Natie Boekhand 1 HET WAPEN van lireeck „Mijn man «ie# hei altijd direct Johanna Cornelia Versprille Fa J C Vink BESTE] De prijs werking goede c Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd Groot en Over- grootmoeder echtgenote van Corn. P. Provoost, in de ouderdom van 75 jaar. Namens de familie, C. P. Provoost. Axel, 4 Februari inRQ Weststraat 36. De teraardeb ling zal plaats ht Zaterdag 7 Fel a s om 2 uur. Voor de vele blij belangstelling ons bij het overlijden v geliefde Vader, Beh Grootvader Pieter J. Vass betuigen wij U oi rechte dank Familie Familie Axel, Februari 1953 Voor de vele blij belangstelling bij n jarig dienstjubileum zeg ik allen hartelij in het bijzonder aan A. van Hoeve, voor schenk en het dinei mijn huisgenoten ai den. D. A van den Axel, Februari 1953 Emmastraat 92. Markt F.EUILLETON. UIT ONZE OMGEVING. AXEL vee-evacuatie. ZAAMSLAG. Ook bij het onderdak brengen van vee uit de getroffen gebieden verleent Zeeuwsch-Vlaanderen alle hulp. Dag en nacht door arriveren hier de grote veewagens vol met gered vee üit de ge ïnundeerde polders. Hoewel uit alle gebieden wordt aangevoerd is het overgrote deel van de dieren afkomstig uit Schouwen en Duiveland. Via het bureau van de vcedselcommissaris wordt het vee over de verschillende gemeenten verdeeld, waarna de gemeenten plaatselijk weer een verdeling maken over de diverse landbouwers die hiervoor over ruimte en stalling kunnen beschikken. Reeds zijn Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Overslag en Axel ,,vol" en de dieren die nog worden aangevoerd worden verdeeld te Koewacht en Zaamslag. NOG STEEDS STROOMT GELDELIJKE HULP RINNEN. Vermeldden wij elders in dit blad dat de offi ciële opbrengst van de gehouden collecte thans f 32973,15 bedraagt, welk bedrag aan het comité is afgedragen, door nog nagekomen giften is de opbrengst thans al gestegen boven de f 33.000. Ook aan bijdragen in natura is zeer veel ontvangen. Zoals aangekondigd werd ook in alle kerken alhier Zondag gecollecteerd ten bate van de ge troffen gebieden De opbrengst van deze collecte's bedroeg in de Ned. -Herv. Kerk f 2138,11 in de Geref Kerk (Kerkdresf) f 1371,06 in de H.K. Kerk f 1283,07. Van de Geref. Gemeente is de opbrengst momen teel nog niet bekend, aangezien men hie reerst Woensdag bijeen komt om de opbrengst te tellen. Van de zijde van de Geref. Kerk (Ds. Jan Scharp- straat) is men van mening dat de opbrengst van deze collecte niet voor publicatie in aanmerking komt. U.L.O. - LEERLINGEN BLEVEN NIET ACHTER. Voor Vrijdag a.s. hadden de leerlingen van de Chr. U.L.O.-school alhier een gezellig avondje met hun ouders georganiseerd. Doordrongen van het leed, dat over ons land gekomen is, hebben ze spontaan van deze feestelijkheden afgezien, terwijl vol liefde van de reeds ingezamelde gelden afstand werd gedaan. Deze werden, vermeerderd met spe ciaal voor de getroffenen meegebrachte giften tot een bedrag van f 140 overgemaakt aan het Natio naal Rampenfonds. MILITAIRE HULP. Zondag arriveerde ook hier een militaire colonne die is ingeschakeld bij de hulpverlening en nu in Axel onderdak vindt. De ongeveer 80 militairen 'die hier met een twintigtal zware legerwagens ar riveerden zijp afkomstig uit het kamp Oldebroek en behoren tot een afdeling zware artilleries. De manschappen zijn gedeeltelijk bestemd voor aflos van de in onze streek aan de dijken wer kende militairen terwijj de groep verder tot taak heeft de verzorging en aan- en afvoer van de in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werkzame militairen. EEN LOFWAARDIG INITIATIEF VAN DE „AXELSE BILJART CLUB". Axel blijft zich nog steeds van zijn beste zijde tonen, wat betreft de hulpverlening voor de ge troffen watersnood-gebieden Er kan ook nooit genoeg gedaan worden om de ontzaglijk grote nood te helpen lenigen Toen wij in kennis gesteld werden van een ini tiatief in die richting dat de Axelse Biljart