AXELSCHE Sj COURANT Het wassende water AXELSCHE COURANT Natuurramp trof Nederland Zeeland en Zeeuwsch Vlaanderen niet het minst, behoorden tot de zwaar getroffen gebieden. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: Hoofdredactie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Nachtelijk springtij gepaardgaande aan een orkaanachtige Noord-Wester veroorzaakten een watersnood als sinds mensenheugenis niet is voorgekomen. Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 67e JAARGANG No 37 N Abonnements prijs» Loste nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indtè il. Buitenland fl. I - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Klo'ne Adverteutlèn (maximum 8 regelt) 1 - 5 regelt 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Na de ramp der bezetting, na de verarming, waardoor wij in de magere jaren na de oorlog jiutrrlpn imti'nllrn tr.mi thana jxamx *xl* uw komen, of het saamhorigheidsgevoel herleeft in onze versplinterde natie Uf I' .1.1 rl« Mnill^rinilnn ,r 11.1 karli'.in.l 1 SPECIALE WATERSNOOD-POSTZEGEL. Ten bate van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeerwaarde van 10 cent, met een toeslag van eveneens 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten Waar eens Krammer en Grevelingen als vazallen van de Noordzee onze eilanden regeerden, daar kan een vredig zoetwatermeer worden gevormd afs Symbool van onze overwinning na de vloed, die ons nu zo verbij.stert De Oosterschelde en het Haringvliet kunnen eveneens tot zoetwatermeren let Rijnwater kan er voor vervloedig worden gevuld, van de Rijn wel nood- Frankering bij Abonnement Axel WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 67e JAARGANG No 36 N Abonnement»- prljt. nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiè il. Buitenland il. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regelt) I - 5 regelt 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. De ramp die ons land het afgelopen weekend heeft getroffen is zo omvangrij,k en heeft op zo- vele plaatsen leed en ellende gebracht, dat het haast onmogelijk is een duidelijk en volledig o\er- zicht van de ramp te vormen. Wij willen daarom beginnen met een verslag van onze eigen ervaringen, zoals die Zondag waren. In vol vertrouwen op onze zeeweringen, waarvan wel niet één Nederlander de soliditeit betwijfelde, gingen wij Zaterdagavond naar bed, met een mee levende gedachte aan diegenen die bij, dit gure weer op zee verbleven, doch anderzijds met het veilige beschutte gevoel, dat een solide woning juist bij zulke weersomstandigheden geeft. Toen wij Zondag, op een wat later uur dan ge woonlijk ontwaakten, bleek er kennelijk iets ge beurd te zijp het Marktplein was gevuld met zware vrachtwagens, terwijl ook al mannen met schoppen gewapend aankwamen om ergens de helpende hand t ebieden. Spoedig waren de radio-berichten van die ochtend bekend overstroming»- en doorbraakrampen nabij Temeuzen, Othene, Campen, Ossenisse, Walsoorden, Kruispolder, Kririningcn, iVlissingcn enz enz. Dra was evenals bij vrijwel alle Axelaars het besluit genomen hulp verlenen waar en hoe dit maar mogelij,k is Per auto gemeld aan de post op het stadhuis, waar men al v» de vroege morgenuren druk de weer was, leidde de eerste opdracht naar Ier- neuzen. Hotel Ambassador, wat voor de militairen een centraal punt was en waarheen kader moest worden gebracht. In Temeuzen. Terncuzeii bracht de eerste kennismaking met de ellende die de oppermachtige Schelde deze engeluksnacht had gebracht. Tot de Axelse rug ging alles goed, maar dan liggen overal brandslan gen en zien wij meerdere motorspuiten doende met het ogenschijnlijk wel hopeloze werk om talrijke laaggelegen en ondergelopen straten leeg te pom pen. Meer dan een meter water staat in de Grenu- laan. de Dij.kstraat is bevaarhaar met roeiboten, de Markt toont nog sporen van het zeewater dat vanuit het visssrshaventje de straten is binnen gestroomd, het wegdek op de Scheldekade is be schadigd, de hulpponton van de provinciale boo ligt bit de meest oostelijke kanaalarm tegen de steigers op, het wegdek in de Nieuwstraat is b.j,na onberijdbaar, op vele plaatsen is het onderspoeld de stenen liggen er uit en slechts met zorgvuldig manoeuvreren is er door te komen. et ri kraam dat altijd tegenover het postkantoor stond ligt op zijn kant voor de