Springvloed spel van Zon en Maan HET WAPEN van Breeck ftfERMQGENf WEK DE GAL IN UW LEVER OP UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. SPIERPIJN, SPIT... Samenwerkende aantrekkingskrachten doen een hoge golf ontstaan Hheumatische pijnsn slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - fit en vief - vrij van pijr.. TERNEUZEN AXEL TOONT ZICH VAN ZIJN BESTE ZIJDE. Het was Zondagochtend reeds te zien dat de Axelaren in tijden van nood tot helpen bereid zijti en niet aarzelen om aan te pakken. Velen togen naar het marktplein en stelden zich beschikbaar vcor alle werk wat maar gebeuren moest. Wij zagen mensen die zelden of nooit een schop han teerden zandzakken vullen zoveel en zo hard zij maar konden. Ook na het directe gevaar bleef Axel tot helpen bereid. Toen wnd.-burgemeester van Bendegeni Dinsdag een beroep op de bevolking deed om te helpen collecteren, was de opkomst zo groot dat de toch waarlijk met kleine raadszaal slechts met moeite allen kon bergen. Er werd strijd gelevera w'e nu wel zou mogen collecteren I En Donderdagavond, slechts twee dagen later, kwam men reeds weer de opbrengst inleveren en welk een opbrengst 1 Van de ruim 60 uitgegeven lijsten waren er Donderdagavond circa 50 met de inzameling ge reed, met een totaal bedrag van f 27.000. Elf lijsten moeten nog binnenkomen, terwijl ook via de girodienst nog bijdragen kunnen worden ver wacht, zodat dus een opbrengst van meer dan f 30.000 zal binnen komen. Verder werd in natura een belangrijke partij nieuwe textielgoederen ontvangen, die direct zal worden doorgezonden naar het provinciaal comité in Middelburg. Gebruikte kleding en andere goederen zullen voor zover toegezegd ook worden opgehaald en hier worden gesorteerd en beschikbaar gehouden om na eerste oproep te worden doorgezonden. Dit aan gezien het provinciaal comité te Middelburg in afwijking van de bekendmaking van het Rode Kruis te Den Haag, het nodig oordeelt over deze gebruikte goederen te kunnen beschikken. Vrijdagnamiddag omstreeks 4 uur was er reeds meer dan f 30.000 bij, elkaar en op dat tijdstip moesten nog negen lijsten binnen komen. VERLIESLIJSTEN OOK IN AXEL TE RAADPLEGEN. Door het Ned. Rode Kruis worden thans |de eerste verlieslijsten uitgegeven inzake slachtoffers in de geteisterde gebieden Voor Axel liggen deze lijkten ter inzage bij het secretariaat van de afdeling Axel van het Rode Kruis, mevr. Heijnsdijk-de Blaaij, Kanaalkade en ter gemeente-secretarie, terwijl indien men over meer lijsten zal kunnen beschikken »ook onze redact'e een lijst zal ontvangen om voor belang hebbenden ter 'nzage te leggen. A.V.R.O. PROPAGANDA - AVOND. Vorige week Vrij,dag gaf de A.V.R.O. in „Het Centrum" alhier een uitvoering van haar winte- tournée „Met de A.V.R.O. naar Tirol". Men mocht verwachten dat er voor deze avond een flinke belangstelling zou zijtt, maar dat de toeloop zo groot zou worden, dat nadat Woensdag echtend om elf uur de kaartverkoop was begonnen om twaalf uur geen plaats meer te krijgen zou zijn, hadden velen toch niet verwacht, zodat de laatkomers en de optimisten die meenden 's avonds door T. LODEWIJKS. 1) Hoofdstuk I DE NOODREM. Marian van Vueren keek uit het coupéraam naar de bedrijvigheid op het langgerekte en ietwat smoezelige station van Zwolle Zoeven warm haas tige reizigers voorbij gerepl naar het Kamper- treintje, dat zich voorzichtig in het hoekje van het uitgestrekte stationsemplacement verschool om niet te zeer de aandacht te trekken van spoorweg magnaten met een autobuscomplex Naast het volgende perron stond een geweldige Jumbo asthinatisch te steunen, als pufte hij, nog na van een inspannende rit met. een lange sleep goederenwagens aan zijn staart over de eenzame Veluwe Marian keek naar het indrukwekkende stalen monster met zijn grote wielen, de van olie glimmende drijfassen en het pluimpje stoom dat verried dat deze kolos niet sliep maar alleen even uitblies Op hetzelfde ogenblik schoof met piepend ge kras van remmen een lange resedakleurige expresse- trein onder de overkapping. Marians ogen dwaal den af van de zwart glanzende locomotief naai de gladde moderne electrische trein, om dan toch weer iets met teleurstelling terug te keren naar de stalen reus, die zich van de moderne concur rent niets