AXELSCHE SS COURANT Het wassende water Onze waterwering herzien 1ViUi r de* natuur is niet te verbeteren NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM j ■Kun. TEGEN PASTI I_ I_E S Met een enkele dijk kunnen alle zeegaten worden afgesloten. Eén hechte afsluitdijk kost minder dan herstel van vele kleine dijken. KERKEN ROEPEN OP TOT GEBED. «sil m w Voelt U zich moe of mat? KING pepermunt maakt U fris en monter De natuurzuivere Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 67e JAARGANG No 37 N Abonnements prijs Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê fl. Buitenland fl. 1 - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kle'ne Adverteutièn (ni-<.lmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Na de ramp der bezetting, na de verarming, waardoor wij in de magere jaren na de oorlog werden getroffen, komt thans een nieuw onheil over Nederland het wassend water. De oude le- sende, dat wij zijn „een land ontwoekerd aan de baren" krijgt opeens een afschrikwekkende werke lijkheid nu de wateren wederom bezig zijn 0119 te overweldigen. En het is ontstellend dat onze liefelijkste en dapperste provincie, Zeeland, die eenmaal zich offerde voor de vrijheid van Europa, wederom uiterst zwiar is getroffen. Het eerstgaan onze gedachten uit naar de na gedachtenis der velen, die het leven verleren onder de drang der vloeden Wij zijn verbijsterd door hun tragisch lot wij delen in de smart hunner nabestaanden Het zijn onze eigen mensen, enze landgenoten, het zijn leden der Nederlandse familie die moesten bezwijken De rouw over hen is de rcuw van het land De overlevenden bevinden zich in de beklagens waardigste omstandigheden Zij. hebben have en goed verloren, hun bedrijven leden onherstelba're sohade en de vervoersmoeilijkheden maken hun eva cuatie tot -en ernstig probleem. Het verlies aan vee, de verzilting van de bodem, het treft alles hen, die er het leven afgebracht hebben in hun 'af Voor de toch al zo kwetsbare economie van Nederland vormt deze ramp een nieuwe, ernstige beproeving. Er zullen vele millioenen aan schade te boeken zijn, de productiviteit van de bodem is (ver een belangrijk gebied van ons land gestremd, de voedselvoorziening zal moeten worden inge krompen, de export achteruit gaan, juist in een tijd, die ons naar deviezen doet hunkeren. Er staat wel wat tegenover. Er zijp binnenlandse fondsen, die een gedeelte van het verlies kunnen opvangen en men verwacht aanzienlijke hulp van het buitenland. De ontwikkeling der landbouw wetenschap heeft ens nieuwe en snellere methoden verschaft voor het herstel van de bodem en zij, die het weten kunnen, verzekeren ons, dat de huidige catastrofe niet behoeft te befekenen een bestendig verlies. Bij, een cnheil als thans over Nederland gekomen is, wordt de critiek uiteraard vaardig. Op onze reportage-tochten door de getroffen gebieden ver* namen wij uit de mond van slachtoffers een ver schillend oordeel Sommigen verweten aan de Wa terstaat zorgeloosheid, vooral ten aanzien van de binnendijken. Anderen ontkenden, dat men de Waterstaat cok maar over iets te beschuldigen heeft Het waren leken-oordelen, die enigszins beïnvloed moeten zijn door de kommervolle omstandigheden, waaronder men verkeert Wii beschikken ook over het oordeel van een bij uitstek deskundige, een ingenieur, die zijn hele leven met niets anders dan waterstaats-aangelegen heden is bezig geweest Zijn mening is de ramp die over ons kwam, draagt een uitermate zeldzame karakter Zij, is in strijd met alle statistieken, waarover men beschikt De controle en super- controle van onze waterstaatswerken is .uiterst scherp en nauwkeurig De natuur plaatste ons voor een gebeurtenis, die maar een enkele maal in honderden jaren voorkomt, het samengaan van een springvloed met een zware storm uit het Noord- Westen Er komt bij dat waarschijnlijk op Wal cheren oude gaten, die nog onlangs, na de oorlog gedicht waren, zij,n opengevallen Technisch schijnt het dichten der doorbraken tuinder moeilijk dan de leek vermoedt Onze des- kund'ge was zelfs optimistisch Hij, vertrouwde, dat de dijken en waterkeringen binnen korte tijd geheel zullen zijp hersteld Wij werden ten zeerste getroffen door de be reidheid tot hulpverlening bij. onze bevolking door de snelheid der maatregelen en door het ver standig beleid der regering die de zaak in haar hand wenst te houden en die waakt tegen onge organiseerde en daardoor verwarrende actie Men vraagt onze gaven en zij zullen mild stro men Men vraagt onze woonruimte voor de ge- evacueerden Laat ons haar afstaan met vreugde in het hart, dat wij, iets mogen doen voor onze beproefde landgenoten Laten wij, meer doen, dan