marechaussee-kazerne, de Hoekse brug is vanaf de Nieuwstraat onbereik baar en wij, moeten terug tot aan de Axelse brug en dan kan geprobeerd worden om via de Schepen- dijk hij de brug te komen. Deze rit toont nogmaals de watermassa's die in de straten staan, talloze auto's die geparkeerd stonden kunnen met meer op eigen kracht weg en moeten met vereende krach ten. wadend door het water de klimmende weg worden opgeduwd om een droge(re) plaats te vinden. De Nieuw-Neuzenpolder. De Hoeksebrug over en naar de brug aan de Westsluis gaat vlot, maar daarover heen, met de bedoeling eens te gaan zien hoe de Braakmandij.k het houdt, treft ons al direct een nieuwe ramp de Nieuw-Neuzenpolder staat in zijn geheel onder water en hij, de ontruiming is 1 slachtoffertje, een baby om het leven gekomen. Ook het vee kon hier door de onverwachte doorbraak niet worden gered en het kostte grote moeite om de bewoners in veiligheid te brengen. Het water dreigt door afwateringen ook een achtergelegen polder te overstromen en juist ko men vracht- en bestelwagens met mensen en mate riaal aan om met man en macht een nieuwe ramp te proberen te voorkomen. De Braakman is vanaf deze zijde niet bereikbaar en daarom koers gezet naar het volgende punt Othene. Door Terneuzen en via de Moffenschans naar „Neten". En reeds wanneer wij de nieuwe wijken achter de Axelsestraat door zij,n, is het zichtbaar dat ook hier de zee danig heeft huisgehouden. Welhaast ontelbaar zij,n de vele zwarte plekken in het grasgroen van de zware dijk. En iedere zwarte plek betekent een ernstige afslag van de dijk aan de binnenzijde. Hoe de dijk er aan de buitenkant uitziet is niet te zien, maar deze lie s'hadigiiigen aan de binnenzijde door de woedende overslaande golven zijn ernstig genoeg om bij een eerstvolgend uitzonderlijk hoge vloed het aller ergste te doen vrezen. En dat zou een ramp be tekenen, niet alleen voor grote gedeelten van Ter- neuzen, maar ook voor geheel Zaamslag, dat dan onder water zou komen te staan. Tot aan de Ca- pellepclder zou dan het zeewater reiken, vanaf de Scheld ecever tot aan de Capellepolder, waarvan men diverse gegraven doorbraken aan het afsluiten ,s met zandzakken, boomstammen enz. Uit de auto gekomen blij,kt de orkaan hier zo hevig dat het bijna onmogelijk is verder te lopen. Met beide handen moet men zich vasthouden aan de brugleuning en de houding waarin over de brug de tocht tot aan de „Notense Kreek" wordt voort gezet is in strijd met alle wetten der zwaartekracht. En vanaf de brug tot voorbij de Kreek is de over- zn.de van de dijk, waar eens het „Notense pol- dèrtje" lag. een ziedende en kokende watermassa, die bijna gelijk staat met het wegdek en waarin de orkaan de golven opwerpt die in dichte nevels en schuim uiteenspatten en over de dij,k jagen, een pijnlijke huid bezorgend aan de honderden dit hier zwoegein om te redden wat te redden valt. Van de beide boerderij,en die in het poldertje ge legen waren steken nog slechts de daken en een gedeelte van de bovenverdieping boven het water uit. Een landbouwschuur is door de woeste kracht van het water totaal weggeslagen, stukken hout komen aandrijven aan de dijk en worden gretig gebruikt als versterkingsmateriaal voor de nieuwe zeewering. Cadavers van verdronken koeien en paarden drijven nog rond en het kan haast niet anders of ook hier werden de bewoners van te polder totaal overvallen door het binnenstromende water en wisten zij zich slechts met grote moeite in veiligheid te brengen, waarbij een 4-jang doch tertje van een der bewoners tijdens de redding in de golven verdween en niet kon worden terug gevonden, alvorens de levensgeesten waren geweken. De toestand van de Slaperdijk die juist ten noorden van de Otheense kreek ligt en nu de volle stoot moet opvangen doet het ergste vrezen, maar men wil kost wat kost proberen deze dij.k te behouden, om een veel grotere ramp te voor komen. Per auto kan men de dijk niet meer over en daarom terug naar Terneuzen en dan via Zaamslag en Reuzenhoek opnieuw geprobeerd om het be dreigde punt te benaderen. Reuzenhoek gaf een wel bedrijvig maar toch nog vreedzaam en veilig beeld, maar de Zeedijk in de richting Othene bood ook van hieruit een on heilspellende aanblik. Bii het hoog opgejaagde water zag men slechts stukjes kruin van de dij.k boven de kokende golven uitsteken en verder over een afstand