scheen aan te trekken en bedachtzaam zijn rookpluimpjes bleef uitpuffen. De jongeman die tegenover haar zat volgde haar blik en glimlachte. aan de zaal nog wel een plaatsje te kunnen ver overen, moesten worden teleurgesteld en naast de circa 500 bezoekers die een plaatsje in de zaal kon den vinden nog velen moesten worden afgewezen. Na een kort welkomst- en propagandistisch woord door een der hoofdbestuursleden van deze radio- cmroepvereniging, werd het gevarieerde programma in vlot tempo afgewerkt. Voor de pauze kreeg men diverse humoristische schetsen, een optreden van de dol-komische Wama's en mee rernstige zangnummers door Corry Vroons en Dolf Driessen, met pianobegeleiding door Joop Revnolds en de nummers onderling op verdienste lijke wijze aaneengeregen door conference's van Frans du Mee. Na de pauze volgde een Tiroler-show verzorgd door „Die Tiroler Holzhacker Bub'n" onder leiding van Gerard Lebon en met solistische medewerking van Frans du Mee, de Wama's, Ellen Castell, Fred Wiegman, Corry Vroons en Dolf Driessen, alsmede de jodelzanger Flans Wiljon. Mocht het programma voor de pauze de aan wezigen reeds ten volle bevredigen, het deel van de avond na de pauze vormde zeker het hoogtepunt. Zowel de decors als de prestatie's van alle mede werkenden waren hiertoe aanleiding en ook de populaire muziek van dit programmadeel werkte hiertcê mede, niet in het minst de fragmentarische uitvoering van ,,Im weissen Rössl", waarmede de avond sloot. Ook de dirigeerwedstrijd, waarin diverse Axelse dames werden uitgenodigd hun prestatie's als ama- teur-dirigente te tonen werd een succes, zowel vcor de deelneemsters als voor de toeschouwers in de zaal. Al met al kan de A.V.R.O. in Axel op een succes volle avond terugzien al zal zij, zeker tegen een volgend seizoen moeten overwegen of een tweede avond niet noodzakelijk is voor de velen die in de toch ruime Centrumzaal geen plaats konden vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een polshorloge, Filiaal Albert Heijn, Noord- straat een nieuwe zwarte herenhoed, J. Kaijser, Oudeweg 66 een zwartlederen motorhandschoen (bii, Othene), Polenstraat 14 een bruine porte- monnaie met inhoud (N.C.R.V.), Singelweg '45. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de R.K. school alh'er is be noemd de heer C. P. Vael van St. Jansteen, PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Februari 1953 Ned. Herv. Kerki 10 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop), 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur len 3 uur Ds. D. J. Couvée (in beide diensten bij zondere collecte voor de diaconie). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. In de morgendienst der verschillende kerken zal een bidstond worden gehouden in verband met de ramp die ons volk getroffen heeft. 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende. Thermogène ver drijft de snerpende pijn. ,,'t Is wel een heel verschil" merkte hij op, „ik voor mij reis liever met de electrische dan met de stoomtrein en vooral die moderne expresse- treinen zijn wel mirakel confortabel. Maar ik vind de locomotief toch h0nderdmaal romantischer dan zc'n clectrisch strijkijzer". Het meisje aarzelde een ogenblik voor dat zij hem antwoord gaf, dan zei ze bedachtzaam „Ja, en toch heb ik zo'n idee dat zulke loco motieven voorbestemd zij,n voor het museum en dat men ze later even raar zal vinden als wij nu de trekschuit". „Dat zou toch wel geweldig jammer zijn," vond haar overbuurman, „alles wat karakteristiek is en romantisch en indrukwekkend gaat verdwijnen, de hele wereld wordt gestroomlijnd en als we niet oppassen wij erbij". „Maar dat is nu eenmaal de loop der dingen", peinsde het meisjhardop. „Toen de zeilschepen verdwenen vond iedtreen dat vreselijk jammer omdat ze plaats maakten voor lelijke, platte ro kende en smokende stoomboten, maar nu hebben we alweer geleerd om het mooie te zien in zo'n geweldige tweepijper die naar Indië vaart En ik vind een schilderijtje van een modern havengezicht in zijn soort even mooi als een oud schilderij van schepen met een vergulde spiegel en witte zeilen" „Ja, misschien hebt u wel gelijk", stemde de jonge man toe „En toen de tremen gingen rijden," ging Ma rian verder, „betreurden alle mensen de