Club, kortweg A. B. C." genaamd, genomen heeft en momenteel hiervoor de nodige voorbereidingen treft, waren wij dan ook gaarne bereid hiervoor enige plaatsruimte af te staan, teneinde de medewerking in te roepen van alle groepen en/of verenigingen van personen in onze gemeente die hieraan een steentje willen bijdragen. Van de mening uitgaande dat de lijst van in zamelingen voor het Nationaal Rampenfonds nooit te lang kan worden, heeft A. B. C." het voor nemen een groots opgezette biljartprijpkamp te organiseren waarvan de volledige opbrengst ge stort zal worden op het nu wel algemeen be kende gironummer 9575 van dit fonds. Dit lof waardig initiatief zal zeker ieders volle instem ming hebben. Hoewel gevestigd in café „Het Wapen van Zee land", meende het bestuur van de biljartclub zeer terecht, niemand die hieraan djrgyje medewerking kon verlenen te mogen uitsluiten.,., Zo werd reeds een beroep gedaan op alle cafp-Rouders (biljart- rigenaars) in onze gemeente hpp lokaliteit be schikbaar te stellet), in niet zonder succes. Doordrongen van.jje beklagenswaardige omstan digheden waarin (j® overlevenden van de ramp verkeren en van het feit, dat al het mogelijke gedaan moet worden om dit schrijnende leed te verzachten stemden alle biljart-bezitters spontaan met dit plan in, zodat deze prijskamp verdeeld over acht lokaliteiten in onze gemeente zal plaats vinden. ««•li door T. LODEWIJKS. 2) Haar medepassagier deed een greep naar de knop van het portier, op datzelfde ogenblik klonk boven bet lawaai van de trein uit een angstige kreet. „¥Hj valt", schreeuwde opeens de jongen. Bijna zender na te denken sprong Marian op en greep het hengsel van de noodrem Ze voelde hoe die cpeens meegaf, hoorde plotseling de remmen knar sen op de wielen en het sissen van de stoom en met een schok die haar bijsta voorover deed tui melen, stond de trein, die nog geringe snelheid had, stil Het portier vloog open De jongeman sprong er uit en rende het perron op Bijna automatisch ging zij hem achterna Op de stoffig-grijze perronvloer lag de man, die getracht had in de coupé te komen Zijn linker been was eigenaardig verwrongen Hij kreunde en hield de ogen gesloten De twee jonge mensen haas ten zich naar hem toe Marian zag een eindje verder de rode riem van de hoofdcuuducteur die uit de trein gesprongen was om te zien wie aan de noodrem getrokken had. Uit alle raampjes ke ken verschrikte hoofden, hier en daar werd een portier voorzichtig geopend. Een bejaard heer in een grijze overjas kwam snel naar het groepje toe dat zich op het perron vormde. Een politie-agent, vanaf f 21 .- laten doorgaan, maar ofschoon reeds diverse prijzen geschonken zijn, zoals pluimvee, konijnen, taarten, enz. enz. zal het voor een ieder duidelijk zijn dat men moet trachten een zo groot mogelijk aantal spelers bijeen te krijgen, waardoor de totale op brengst dan ook zo groot mogelijk zal zijn. Het is dus een eerste vereiste om deze wedstrijd zo aantrekkelijk mogelijk te maken, omdat men niet alleen uit Axel en omgeving, maar zelfs van over de grens deelnemers wil aantrekken. Nu is het woord, of liever gezegd de daad aan degenen, die hiertoe iets willen afstaan en hier wordt speciaal gedacht aan de vele landbouwers in onze agrarische streek, die door het schenken van gevcgelte of iets dergelijks hier een gelegenheid krijgen op indirecte wijze hun gedupeerde collega's in het rampgebied te helpen. Zij, die hervoor iets wensen af te staan kun nen daarvan opgave doen bij, de heer R. Dieleman, Bernhardstraat 2 en de heer J. de Rijke, Gentse- vaartstraat 1. Een berichtje naar één dezer adres sen is voldoende en uw bijdrage wordt afgehaald. Nadere mededelingen omtrent datum, aanvangs- uur, indeling van de priiskamp enz. zullen nog nader per advertentie in dit blad bekend worden gemaakt. Schenkt hier aandacht aan en houdt die Zaterdag avond vrij 1 GEVONDEN VOORWERPEN. Een snoer parels