van meer dan een kilometer een angst wekkende rij gaten, grote en kleinere, maar toch allen stuk voor stuk een dreigend gevaar. Naderbij gekomen biedt ook aan deze zijde Othene een beangstigende aanblik en ^doet de waterstand en vooral het hevige golven en kolken in de ondergelopen polder het ergste vrezen. Hontenisse en omgeving. Nu de richting Perkpclde- ingeslagen en ook in deze omgeving bleek de Noordwester danig te hebben huisgehouden D; toestand leek hier door een leek bezien minder critiek, maar uitgestrekte landerijen stonden hier onder water. Ossenisse werd aan alle zijden door de golven omspoeld en er waren grote gaten in de Zeedijk, waarvan dichten vrijwel uitgesloten moest worden geacht. Toch werd er gewerkt en gezwoegd, zolang het maar enigszins kon, totdat ten slotte de stijgende vloed een terug tocht v^n de dijk onmogelijk dreigde te maken en men wel moest wijken voor het opnieuw sterk op komende geweld der watermassa's. Perkpolderhaven zelf bood een vrij, safe beeld, al was het niet zc vertrouwd als anders. Geen auto's, de sluisdeur in de dijk dicht, enkele gaten rn de dijk otn de haven en de Prins Hendrik hoog boven dit alles uitstekend, dobberend aan de aanlegsteiger, die ook ai een abnormale hel ling vertoonde, niet aflopend, maar flink op lopend in de richting van de ponton. Verder naar Walsoorden ook hier weer het zelfde beeld, hard werkende jongens en mannen om de dij.k en de kademuur te versterken, want ook hier was het water met brute kracht over alles heen geslagen en had diverse vernielingen aangericht aan woningen en gehouwen aan de zee zijde. In de namiddag leek de zaak hier evenwel voldoende geborgd en dit bleek ook inderdaad zo te zij,n. Verder weer naar het laatste ons bekende punt Kruispolder Duivenhoek of zoals misschien juister in de volksmond is uitgedrukt Duivelshoek. Ook hier weer een uitgestrekte vlakte ondergelopen land en aan de dij.k een paar gevaarlijke gaten. Helpers druk doende om de boerderij,en te ont ruimen en het vee in veiligheid te brengen, het geen gelukt al is fut dan soms onder protest van de bewoners, die niettegenstaande het dreigende water huil bezit niet in de steek willen laten en niets liever zouden doen dan zich ergens op een bovenverdieping of schuurzolder nestelen, totdat het gevaar gekeerd zal zijn. Overigens had de zee hier haar slag al geslagen, want onverwacht was hier 's nachts de doorbraak entstaan, zo onverwachts dat de zee kans zag een tweetal huizen, waarin de bewoners nog aan- P JUISTE OGENBLIK. nige tijd bestaat, in ver- ide verzilting van onze ter hand kunnen worden otale vernieling van Zee- van Zuid-Holland zal zo len, dat „lapwerk" on- du schenken en bovendien :n zou helen. Het latente iwoede zou blijven bestaan ze bodem zou toch voort- verwiiderde toekomst zou Hiking van de opgesomde in. Mogen wij bovendien aanvaarden om nog eens aan de woedende elemen- te water voor steden als een reeks Zeeuwse plaat door kunstmatige water- Voor zover nodig zal de an dit waterland gewijzigd eten het probleem van het fdoend mogelijk verhelpen. Gezien de toestand van nu eeu herhaling mogen wij uggewonnen land en de vervanging van het zoute ons nog rente opleveren. doortrekken van een brede llland tot het ongelukkige 'oor mensenlevens in het lemende Zeeland en West- It verminderd Prof. dr. van de eerste rang, acht men mogelijk Onze ero- ze veiligheid eist het de handen aan de pom- Laten wij komen van een lor getroffen gebieden tot n droger en veiliger zuid- raeloos leed van het zo- OEPEN OP tEBED. K. Kerk, de Gerefor- :derland, de Chr. Ge- Remonstrantse Broe- sch Lutherse Kerk, de :n de Algemene Doops- t de Synode der Ned. de kerkeraden en ge- 8 Februari a.s. een l toekomen, waarin zij verootmoediging, tot dt e volk getroffen door onze heugenis over do spontane en over- id om te helpen, die ons hij de geweld- len met deernis ge- huis en have verloren e in de golven zagen g van deze nationale :rnood te overzien. Dotmoedigen voor de oor des Heren Woord rer gerichten, o God den belijden en bidden ig In onze voorbede denken, die door deze materieel of geestelijk in wij, met onze offers versterken Nog zeer i tijd van regering en jemeenten, van ieder raagd om in de nood treken te voofzien. (te is geweldiger dan wateren, dan de ge- (Psalm 93).

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1