afstand van wonmgruirate Geven wij, vriend schap aan deze ongelukkigen en de warmte van onze huiselijke haard Laat ons hun schenken, meer dan wij, geven kunnen Want er is één licht in deze duisternis Nauwelijks is de nood ge komen, of het saamhorigheidsgevoel herleeft in onze versplinterde natie Het feit, dat de Nederlandse grond bedreigd wordt, dat wij wederom ons erf moeten „ont woekeren aan de baren", spreekt tot het Neder landse gemoed. Er zijp nu geen partijen en el kaar bekampende religieuze richtingen. Er is één goddelijk bestel, waaraan wij allen zijn onder worpen, hoezeer wij verschillen in de vormen van onze eerbied Er 's maar één gebod, aan allen, die de niet geteisterde gebieden bewonen TROOST UW BROEDER EN STAAT HEM BIJ I P ür P. H. Ritler Jr. ONZACHTE VALDAMILD SPECIALE WATERSNOOD-POSTZEGEL. Ten bate van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeerwaarde van 10 cent, met een toeslag van eveneens 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten wor den, verkrijgbaar zullen zijn, volgt nader bericht. POST VOOR GEEVACUEERDEN. De P.T.T. verzoekt alle gecvacueerden hun nieuwe adres hekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten. Dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adreswijziging, die aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn. De correspondentie voor geëvacueerden, die door de pest niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden terug ge zonden, teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken Het vermelden van naam en adres van de af zender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders De hevige storm is geluwd. De nood is gekomen, gebleven, of nog erger geworden. Het water heeft ons verrast Wii kunnen nu uitgebreid gaan dis cussiëren over de toestand waarin onze dij,ken ver keerden Sommigen menen dat wij onvoldoende voorbereid waren 0111 hevige stormen het hoofd te bieden Anderen wijzen op de uitzonderlijk woe dende elementen Voor zover er niet sprake is van direct levens gevaar, heeft een groot gedeelte van West-Neder land op zijn minst natte voeteu gekregen Bij dit alles hebben wij, het hcofd koel gehouden. Dat is wel gebleken uit de enorme hulp, die allerwegen geboden wordt en de doelmatigheid van de orga nisatie. Weldra zullen de vluchtelingen in hun tijdelijke woonplaatsen zijn ondergebracht. Het ver jaagde vee zal een nieuwe voederbak hebben ge vonden. De afvoer van bedreigde levende wezens zal eindigen Het geredde goed wordt opgeslagen. De herhouw van 011s gedeeltelijk verwoeste vader land neemt weer een aanvang. Wij, behoeven met te discussiëren over wat ge schied is. Een zware opgaaf, die alle hens aan dek reept, ligt voor ons. Het ondergelopen land moet droog gemalen, dc vernielde streken moeten weer bestaansmogelijkheid scheppen aan hen, die er hun wccnplaats nog voor kort vonden. Wii voelen deze ramp aan als een nationale zaak. Vt ij, in de niet verzwolgen streken hebben het leed van de onge lukkigen willen delen Wii zullen als volk ook het h jrstel tot stand moeten brengen. Vcor ons ligt de kaart van Nederland. Alle seuwse en Zuid-Hcllandse eilanden zijn rood ge merkt. Een gedeelte van Ncord-Brabant is ver drenken. De gehele zuidwesthoek van Nederland is één vlakte vau ellende. De oorzaak van de dood en schade ligt naast onze kust in de zee. Het opgezweepte zoute nat heeft nu eeuwenlang de gelegenheid gehad om via Ooster en Westerschelde, langs Nieuwe- en Oude Maas, door Volkerak en Hollands Diep ons land binnen te dringen. Wij, hebben dit toegestaan, omdat wij die hinn uzeetjeB als scheepvaart-aderen niet kon den missen. In dagen van stcriu en noodweer be dreigen ze echter telkens opnieuw wat door ge slachten is opgebouwd. Handel en verkeer nodigen 011s uit op stormvrije dagen om de bestaande waterrijke toestand 11 zuid west Nederland te handhaven. De landbouw heeft cp goede en kwade dagen tegen de zoute water massa's te kampen, Naas' de dre geilde watersnood ';s er het verziitingsprobleein dat een groot deel van Nederland met cnvruchtbaarhe:d bedreigt Des ondanks besteden wij, jaarlijks millioenen om de grote buitendijken 0111 de eilanden en de kleinere binnendijken rond de polders te beveiligen. Op critieke dagen blijkt de bestede moeite waar deloos. Dat is nu weer overduidelijk gebleken. Wij laten het zeeayater door tal van openingen tot bijna midden in ons land doordringen. Op een kwade dag worden wij verraden door dijkbreuken, op goede dagen vreet het zout aan onze bodem. ÉÉN ZEEDIJK. Wij staan voor een schadepost van millioenen. Het aantal dijken dat moet worden hersteld cn verbeterd is zo talrijk, dat het onbegonnen werk lijkt. Dc kans