diligence en de trekschuit en vonden de locomotief een lelijk vies ding En nu zitten wij, het tegenwordige geslacht, naar zo'n zelfde locomotief te kijken en vinden het jammer dat hij verdwijnen moet Zo zie je alweer dat de dingen wel veranderen maar de mensen niet" „U hebt wel een philosofische kijk op het leven", zei de jongen geamuseerd, „u knoopt aan de loco motief een hele wijsgerige beschouwing vast (Van onze astronomisch medewerker.) Als iets bij machte is geweest ons de verbonden heid duidelijk te maken van 's mensen lot met de gang van zaken in de kosmos dan is het die ramp zalige springvloed van Zaterdagnacht geweest, die honderden Nederlandse, Belgische en Engelse ge zinnen in rouw dompelde. Ons dagelijkse leven is meestal te zeer „versleurd" om stil te staan bij gebeurtenissen in het heelal de gebeurtenissen op aarde geven ons vaak al genoeg zrog. Maar bij zo'n springvloed blijkt dat er ook nog andere in vloeden werkzaam zijp, invloeden wier, herkomst ver buiten onze planeet ligt Want het was niet alleen de orkaan die hier het vernielend werk verrichtte Ook 'de zon en :de maan spelen een belangrijke rol. Zij namelijk hebben de springvloed* op hun geweten die duinen Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheuma- tiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. AANTAL SLACHTOFFERS STIJGT NOG STEEDS. Het aantal slachtoffers bedroeg Vrijdagmiddag officieel 1352. Het aantal evacué's uit de nood- gebieden zal naar men verwacht de 50.000 niet overschrijden. GEMEENTERAAD. De raad der gemeente Terneuzen kwam Donder dagavond 'n spoedzitting bijeen, teneinde over te gaan tot het verlenen van een voorschot tot f 50.000 ten bate van de getroffenen. Naar aanle'ding van lopende geruchten en cri- tiek op het gevoerde beleid in de onheilsnacht van Zaterdag op Zondag j 1. gaf burgemeester Teilegen in deze vergadering een uitvoerig verslag over de maatregelen die in deze nacht zij,n genomen ter bescherming van de stad. Na deze uiteenzetting had de heer van Riet (c.-h.) nog critiek up de gang van zaken, de heer Colsen uitte waardering voor het gevoerde beleid, de heren Henrv en van Langevjlde waren van mening dat het thans niet de tijd is om met critiek te komen en meenden dat men dit wanneer zulks in het be lang van de gemeente mocht zij,n later altijd fog kan doen. figuurlijk dan altijd" Marian kleurde licht, ze was niet stug, eer vlot in de omgang, ze was opgegroeid in het be drijf van haar vader, de eigenaar van het uit de zeventiende eeuw daterende „Wapen van Breeck", het oudste café-restaurant en tevens logement in het kleine stadje van die naam ze was wel ge wend te praten over koetjes en kalfjes met be zoekers van allerlei slag Boeren en veekooplui die de markt bezochten, handelsreizigers met grote koffers en allerlei touristen die bij het rijden door deze mooie streek graag tevens een bezoek brachten aan het historische stadje Breeck met zijn oude wallen, de formidabele poort, waartegen Spanjaarden en Fransen de ko pgestoten hadden, en dan het belommerde marktplein op te rijden, hun wagen te parkeren voor het mooie oude raad huisje met zijn grimmige stenen leeuwen en in de ouderwetse .doch gezellige serre van „Het Wapen van Breeck" een kop koffie te drinken of een uitsmijter te eten Maar al was ze dus gewend om vrijmoedig te converseren in de veilige omgeving van haa- vaders etablissement, het was toch nog wel even anders dan in de intimiteit van een spoorwegcoupé zo hardop je gedachten te laten gaan tegen een vol komen wildvreemde jongeman Dat kwam ook wel bekende z ij,zichzelf, omdat zij hem wel aardig vond Hij zat eenvoudig doch wel goed 'in da kleren,' zijp donker haar krulde boven een paar bruine, een beetje spotzieke ogen, hij had geen bij,zonder knap maar wel een flink gezicht en leek zo helemaal niet op het type jongens waarvan ze een grondige afkeer had, de jongelui die wil den lijken op alles, behalve op zichzelf. Hij gaf haar het gevoel alsof zij hem kende, hij had iets dat vertrouwd was en vertrouwen wekte, hij deed met aanstellerig, hij sloofde zich niet uit. Hij was gewoon en dat was voor deze tijd (stelde Marian glimlachend bij zichzelf vast) nogal tamelijk on- ondergroef en dijken deed bezwijken. De orkaan was slechts hun