddel en ver volgens met een linnen doek opwrijven. B. K. Als bij het binnenvaren der haven een loods aan boord is van het zeeschip, wie heeft dan de zeggenschap op het schip, de loods of de kapitein Antwoord De verantwoordelijkheid voor een schip blijft steeds bij de kapitein berusten. De loodsen zijn adviseurs. B. V. Hoe moet ik een roetvlek uit een Holtap- karpet verwijderen Antwoord Deze vlek kunt u verwij,deren door de plek te deppen met benzine (denk om vuur) onder het kleed een doek leggen. Heeft u op deze wijze niet de gewenste uitwerking, dan warm zeep sop gebruiken Goed naspoelen met lauw water en goed laten drogen B. Het is mij gebleken, dat muziekinstrumenten met metalen snaren, zoals banjo's, enzna enige tijd in een onverwarmd vertrek te zijn geweest en daarna in een verwarmd vertrek gebracht, de eigen schap vertonen dat de snaren in genoemd geval in toonhoogte stijgen Hoc is dat te verklaren 'i Ziji er middelen om dat tegen te gaan V Antwoord Een zeer geringe temperatuurverande ring van het houtwerk van het instrument kan oorzaak zij,n van het verschil in toonhoogte Dit is natuurlijk het geval bij verplaatsing van het ene (onverwarmde) vertrek naar het andere, wel ver warmde Het enige middel is dus bewaar uw instrument in een gelijkmatig verwarmd vertrek II. te G. Kan roken invloed hebben op de kleur van het gelaat V Antwoord Ja De nicotine trekt uiteindelijk ook in liet bloed en u kunt zelf wel nagaan, dat als het zover is, de kleur daardoor veranderen kan Dit blijft dan niet precies beperkt tot het gelaat

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1