De volledige reportage DE WATERSNOOD over .,Het Cem HET WAPEN »HET CENTRUMAXEL Vanaf heden Vrijdag vertonen wij Voor de De Bur De vrouw wat schenk jij lekkere koffie. Aanvangsuren Vrijdag, Maandag en Dinsdag 7 en 8 uur, Zaterdagmiddag 3, 4 en 5 uur, Zondagavond 7 uur. PrijzenZaal 40 cent, Balcon 60 cent en Kinderen tot 12 jaar 25 cent. de „In me er ei Telefoon 99 Zaterdag 14 Febru Zondag 15 Februa Barbara Hale en 1 avontuur u Het meest romantis „Lorna Doone" dit grote film. Zondag 15 en Wo Joan Crawford it tere De boeiende uitbe waaruit U menige nooit UzelfSteld UIT ONZE OMGEVING. AXEL eeuilleton. bekendmakingen. De wild burgemeester van Axel, mede namens het plaatselijk watersnoodcomité, „BERNINA'-Iak teit graslinnen, prima lapgstapel Zuiver wit geblet SLOPEN 62 x 72 glad LAKENS 150 x 240, g 160 x 240 180x240 SLOPEN 62 x 72 g LAKENS 150 x 240 160 x 240 180 x 240 „TOREN"-droogdoeki drogende, sterke kato< met een enorm absorb Royale maat: 70 x 71 gezoomd en gelust, s IEDER ZEGT HET GEHEIM: JAARVERGADERING FRÖBELSCHOOL NIEUWSTRAAT. Onder voorzitterschap van de heer A. H. van der Lee hield bovenvermelde vereniging .Vrijdag avond haar jaarvergadering in het schoolgebouw., Na de opening en notulen van de vorige ver gadering volgden het jaaroverzicht van de secre taris, de heer Blok en dat van de penningmeester de heer de Putter. Het geheel gaf een hoopvol geluid en deed blij ken dat de school er in geslaagd is de financieel hopeloos schijnende toestand van enige jaren ge leden te boven te komen en dank zij, de in dit jaar doorgevoerde verhoging van lidmaatschaps- en schoolgelden tot een zij, het klein batig slot te komen. De totale ontvangsten bedroegeD over 1952 1 4208,86 en de uitgaven f 4182,81 zo dat een saldo resteerde van f 26,05. In aanmerking dient daarbij, nog te worden ge nomen dat ook de in de zomervacantie aangebrachte verbeteringen en onderhoudswerkzaamheden in de uitgaven begrepen zijn Weliswaar heeft men nu nog een belangrijke schuld aan de aannemers van het gebouw, maar men mag verwachten in 1953 ook hierop te kunnen aflossen, te meer nu be richt is ontvangen dat de gemeentelijke subsidie voor 1953 is verhoogd van f 15 tot f 20 per leerling. Een woord van lof verdiende ook het dames comité dat in het verstreken jaar bijzonder actief is geweest en zowel bij, de vervaardiging van speel goed, als bij, de organisatie van St. Nicolaas- en Kerstfeest. Het bijzonder goed geslaagde Kerstfeest in „Het Centrum" is voor het bestuur aanleiding geweest te streven naar een jaarlijkse herhaling van deze Kerstviering Vermelden wij ten slotte nog dat de kascommissie, bestaande uit de heren Scheele en Witte kon rap porteren dat de bescheiden in orde waren be vonden In d; nieuwe kascommissie kregen zit ting de heren Bolleman en van Doorn De heer C, de Putter die als bestuurslid perio diek aftredend was, werd bij, acclamatie herkozen. WATERSNOOD-FILM. Zoals ook uit een advertentie elders in dit num mer blijkt, zal het filmjournaal, of misschien zou men nog beter kunnen spreken van een documen taire, betrekking hebbende op de ratnp die ons land in de rioodlotsnacht van 1 Februri trof, ook Woensdag en Donderdag nog enige malen worden vertoond. Dit in verband met de bijzonder grote belangstelling voor deze historische filmrol Vermelden wij nog dat voorzover u deze film a) bezocht hebt of nog zult bezoeken u mede bij draagt tot versterking van de kas van het Natio- door T. LODEWIJKS. 4) Het gebeurde dan ook meermalen dat automobi listen die de weg wisten, of toevallig in Breeck verdwaalden, hun auto's parkeerden op het stads plein, onder de mooie, zware eeuwenoude bomen en enige tijd vertoefden in het Wapen van Breeck, het voornaamste café-restaurant van de stad. Het was nog hotel ook, want men kon er een kamer huren, maar dan moest men het zonder de moderne ge makken van vaste wastafels met heet en koud stro mend water stellen. Met die nieuwigheden hield Korstiaan van Vueren zich niet op. Concurrentie had hij niet. Er waren natuurlijk wel meer gelegenheden in Breeck, waar het verlofbordje uithing. Er was een melksalon waar de leerlingen van de H.B.S. hun boterham aten en de boel op stelten zetten, er was een cafeetje waar de hengelaars, de kaartliefhebbers en de duivenmelkers van de stad hun vertier zoch ten en verder nog zo'n paar van die gelegenheidjes op hoeken van smalle steegjes, met twee deuren, waar naar de volksmond beweerde, de stille drin- naal Rampenfonds De gemeente Axel heeft n.