bondgenoot Aan het water schenken wij, vaak geen aandacht Maar het water is op aarde zeer belangrijk meer dan twee-derde van het oppervlak van onze aard- bol is water En in dat water wekken de aan trekkingskrachten van zon en maan „vloedbergen" cp Er zijp twee vloedbergen o paarde de ene bevindt zich aan de naar de maan toegekeerde zijde van de aarde de andere aan de andere kant van de aardbol Daartussen liggen de beide ch- dalen Wentelde de aarde niet om een as dan zou het maar twee keer per maand (per raaan- omloop) eb en vloed worden de aswenteling zorgt er echter voor dat hst een dagelijks verschijnsel wordt Nu zijn er twee mogelijkheden zon en maan kunnen elkaar tegenwerken maar ook samenwerken Zien wij de maan in eerste of laatste kwartier staan dan werken de aantrekkingskrachten van zon en maan elkaa rtsgen als gevolg van de onderlinge stand van de drie betrokken hemellichamen zon, aarde en maan vormen dan in de wereldruimte dt hoekpunten van een rechthoekige driehoek Staan zii echter in één lijn (in de volgorde zon-maan- aarde cf zon-aarde-maan), dan werken de krach, ten samen Als gevolg daarvan wordt de vlotd. berg op aarde extra hoog VOLLE MAANI Stonden zon, aarde en maau dan nu in één lijp! Natuurlijk wij hebben immers Donderdagnacht een maansverduistering gehad en een maaos- verduistering kan alleen optrsden bii volle maan, wanneer dus zen, aarde en maan (in deze volgorde in één lijn staan Maar de springvloed kwam pas later doch ook dat klopt met de gang ivan zaken het effect dat volle en nieuwe inaan cp de vloedberg uitoefenen wordt op de aarde pas even later merkbaar. Eén niet-astronomische omstandigheid komt daar bij wat Engeland. België en Nederland betreft d« toesland nog extra ongunstig maken hun geo grafische positie. De vloedgolf die uit de Atlan tische Oceaan in het Kanaal terechtkomt, heeft geen gelegenheid tot geleidelijk vervloeien zij wordt, als in een ondersteboven gehouden fles door een nauwe opening geperst het Nauw van Calais. Daar eenmaal voorbij stort zij zich met nieuw geweld uit in de Noordzee en wee de kusten die haar hinderen de Belgische westkust, de Nederlandse Noordzeekust en het gebied rondom de monding van de Theems aan Engelands oostkust, De Zeeuwse eilanden, met grote water-inhammen ertussen, zijn de eerste willige prooi voor het te-sterende watergeweld Dr S. Telia. V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsverteringen stoelgang op natuurlijke wijze ta regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjei gewoon. Ze hoopte maar dat hij niet van haar zou denken dat ze zo erg om conversatie verlegen was. Zt bedacht dat zii veel meer gezegd had dan hij en dal kwam toch werkelijk niet te pas. Maar ach, ze wat een modern meisje in een moderne tijd, die het sta dium van verlegen blosjes en schuwe teruggetrok kenheid al lang te boven was. En tenslotte zag deze jongeman er niet naar uit dat hij uit haar open hartigheid verkeerde gevolgtrekkingen zou maken. Waaraan ze dat zien kon, dat wist ze zelf niet Ze veelde dat nu eenmaal zo. Hun gesprek werd onderbroken door de conduc teur, d:e luid galmend een reeks van bijna onver- staanbare plaatsnamen langs huil compartiment riep en een bons tegen de deurknop gaf. De rei zigers uit de exprestrein, die enkele minuten te laat was, waren al over gestapt. Van het perron klonk een schril fluitje. De locomotief blies met geweldig geraas een witte stoomwolk naar de overkapping, de trein schokte, koppelingen rammelden en er kwam beweging in de wagensleep. „Daar gaan we", constateerde Marian's over buur nogal overbodig. Op hetzelfde moment verscheen voor het coupé raampje een hoofd. Onder de scheef staande hoed staarden een paar verschrikte ogen in een rood bezweet gelaat. „Drommels, die moet nog mee", zei de jongen Hij, spreng van de bank op om de coupé-deur te openen voor de late reiziger die nog op het nip pertje probeerde in de aan snelheid winnende trein te springen. Marian keek verschrikt toe. Ze vond het vaarlijk en onverantwoordelijk wat deze man deed. maar nu hij eenmaal op de treeplank van de rij dende trein stond schoot er niets anders over dan hem zo spoed'g mogelijk naar binnen te hijsen. (Wordt vervolgd.) Hl

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2