op watersnood zal wellicht door een milliardenwerk verminderen, doch het verzil- tïngsprobleem blijft. Buitengaats, waar ens land tegen de zee leunt, zal onze strijd tegen de stormwoede tot iu lengte van dagen blijven voortduren. Binnengaats, waar de meeste schade en ellende is aangedaan, kunnen wij èn het water en het zout keren door beide uit te halmen. Er dient een indrukwekkende dijk te komen van Hoek van Holland tot Westkapelle op Walcheren, die de macht van de zee over de Oos- terschelde, de Oude- en Nieuwe Maas, Volkerak en Hollands Diep uitschakelt Grote stukken land zullen droog vallen Er kan meer land terug gewonnen worden dan wij nu verloren.. Waar eens Krammer en Grevelingen als vazallen van de Noordzee onze eilanden regeerden, daar kan een vredig zoetwatermeer worden gevormd als symbool van onze overwinning na de vloed, die ons nu zo verbijstert De Oosterschelde en het Haringvliet kunnen eveneens tot zoetwatermeren worden gepacificeerd Het Rijnwater kan er voor zorgen dat deze meren overvloedig worden gevuld, waarvoor een kanalisatie van de Rij,11 wel nood zakelijk zal worden HET JUISTE OGENBLIK. Dit plan, dat reeds enige tijd bestaat, in ver band met de toenemende verzilting van onze bodem, zou nu direct ter hand kunnen worden genomen Immers, de totale vernieling van Zee land en een groot deel van Zuid-Holland zal zo veel millioenen verslinden, dat „lapwerk" on voldoende bevrediging zou schenken en bovendien slechts tijdelijk de wonden zou helen. Het latente gevaar van nieuwe stormwoede zou blijven bestaan en de verzilting van enze bodera zou toch voort gaan. j In een niet al te ver verwijderde toekomst zou men toch tot verwezenlijking van de opgesomde plannen moeten overgaan. Mogen wij hovend'en de verantwoordelijkheid aanvaarden om nog eens een deel van ons volk aan de woedende elemen ten ever te leveren Het transportprobleem te water voor steden als Dordrecht, Willemstad en een reeks Zeeuwse plaat sen kan binnen het plan door kunstmatige water wegen werden opgelost. Voor zover nodig zal de eccnomische structuur van dit waterland gewijzigd moeten worden Wij moeten het probleem van het dreigende water nu zc afdoend mogelijk verhelpen. Dat kost zeer veel geld. Gezien de toestand van nu en de mogelijkheid van een herhaling mogen wij niet aarzelen H.'t teruggewonnen land en de afnemende verzilting bij vervanging van het zoute door zoet water zullen ons nog rente opleveren. Primair is, dat hij het doortrekken van een brede zeedijk van Hoek van Holland tot het ongelukkige Walcheren het gevaar vcor mensenlevens in het steeds aan bevolking toenemende Zeeland en West- Brabant aanzienlijk wordt verminderd Prof. dr. Thiisse, waterstaatkundige van de eerste rang, acht het plan technisch volkomen mogelijk Onze eco nomie vraagt er om, onze veiligheid eist het Laten wii, dan opn'euw de handen aan de pom pen en de ploeg slaan Laten wij komen van een nat'cnaal rampenfonds voor getroffen gebieden tot een welvaartsplan voor een droger en veiliger zuid west Nederland Het nameloos leed van het zo juist doorstane kost meer r 1 In overleg met de R.K. Kerk, de Gerefor meerde Kerken in Nederland, de Chr. Ge reformeerde Kerk, de Remonstrantse Broe derschap. de Evangelisch Lutherse Kerk, de Oud Katholieke Kerk 211 de Algemene Doops gezinde Sociëteit, heeft de Synode der Ned. Hervormde Kerk aan de kerkeraden en ge meenten voor Zondag 8 Februari a.s. een kanselaikond'giiig doen toekomen, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer Deze boodschap luidt „Zwaar is ons gehele volk getroffen door de watersnood, die al onze heugenis over treft. Verheugend is de spontane en over vloedige bereidwilligheid om te helpen, die allerwegen is betoond Diepe rouw vervult ons hij de geweld dadige dood van zovelen met deernis ge denken wij, allen, die huis eu have verloren hebben en die hun vee in de golven zagen omkomen. Dc omvang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, enze God. O land, land, land, hoor des Heren Woord Ook in de weg Uwer gerichten, o God hebben wij U gezocht Laten wij onze schulden belijden en bidden otn genade cn vergeving In onze voorbede hebben wii allen te gedenken, die door deze rampspoed lichamelijk, materieel of geestelijk in nood verkeren Laten wij met onze offers de nationale inzameling versterken Nog zeer veel zal in de volgende tij.d van regering en volk, van kerk en gemeenten, van ieder persoonlijk werden gevraagd 0111 in de nood van mensen en landstraken te voofzien. De Here in de hoogti is geweldiger dan het bruisen van grote watereu, dan de ge weldige baren der Z3e (Psalm 93).

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1