Gentsevaartstraat 22 een autoped, Van Kampen, Julianastraat 62. Het ligt in de bedoeling deze wedstrijd op een Zaterdagavond vermoedelijk 21 Februari te twee witkielen en de perron-opzichter met zijn rode pet voegen zich bij Marian en haar reisgezel die gebukt stonden bóven het lichaam van de nog steeds kreunende man. „Dat been is gebroken", zei de jongen met stel ligheid. Marian probeerde zich te herinneren wat ze nog van haar eerste-hulpcursus w:st. „Liggen laten" zei ze tegen de beide witkielen die probeerden de man op te tillen, „laat hem maar liggen tot er een dokter komt en misschien wilt u een beetje ruimte maken", dit tegen de mensen die nieuws gierig en tuk op sensatie begonnen op te dringen. „Ja een beetje achteruit mensen", sprak de die naar van de heilige Hermandad, zich plots van het gewicht zijner taak bewust. Op dat zelfde ogenbl k drong zich de heer met de grijze over jas tussen de mensen door. „Ik ben dokter", ze; hij tegen de perron-opzichter, „als u die mensen een beetje weg houdt wil ik eens zien wat er aan mankeert. Is hij uit de trein gevallen „Nee dokter", antwoordde Marian, „hij wilde instappen toen de trein al reed en voor hij de coupé-deuren open kon krijgen verloor hij schijn baar ziju evenwicht en viel van de treeplank". „Dan heeft hij stom geluk gehad", constateerde de hoofdconducteur zakelijk. „Hij had net zo goed tussen het perron en de trein terecht kunnen komen." Een ogenblik zag Marian in haar verbeelding het schouwspel van een mens, wegglijdend tussen de stelle perronmuren en de rijdende trein, ge grepen door de onbarmhartige voortglijdende wa gons, neergedrukt -tussen de stalen wielen. Het werd haar koud om het hart. Als in een flits zag BAAS BOVEN BAAS. Overtrof de collecte in Axel al veler verwachting en staat Axel met een gemiddelde van f 15 per gez-n op een eervolle plaats in de rij van hulp verlenende gemeenten, de gemeente Zaamslag heeft nog belangrijk meer bijgedragen. Zoals de burgemeester na afloop van de Maandag avond gehouden raadszitting mededeelde heeft men daar een bedrag ingezameld van ruim f 43.000 cf wel circa f 45 per gezin Vcor een gemeente die bovendien zelf voor een deel door het water werd getroffen wel ten buitengewoon resultaat. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door Van der Graaf en Co's Bureaux voor de Handel N.V. te Amsterdam. Op 4 Februari is het faillissement uitgesproken over A. W. Nieuwelink, aannemer te Hoek. Rechter-commissaris mr J. A. Abbing. Curator mr G. Tichelman te Terneuzen. ze hoe in één moment een gezond en levenslustig mens, het hoofd vol plannen en slechts vervuld van één gedachte zijn trein te halen en die plan nen uit te voeren, kon worden vervormd tot een gekneusd, bloedend hoopje ellende. Maar het was bij, deze man gelukkig zover niet gekomen. Ze zag hoe de dokter deskundig zijn hand liet glijden over het bewegingloze lichaam, de oogleden optilde en ze vroeg „Is het erg dokter Hij, keek eerst wat geïrriteerd op, glimlachte toen hij zag wie de vraag had gesteld. „Been gebroken en waarschijnlijk een hersenschudding" zei hij kort en wendde zich toen tot de perron-opzichter. De hoofdconducteur tikte Marian op haar mouw. „U zei dat hij, in de trein wilde springen toen dfc* al reed vroeg hij. „Hebt u het gezien „Ja" kwain de jongeman haar te hulp, want hij zag dat het meisje een ogenblik verbijsterd was door de indrukken die zij had opgedaan. „Hij wil de :n onze coupé springen, ik had de knop van de deur al in de haud toen hij opeens via! ik kreeg de indruk dat hij bang werd en er weer afsprong en daarbij zo lelijk terecht gekomen is". De hoofdconducteur knikte bedachtzaam met het hoofd. „Ja, dat is wel van belang ziet u" zei hij „we moeten natuurlijk goed weten hoe het geval zich heeft toegedragen". (Wordt vervolgd) DUIZENDEN METEN HET i PLEEGZUSTER BLOEDWIJN versterkt

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2