ï. voor deze film ontheffing van vermakelijkheids belasting verleend en de heer Dieleman zal een deel van de opbrengst storten op het bekende giro nummer 9575 van het Rampenfonds TIJDSCHRIFTEN-INZAMELING. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om de aan dacht te vestigen op een advertentie van de af deling Axel van het Rode Kruis elders in dit blad. Verzocht wordt oude tijdschriften, waarin foto'a en artikelen voorkomen over de watersnood te willen gereed leggen voor de eind dezer week te houden inzameling Het Ned. Rode Kruis zal dezi bladen dan verspreiden onder de evacué's, die hoewel komende uit het rampgebied vanzelfsprekend nog weinig van de gehele toedracht afweten, nu zij geruime tijd van iedere berichtgeving verstoken zijn geweest. Bovendien hebben deze mensen dan enige verstrooiing in een periode van noodge dwongen niets doen. Z.V.U.-AVONDEN UITGESTELD. In verband met de overstromingsramp die ons land heeft getroffen heeft de Zeeuwsche Volks universiteit besloten om alle avonden die deze instelling in de maand Februari zou organiseren uit te stellen tot latere data Voor Axel betreft dit dus het concert dat de violist Herman Krebbers deze week alhier zou geven Leden en verdere belangstellenden zullen onge twijfeld zo spoedig mogelijk in kennis worden ge steld van het programma, zoals dit thans op nieuw zal worden vastgesteld PRINS BERNHARD BEZOCHT ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Maandagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard in gezelschap van zijn piloot, majoor Sonderman en een Amerikaanse piloot per hejicopter een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De Prins b^ocht Ossenisse en Terneuzen, in welke plaatsen Ijij, besprekingen had met de bur gemeesters en ,.Qok met de heer Wolfert, dijkgraaf van de Nieuw-Neuzenpolder. ;30 Vanuit Terneuzen steeg de helicopter omstreeks half één weer op en ging het via Hoofdplaat naar Yerseke en Zonnemaire ,■'•1 vl- DE VERBINDINGEN VANUIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zoals bekend rijdt sedert het uitvallen van de veerdiensten en de treinen op de Zeeuwse lijn een 3x daagse busdienst van de Z.V.T.M. van Breskens via Schoondijke, IJzendijke, Philippine, Sluiskil. Axel, Hulst en Antwerpen naar Breda. Met ingang van vandaag zijn de vertrektijden van deze dienst gewijzigd. kers kwamen, die niet gezien wensten te worden en vi- de steegdeur in- en uitgingen. Maar Het Vf'apen van Breeck was maar geen ge woon café. Het was eelt instelling. „Het Wapen" zeiden de Breeckenaren en dan wist iedereen waar hij zijn moest. In „Het Wapen" werd eens in de week sociëteit gehouden, waar de notabelen van de stad hun bor reltje dronken, een spelletje bridge speelden, bil jartten en kfttsten. In „Het Wapen" vergaderde het Nutsbestuur, daar gaven de verenigingen hun toneel- en zanguitvoeringen, daar werden de „be tere" bruiloften gegeven en de recepties gehouden. Het Wapen was een zaak van standing. Net als Breeck niet maar zc een gemeente, maar een stad, zij het wat aftands, zo was ook „Het Wapen van Breeck" Het had een geheel eigen sfeer met zijn degelijke eiken meubelen, zijn mooie gebeeld houwde lambrizering en de dikke eiken balken aan het plafond. Het was naar voren uitgebouwd met een serre, waarin op zomerse dagen toeristen zaten uit te kijken over het meestal stille plein en waar Merinus, de manke ober, zijn servet over de schou der, roerloos stond te wachten op een klant. In „Het Wapen van Breeck" had de dag zijn vaste orde. Men kon er om negen uur al een kop koffie, joriigeu en soms kwam een vroege han delsreiziger op dat uur wel eens binnen. Marinus bediende dan in een roodgestreept jasje en als de koffie nog niet bruin was haalde hij wel een bakje Voor Axel zijp deze nu als volgt 8.40, 14.40 en 18.40 uur. Uit Breda vertrekken de bussen in de richting Zeeuwsch-Vlaanderen om 9.45, 11.45 en 17.45 uur. Voor de bewoners van Zuid-Beveland en Wal cheren zal het zeker zijn voordelen hebben dat de Ned. Spoorwegen ook nog een busdienst onder houden vanuit Breskens, via Gent naar Bergen op Zoom Betreurenswaardig is evenwel dat de N.S. de Zeeuwsch-V lamingen weer willen duperen door te pogen de Z V.T.M.-bussen te verbieden naar Breda te riiden. Een pogen dat dank zij de medewerking der Verkeersinspectie evenwel geen resultaat heeft Overigens doet men er goed aan voor Zeeuwsch- Vlaanderen niet de N.S.-aanwijzingen op te vol gen dat alle reizigers voor Zeeland vanuit overig Nederland door moeten reizen per trein tot in Bergen op Zoom. Gevolg van deze raad kan zijp dat wanneer men b.v. in Hulst moet zijn men met de N.S.-bus eerst tegen wil en dank naar Breskens wordt gebracht en dan weer maar moet proberen van Breskens in Hulst te komen. Ten slotte willen wij er nog op wijzen dat voor die reizigers, die beschikken over geldige grens- prpieren nog de mogelijkheid bestaat gebruik te maken van de busdienst HulstAntwerpen en dan van Antwerpen per trein verder te reizen. INZAMELING VAN GOEDEREN TEN BATE VAN DOOR DE WATERSNOOD GETROFFENEN. De toegezegde goederen zijn met de gewaardeerde pedewerking vap particuliere autobezitters en helpers opgehaald in de kom der gemeente en in de buitenwijken N O, P en Q (50Ü adressen) Er is thans in ruime mate voldoende, om nu en voorzover te voorzien is ook in de toekomst in de eerste nood der getroffenen te voorzien. Om deze reden zullen de goederen, die in de buitenwijken K, L en M werden toegezegd, als mede, die iu het overige gedeelte der gemeente wegens afwezigheid der bewoners of om andere redenen nog niet konden worden medegegeven. (200 adressen), thans niet meer worden ingezameld. Ik betuig de bevolking raijp grote waardering en erkentelijkheid voor het zo spontaan afstaan of toezeggen van deze goederen en geef hiermee tevens de dankbaarheid door van die getroffe nen (een 50-tal), die tot nu toe reeds uit de ingezamelde voorraad konden worden geholpen. Mocht nog aan bepaalde goederen behoefte ont staan, dan vertrouw ik, dat weer een beroep mag worden gedaan op diegenen, wier goederen niet werden afgehaald. Axel, 16 Februari 1953. P. J. van Bendegem. in de keuken. Maar de dag begon eigenlijk pas otn kwart voor elven. Dan kwamen de stamgasten, die hier iedere morgen te vinden waren De eerste was altijd meneer Gerrit van Akerdom Dat „Gerrit" moest er bij, Want^er waren zoveel Van Akerdommen in Breeck. Ja had er Jzn's en Gzcons een GAzoons maar „meneer Gerrit" dat was de oude heer, die hier vroeger de grote graan handel had gehad, voor de coöperatie het leeuwen deel van de klanten wegsleepte. Half Breeck, zo werd gefluisterd, was van meneer Gerrit geweest en al had hij menige veer moeten laten, hij ging, volgens dezelfde fluisteraars nog altijd voor geen paar ton op zij. Meneer Gerrit had volstrekt niets meer te doen. Het beheer van zijp huizen liet hij over aan de makelaar Geerdes, ook al een vaste bezoeker van „Het Wapen" En omdat meneer Gerrit niets te doen had, stond hij op met het hanengekraai, wan delde in de tuin, als het mooi weer was, of plakte en sorteerde in zijp postzegelverzameling, ontbeet prompt om acht uur in het zwijgend gezelschap van zijn dove huishoudster, ging naar de kapper om zich te laten scheren, het ochtendblad lezen en doodde de tijd tot het half elf had geslagen. Dan maakte hij zijn dagelijkse ommetje, dat onverander lijk uitliep op „Het Wapen", waar hij in het vaste hoekje naast de schouw ging zitten. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2